Hoogezand-Sappemeer heeft er een prof bij LAKË, Ben v. d.Dungen/Jarmo Hoogendijk in Stichting Vrienden van 't Pierement Extra vlooienmarkt Eelde Paasnoten schieten in Foxhol VVV-Agenda Fietsen met Dobberieders Gasbeltour op de fiets 4-lEINIEUyVSBLAD - DONDERDAG 23 MAART 1989 Meer aandacht nachtelijk astma nodig Hoogezand-Sappemeer - Een omgeving met zo min mogelijk stof, ook overdag, is voor een astma patientje essentieel. Het helpt de nachtelijke benauwdheid bij lichte gevallen te voorkomen en bij de zwaardere geval- len te verminderen. Maar mensen moeten niet denken, dat astma over- gaat als het kind onder een glazen stolp leeft. Dat zegt longarts W. van Aalderen uit Sappemeer, die gisteren aan de Rijks Universiteit in Gro- ningen promoveerde op het onderwerp Nachtelijke astma bij kinde- ren". Niet alleen een slaapkamer met gladde vloer en synthetisch bedde- goed is van belang. Nachtelijke benauwdheid vermindert ook als het kind overdag minder met stof- fen in aanraking komt die allergi- sche reacties oproepen. „Ik ben dan ook geen voorstander van het volkwakken van scholen met zo- veel mogelijk cavia's en konijnen. Grote zorgen maken we ons ook over de vervuiling van scholen ten gevolge van de bezuinigingen", zegt Van Aalderen. Ouders die een kind met astma hebben denken vaak dat een zo stofvrij mogelijke omgeving énor me ingrepen vraagt. ,,We maken mee dat mensen op enorme kosten worden gejaagd, doordat ze hun hele huis gaan verbouwen. Over het algemeen is dat niet nodig. Via het Groene Kruis kunnen ouders adviezen krijgen over de inrichting van het huis. In de praktijk zijn gladde vloeren en regelmatig stof- zuigen en dat hoeft dan echt niet zes maal per dag, hele goede maat- regelen". De mate waarin kinderen 's nachts last hebben van benauwdheid wordt door ouders, de kinderen zelf en ook door de artsen slecht herkend. Overdag is de longfunc- tie beter dan 's nachts en juist overdag onderzoekt de arts het Eelde - Op Tweede paasdag wordt er in de bloemenveilinghallen in Eelde een extra vlooienmarkt ge- houden. Vijfhonderd standhou- ders zullen proberen hun oude- en antieke spulletjes te verkopen. Voor de kinderen is er een gratis springkussen en een schmink- stand. Bovendien delen Paashazen gratis paaseitjes uit. De markt is open op zaterdag van 8.00 tôt 16.00 uur en op Tweede Paasdag van 10.00 tôt 16.30 uur. Foxhol - Op Tweede Paas dag kunnen jongeren tôt 15 jaar notenschieten bij de Klabbe in Foxhol. Ouders worden van harte uitgeno- digd bij het feest aanwezig te zijn als toeschouwer. Toen de foto werd gemaakt was hij nog ,,gewoon" Drs. inmiddels is Wim van Aalderen prof essor. kind. Van Aalderen is er dan ook een voorstander van, dat de long- functie van het kind 's morgens di rect bij het opstaan wordt geme- ten, met een piekstroommeter. Zo'n apparaat kan via de huisarts worden verkregen. Door 's mor gens de longfunctie te meten, ont- staat er een beter beeld van de ont- wikkeling van de astma en kan het medicijngebruik nauwkeuriger worden afgesteld. Het is belangrijk dat nachtelijk astma goed wordt behandeld. Als het kind vanwege de astma slecht slaapt, dalen ook de schoolpresta- ties. Uit onderzoek blijkt, dat bij vol- wassen astma patiënten nachtelij ke benauwdheid voor een deel wordt veroorzaakt door mecha- nismen in het lichaam. Bij kinde ren, zo ontdekte Van Aalderen, is dat niet het geval. De lichaamsfuncties van zowel de groep met nachtelijke astma als de groep zonder die nachtelijke be nauwdheid waren gelijk. Haren - De toerfietsclub de Om- melanden organiseert zaterdag de Orne Loeks fietstoertocht. 150, 90 en 40 kilometer kan er worden af- gelegd. Start vanaf 7.00 uur 's morgens bij „De Thijbult", Dorpsweg 20 in Onnen. Inlichtin- gen op 05980-23764. Zuidlaren - De lente fietstocht van de Dobberieders wordt gehouden op zaterdag 1 april. Er kan een tocht van 30, 60 of 100 kilometer worden afgelegd. Start en finish vinden plaats bij cafe restaurant ,,Sprookjeshof". De mensen die 100 kilometer willen fietsen moe ten starten tussen 8.00 en 10.00 uur de anderen kunnen wat later weg. Gisteren opende de firma Nooren rijwielen in Sappemeer het geheel vernieuwde bedrijf. Het verkoop- oppervlak is uitgebreid met 350 m2 tôt 500 m2. Nooren startte het be drijf 15 jaar geleden als een soort hobby. Hij repareerde en verkocht tweedehands fietsen. Inmiddels is het een enorm bedrijf geworden met een moderne werkplaats en een voorraad van 500 rijwielen in aile soort en en ma ten. m> Evenementen 22 maart Walk-inn: Bridge, aan- vang 13.30 uur De Nije: Tafelvoetbaltoernooi, aanvang 19.30 uur 23 maart 't Kielzog: Youp van 't Hek, aanvang 20.00 uur De Nije: Videospecial, aanvang 20.00 uur 24 maart 't Pierement: Nueva Manteca, salsaband, aanvang 23.00 uur Buurtver. Gorecht: Vrije kaart- en sjoelavond in de Reensche Com pagnie, aanvang 19.30 uur De Nije: Meiden-T-uur, aanvang 16.00 uur De Rietzoom: Paasshow 25 maart Buurtver. Gorecht: Eie- ren zoeken en noten schieten in en om Het Krekeltje, aanvang 14.00 uur De Nije: Tafeltennistoernooi, aanvang 15.00 uur De Rietzoom: Paasshow 26 maart De Rietzoom: Paasshow 27 maart Dorpsver. Foxhol: Paas noten schieten in De Klabbe voor kinderen van 6-15 jaar, inschrij- ving vanaf 9.30 uur De Rietzoom: Paasshow Klipheerd Noordbroek: Landelij- ke harmonikadag, 10.00-17.00 uur 28 maart De Nije: Zaalvoetbal- toernooi, de hele dag Sjoelkompetitie, aanvang 14.30 uur Speelfilm, aanvang 20.00 uur Bezoek aan de Kon. Marine in Den Helder 29 maart De Nije: Biljarttoernooi t/m 17 jaar, aanvang 14.30 uur Thema-avond 'Kriminaliteit en straf', aanvang 20.00 uur 30 maart De Nije: Zeskamp, aan vang 14.30 uur Videospecial, aanvang 20.00 uur Exposities Gemeentehuis Hoogezand-Sappe meer: Figuratief werk in zeefdruk en acryl van Joke Dallinga, de he le maand maart Bibliotheek Boekhoven: 'Textiele vogelcreaties', wandkleden en ge- dichten van mevr. A.M. Kunst, 13 mrt. t/m 11 apr. Dorpshuis Tripscompagnie: Siera- den, schilderijen en pentekeningen van Ria Orsel en Gregor Wis- nieuwski, 25 febr. t/m 24 mrt. Voor verdere informaties kunt u terecht bij de VVV Hoogezand- Sappemeer, Hoofdstraat 12, Hoo- gezand, geopend op maandag t/m vrijdag vsn 10.00-12.00 uur van van 14.00-16.00 uur. Slochteren - Zaterdag vindt de 6e internationale Gasbeltour plaats. De wedstrijd is bedoeld voor ama teur wielrijders. Aan de start ko- men mannen van de nationale se- lectie en de sponsorploegen van Koga Miyata, Jo van Aarle, Giant en Moon. Verder starten topclubs als PWZ Emmen, De Peddelaars uit Hoogeveen, De Friese Selectie, Tempo Soest, Volendam en Olym pia Amsterdam. Internationaal kan de tour zich noemen, omdat er twee Duitse ploegen meerijden en misschien een Joegoslavische ploeg. De rijders moeten 172 kilometer afleggen. De start vindt plaats om 12.00 uur aan de Dorpshuisweg in Harkstede. VRIJDAG 24 MAART HET PIEREMENT TE SAPPEMEER AANVANG 23.00 UUR rrj^l UIUA

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5