Oftewel Jan Wiendels in Georgië KENWOOD Beker voor senioren- dansgroepen uit Hoogezand Hg-aHaaMaHB-sEï De papierbak Krentenbomenleed Autobedrijf Werkema gedupeerd door stremmingsborden HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 13 APRIL 1989 in een stad als Tbilisi met ander- half miljoen inwoners. Het ver- keer is een chaos en ze rijden als gekken". De Georgiërs hadden voor de Gro- ningers in een straal van 300 kilo- meter rond Tbilisi optredens geor ganiseerd. Die optredens gingei allemaal door maar niet volgen schéma. ,,Na een dag was in di groep het stopwoord - We latei ons verrassen Want tôt een paai minuten voor het optreden wister we vaak niet waar we aan toe wa- ren. Toen wij er waren werd de zo- mertijd net ingevoerd. Omdat de organisatoren op het laatste mo ment bedachten dat het publiek dat misschien was vergeten werd het optreden zomaar met een uur verlaat. Of er op dat moment al mensen in de zaal zaten, ik heb er geen idee van". Wiendels heeft genoten van zijn reis naar Georgië en het gastvrije onthaal. Genoten hebben zijn leerlingen ook. ,,Toen ik weer op school kwam hingen ze aan m'n lippen. Prachtig natuurlijk want ik moet dit jaar Rusland nog be- handelen". Hoogezand-Sappemeer - Grote onrust heerst er op dit moment in de Russische provincie Georgië. Ruim honderd Geor- gische nationalisten zijn in staking gegaan, tienduizenden gingen de straat op om de eis ,,Een onafhankelijk Georgië" kracht bij te zetten. Moskou greep in. Score officieel zestien doden, terwijl ooggetuigen spreken over vijftig doden. Vori- ge week verbleef de Jan Wiendels in het Georgische Tbilisi, nu het brandpunt van de opstand. Wiendels, meester van de vijfde klas van de Théo Thijssenschool, vertrok naar Rusland met een uiterst vrolijke missie. Hij is de ac- cordeonist van „De Boanopstek- kers" uit Warffum. Een dans- groep die in allerlei Nederlandse klederdrachten gedanste verhalen en traditionele dansen op de plan- ken brengt. Tijdens het dans- festijn ,,Op Roakeldais" ont- moetten de Groningse dansers de Georgische groep Arag Velebi. Het idee voor een uitwisseling was snel geboren. ,,Maanden duurde het echter voordat we wat hoor- den. Op een gegeven moment zei- den we als we deze week niets ho- ren, dan gaat het maar niet meer door. Maar juist in die week kwam het bericht en wat heel bij- zonder was, we konden bij de Russen thuis logeren. Dat h vol- gens mij nog nooit gebeurÇ-Nor- maliter worden gasten onSerge- bracht in Hotels, omdat de autori- teiten dat willen", zegt Jan Wiendels. Rusland is niks Dat Georgiërs nationalistisch zijn is de Groningers vanaf het eerste moment goed duidelijk geworden. ,,Binnen een kwartier vertellen ze je dat Georgië ailes is en Rusland maar niks. En dat wordt ook constant de hele dag herhaald. Ze verwijten de Russen onder ande- ren de Georgiërs in vele oorlogen als kanonnenvlees zijn gebruikt. Maar dat de nationalistische ge- voelens een dag na ons vertrek tôt onlusten zouden leiden, daarvan had ik niet het geringste vermoe- den". Stapels Wat Wiendels opviel tijdens zijn verblijf is dat aile mensen onder gelijke omstandigheden leven. ,,Ze wonen met zeer veel mensen in kleine flats of ze nou metselaar zijn of werken op het ministerie. De flats zijn van bijzonder slechte kwaliteit. De brokken béton han- gen erbij iedereen heeft een andere huisdeur. Zelfs nieuw gebouwde flats lijken al op een bouwval. Problemen waren er toen wij er waren ook met de watervoorzie- ning. We hebben ons de hele week niet kunnen wassen. Om er zeker van te zijn dat het toilet kan wor den doorgespoeld stond overal het bad vol water". Hoe armoedig dit ailes ook klinkt Wiendels heeft niet het idee dat de Georgiërs kampen met geld gebrek. Er is volgens hem een gebrek aan goe- deren. ,,Van gebrek aan eten heb ben wij helemaal niets gemerkt. Er was veel te veel eten. Overal waar we kwamen stonden tafels vol eten. De vrouwen waren constant in de keuken bezig en met een bre- de glimlach droegen die steeds meer spijzen aan. Op het laatst De stad Tbilisi INFORMATIE - VERKOOP REPARATIE Zuidlaren - 05905-4047 - Fax: 4493 Hoogezand-Sappemeer - Morgen zamelt de Jenaplanschool 't Vlot papier in. De container staat van 9.00 tôt 15.00 uur opgesteld bij het schoolgebouw aan de Drees- laan. werd ailes gewoon opgestapeld. We moesten wel eten want anders was het onbeleefd. Ondanks het gedans zijn heel wat ,,Boa- nopstekkers" aangekomen. En was het maar bij eten gebleven. De Georgiërs zijn zondermeer enorme drinkers. Bij het ontbijt konden we al Wodka krijgen en wat me ook verbaasde is dat de dansers van Arag Velebi die toch echt topsport leveren. Drinken en ro- ken als gekken. Oh, ja en weet je wat er ook uit de mode is - lopen. Ailes, ailes doen ze met de auto. En dat heeft desastreuze gevolgen Hoogezand-Sappemeer - De kren- tenbomen aan de Van Houtenlaan groeien al te uitbundig. Dat vindt de buurt en ook de voorzitter van de huurdersvereniging Kees Meel- ker. Vorig jaar werd de gemeente daarom gevraagd de bomen te snoeien. Daar was het echter nog niet van gekomen, dus nam ge- meentewerken deze week de zaag ter hand. Dat nu schoot de bewo- ners en ook mevrouw Meelker in het verkeerde keelgat. Bomen snoeien terwijl ze prachtig bloei- en. Gemeentewerken heeft, flexi- bel als de dienst is, de zaag dus maar weer opgeborgen. De bomen worden nu deze herfst gesnoeid. Ook dat veroorzaakt bomenleed, maar het lijkt minder dramatisch. Circa 150 senioren kwamen dins- dag naar het Ponypark Slagharen om te tonen hoe goed men de kunst van het volksdansen meester is. In enorm veel Nederlandse dor- pen en steden wordt dat dansen door groepen senioren beoefend. Vorig jaar begon het Ponypark Slagharen ermee groepen uit te nodigen. Uit Hoogezand deden dit jaar mee De Reensche, Ouder- vreugd en DIO en voorts De Klab- bedansers uit Foxhol. De dansers kwamen bij elkaar in de grote hal van de Wereld van Plezier en voer- den met veel plezier hun volks- dansprogramma uit. Zij werden beloond met een prachtige beker die door José, de gastvrouw van het park werd uitgereikt. Hoogezand-Sappemeer - De klan- ten van Seat-dealer Werkema zijn in verwarring gebracht. Op de produktieweg zijn stremmingsbor den geplaatst, omdat de weg wordt voorzien van een nieuw wegdek. Werkema is echter zon- der problemen te bereiken. Wer kema vindt dat de gemeente beter rekening moet houden met de ef- fecten van het plaatsen van strem mingsborden. ,,Door die borden is het hier al drie weken rustig en ik verdien mijn boterham niet". Het bedrijf is zonder problemen te bereiken, gewoon de borden nege- ren. Armoedige omstandigheden op het platteland a H BMH/yiC

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 11