v n 4 w^KmÈm KADOSHOP JANSEN H.J. Schomaker is ridder Gemeente toch bereid tôt dragen kosten gifsloot AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER vf j' 19 iBl «JH 111 JÊ ^H|HH H 1 m m Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 6 APRIL 1989 Hoogezand-Sappemeer - Een beminnelijke eerlijke man, zo zullen de meeste mensen die H.J. Schomaker kennen hem omschrijven. Een opgewekt karakter, altijd bereid uitleg te geven en bovenal deskundig, waardoor hij respect afdwingt. Tijdens zijn afscheid vorige Ruim 42 jaar heeft Schomaker als gemeente-ambtenaar gewerkt. Als 16-jarige begon hij in de toenmali- ge gemeente Sappemeer. Hij had in de oorlog, onder moeilijke om- standigheden de Mulo doorlopen. ,,Als jongste uit een gezin van zes kinderen was dat in die tijd heel wat. 1k ben nog altijd blij, dat ik die kans heb gehad". Officieel werd Schomaker in Sappemeer Schrijver ter secretarie, hij ver- diende 50 gulden per maand en daar ging een gulden loonbe- lasting af. Aanvankelijk was hij een soort manusje van ailes. ,,Ik heb paspoorten uitgegeven, sten cils gedraaid, rijbewijzen geschre- ven en ga zo maar door. Eigenlijk heb ik in die 42 jaar aile facetten van het gemeentelijk bedrijf door lopen". Hoe hij meegegroeid is met de gemeente illustreert hij, hoe kan het ook anders, aan de hand van cijfers. Sappemeer had toen met 7000 inwoners een omzet van 600 duizend gulden. Bij de sa- menvoeging met Hoogezand-Sap- pemeer ontstond er een gemeente met 18 duizend inwoners en een omzet van 1.7 miljoen. Toen Schomaker in 1971 afdelingschef financiën werd was de omzet 30 miljoen. Anno 1989 gaat er in de gemeente die inmiddels een kleine 35 duizend inwoners telt 135 mil joen om. Liefde Hoe prachtig Schomaker het wer- ken in een grote gemeente ook vindt ook het werken op het kleine kantoor in Sappemeer had z'n be- koring en dat nog wel in dubbel opzicht. ,,We werkten daar met vijf mensen. Ik heb daar mijn vrouw leren kennen, we zaten sa- men achter hetzelfde bureau, dus dat moest wel fout gaan of juist heel goed. Mijn toenmalige supe- rieuren vonden het maar niks dat wij verkering hadden en stelden ons voor de keus. De verkering uitmaken, of een van beide ont- slag nemen. De bel van de samen- voeging redde ons op het nippertje en zo zijn we beiden nog steeds dik bevriend, dat mag je wel zeggen". Studie Direct na zijn indiensttreding nam Schomaker het besluit om door te studeren. Op zaterdagmiddag ging hij op de fiets naar de stad voor cursussen. In die tijd was er nog geen bestuursschool. Les werd er gegeven door topambtenaren van de griffie. .Eigenlijk was je altijd met je werk bezig, maar daar was niks zieligs aan", haast Schoma ker zich te zeggen. ,,Dat was zo in die tijd". De studie, die zeven jaar in beslag nam, heeft z'n vruchten afgeworpen Schomaker groeide door in het apparaat en werd uit- eindelijk hoofd financiën en runt een afdeling met 23 mensen. Dat werk bevalt hem, maar hij vindt het spijtig dat die functie weinig tijd over laat om zelf klus- sen aan te pakken. ,,Je bent eigen lijk constant bezig ailes voor ande- ren te regelen". Riant Het is alom bekend dat Hooge- zand-Sappemeer in vergelijking met omringende Oost-Groningse gemeenten een riante begro- tingspositie heeft. Uit de Vergelij- kende Budget Analyse blijkt dat het voorzieningenniveau vergele- ken met soortgelijke gemeenten prima is. Ondanks het voorzichti- ge financiele beleid komen de bur- gers dus niets te kort. Schomaker zegt bescheiden dat de politiek voor die resultaten verantwoorde- lijk is en dat hij slechts heeft gead- viseerd. ,,Ik zeg altijd als je poli tiek wilt maken, dan heb je vrije ruimte op je begroting nodig en voldoende reserves om specifieke projecten uit te voeren. Zonder geid kun je geen politiek bedrij- ven". Keer op keer blijft er in de ge meente bij het afsluiten van een boekjaar geld over. Schomaker wil de indruk wegnemen, dat dat veroorzaakt wordt door een ruime begroting. ,,We begroten scherp, bewaken scherp en als je dan be- denkt dat er op een begroting van 135 miljoen 4 ton overblijft, dan spreek je nog maar over een kleine 0,3 procent. Nu dat vind ik net- jes". Behalve een scherpe begro ting is volgens hem nodig goed op de kleintjes te letten en in goede tijden wat achter de hand te hou- den. ,,Hebt je niets om tegenval- lers op te vangen, dan is dat een ramp". Schomaker zegt dat de relatief goede begrotingspositie van de ge meente ook geluksfactoren in zich heeft. Ondanks de bezuinigingen waren er enkele forse meevallers in de rijksuitkering en het is gelukt om in korte tijd veel overtollige gronden af te stoten, waardoor de verliezen op het grondbedrijf zijn verdwenen. Juist het grondbe drijf drukte zwaar op de begro ting. Er waren ruim 200 hectaren grond waar je niets rhee kon. Die grond had dan soms een boek- waarde van een 10 per m2 meter, reëel was dat echter niet. Veel grond moest terug worden ge- boekt tôt de agrarische waarde, vaak tôt 2,50 per vierkante me ter. Dat heeft de gemeente in de jaren 1983 t/m 1988 wel enkele miljoenen gekost, die echter op een 6 7 ton na via de reserves van het grondbedrijf konden worden opgevangen. Hoe gezond de begroting van de gemeente er ook uitziet. Schoma ker waarschuwt ervoor, dat het einde van de reserves in zicht is. Ook de komende jaren is waak- zaamheid geboden. Meerwijck Hoe voorzichtig de gemeente ook is geweest, een project is volgens Schomaker te voorzichtig aange- pakt en daardoor onvoldoende uit de verf gekomen. Op zijn kantoor hangen tekening van een riant zo- merhuizencomplex, dat gepland was op de plaats van de huidige camping ,,De Rietzoom". Samen met het bungalowpark, een hôtel, een wildpark en een manege maakte dat een onderdeel uit van het totale Meerwijck, dat geheel op zakelijke basis zou moeten worden geëxploiteerd. In de jaren zestig was het plan een zeer ambi- tieus. Om de eerste huizen uit de grond te krijgen heeft de gemeente risico's genomen. ,,We hebben de grond toen echt aangeboden voor een C&A prijsje", bekend Scho maker. Volgens Schomaker is het totaal idee van Meerwijck nog steeds niet achterhaald. Een der- gelijke aanpak verheft het Zuid- laardermeer gebied in zijn ogen tôt een bovenregionaal recreatie- object dat een belangrijke impuis aan de gemeentelijke économie kan geven. Hij vindt het nog steeds jammer dat dat niet is ge- beurd, maar zegt olijk dat zijn al- lerlaatste advies aan B en W toch weer over de toekomst van Meer wijck gaat. Schomaker laat een er- fenis na, want een snoepwinkel waarin de snoepjes ontbreken, dat vindt hij maar niks. Frustraties zegt Schomaker niet op te lopen, als adviezen die hij aandraagt niet worden uitgevoerd. ,,Je bent nu eenmaal op de eerste plaats ambtenaar en je kunt aller- lei fraâie ideeën hebben, maar de politiek beslist. Ik vind het wel eens vervelend als iets niet door- gaat maar ben daar zeker niet ver- bitterd door geraakt. Ik hoor veel mensen, die doodgelukkig zijn dat ze met de VUT kunnen omdat ze veel gebouwd. Wegen, scholen, een bibliotheek en vijfhonderd woningen per jaar, het kon niet op. Ik voelde me als een vis in het water. Met normale werkuren heb ik nooit kunnen volstaan, maar in die tijd helemaal niet". Schomaker is van plan ook na z'n pensionering actief te blijven. Zo zit hij in het bestuur van de Wo- er van balen. Dat is bij mij niet zo, ik heb tôt de laatste dag met ple- zier gewerkt". Zestiger jaren Als de mooiste tijd bij de gemeen te herinnert Schomaker zich de zestiger jaren. ,,Hoogezand-Sap- pemeer stond toen letterlijk op z'n kop. Het moest mee in de vaart der volkeren en er is ontzettend ningstichting ,,Volksbelang" en wil starten met een studie recht. ,,Vroeger op de opleiding vond ik rechts- en wetskennis maar saai. Nu interesseert het me ontzet tend". Bovendien hoopt hij tijd vrij te maken voor zijn vele hob- by's. Hij is gek op watersport, computers en electro-techniek. Dat blijft dus een actief leven. ,,Een nieuwe uitdaging", zegt Schomaker zelf. Zo presenteerde Hoogezand-Sappemeer zich op de beurs Huis 89. Hoogezand-Sappemeer - Voor 75 procent wil de gemeente het op- schonen van de gifsloot achter de Kees de Haanstraat betalen. De rest moet door de aanwonenden worden betaald. Eerder waren B en W niet van plan bij te dragen aan het opschonen. De raadscom- missie was het met dat standpunt niet eens, daarom draagt de ge meente nu wel bij. Het opschonen kost totaal 70 duizend gulden. Noorderstraat 85 - Sappemeer - Tel. 05980-92783 Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507 Van duvelstoejager tôt Hoofd Financiën m

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 13