Jewel - Wildest band in Heavyland in De Nije Gemeenteraad beslist y over station Kropswolde Een kind of niet? Rectificatie: Grote Burgemeester opgedragen aan burgemeester HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 20 APRIL 1989 Zal Klaas Kloosterhuis zich ont- wikkelen tôt een groot nederlands dichter of schrijver, wiens naam in de toekomst zal prijken op de lite- ratuurlijsten van de middelbare scholieren? Het schrijven van proza ziet Klaas helemaal niet zitten. Een opstel schrijft hij liever niet als wel. Ook heeft hij geen plannen voor serieu- zere gedichten. Volgend jaar hoopt hij zijn einddiploma VWO te halen. Op zijn literatuurlijst prijkt ook zijn eigen werk. Daarna wil hij studeren, geschiedenis of nederlands. Ja toch! En wat het dichten betreft: Daar gaat hij mee door, voor zijn eigen en ander- mans plezier. Als hij 40 gedichten klaar heeft wil hij een uitgever zoeken om zijn gedichten in boek- vorm uit te geven. Dat zal hem on- getwijfeld lukken. Het Nieuws- blad is buitengewoon blij haar le- zers daarvan al een voorproefje te kunnen bieden, door met toestem- ming van Klaas Kloosterhuis, nu al enkele gedichten te publiceren. Dichter Klaas Kloosterhuis met zijn zwarte boekje De Kozak Er was eens een kozak Die goot daar met gemak Wel dertig wodka door z'n keel. Nee niets was hem teveel Tôt op een dag in mei Toen hield hij er een vuurtje bij Er bleef niets van hem heel. In het echt verbonden Er waren eens twee Russen Een meneer en een mevrouw Die stonden elkaar te kussen In Moskou, in de kou Maar toen zij daar zo stonden Vroren zij aan elkaar Zo waren zij verbonden Tôt voorjaar volgend jaar. Tante Bep Mijn tante Bep houdt nooit haar klep Nee, nooit houdt zij haar mond, Over haar ziektes en de buurvrouw en wat in de Story stond. Maar sinds de verjaardag van mijn broer op 28 maart Is haar geklets voorgoed verstomd Na het eten van mijn ,,glutontaart De appel Karel Appel hing aan zijn tak Maar was daar niet op zijn gemak Hij wou de wijde wereld in En op een dag kreeg hij zijn zin Want op die dag werd hij geplukt Hij dacht:,,Hoera, het is gelukt" Maar wat de vrijheid worden moest Dat werd voor Karel appel- moes lodie. Je moet ze kunnen neurien, vindt de dichter. Ze doen een beet- je denken aan werk van Kees Stip, maar ook aan dat van Driek van Wissen, dichter en leraar neder lands aan de Aletta Jacobsscho- len-gemeenschap waar Klaas Kloosterhuis leerling is. Hij zit in de vijfde klas van het VWO. Wie denkt dat Klaas door deze le raar is beïnvloed of gestimuleerd heeft het mis. Hij heeft zelfs nooit les van hem gehad. Nee, het ging heel anders. Toen er na afloop van een proefwerk Frans nog wat tijd over was stelde de leraar voor dat de leerlingen maar eens een ge- dicht zouden maken. Dat gedicht ,,De Lindeboom" was het eerste dat Klaas schreef. Het tweede was proefwerk", geschreven in op- dracht van de leraar nederlands. Het moest over school gaan. Proefwerk God schiep hemel en aarde, In bijna zeven dagen Is dat nu zo briljant? Ik schiep een vier in een kwartier Dat is nu zo'n twee jaar geleden. Klaas was toen zestien en zat in Havo-4. Zijn klasgenoten reageer- den enthousiast en Klaas kreeg de smaak van het dichten te pakken. Voor de verjaardag van een vrien- dinnetje maakte hij van zijn ge dichten een boekje ,,Last van gekte". Toen ook anderen be- langstelling toonden werd de opla- ge vergroot, eerst naar 10 exem- plaren, maar dat bleek al snel veel te weinig. Nu zijn er al zo'n 175 van verkocht voor een rijksdaal- der per stuk. In 1988 besloot Klaas mee te doen aan het festival voor jonge dichters ,,Doe maar, dicht maar". Van 70 van de 500 inzen- ders werd werk gepubliceerd in een landelijke uitgave. Klaas was erbij. 8 deelnemers, waaronder Klaas Kloosterhuis mochten werk voorlezen tijdens een spéciale avond in de Stadsschouwburg in Groningen, waar ook professione- le dichters als Hans Dorrestein en Allardsoog - Wil je een kind, of wil je het niet. Loop je ai tijden met die vraag rond, dan is er voor jouw een weekend georganiseerd op de Voikshogeschool 't Oldorp in Allardsoog. In de kursus wordt stil gestaan bij de vraag wat er voor ieder vast zit aan de overwe- Jean-Pierre Rawie optraden. Daarna kwamen de uitnodigingen voor radio en TV. Waar heeft Klaas zijn dichtersta- lent aan te danken? In de fami- liekring wordt wel beweerd dat hij het heeft geërfd van een oud-tante Stientje, die, zo luidt de overleve- ring, toneelstukken in het Gro- nings heeft geschreven. Klaas heeft haar overigens nooit gekend. Favoriete hedendaagse schrijvers heeft hij ook eigenlijk niet, al leest hij graag werk van Kees van Koo- ten en Wim de Bie. Het onderstaande gedicht is een goed voorbeeld van de stijl van Klaas Oosterhuis ging wel of geen kind. Het is de bedoeling meer duidelijkheid te krijgen over die vraag. Voor opgave of voor informatie, er is een uitgebreide folder ge- maakt, kan er kontakt worden op- genomen met De Voikshogeschool Allardsoog - 't Oldorp, Jarig van der Wielenwei 32, 9245 SH Bakke- veen - 05169-1166. Hoogezand-Sappemeer - Het Je wel om elk publiek op haar hand te krijgen, niet alleen op het podi um, maar ook in de zaal. Dat laat- ste wordt vergemakkelijkt door het feit dat de muzikanten niet vastzitten aan een snoer. Ze spelen draadloos. Samen met Vengeance is Jewel de band die het meest optreedt in Ne- derland. Jewel speelt ,,Classic Trash", hoe dat klinkt weten we hier op de redactie niet. Bekend is wel dat Jewel in staat is goede songs te schrijven en ze perfect uit te voeren. Het is Heavy, ingewik- keld en superstrak, zodat de num- mers niet verzanden in chaos. ,,Ik heb een dubbele bassdrum en bij de meeste hardrockdrummers ge- bruiken we die gewoon om snel te roffelen. Kom ik bij Jewel spelen, zegt gitarist Backer: Zeg Henk doe je met je voeten de mélodie mee. Ik zeg, wat maak je me nou. Met Nodeloos Ik betaalde een kwartje Om mijn nood te mogen doen Op zich is dat al heel erg droef. Maar het ergste is toch wel Dat ik nu plotseling niet meer hoef Als ik dood ga Als ik dood ga wil ik sterven Het hoekje om en overlijden Ik wil mij dan geen zorgen maken Over pijn en over lijden Nee, blij wil ik m'n kistje in, Een lange dood in het verschiet Want aan het leven komt een einde Aan de dood gelukkig niet. mijn voeten? Op bassdrum de mé lodie meespelen? Krankzinnig. Heb ik nog nooit van gehoord. Maar ik heb het toch geleerd en nu speel ik met mijn handen de maat en met mijn voeten de melodie- lijn", aldus drummer Henk. Jewel heeft een nieuwe zanger Ambrose. De band is enthousiast over de kwaliteiten van Ambrose. Ze vinden hem een monster. Het concert vindt plaats op vrij- dag 21 april. Het begint om 21.30, de zaal is open om 20.00 uur. En trée zes gulden. Hoogezand-Sappemeer - Vorige week schreven we enthousiast dat het wandkleed van een Grote Bur gemeester (dat is een meeuw red), dat momenteel in het gemeente- huis hangt, is geschonken aan bur gemeester A.M. Amerika. Dat is niet correct. Het wandkleed is door kunstenaresse A. Kunst op gedragen aan de burgemeester. Hoewel in het station Kropswolde de opruimings- en herstelwerkzaam- heden al in voile gang zijn moet de Gemeenteraad in haar vergadering van aanstaande dinsdag formeel nog akkoord gaan met verhuur van het karakteristieke pand aan de vereniging Beeldend Kunstenaars Station Kropswolde. In haar voorstel aan de gemeenteraad schrijft het collège: ,,Met ingang van 8 april j.l. is het stationsgebouw door de NS verlaten en voor risico van de gemeente. Nog diezelfde dag is het gebouw ter be- schikking van de Vereniging gesteld, die op een doordachte, enthousias te wijze direct met opruimings- en herstelwerkzaamheden is begonnen". Kropswolde blijft een NS-halteplaats. Het pleintje tussen stationsge bouw en de Woldweg en het perron houdt zijn functie en wordt niet ver- huurd. Wel willen B en W aan de vereniging een perceel gemeentegrond direct ten noorden van het stationsgebouw aan de vereniging verhuren, om de vereniging de beschikking over enig erf te geven. De gemeenteraad wordt gevraagd met de voorgestelde constructie (de gemeente huurt van de N.S.; de vereniging huurt van de gemeente) in te stemmen. Bovendien stelt het Collège voor de vereniging een startsub- sidie te verstrekken van 15.000 gulden. Dinsdag neemt de gemeenteraad de definitieve beslissing. De oproep die deze krant vorige week plaatste om noodzakelijke spullen te geven of te lenen aan de Vereniging Beeldend Kunstenaars Station Kropswolde heeft een teleurstellend resultaat gehad. Er werd slechts wat serviesgoed ingeleverd. Kloosterhuis Poetry B.V. Vervolg pag. 1

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 3