Cremeren en begraven moet milieuvriendelijker Vijf duizend gulden voor Museumwerf Hortuswandeling over tuinplanten Historisch Videospeklakel 7 Museumweekend in Veendam met kaaibakken en bustocht Muntendam verzamelt landbouwplastic Oranje festiviteiten op zaterdagmarkt Agenda VVV Veenkoloniaal muséum vraagt ,,oude films" A HET NIEUWSBLAD - DCNDERDAG 13 APRIL 1989 Den Haag - Er moet hard gewerkt worden aan het milieu-vriendelijk maken van crematies. Dat deelde minister E. Nijpels deze week me- de. Ons jaarlijks dodencijfer leidt tôt een asberg van maar liefst 100 duizend kilo. Die as, zo vindt Nij pels kan niet zomaar worden ver- strooid. Er moet een nationaal strooiveld komen, daarvoor is zelfs al een terrein van 80 hectare aangekocht bij Arnhem. Maar veiliger vindt de minister het om de as te ver- strooien boven zee, omdat aile schadelijke stoffen die in as zitten toch al in zeewater voorkomen. Nijpels wil het percentage schade lijke stoffen beperken, door Muntendam - De gemeente Mun tendam roept iedereen op mee te doen aan de inzamelingsactie van landbouwplastic. Iedereen die landbouwplastic wil inleveren wordt verzocht dit telefonisch te melden bij de afdeling gemeente- werken van Muntendam (05987 - 14700 de heer Mellema) of de af deling V.R.O.M.H. (05987 - 18787 de heer Huizing). Dit plastic wordt op 18 april of 9 mei opge- haald. De planten die we in onze tuinen laten groeien vormen naar oor- sprong en groeiwijze een zeer ge- varieerde groep. In de meeste tui nen worden planten gekweekt, die vroeger vaak uit verre streken zijn aangevoerd, op kwekerijen zijn gekruist tôt varianten met mooiere of grotere bloemen, en die zo goed mogelijk tegen ons klimaat bestand zijn. Vaste planten zijn bij ons winterhard en kunnen - soms met wat afdekking - over- winteren met knoppen, wortelro- zetten of wortelstokken en in het voorjaar weer uitlopen. Eenjari- gen komen in een zomerseizoen van zaad tôt bloei en nieuwe zaad- vorming. Aïs onze zomer daar voor te kort is, moeten ze in kas- sen kiemen en als kleine plantjes in de tuin gezet worden, zoals pe- tunia's en afrikaantjes. Wie zich wil bepalen tôt inheemse planten maakt een wilde plantentuin. Binnenkort wordt in de Hortus weer een plantenbeurs gehouden. Met het oog daarop zijn tuinplan ten het onderwerp van de rondlei- ding om 11 uur op zaterdag 15 en zondag 16 april. restricties te stellen aan de materi- alen die verbrand mogen worden. Officiele maatregelen zijn er ech- ter nog niet. Bij twee crematoria zijn filterinstallaties in de rook- gaspijp geplaatst. Kunststoffen en spaanplaat leveren problemen op bij de crematie, ze doen dat ook bij het begraven. Nylon kleding, plastic lijkhoezen en kunsstoffen voeringen hebben tôt gevolg, dat de ter aarde bestelde lichamen niet meer verteren. Vooral in de Randstad waar de overledènen vier lagen dik zijn begraven is een aanzienlijk milieuprobleem ont- staan. De Vereniging van Neder- landse Gemeenten spreekt zelfs over ,,ernstige bezwaren voor de volksgezondheid" en over ,,slech- te arbeidshygiëne bij het ruimen van de graven". Hoogezand-Sappemeer - Mu seumwerf Wolthuis heeft van be- tonmaatschappij (BBM) Noord vijf duizend gulden gekregen. Het geld werd door BBM Noord aan de gemeente geschonken bij het slaan van de eerste paal van wo- ningen in Martenshoek. Het bouwbedrijf zegt het geld te schenken, omdat het niet alleen geïnterresseerd is in nieuwe voor- zieningen, maar ook interesse heeft in het behoud van een stuk verleden. De toekomst van de mu seumwerf blijft echter ondanks de schenking onzeker. De werf is het eigendom van Roel Wolthuis. Ge- durende enkele heeft hij het mu séum gerund op basis van vrijwil- ligheid. Dat is echter voor Wolt huis niet langer mogelijk. Hij vond een baan en daardoor is het niet zeker dat het muséum dit jaar opengaat. Met de museumwerf heeft het Veenkoloniaal muséum in Veendam veel bemoeienis. Di recteur E. de Jonge zegt dat zeker- heid over het voortbestaan van de werf alleen kan worden verkregen als Wolthuis eventueel gedeeltelijk een aanstelling krijgt als conserva- tor. Daarover voert het Veenkolo niaal Muséum overleg met het ge- meentebestuur van Hoogezand- Sappemeer. Het muséum trekt per jaar enkele duizenden bezoekers, die voornamelijk in groepsver- band worden rondgeleid. Roel Wolthuis laat de bezoekers de werf niet alleen zien, hij de- monstreert aan hen hoe de eerste schepen van staal werden ge- maakt. Veendam - Het Veenkoloniaal Muséum in Veendam organiseert volop aktiviteiten op de landelijke museumdagen die dit jaar plaats vinden op 15 en 16 april. Op zaterdag 15 april is het muséum van 10.00 tôt 17.00 geopend. Om 11.00 uur en om 13.30 uur is een spéciale rondleiding door de ten- toonstelling ,,Goud Gek, Gek Goud". Na 14.00 uur zullen er films en diaseries uit de museumcollectie worden getoond. Op die dag kan ook een bustocht gemaakt door de Veenkoloniën en Westerwolde. De bus zal o.a. een bezoek brengen aan muséum ,,Slaait 'n hoes" in Onstwedde, vestingsplaats Boertange, de kerk van Sellingen en het informatiecentrum van Staatsbosbeheer. Reisleiders zijn Karel Vlak en Harm van der Veen. De tocht duurt de gehele dag en kost 15 gulden. Aanmelding bij het muséum. Een geheel andere aktiviteit is de strijd om het Nederlands Kampioen- schap Kaaibakken, dat nu al voor de vierde keer zal plaatsvinden. Dit traditionele Groninger spel, waarin met keien naar bakstenen (kaaien) moet worden gegooid, wordt gespeeld op de speelweide in het Juliana- plantsoen, achter de bocht in het Oosterdiep. Aanvang 14.00 uur. Be- langstellenden kunnen zich tôt zaterdagmiddag aanmelden bij het mu séum: 05987-16393. Op zondag 16 april is het muséum geopend van 10.00 tôt 17.00 uur met om 11.00 weer een spéciale rondleiding. Hoogezand - In het kader van een cursus veenkoloniale geschiedenis heeft het Noordelijk Avondcolle- ge, afdeling Hoogezand-Sappe meer, een videofestival opgezet. In samenwerking met het Veenko loniaal Muséum, het Drents Mu séum en het Streekhistorisch Cen- trum te Stadskanaal is uniek film materiaal bijeengebracht. Wie belan^stelling heeft voor ou- de films over ons gebied kan op 21 april volop genieten op het histo risch videofestival van het Noor delijk avondcollege. Te zien zijn onder meer: oude dorpsfilms van Pekela en Veendam, authentieke opnames uit de jaren twintig waarop veenwerkzaamheden vast- gelegd zijn, opnames van veenko loniale landbouw in de dertiger ja ren, een opname van de verwer- king van de laatste strobaal en prachtige beelden uit Stadskanaal waarop de direktie van een fabriek turf gaat kopen in de Drentse monden. Op een viertal video's worden de films met vaste regel- maat vertoond. Het videofestival vindt plaats aan de Spoorstraat Zuid 52 in Hoogezand. De toegang is gratis. Vredes-estafette per fiets naar Moskou De Duitse organisatie "Sportmen- sen voor de vrede" organiseert de ze zomer een fietsestafette voor de vrede. De eindmanifestatie vindt op 6 augustus plaats in Moskou. Nederlandse deelnemers starten op 5 juli in Den Haag en peddelen met zo'n 50 km per dag naar Frankfurt. U kunt ook naar Mos kou doorrijden. Kosten: vijftien gulden per dag voor maaltijden en overnachtingen. Wie wil fietsen voor de vrede kan bellen naar 020-232535. In China wonen ongeveer een mil- jard Chinezen en die hebben sa- men ongeveer tweehonderdvijftig miljoen fietsen. Eén op vier dus. China exporteert steeds meer fiet sen naar het Midden-Oosten, Hong Kong en Afrika. In de Der- de Wereldlanden is de fiets een aantrekkelijk betaalbaar vervoer- middel. Oproep aan de bevolking van Hoogezand-Sappemeer Veendam - Naar aanleiding van het NAC historisch videospekta- kel, waar een groot aantal histori- sche filmbeelden uit de Veenkolo niën getoond zullen worden, doet het Veenkoloniaal Muséum een oproep aan de bevolking van Hoogezand-Sappemeer en omstre- ken, om eventuele oude filmbeel den die in uw bezit zijn bij het mu séum bekend te maken. Momen- teel zijn er geen filmbeelden uit Hoogezand-Sappemeer bij het muséum bekend. Historische filmbeelden zijn van Koninginnedag wordt dit jaar op zaterdag 29 april gevierd (omdat de officiële dag 30 april dit jaar op een zondag valt). Omdat zaterdag 29 april ook marktdag is in Hoogezand-Sappe meer, wordt er op en bij de zater dagmarkt aan de Hoofdstraat te Hoogezand, ook een aantal festi viteiten georganiseerd i.s.w. de "Activiteiten Commissie Hooge zand-Sappemeer. Markt-tekenwedstrijd Jeugd tôt 15 jaar kunnen een teke- ning maken over de markt en deze op zaterdag 22 april a.s. inleveren op de markt (uiteraard voorzien van je naam, adres en leeftijd). Op koninginnedag zaterdag 29 april a.s. worden aile tekeningen op de markt tentoongesteld en de winnaars bekend gemaakt!!! Als hoofdprijzen heeft de markt- commissie 4 grandioze foto- toestellen met een echte flits be- schikbaar gesteld. Kindermarkt Van 10.00 tôt 16.00 uur kunnen de kinderen op een grootse kinder markt hun waar aan de man of vrouw brengen. De kinderen kun nen zich melden op zaterdagmor- gen 29 april bij centrale ge- luidspost van de A.C.H.S. op de markt. Men dient zelf voor een grondkleedje of tafel te zorgen en de plaats moet bij het verlaten schoon worden achtergelaten (deelname gratis). Muziek De "A.C.H.S.-geluidsbedrijf" zorgt op deze feestelijke oranje- dag voor een gezellig muziekje op de markt met tussendoor een ge- sproken woord. Dit wordt geheel gepresenteerd vanuit de centrale geluidspost op de markt. Ook de prijsuitreiking van de te- kenwedstrijd gebeurt hier. Dit is nog lang niet ailes, want er gaat meer gebeuren bij de zater dagmarkt, o.a. demonstratie trampolinespringen van sportver. "D.F.S.". Wij raden de bevolking van Hoo gezand-Sappemeer en verre omge- ving aan om toch zeker een be- zoekje aan de markt te brengen. Want op de markt is uw gulden een daalder waard!! grote waarde voor de kennis van ons gebied, vooral nu de ontwik- kelingen zo snel gaan, en er in een zo hoog tempo zoveel verdwijnt. Het komt vaak voor dat mensen nog oude films op zolder hebben liggen, die voor het muséum of andere belangstellenden van grote waarde kunnen zijn. Het muséum onderkent de waarde van dit ma teriaal en wil dit graag voor de toekomst behouden, dupliceren en voor een groter publiek toeganke- lijk maken. Mocht u over derge- lijk materiaal beschikken bel dan met Het Veenkoloniaal muséum 05987 - 16393 Evenementenagenda woensdag 12 april t/m donderdag 20 april. Ma. 12-4: Tennisvereniging ,,De Kalkwijck". Open dag van 14.00-17.00 uur. Vr. 14-4: Rederijkerskamer ,;Tol- lens". Toneel en voordracht in 't Kielzog, aanvang 20.30 uur (bal na). Za. 15-4: Docenten Gemeentelijke Muziekschool o.l.v. Wim v.d. Laar. Barokconcert in de Dam- kerk, aanvang 19.30 uur. Buurt- ver. Gorecht: Bingo-avond in de Reensche Compagnie, aanvang 20.00 uur. Zo. 16-4: Zeilvereniging Zuidlaar- dermeer. Open huis Clubhuis Meerweg. Funboardwedstrijd op het Zuidlaardermeer. Wo. 19-4: Walk-inn Bridge, aan vang 13.30 uur. Exposities Gemeentehuis: Abstrakte schil- derkunst van Hans van Lente, de hele maand april. Voor verdere informatie kunt u te- recht bij de VVV Hoogezand-Sap pemeer, Hoofdstraat 12, Hooge zand. Foto: Gert van de Kamp

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 7