Hoogezand wil harddrugs aanpakken wijs start bedrijf Exposltie in kas bij 350-jailg bestaan Kielwindewear A.P.K. SPIJKER 05983-1613 weekblad voor Hoogezand-Sappemeer en wijde omgeving Komst methadonbus nodig SChOOl V00I" BeCOepSOIlder- KENWOOD AUTOBEDRIJF WERKEMA y- - HD-asaaaaiBos-as ,,Het nu vangen Weer van aile kanten bereikbaar Garagebedrijf Siddeburen Redactie: Persburo Edzes 05980-97145 HOOGEZAND-SAPPEMEER - De voorlichting over druggebruik moet worden verbeterd. De methadonbus uit Groningen moet Hoogezand-Sappemeer dagelijks aandoen. Ook ge- bruikers die niet af willen kicken moet hulp worden geboden. De politie moet zich in de bestrijding richten op het oprollen van groothandelskanalen van drugs. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Een echt bedrijf, dat wil de School voor Beroepsonderwijs in Hooge zand-Sappemeer met ingang van Dat zijn in het kort de conclusies uit de nota Gemeentelijk Drugsbe- leid die vorige week verscheen. In Hoogezand-Sappemeer zijn tach- tig tôt honderd langdurige gebrui- kers van harddrugs. De groep harddrugsgebruikers is verant- woordelijk voor de helft van de gepleegde misdaden. De nota on- derscheidt naast de langdurige ge- bruikers, risicojongeren. Deze groep, jonger dan 23 jaar, kampt met een riskant middelengebruik. Hennep, alcolhol, speed en inci- denteel cocaïne worden door el- kaar en naast elkaar gebruikt. Volgens de politie zijn er in deze groep van ongeveer honderd jon- geren vijftig tôt zestig waarbij sprake is van crimineel gedrag. De kern van de groep bestaat uit jon- geren die geen werk hebben, geen opleiding volgen en zelfstandig wonen. Hun aanhang wordt ge- vormd door ,,weekendparticipan- ten". De jongeren zien niet het middelengebruik als een pro- bleem, maar het gebrek aan toe- komstperspectief. Bovendien ver- velen ze zich stierlijk. Veel jonge ren uit deze groep hebben contact met het Jongeren Informatie en Adviescentrum (JIAC). Aanlei- ding voor het contact is opnieuw niet het middelengebruik maar bijvoorbeeld een financieel- of huisvestingsprobleem. Om met name de verveling en het slechte toekomstperspectief te lijf te gaan is het nodig dat de jonge ren zinvolle tijdsbesteding wordt aangeboden, zo vinden de opstel- lers van de nota. Het jongerencen- trum De Nije, de plaatselijke werkgroep Werkgelegenheid en de sportverenigingen hebben daarin een taak. Er is in Hoogezand-Sappemeer een leemte in de hulpverlening aan harddrugsgebruikers. Mensen die af willen kicken kunnen via de huisarts hulp krijgen van het Con- sultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD), voor gebruikers die echter niet, of noch niet gemoti- veerd zijn is er nauwelijks hulp verlening. Bij de methadonbus in Groningen kloppen ook verslaaf- den uit Hoogezand aan, bij de bus kunnen echter alleen inwoners uit Groningen terecht. De opstellers vinden dat er in Hoogezand me- thadonverstrekking moet komen, juist voor die verslaafden die niet af willen kicken. Het ter beschik- king stellen van methadon beperkt de dagelijkse jacht op geld en be perkt dus het aantal diefstallen. Bovendien is het mogelijk om via de methadonbus contact te leggen met de verslaafden zodat er hulp kan worden geboden. Die hulp moet plaatsvinden via kanalen waarlangs ook andere mensen hulp krijgen. Dus bijvoorbeeld via het maatschappelijk werk. Voor- komen moet worden dat drugsge- Zie verder pag. 3 iidéMlià ÏY, i. K1ELWINDEWEER - Het jarige Kielwindeweer stroomt momenteel over van de activiteiten. In huiskamers zitten poppen in ouderwetse kleding op het pluche geduldig te wachten op een rit op de praalwagen. In het Kieldiep drijven ouderwetse plaggenhutten. Er komt een boek uit over oud Kielwindeweer. Aile reden voor de kunstenaressen Sjan Bijman uit Kielwindeweer en Tiny van der Zee uit Stadskanaal om aan het feest ook een impressie van het huidige Kielwindeweer toe te voegen. Sjan en Tiny exposeren op vrijdag en zaterdag in de kas van zaad- teeltbedrijf ,,De Bolster" naam van de expositie, kort en krachtig ,,De Veenkoloniën". Tiny's im- pressies zijn gemaakt van textiel. Hoekige en strakke velden, soms grof van opzet, soms fijn gebor- duurd op Shanton zijde. Sjan toont de foto-objekten die ze voor de tentoonstelling in het Veenmuseum 't Ole Compas maakte. Maar er is ook spiksplin- ternieuw werk te zien. Zo zijn er op goud afgedrukte foto's waar verleden en heden in een beeld zijn gevangen. Daarbij is gebruik ge maakt van oude foto's. Ook registreerde Sjan de bouw van de kunstwerken van Fred Mennens. Stap voor stap valt de installatie te volgen. Verrassend is de impressie die ze zelf maakte van een der bogen. Drie bewegen- de met geel ingekleurde foto's met als naam ,,Gele narcissen". Schoonheid Sjan vindt het heerlijk om voor het eerst in haar eigen woonplaats, waar ze precies een jaar woont, te exposeren. Ze hing dit jaar in het Stedelijk muséum in Amsterdam en bij Ahrend in Groningen. Prachtig. Maar de hard werkende Kielsters met kunst confronteren vindt ze een grotere uitdaging. ,,Zo'n dorp aïs Kielwindeweer is zo gericht op nuttig zijn. Dat is hier loodzwaar. Je ziet het bij voorbeeld aan de tuinen van de meeste Veenkolonialen, veel gras, weinig bloemen en bomen. Daar- om vind ik het ook zo belangrijk dat er via de herinrichting kunst is gekomen. lets dat er is vanwege z'n eigen schoonheid. Ook dat is belangrijk in het leven. Kunst is er om de schoonheid in ons zelf te benadrukken". Op zoek naar een plaats voor de expositie ontstond het idee om de kas van de Bolster, naast de school, te gebruiken. Qua tijdsplanning kan dat net, want in deze tijd is de kas praktisch leeg. Sjan is enthousiast over de plek. ,,Ik vind het uniek. Een tentoon stelling over de Veenkoloniën let- terlijk op Veenkoloniale grond, een blik naar buiten en je ziet de horizon". De tentoonstelling is open van 13.00 tôt 16.00 uur. De kunstena ressen zijn aanwezig en willen graag over het werk van gedachten wisselen. INFORMATIE - VERKOOP REPARATIE het nieuwe schooljaar starten. Ai les aan dat bedrijf is echt, alleen is het geld nep en zijn de artikelen verzonnen. Het bedrijf heet HO- MED, Handelsonderneming Met Educatieve Doeleinden. HOMED onderhoudt handelscontacten met ,,bedrijven in Nederland, Enge- land, Frankrijk, Spanje en bin- nenkort ook in Griekenland. In Heerlen staat de CAO (de Cen trale Administratie Oefenbedrij- ven). Bij dat bedrijf werken be- roepskrachten en cursisten samen ze verrichten de handelingen van de Kamer van Koophandel, de be- lastingdienst, de bedrijfsvereni- ging, het ziekenfonds, de banken, de vastgoedinstelling, de inkoop- cooperatie, de verzekeringsmaat- schappij, het expeditiebedrijf en de secties afnemers en orderre- gistratie. Welk artikel Hoogezand zal gaan leveren is op dit moment nog niet bekend. In mei wordt dat vast- gesteld. Op dit moment zijn er in Nederland 25 HOMED bedrijven. Het bedrijf in Hoogezand is het eerste in Groningen. Orders kan het bedrijf krijgen van de andere HOMED bedrijven, zo- wel in Nederland als in het buiten- land. De cursisten bij Homed worden voor 100 procent behandeld als werknemers. Schooltijden worden vervangen door normale werktij- den. Wie ziek is meldt zich voor 10.00 uur bij de bedrijfsleiding zo dat de bedrijfsvereniging ingelicht kan worden. Het is de bedoeling dat het gros van de leerlingen het hele bedrijf doorloopt. Nadat ze het werk op een afdeling kennen worden ze ge- toetst en kunnen doorstromen naar de volgende afdeling. Het sa- laris hangt af van de ,,baan. Maar niet alleen leerlingen van de SBHS zijn welkom in HOMED ook vrouwen die opnieuw willen toe- treden tôt de arbeidsmarkt kun nen er terecht. Het bedrijf zorgt voor bij- en nascholing en werke- loze jongeren kunnen er hun vak- kennis op peil houden en vergro- ten. ,,Het is zelfs mogelijk dat mensen die bijvoorbeeld alleen maar wil len leren tekstverwerken, of alleen maar willen leren boekhouden met de computer. Een aantal dagen bij HOMED gaan werken zodat ze die vaardigheden snel onder de knie hebben, zegt H. Wielinga, le- raar op de SBHS en enthousiast over HOMED. H ET NIEUWSB1AD DINSDAG 2 MEI 1989 Postbus 18, 9610 AA Sappemeer Kantoor: Gorecht Oost 30, Hoogezand - Telefoon 05980-24848 43e JAARGANG NO. 18 Methadon 1 v '«"■•4* sri ur -« «r IfV. A,. dtt Zuidlaren - 05905-4047 - Fax: 4493 ALTTOSHOPS HOOGEZAND: Meint Veninqastraat 30 Tel 05980-91120 GRONINGEN: In D-Gros, Rtjksweg 129a Tel. 050-412458 Produktieweg 7 9601 MA Hoogezand Telefoon 05980-96544

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 1