Boeren Harkstede en Scharmer als laboranten Echtpaar Venema-Houwen 60 jaar getrouwd Kanovaren unieke recreatiesport Debby zingt sterren uit hemel V.d. DEEN Dienstauto Orgelconcert in Ontmoetlngskerk 1 Zuidlaren Leven met uitkering treft hele gezin i Lezing orgaan- transplantaties Jeugdtoernooi x Badminton Playbacken met de bieb ,e Pe°$5» Voetbalvakantie kampen voor de leugd V- HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 13 APRIL 1989 Zelf onderzoek naar Aardappelmoeheid Hoogezand-Sappemeer - De brandweer krijgt een nieuwe dienstauto. De auto kan worden gekocht zodra gedeputeerde staten de begroting 1989 hebben goedge- keurd. Harkstede - De leden van de land- bouwvereniging Harkstede Schar mer hebben dit jaar zelf getest hoe het met de aardappelmoeheids- besmetting op hun bedrijf staat. Ze deden dit met de zogenaamde bio-toets een systeem dat geintro- duceerd is door oud-bedrijfsvoor- lichter J. Koning uit Hélium. De bio-toets werkt als volgt: De boer neemt van die gronden, waarvan hij verwacht dat er aard appelmoeheid in voorkomt een monster. Elk monster wordt ver- deeld over kleine plastic potjes. Vervolgens worden er in de potjes aardappelrassen gedaan, waaron- der een ras dat vatbaar is voor aar dappelmoeheid. De potjes worden weggezet op een plaats met een aangename temperatuur, zodat de aardappel gaat groeien. Is de grond besmet met aardappelmoe heid, dan komen aan de wortels van de aardappelplanten bolletjes. Een teken dat de wortels worden opgegeten door de aardappelmoe- heidsaaltjes. Op de landbouwvere- niging werden onder leiding van Koning de inhoud van de potjes met behulp van een loupe beke- ken. Daaruit bleek dat bij sommi- ge boeren de besmetting meeviel, maar dat andere een behoorlijke aantasting hebben. De bio-toets geeft door het gebruik van de ver- schillende rassen inzicht in welk ras er het best geteeld kan worden. Zuidlaren - Organist Piet Wiersma geeft zaterdag 15 april a.s zijn jaarlijks concert op het orgel van de Ontmoetingskerk te Zuidlaren. (terrein psychiatrisch ziekenhuis "Dennenoord"). Piet Wiersma, die als organist ver- bonden is aan de Grote of Sint Ni- colaaskerk te Monnickendam, heeft een programma samen- gesteld, dat uitermate geschikt is voor het orgel in deze kerk, ni. een bijna volledig Frans programma. Naast een tweetal koraalbewerkin- gen van de Nederlandse compo- nist J.G. Bastiaans speelt hij wer- ken van de Franse componisten Guilmant, Saint-Saens, Widor en Vierne. Het concert begint om 20.00 uur. Hoogezand - Sappemeer FNV-le- den en hun partners worden uitge- nodigd voor een themamiddag over het onderwerp "dé ziekte- kosten-verzekeringen nu en in de toekomst". Volgens de werkgroep Uitkeringsgerechtigden van het FNV weten veel mensen niet goed wat er aan de hand is. Dit geldt zo- wel voor vrijwillig als voor ver- plicht verzekerden. De heer A. v.d. Veen, bestuurslid voor de FNV in het Régionale Zieken- fonds Groningen, zal er op deze middag heel veel over kunnen ver- tellen. Tijdens een vorige bijeenkomst werd terecht kritiek geuit omdat de partners van de mensen met een uitkering niet waren uitgenodigd. Het leven van en met een uitkering treft immers het hele gezin. Deze keer zijn ook ,,levenspartners" van harte welkom. De middag wordt gehouden op woensdag 19 april in Wijkcentrum ,,De Kern" en begint om 13.30 uur. Maak kennis met kanovaren in Bob Bruinsbad Hoogezand-Sappemeer - Wie ken nis wil maken met het kanovaren kan op zaterdag 15 april terecht in het Bob Bruinsbad. Daar organi- seert de kanovereniging ,,De Fu- ten" uit Hoogezand van 18.30 tôt 19.30 uur een kennismakingsa- vond. Kennis maken met gevarieerde sportaktiviteiten is ook in Hooge zand-Sappemeer van grote beteke- nis voor een zinvolle en gezonde vrijetijdsbesteding. Kanovaren is een sportief-recreatieve aktiviteit die de nodige lichamelijke inspan- ning vergt, maar ook een geweldi- ge ontspanning biedt voor jong en oud. Aile leeftijden Onder deskundige leiding kan men deze avond in het Bob Bruinsbad in de kano stappen en voelen hoe zo'n licht vaartuigje met een peddelslag vooruit schiet. Het in- en uitstappen van de kano, het evenwicht zoeken, het leren van de peddelgreep en de ped delslag, varen en aanmeren, dit ai les kan men zelf ervaren. Alleen kijken mag ook. Iedereen die goed kan zwemmen kan meedoen. Deelname is gratis. Kano's worden door ,,De Futen" beschikbaar gesteld. Neem uw zwemkleding mee. Iedere deelnemer ontvangt een handleiding voor kanovaarders. Inlichtingen bij de heer J. Klooster (tel. 05980 - 24314) of P. Jansma (tel. 05989 - 1469) wezig was, was zo onder de indruk van Debby's zangkwaliteiten dat hij haar spontaan aanbood om haar verdere carrière te begelei- den. De bekende tv-presentator Ron Brandsteder, die tijdens de paasdagen in de Houtrusthallen een missverkiezing presenteerde liet Debby tijdens deze verkiezin- gen optreden voor een publiek van 5000 mensen. Ze kreeg een staan- de ovatie. Debby begon 2 jaar ge- leden mee te doen aan soundmix- wedstrijden. Haar eerste optreden vond plaats in een soundmix-wed- strijd in de CT-bar in Foxhol. Ze eindigde daar als eerste. Daarna volgden nog een groot aantal soundmix-wedstrijden, vooral in het westen van het land, waarbij Debby diverse eerste prijzen won o.a. in de grootste discotheek van Nederland, The Bluetiek-In te Rotterdam en in het Roxy Theater in Amsterdam. Vorige week trad Debby op in Til- burg, alwaar een Caribbean Bene- fit Concert wordt georganiseerd ten behoeve van de drugsbestrij- ding op de Nederlandse Antillen. Tevens worden er dan tv-opnamen gemaakt en verzorgt Radio Neder land Wereldomroep een uitzen- ding. De afgelopen paasdagen waren voor Debby Groeneveld, 21 jaar en wonende in Hoogezand, zeer succesvol. Zij won in de Houtrust hallen in Den Haag de jaarlijkse Soundmix-Show met een vertol- king van Whitney Houstons num- mer ,,One moment in time". Dit leverde haar een grote beker, een CD-speler en diverse uitnodigin- gen voor gastoptredens op. Aan deze Sound-Mix wedstrijden kan alleen op uitnodiging worden deel- genomen. Er deden 16 artiesten mee. Jack Hayworth die als jurylid aan- Hoogezand-Sappemeer - Dr. Pruim, verbonden aan het Acade- misch Ziekenhuis Groningen houdt donderdag 21 april a.s. een lezing met dia's voor de Neder landse Vereniging van Huisvrou- wen. De lezing zal gaan over ,,or- gaantransplantaties". Vooraf- gaand aan de lezing is er een korte ledenvergadering. De lezing wordt gehouden in de Kern en begint om 19.30 uur. V* t ee°S sW RENAULT Haal het Renaultboek 1989 bij Uw dealer: Burg. van Royenstraat O. 50 Hoogezand - Tel. 05980-23457 Hoogezand-Sappemeer - Jurjen Venema (80) en Jantje Houwen (83) zijn vandaag 60 jaar getrouwd. Het echtpaar Venema dat al 14 jaar woont in een bejaardenflat aan de Melkweg in Hoogezand is nog ge- zond, al is mevrouw Venema slecht ter been en hebben beiden proble- men met hun ogen. Koken doen ze nog zelf en een schoondochter helpt wat in de huishouding en met de was. Toch staan ze ingeschreven voor een plaatsje in een bejaardencentrum. Het is zo'n 61 jaar geleden dat ze elkaar in Harkstede ontmoetten. Jant je werkte daar ,,bij de boer" voor een salaris van 260 gulden per jaar, voor die tijd een groot bedrag. Jurjen, die eerst een oogje had op haar vriendin, was een gedienstige jongen. Hij hielp Jantje met het sjouwen van de zware melkbussen en later gingen ze dansen in Cafe Stalstra. Na ongeveer een jaar verkering trouwden ze en kregen een woning in Kolham. Jurjen werkte toen al als ,,mengselmaker" bij de chemische fabriek Scholten, een prima werkge- ver, zegt hij, waar hij het 43 jaar uithield. Hij verdiende bij Scholten aanvankelijk 16 gulden per week, daarvan moest vier gulden aan huur worden betaald. Het viel niet mee, maar Jantje had de financiele touw- tjes stevig in handen. ,,We hadden nooit ruzie over geld" zegt mevrouw Venema, ,,want ik ben geen zeurdert." Zelf droeg ze bij aan het gezins- inkomen door bij een kweker te werken, door aardappelen te rooien en later door werkhuizen aan te nemen. Ze kregen twee zoons, waarvan er een helaas op jonge leeftijd overleed. Nu hebben ze vier kleinkinderen die allemaal al volwassen zijn. Jurjen Venema is een echte voetballiefhebber: hij was 15 jaar als rechts- buiten actief in het bedrijfsvoetbal en zat ook jarenlang in het bestuur van FVV. Tôt zijn grote spijt kan hij het voetbal op de televisie bijna niet meer volgen omdat zijn ogen zo slecht geworden zijn. Mevrouw Ve nema was altijd actief lid van de hervormde vrouwenvereniging in Kropswolde waar ze ook in het kerkkoor zong. Ze woonden toen aan de Julianastraat, hadden een grote tuin, 50 kippen, eenden, katten en een hond. Dat hebben ze wel gemist aan de Melkweg, waar wel een ka- narie in een kooitje het hoogste lied laat horen. De heer Venema haalde 13 jaar lang oud papier op voor de bewonersvereniging van de flat en was een verwoed lid van de kaartclub. De laatste jaren doen ze het wat kalmer aan. De familie Venema vindt de tijd van nu beter dan die van vroeger. Alleen al die inbraken en diefstallen", zegt mevrouw Vene ma, "Die had je vroeger niet. Toen kon je rustig aile deuren open laten staan". Het 60-jarig huwelijksfeest zal vanavond op bescheiden wijze in de fa- miliekring worden gevierd. Hoogezand - De jeugdcommissie van de badmintonclub Bahosa heeft een jeugdtoernooi georgani seerd, waaraan 91 kinderen, in de leeftijd van 10 t/m 16 jaar, uit de provincies Groningen, Friesland en Drenthe zullen deelnemen. Er zal worden gespeeld in de onder- delen herenenkel, damesenkel, herendubbel, damesdubbel en ge- mengd dubbel. De prijzen voor dit toernooi worden beschikbaar gesteld door; Meijer Hout- en Bouwmaterialen, Becker Optiek, ABN, Hoepman en de Bonds- spaarbank. Het toernooi wordt gehouden op donderdag 13 april van 9.00 tôt 19.00 uur in de Euro- pahal te Hoogezand. De toegang is gratis. Geslaagd Hoogezand-Sappemeer - De heer D.O. Hiddema is geslaagd voor het officieel Praktijkdiploma Boekhouden. Hoogezand - De KNVB afdeling Groningen organiseert deze zomer 2 jeugdvoetbalweken. In Uithui- zen komen jongens en meisjes van 8 t/m 11 jaar aan bod, in Oude Pekela de jeugd van 11 t/m 14 jaar. De kampen worden gehou den in de week van 10 t/m 14 juli. De leiding is in handen van de bondstrainers Ruud Dokter en Martin Koops. Zij worden bij- gestaan door enkele trainers en en- kele betaald voetbalspelers. Aan het jeugdkamp Uithuizen zal in elk geval de FC Groningen-selectie meewerken. Kinderen kunnen deelnemen voor 125 gulden per persoon. Overdag staat het moderne voetbal centraal (de Zeister visie), 's avonds wordt aan ontspanning gedaan (speur- tocht, zwemmen e.d.) In Uithui zen wordt in een sporthal gesla- pen, in Oude Pekela gebeurt dat in een tent. In totaal bieden de voet- balkampen plaats aan 80 kinde ren. Op dit moment zijn er in Uit huizen nog 19 plaatsen vrij en Ou de Pekela 27 plaatsen. Voor inlichtingen en aanmelding kunt u schrijven naar de KNVB afdeling Groningen, Postbus 300, Hooge zand of bellen naar de heer Westerdiep 05980-23344. Hoogezand-Sappemeer - Op za terdag 22 april, de Landelijke Bi- bliotheek Dag, draait in de bieb van Hoogezand-Sappemeer ailes om muziek. Zo organiseert de bi- bliotheek op die dag een grote Playback en Soundmixshow in ,,De Kern". Er wordt gestreden in twee leeftijdscategorieën: 6 t/m 11 jaar en 12 t/m 16 jaar. In de jury zit onder anderen de Hoogezandse zangeres Chantai Lammersma. Tesamen met een afgevaardigde van Muziekhandel Evelyn Nova- cek en iemand uit het publiek. Ai le kinderen die meedoen krijgen een herinnering uitgereikt. Tijdens de show zal Karin Bakker uit Hoogezand, die zelf heeft deelge- nomen aan Henny Huisman's Soundmixshow een optreden ver- zorgen. De show begint om 14.00 uur, maar Karin zal 's morgens al in de Kern zijn om vragen van kin deren te beantwoorden. Voor wie

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 3