A.P.K. SPIJKER 05913-1613 Eieren beschilderen als training voor portretten een haalen-ei El, el, ei kiik eens in Garagebedrijf Siddeburen HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 23 MAART 1989 Ei en bot bij Margreet een geliefde combinatie. Kunstacademie Margreet is moeder van drie kin- deren en tandarts assistente bij haar man. Dat ze zich daardoor niet volledig aan de kunst kan wijden beperkt haar niet. ,,Vroeger op de kunsta cademie had ik aile tijd, maar was met de kunst lang niet zo intensief bezig als op dit moment. De weini- ge uren die ik voor mezelf heb, be- steed ik heel efficient. Ach en on- der het huishouden en het assiste- ren door, bedenk ik natuurlijk wel wat ik wil gaan maken en hoe". Lust om de kunstacademie af te maken heeft ze niet. ,,Ik heb het qua scholing momenteel prima voorelkaar. Ik bedenk welke tech- niek ik nodig moet bijspijkeren en zoek daar dan zelf een docent bij ,,Dat zit dus zo. Ik schilder vol- gens de oude technieken. Belang- rijk daarbij is dat je heel goed de materialen moet kunnen weerge- ven. Stofuitdrukking noemen wij dat. Nu, dat vergt gewoon veel oe- fening en het is nodig dat je af en toe stillevens schildert om te con- troleren of je de techniek nog goed beheerst. Vroeger schilderde ik die stillevens gewoon op doek. Maar toen iemand zei, kun je dat op een ei. Ben ik daar mee begonnen". Ze kan het dus op een ei. Momen teel staan een hele serie eieren op een tentoonstelling in het Belgi- sche Essen. De galerie in Belgie toont het werk van de beste kunstenaars uit Europa die zich met eibeschildering bezig houden. Een beschildert struisvogelei werd vorige week nog voor de opening verkocht aan Belgisch grootste ei- fabrikant. „Dat is wel komisch die mensen moesten eens weten dat ik juist scharreleieren voor het werk gebruik. Die schalen zijn na- melijk steviger". Margreet stalt haar eieren uit op bot. ,,Die com binatie vind ik prachtig. Het breekbare van het ei en dan het harde van het bot". De grondhaaien zijn namelijk aan de leg. Van een deel van de eieren is door de haaienverzorger een stukje van het eikapsel verwij- derd. Daarom is nu in een door- zichtig bakje dat in het haaiena- quarium hangt te zien hoe haaie- embryo's zich in het ei ontwikke- len. Het verwijderen van het ei kapsel heeft geen nadelige gevol- gen voor het embryo. Het oudste embryo is zo'n 12 dagen en heeft al de vorm van een echte haai. Al- leen het beestje meet nog maar vier centimeter. Hoofdmoot Morbidus. Een beeld van papier mâché. De kop is gemaakt van de schedel van een roek. Voor en achterkant van een ei. Emmen - In het Noorder Dieren- park in Emmen is op de expositie ,,Naar de haaien" een bak inge- richt voor Filippijnse grondhaai en. Een kleine haaiesoort van on- geveer 60 centimeter, die in het niet valt naast de meterslange ci- troenhaaien die ook op de exposi tie rondzwemmen. Maar... daar om niet minder belangwekkend. WANDELEEND... door Groninger land WORDT DONATEUR telefoon (050) 135901 Ook al oogst Margreet successen met de eieren dat werk blijft van ondergeschikt belang. ,,Ik heb al- tijd, ook vroeger toen ik twee jaar op de académie zat, portretten willen tekenen. Dat zal de hoofd moot blijven. Een portret tekenen vergelijk ik met een spannende wedstrijd. Het portret moet lijken, het moet leven en ik moet m'n eigen ik er in kunnen leggen. Die drie zaken combineren, dat blijft een uitda- ging". Margreet's portretten zijn niet opgebouwd uit lijnen, maar uit allemaal miniscule kleurvak- jes. In een neusvleugel zitten vijf, zes kleuren. ,,Door al die vlakjes tegen elkaar te zetten wordt het portret levendig. Maar het is wel een techniek die tijd vergt. Per portret ben ik zeker vijftig uur kwijt". Is de wedstrijd gewonnen, het portret af dan werpt Margreet zich een tijdje op werk waarin ze haar fantasie de vrije loop kan la- ten gaan. Zo ontstond ook Morbi dus die danst op z'n overwinning (bot). ,,Met dit soort beelden pro- beer ik duidelijk te maken dat ai les in het leven maar betrekkelijk is. Een ander beeld heet de Naakte Waarheid. De meeste mensen hier begrijpen die beeldjes niet. In Bel gie vinden ze die beeldjes prachtig ik denk dat dat komt omdat ze wel iets hebben van het werk van Je- roen Bosch". Zo heb ik een hele tijd les gehad van Geert Hoeste in stofuitdruk king en volg momenteel bronsgiet- en houtbewerkingslessen bij Jan Ploeg". En ook al blijven eieren bijzaak, de uitnodiging voor weer een ei-expositie in Belgie ligt al in de bus. Margreet weet al hoe die expositie er uit zal zien. ,,Volgend jaar ga ik de eieren combineren met hout en brons". Siddeburen - Margreet Bech uit Siddeburen beschildert eieren. Nu is dat niet zo vreemd, half Nederland neemt deze dagen het penseel ter hand om eieren te voorzien van bloemen, kuikens en vele andere lieve voorstellingen. Margreet beschildert de eieren echter als oefe- ning voor haar portretten.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 7