De week van Vrouwenwerkster Shirley Benjamin Piranha s in Hortus elen geen ledematen Pak de kano en ontdek de provincie Hall varken klaver- jasstrijd fout HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 23 MAART 1989 Deze week vertelt Shirley Benjamin over haar werk. Het is niet een verslag per dag geworden, want Shirley werkt maar 16 uur per week in Hoogezand. Sinds april 1988 doet ze dat in het Activiteitencentrum voor Suri- namers Antillianen en Arubanen. Ze is speciaal aangesteld om de situatie van vrouwen uit andere culturen te verbeteren. Behalve in Hoogezand werkt Shir ley ook nog in Arnhem. Daar geeft ze remédiai teaching aan bui- tenlandse kinderen. Daarvoor werkte ze in Groningen als remé diai teacher. Voordat ze naar Ne- derland kwam gaf ze op Aruba acht jaar les op een basisschool. De vrouwen waar Shirley voor werkt hebben heel verschillende achtergronden. Het zijn Arubaan- se, Antilliaanse en Surinaamse vrouwen, waarbij de Surinaamse vrouwen drie verschillende cultu- rele achtergronden kunnen heb ben. Er zijn Creoolse vrouwen waarvan de voorouders door de slavenhandel in Suriname terecht zijn gekomen. Hindoestaanse vrouwen, ooit als contract arbei- ders vanuit India naar Suriname gehaald en Javaanse vrouwen waarvan de voorouders ook voor contractarbeid naar Suriname kwamen. Kooklessen Shriley's eerste doel was om al die verschillende vrouwen in een groep samen te brengen. ,,We zijn daarmee begonnen door elkaar kookles te geven en dat werkte pri ma. Toch blijft het moeilijk om met zoveel verschillende achter gronden in een groep te werken. De Hindoestaanse vrouwen ko- men alleen in het centrum voor hun religieuze diensten en - feesten. Ik wil ze bij de groep gaan betrekken maar ga er eerst voor zorgen dat er meer Creoolse vrou wen komen. Een gedeelte van deze groep mijdt het centrum nog steeds vanwege de problemen die er jaren geleden hebben ge- speeld". De vrouwengroep komt elke woensdagmiddag bijelkaar. Voor de kinderen is er op datzelt- de moment kinderclub. Twee sta giaires vangen de kinderen op. De vrouwen hebben de afgelopen tijd heel wat onderwerpen bij de kop gehad. Ze hebben gepraat met mensen van het Rutgershuis in Groningen over sexualiteit. Het Groene Kruis heeft voorlichting gegeven over goede voeding. De school voor volwassenenonder- wijs is een middag op bezoek ge- weest, daaruit is voortgevloeid dat de vrouwen een cursus ,,gemeen- te" gaan doen. Ook is er voorlich ting geweest van het vrouwen ge- zondheidscentrum. Haren - De Piranha's die leven in de nieuw aquariumafdeling van de Hortus in Haren eten geen ledematen. Volgens De Hortus komt dat om- dat de Piranha's in de aquaria goed worden gevoerd. Een show zoals Président Roosevelt in de tropen voorgeschoteld kreeg, waarbij in enke- le minuten een complété koe door Piranha's werd verorbert valt in de Hortus niet te verwachten. Plannen Shirley heeft veel plannen voor de toekomst. ,,De komende tijd wil ik veel aandacht besteden aan de positie van de buitenlandse kinde ren op de scholen. Door hun voor- geschiedenis verloopt hun school- carrière niet zo goed als dat zou kunnen. Nederlandse onderwij- zers zijn onvoldoende op de hoog- te van de problemen die de kinde ren ondervinden. Er is ten eerste een taal probleem. Maar er is ook een enorm cultureel probleem. Wij zijn opgevoed in de ,,wij-cul- tuur", daarin probeer je jezelf zo goed mogelijk aan te passen aan de groep. In Nederland is het ech- ter nodig om voor jezelf op te ko men en af en toe van je af te bij- ten. Voor volwassenen is dat moeilijk maar voor kinderen ze- ker. Probleem is bovendien dat onderwijzers van onze kinderen niet zo'n hoog verwachtingspa- troon hebben, daardoor stellen ze minder eisen en het kind is niet ge- wend om zelf aan te geven dat het meer wil, of meer kan. Ik wil het probleem te lijf gaan door contac- ten te leggen op de scholen en door ouders er van te doordringen dat het heel belangrijk is om naar klasse-avonden te gaan en contact te onderhouden met de leerkrach- ten. Bovendien willen we een uit- gebreide voorlichting organiseren over de mogelijkheden in het ver- volgonderwijs. Show is er wel van de Schuttersvis, die insekten uit de lucht schiet met waterdruppels. Hij doet dit door water via een soort buis, gevormd door tong en gehemelte naar bui- ten te persen. Jonge exemplaren vinden vrij snel uit hoe ze moeten schieten. om schuimnesten te vormen. Het mannetje hapt lucht en vervaar- digt daarvan met toevoeging van een afscheiding in z'n bek schuim. Is het schuimnest klaar, dan legt Met de jaren wordt de techniek verfijnder. Een volwas- sen vis kan zelfs insekten uit de struiken schieten die zich 1.5 me- ter boven het wateroppervlak be- vinden. Trouwens aile vissen schieten, maar dan gaat het wel om kuit. In een nieuw ingerichte bak vallen la- byrintvissen te bewonderen. Man- netjes van labyrintvissen spuwen luchtbelletjes naar de oppervlakte Werk Daarnaast ben ik bezig met het voorbereiden van een oriëntatie- cursus op de arbeidsmarkt. Ik heb daarom onder de vrouwen een en quête gehouden waaruit moet blij- ken wat voor vooropleiding ze hebben en wat voor werk ze ooit hebben gedaan of willen gaan doen. Uit die enquete moet duide- lijk worden welke scholing en wat voor soort werk aansluit bij de be- langstellingssfeer van de vrouwen. De voorbereiding vergt veel tijd, omdat ik aan de cursus meteen ook stage mogelijkheden wil kop- pelen. Shirley hoopt dat steeds meer vrouwen de weg naar het Activi teitencentrum zullen vinden. Ze het vrouwtje daar haar eieren. En- kele labyrinthvissen hebben trou wens nog een gekke eigenschap. Ze maken een knarsend geluid dat wij kunnen horen. De vis die de hardste knorgeluiden maakt wordt de Knorgoerami ge- noemd. Van 18 maart tôt en met 27 maart is er in de Hortus extra aandacht voor de aquaria. De aquarium vereniging Pronkjuweel houdt er die week haar tentoonstelling. Niet alleen vissen krijgen extra aandacht, ook de waterplanten. Sommige planten groeien op het water, andere zweven er in. Blaas- jeskruid is zo'n plant die vrij in het water zweeft. Het plantje vangt en verteert waterinsecten. Andere planten wortelen in de bo- dem. Terwijl via hun stengels bloemen en bladeren het waterop pervlak bereiken, zoals bij de lelie. Nog weer anderen steken in het water hun stengeltjes omhoog, die rondom bezet zijn met kleine blaadjes en vormen zo onder wa ter als het ware kleine bosjes, waar vissen graag in vertoeven en soms kuit schieten. Voorbeeld daarvan is waterpest en in het tropisch aquarium de Cabomba. Hoogezand-Sappemeer - Een jaar of zes geleden is het wat schuchter begonnen, het kanoën in de provincie Groningen. Die schuchterheid is er inmiddels af. VVV en kanoverhuur- ders promoten het Noord-Groninger marengebied als nooit te voren. En terecht. De Groninger maren bieden 850 kilo- meter rustig kano-water. Het is een veilig vaargebied, omdat de beroepsvaart er grotendeels afwezig is. De VVV in Winsum heeft een wel heel aantrekkelijk arrangement voor kanoërs opgezet. Voor nog geen vijftig gulden biedt ze vanaf 31 juni vijf camping overnachtin- gen, twee warme maaltijden en het transport van de bagage van cam ping naar camping aan. Bij die vijftig gulden komt dan nog de huur van een kano. Een Canadese familie kano voor vier tôt zes per- sonen kost voor een midweek 165 gulden. Het kanoverhuurbedrijf De Horizon timmert ook stevig aan de weg. Het bedrijf heeft in middels verhuurstations in Molen- rij, Winsum en aan het Nieuwe Robbengat in het Lauwersmeerge- bied. Er worden zwerfvakanties georganiseerd, maar ook complété familie- en bedrijfsfeesten per ka no. Er zijn vroege ochtend natuur- tochten en avondtochten die eindi- gen met een lekker slokje. Boven dien heeft het bedrijf het boekje Kanoën in Groningen uitgegeven. Daarin worden maar liefst vijftien kano dagtochten beschreven. Ook aan mensen die van wat meer comfort houden is in het Maren gebied gedacht. Op een viertal campings zijn trekkershutten of komforthutten, dat zijn veredelde trekkershutten, ingericht. Schuilingsoord - Niet op twee april, zoals de organisatoren de krant hadden medegedeeld, maar op 9 april kan er worden geklaver- jast om een half varken in dorps- huis ,,De Schoel" in Schuilings oord. De strijd begint om 13.30 uur. zijn welkom op de woensdagmid dag. Telefonisch is Shirley te be reiken op maandag en vrijdag. Woensdag Na het doornemen van de post en het voorbereiden van activiteiten volgt het wekelijks overleg met de medewerkers van het centrum. In totaal zijn er vier professionele krachten aan het centrum verbon- den. Een agoog, een beheerder, een maatschappelijk werkster en een vrouwenwerkster dus. De vrouwenclub begint om 14.00 uur. Deze week werd de cursus ,,uitko- men met je inkomen" afgesloten. Aan de orde kwamen het voorde- lig doen van inkopen, bespaartips, verzekeringen en dat het belang rijk is om geld te reserveren. Om dat het de laatste cursus is krijgen de vrouwen vandaag een soort examenopdracht. Ze moeten voor een denkbeeldig gezin een budget opstellen. In groepjes van drie wordt er druk overlegd en gere- kend. De resultaten zijn goed. Ik ben ervan overtuigt dat deze vrou wen in de toekomst beter met hun inkomen uit kunnen komen. Als gevolg van de cursus zijn een aan- tal vrouwen gestart met het bij- houden van een huishoudboekje. Iedereen is tevreden over de cur sus, slechts een man heeft ge- klaagd. Zijn vrouw wil nu in- spraak in het regelen van de ge- zinsverzekering. Donderdag Een lange dag vol vergaderingen. Hopelijk komt zo'n dag maar een- maal in de drie jaar voor. Na het doornemen van de post volgt een subteam vergadering met mede werkers van de welzijnsinstelling waar we aan verbonden zijn. Mijn drie maandelijks werkverslag wordt deze morgen besproken. Daarna doe ik bureauwerk en start vervolgens een vergadering met leden van de verschillende Su rinaamse en Antilliaanse organisa- ties. Na de lunch een overleg met de pas gevormde vrouwenkom- missie. Ze zijn vol goede moed be gonnen met het ontplooien van vrouwenactiviteiten in het cen trum. We maken de nodige af- spraken over de komende naaicur- sus voor beginners, de kookactivi- teiten en de voorbereidingen voor Pasen. Bovendien bespreken we de cursus ,,De gemeente is er ook voor u". 's Avonds volgt nog een vergadering met de projektcom- missie. Aan de orde is het jaar- verslag van het activiteitencen trum.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 11