Kiel-Windeweer vlert feest en brengt prachtig boek uit j De meester wil geen koster zijn HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 18 MEI 1989 KIEL-WINDEWEER - Op grootse wijze vierde Kiel-Windeweer vorig weekend het 350-jarig bestaan van het dorp en het 100-jarig bestaan van de lagere school. Een prachtig versierd dorp waar dagen arbeid in was gestoken. Mooie versierde wagens. Feesten tôt in de kleine uurtjes, een uitgebreide goed verzorgde tentoonsteliing over de historié van Kiel- Windeweer en een al even verzorgd boek over het Openbaar Onderwijs in het dorp. a-awMeE-nHa--ammt m mvm wne» Uit het boek blijkt dat de Kielsters zo'n honderd jaar geleden ook al wisten hoe er feest moest worden gevierd. Meester Tholen schrijft in die tijd over het feest ter gelegen- heid van zijn 40-jarig jubileum. ,,Om half tien zou de kinderpret beginnen. Plus minus 300 kinde- ren waren aanwezig. Zij werden twee aan twee geschaard de meis- jes netjes gekleed, met hare kroo- nen gingen voor. Daarachter volg- den de jongens met hunne vlag- gen". De stoet kinderen trekt vergezeld van muziek en een versierd schip door het dorp. De terugtocht van- af het verlaat maken de kleintjes in het versierde schip. 's Middags wordt eenzelfde optocht naar het boveneinde van het dorp georga- niseerd. Bij 't snikhuis wacht de jubilaris een verrassing. Een ver sierde koets met paard staan ge- reed en hij kan instijgen. Op school aangekomen ontvangt hij vele cadeau's. De meester viert z'n jubileum verder in huiselijke kring. De Kielsters duiken de kroeg in. Of met de woorden van de meester. ,,De verscheidene ca- fe's raakten vol". In 1933 wordt het 50-jarig bestaan gevierd met een gondelvaart door het Kieldiep en een optocht over de weg. Evenals het afgelopen weekend is er vervolgens voor de kinderen een middagfeest en 's avonds feest voor de volwassenen. In 1933 trad het Duo Divance uit Amsterdam op. Dit weekend wa ren het onder anderen Frank en Mirella. Onland Kiel vierde dus het 350-jarig be staan. Aan het begin van de zeven- tiende eeuw was Kiel-Windeweer echter woest en ledig. Onafzienba- re vlakten veen, onland heette dat, eigendom van de stad Groningen. 1647 wordt toch als het geboorte- jaar van het dorp aangemerkt om- dat er toen enige particulieren ve- nen huren ten zuiden van het ,,Heeren Diep, in 't hooge Sandt". Een rekensommetje leert Jacobus Pieter Kopelle naamd Jan Kritiek 1883 - 1913) bijge- Uitgebreid besteedt het boek aan- dacht aan hoofdmeester Jan Al- bronda (1913 - 1941). Naar hem is later de school genoemd. Naast basisonderwijs verzorgde hij ook voor volwassenen landbouwhuis- houdcursussen. Albronda was ook degene die ook de oudera- vond introduceerde. Tevens droeg hij er zorg voor dat zwakke kinde ren konden worden uitgezonden naar de kindervakantiekolonie in Wijk aan Zee. dat het dorpsfeest te laat is ge vierd. Kiel vierde het feest niet in 1987 omdat het hele dorp toen op de kop stond door de reconstruc- tiewerken die uit werden gevoerd in het kader van de herinrichting. Om die reden en vanwege het feit dat het schoolgebouw dat in 1883 is gebouwd in 1978 is afgebroken is ook het 100-jarig bestaan van de school later gevierd. Overigens werd er ook voor 1883 onderwijs gegeven in Kiel. In de contracten die de stad Groningen met de ver- veners afsloot stond in 1636 al. ,,Sal van elck huys jaerlijcks gege ven worden een gulden tôt onder- holt van een schoelmester". Die meester kwam er ook. In 1721 wordt Popke Jans Swaaghman in de stukken genoemd. Hij geeft les in een kamer van Harmen Dercks. Voor die tijd gingen de kinderen waarschijnlijk in Lula, boven Kalkwijk naar school. Niet aile ouders lieten hun kinderen naar Lula gaan want ze vonden dat er nemen de taken van de school- meester toe. Hij wordt tevens koster. De latere hoofdmeesters zijn niet gelukkig met die combi- natie. Zo schrijft in 1891 hoofd meester Kopelle, die er om bekend stond geen blad voor de mond te nemen naar de raad, dat dominée van Es de dienst zo organiseert dat hij voor ,,hansworst" staat. ,,Op mijn beleefde verzoek om andere zangwijzen te kiezen werd geen acht geslagen: ,,ik zal hem wel buigen" beweerde onze dominée. Ik geloof niet dat het Uwe goed- keuring kan wegdragen, dat het hoofd eener school een speelbal wordt van een man aïs ds. v. Es". Het verplicht opdraven als kerk- dienaar houdt stand tôt in het be gin van deze eeuw. Dan koopt de gemeente Hoogezand, die inmid- dels de verantwoordelijkheden voor de school van de stad heeft overgenomen het recht af met f 500,--. In 1927 besluit de gemeente dat er voor kinderen die dat nodig heb- ben op school een warme maaltijd wordt verstrekt. De maaltijden worden gekookt in het gemeente- lijk armenhuis. Per jaar kost dat de gemeente twee duizend gulden. De onderwijzers beoordelen welke kinderen de maaltijd nodig heb- ben. Nadat de leerplichtwet van 1900 was ingevoerd was schoolgaan verplicht. Kinderen die landbouw- werkzaamheden moeten verrich- ten konden ten hoogste zes weken per jaar vrij krijgen. Om het schoolbezoek te bevorderen is de gemeenteraad bevoegd kleding en schoeisel aan de kinderen te ver- strekken. Dat verstrekken van schoeisel vond voor de oorlog veelvuldig plaats. Speciaal voor dat doel werden blankhouten klompen gemaakt. De kinderen noemden het ,,gemeenteklom- pen" en hadden aan het schoeisel een hekel omdat het hen kenmerk- te. m Het turfschip kwam eindelijk weer eens naar Kiel- Windeweer. Dat le- verde de eerste prijs op. teveel draaibruggen gepasseerd moesten worden en dat was te ge- vaarlijk. In 1722 krijgt Kiel-Windeweer een eigen school. Elke plaats met huis moet 9 gulden en 10 stuivers beta- len, elk heem 4 gulden en 15 stui vers. De meester krijgt 30 gulden per jaar en kan bij elke boer 13 stuivers per jaar en bij de ,,minde- re huisen en woningen" 6,5 stui vers innen aan schoolgeld. Hansworst Als er in 1755 in Kiel een kerk wordt gesticht, immers de tocht naar Hoogezand neemt 2 uur in beslag omdat er 50 draaien en vonders moeten worden genomen, Pantlopers Met schoolverzuim heeft men vroeger in Kielwindeweer zwaar te kampen gehad. Oorzaak daarvan was dat veel kinderen moesten hel- pen bij het poten en rooien van de aardappelen en moesten ze niet zelf helpen, dan moesten ze op hun kleinere broertjes en zusjes passen, zodat de moeders naar het veld konden. Soms gingen kinderen niet naar school omdat er geen brood was dat ze mee konden krijgen. In de winter van 1845 schakelt meester Tholen de diaconnie in. Er zijn op dat moment zeker 15 kinderen die van thuis geen brood mee kunnen krijgen. Ook de volgende winters zorgt de diaconnie voor brood. Een versierde wagen uit 1923, voorstellende ,,De vier jaargetij- den". Spijbelen was dus verboden be- trapte veldwachter Boelens toch een pantloper, dan nam hij stren- ge maatregelen. Hij boeide de jon- gen en droeg hem, ter afschrik- king, tijdens het speelkwartier over aan de hoofdonderwijzer. Zo herinnert zich mevrouw Antje M. Flik-Reinders, die evenals sommi- ge anderen schoolherinneringen in het boek heeft geschreven. Het boek is een aanwinst voor de streekhistorie, het is uitgegeven bij Profiel in Bedum. Voor de redac- tie tekende Drs. H.J. Frese die bij- gestaan werd door Ciska Ploeg- man-Teisman, Arnold Mulder, Gerrit Klinkhamer en Pieter Jan- sema. S/AYC toe^etcezen aan /7 /s//y/s,/- - B N blijhbaar uit het ver krijgen van de meeete GoedkeurÎDgsblijke gantche School, by gelegenheid van een Schoolbezoek door den Schoolopzumr TH. VAN SWINDE

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 7