Gebruïkte PUCH Assurantie en Adviesburo G.J. Meijer telebanked Zwembad Kalkwijck x Mirthe Dorgelo met „Brief aan wint hoofdprijs Joossie" K Plastic en hergebruik Humanltas vraagt vrijwilligers kinder- kampen Kraaienesten voor Batavia Geen vuur maar Drukwerk in Siddeburen Een cent per inwoner voor ..Drempels weg" Concert in Harkstede Kamperen in een riddertent v Slochterstraat 53 - Sappemeer GRONINGEN - Humanitas ge- west-Groningen organiseert ook dit jaar weer vijf kinder-vakantie- weken. Ze zijn bedoeld voor kin- deren die om diverse redenen niet op vakantie kunnen gaan. De we- ken vinden of wel plaats in Bakke- veen of het zijn zeilkampen. Hiervoor zijn vrijwilligers/sters nodig die een weekje mee willen gaan om een groepje van 4 of 5 kinderen te begeleiden. De weken vallen in de période van 10 juli t/m 12 augustus. De leef- tijd van de kinderen varieert van 6 t/m 14 jaar. Aanmeldingen en in- lichtingen bij Hans Baas of Johan Brokken tel. 050 - 120633. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 18 MEI 1989 HOOGEZAND - Het voortbe- staan van het zwembad ,,De Kalk wijck" zal binnenkort ter disens- sie worden gesteld. De bezoeker- saantallen blijven dalen, waardoor de tekorten stijgen. Voor dit jaar heeft dit nog geen ef- fect. De belangstelling voor openlucht- baden loopt terug. Dit is een lan- delijk verschijnsel. De oorzaak kan gezocht worden in de toene- mende recreatieve mogelijkheden van zandafgravingen en meren. Ook voor het openluchtbad ,,De Kalkwijck" in Hoogezand waren de laatste jaren zeer slecht. Toch heeft het bad vanaf 1960 in een duidelijke behoefte voorzien. In 29 jaar kwamen er meer dan 5 mil- joen bezoekers. Het absolute top- jaar was 1973. Toen bezochten bijna driehonderdduizend mensen het bad. Een van de oorzaken van de steeds geringere belangstelling voor ,,De Kalkwijck" zou gelegen kunnen zijn in de temperatuursverschillen tussen het overdekte Bob Bruins- bad en het openluchtbad. De wa- tertemperatuur in het overdekte bad ligt de gehele week tussen 27 en 28 graden Celsius, het water in het openluchtbad wordt ver- warmd tôt 21 22 graden. Perso- nen die driekwart jaar zwemmen in het Bob Bruinsbad vinden het water in het openluchtbad veel te koud. Zij kunnen, zij het in be- perkte mate, tôt 1 juli in het bin- nenbad terecht. Binnenkort zal de gemeente een beslissing moeten nemen over de toekomst van ,,De Kalkwijck". Als het bad blijft bestaan zullen er in het kader van wettelijke bepa- lingen voor 1994 grote investerin- gen, tussen 3 en 5 ton, moeten worden gepleegd. Investeringen van puur technische aard, die geen extra aantrekkingskracht voor het publiek zullen betekenen. On- danks deze ,,bewolkte" toekomst hopen aile zwembadmedewerkers dat het seizoen 1989 er een mag worden met veel zwemplezier en dus met veel mooie onbewolkte dagen. Siddeburen - Tijdens de licht en klankweek 1989 zal in Siddeburen de popgroep Drukwerk optreden. De Stichting Schanspop die ver- antwoordelijk is voor het programma van de feest- week is erg in haar nopjes met het Drukwerk-contract. De feesteek vindt plaats van 29 september tôt 7 oktober. Lelystad - Op de werf van Willem Vos, aan de Oostvaardersdijk in Lelystad, wordt het retourschip van de voormalige Oost-Indische Compagnie ,,de Batavia" nage- bouwd. Onlangs werden de "kraaienesten,, op de diverse masten geplaatst. Een nauwkeurig werk, dat door vier vaklieden bin- nen twee weken is geklaard. Op schepen als de Batavia werd het kraaienest doorgaans gebruikt voor de uitkijk aan boord, in oor- logstijden stonden er soms zelfs kanonnen, buskruit, granaten en emmertjes water op. Het grootste kraaienest, voor de grootste mast, meet vier meter in doorsnee. De kraaienesten voor de fokkemast en de bezaansmast zijn wat klei- ner. Hoogezand-Sappemeer - Als je als consument al je huisvuil keurig splitst hou je toch altijd een berg, of als je heel bewust koop een bergje, plastic over waar je niets mee kunt. Het verdwijnt in de vuilniszak en wordt gestort of ver- brand. Toch kan een consument wel iets doen om het gebruik van schadelijke plastics te beperken. Ten eerste is gebruik van cadmi- umhoudende plastics uit den boze. Het materiaal is te herkennen aan een helderrode, heldergele, helder- oranje of helder groene kleur. Verder is plastic waar chloor in zit het zogenaamde PVC zeer milieu onvriendelijk. Wordt het ver- brand, dan komt er zoutzuur vrij. PVC kan worden herkend door de volgende proef: Knip een stukje van het plastic af en leg het in een kopje met water. Als het blijft drijven is het geen PVC, zinkt het dan is het misschien PVC. Om daar achter te komen moet er nog een proef worden gedaan. Maak een stukje koperdraad gloeiend heet in een vlam. Houd de gloeien- de draad tegen het plastic en daar- na weer in de vlam. Wordt de vlam heldergroen, dan is het PVC. Plastic wordt op bescheiden schaal hergebruikt. Zo worden er zandbaklijsten, emmers, schut- tingplanken en hekpaaltjes van ge- maakt. Probleem bij de recycling van plastic is dat er veel verschil- lende soorten zijn. Door als con sument PVC te weigeren wordt hergebruik al heel wat makkelij- ker. Albert Heyn heeft besloten plastics met cadmium of PVC niet meer te gebruiken. Misschien is dat het begin van een ontwikke- ling waarbij de huisvuilzak, de zak voor te recyclen plastic wordt. De stroom plastic groeit gestaag. Tussen 1970 en 1985 steeg het ge bruik per Nederlander van 10 tôt 19 kilo per jaar. Dat is jaarlijks goed voor 270 duizend ton. SAPPEMEER - Assurantie- en Adviesburo Mr. G.J. Meijer heeft weer een stap voorwaarts gezet op automatiseringsgebied. Het buro handelt het geldverkeer in het ver- volg per computer af. Daartoe is men aangesloten op het teleban- king systeem van de Algemene Bank Nederland. Voordeel van telebanking is dat de klanten sneller hun geld krijgen en dat het bedrijf een optimaal over- zicht heeft over de geldstromen. Immers het beeldscherm is ban- kafschrift geworden en daarop staat precies hoeveel geld er op de bank staat. De volgende stap in de automatisering is, dat aan het over te boeken of over geboekte bedrag codes worden verbonden die auto- matisch verwerkt worden in de boekhouding. Meijer is van plan op termijn ook op dit systeem over te schakelen. Bij het advies- en assurantieburo werken in Sappemeer zes mensen en in Delfzijl drie. Klanten zijn vooral de kleinere bedrijven die zelf geen bedrijfsadviseur in dienst kunnen nemen. Naast juridisch- en fiscale adviezen treedt het buro op als intermediair bij het afslui- ten van verzekeringen, financie- ringen en hypotheken. ZUIDLAREN - Het collège van B W van Zuidlaren wil een cent per inwoner beschikbaar stellen voor de aktie Drempels weg". Met de aktie wordt beoogd open- bare gebouwen, winkels e.d. toe- gankelijk te maken voor gehandi- capten. In het voorstel aan de ge- meenteraad schrijft het collège: ,,Deze aktie heeft onze sympathie, aangezien er nog veel drempels zijn voor gehandicapten. De actie beoogt ook ideeen aan te leveren om daadwerkelijk drempels te slechten". HARKSTEDE - Zondag 21 mei organiseert de evangelisatiecom- missie een concert met samenzang in de Hervormde kerk in Harkste de. Cantorij en ensemble uit Kielwin- deweer zullen onder leiding van Wim van der Laar Engelse, Duitse - en Nederlandse kerkmuziek ten gehore brengen. In de pauze is er koffie. Aanvang 19.00 uur, einde 20.15 uur. Drunen - Vanaf Hemelvaart 1989 kunt u op de camping Rid- derspoor in Drunen kamperen in een echte riddertent. De ridderten- ten, 27 in getal, zijn volledig inge- richt en bieden plaats aan gezin- nen met twee tôt drie kinderen. Ze kunnen worden gehuurd voor een week of een weekend. De camping Ridderspoor ligt aan de Loonse en Drunense duinen in een prachtige omgeving. Wie er kampeert krijgt korting op de toegangsprijs voor ,,Het Land van Ooit", een nieuw rekreatie- park in Drunen op het landgoed rond het kasteel d'Outremont. In- lichtingen zijn verkrijgbaar bij de manager van de camping Ton Groels tel. 04163 - 73434. KIELWINDEWEER - De zeven-jarige Mirthe Dorgelo uit Kielwinde- weer schreef een brief aan haar boekenheldin Joossie en won daarmee een van de dertig hoofdprijzen in een briefschrijfwedstrijd voor de jeugd, die PTT Post organiseerde samen de Commissie voor propagan- da van het nederlandse boek. De opdracht luidde „Schrijf een brief aan jouw boekenheld en win je eigen briefpapier!" De boekenheldin van Mirthe heet „Joossie". Zij is de hoofdpersoon in het boek „Zeg het maar" geschreven door Miep Diekman. Joossie woont samen met haar moeder in een bejaardentehuis en bedenkt met haar vriendje Tom aller- lei ondeugende streken. Mirthe had haar brief met een prachtige teke- ning geïllustreerd. Wij publiceren de brief precies zoals Mirthe die geschreven heeft. Liefe Joosie Hoe gaat het met tom met mij goet hoor. ik sit al in groep 4 ik ben 7 jaar en ik sit ook al op swemles. Ik heb het groene bantje al en mijn broer wahyudi ook al. miesgien kan je die naam niet lee- sen maar dat komt nog wel want het is sienees hij is 8 hij sit al in groep 5 hij is awer dan mij. 3 me ter is hij ook. Nuu kan je Dat wel gek vinden maar in mijn familie ront de taafel sijn 6 mensen. Daar- om hebben wij ook een gieganties groot huis met haast een grootere tuin en in die tuin een fijfer en in die fijfer 100 kikers en twee gout- visen leuk he!*?? hoe is het met meneer de wit? hhh Ajus Mirthe Dorgeloo Fa. NOl WEN

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 15