Liza, nieuwe stammoeder Otterstation VISON A.P.K. SPIJKER 05983-1613 KAD0SH0P JANSEN Nog geen blindenlooplijn in nieuwe vloer winkelcentrum Gorecht-Oost a Mevrouw G.A. Kostwinder directeur Algemene inspectie Dienst Milieu, paarden en 700 jaar Koliiam Vlinderplanten in Hortus Haren U AGENTSCHAP HIEUWSBLAD HOOGEZAHD-SAPPEMEER KEI ENS Garagebedrijf Siddeburen Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 25 MEI 1989 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het winkelcentrum Go- recht-Oost wordt voorzien van een prachtige kunstmarme- ren vloer. Een looplijn voor blinden ontbreekt echter op de vloer. Zo'n looplijn lijkt geen overbodige luxe, want de win- keliers hebben de nijging om de loopstraat van het winkel centrum van nogal wat uitstallingen te voorzien. De voorzitter van de winkeliers- vereniging Gorecht-Oost, H. Bos zegt dat het aanbrengen van die looplijn niet is vergeten. Een loop lijn met ribbels behoort echter niet tôt de mogelijkheden, omdat de dweilmachine die ribbels niet schoon kan maken. Mogelijk wordt er op de vloer een witte lijn aangebracht, waardoor blinden met infraroodloopstokken die voorzien zijn van een sensor hun weg zonder gevaar voor botsin- gen, door het winkelcentrum kun- nen vinden. Haring Gisteren werd begonnen met de aanleg van de vloer. Om dat feit luister bij te zetten. Kregen wet- houdster M. Lantinga en de heer K. Smid van de afdeling openbare werken een vaatje met nieuwe Deense haring aangeboden. Wat Lantinga een opmerking deed plaatsen in de trant van... Nieu we haring komt jaarlijks ik hoop dat dat met de vloer niet hoeft". Onlangs besloot de raad om de winkelstraat in Gorecht-Oost over te dragen aan de gezamenlijke winkeliers, die daartoe een vereni- ging oprichten. Gedeputeerde Sta- ten moet zich met het raadsbesluit nog akkoord verklaren. Is dat rond, dan zal de straat overgedra- gen worden aan de vereniging. De winkeliers hopen dat de nieuwe vloer, die goed schoongemaakt kan worden, het winkelgenot in het centrum verhoogt. Behalve voor de wethoudster was er gisteren haring voor de straten- makers. Zij zullen de komende weken der- tigduizend oude tegels lichten en 10 duizend nieuwe leggen. Niet el- ke dag zullen ze daarbij haring aangeboden krijgen. SAPPEMEER - Per 1 oktober 1989 zal mevrouw G.A. Kostwinder wor den benoemd tôt directeur van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het Ministerie van landbouw en visserij. Zij volgt hiermee de heer H.W. de Boer op, die met ingang van dezelfde datum de functie van Land- bouwraad te Londen zal aanvaarden. Greta Kostwinder werd op 18 juni 1948 in Sappemeer geboren. Na de middelbare school studeerde zij vanaf 1967 aan de Rijksuniversiteit te Groningen, waar zij in 1970 haar kandidaatsexamen pedagogiek haalde. In 1975 voltooide mevrouw Kostwinder haar studie Nederlands recht, eveneens aan de Rijksuniversiteit in Groningen. In de période van 1975-1977 volgde zij een applicatiecursus voor juristen aan de Nederlandse Politie Académie te Apeldoorn. In 1975 werd me vrouw Kostwinder aangesteld als plaatsvervangend chef van de kinder- en zedenpolitie van de gemeentepolitie Utrecht. Van 1981 tôt 1987 was zij chef van die afdeling. In oktober 1988 trad mevrouw Kostwinder in dienst van het Ministerie van landbouw en visserij als Hoofdinspecteur van de Algemene Inspec tie Dienst in Alphen aan de Rijn. Wethouder Meia Lantinga legt eigenhandig een nieuwe vloer in het win kelcentrum. KOLHAM - De jaarlijkse paar- denkeuring van de vereniging Warmbloed Paardenfokker Duurswold en omstreken wordt zaterdag 8 juli in Harkstede ge- houden. HAREN - Deze week arriveerde op het Otterstation in Haren de stammoeder voor een nieuwe Otterpopulatie in Nederland. De vrouwtjes otter die Liza heet, komt uit Duitsland en zal hopenlijk interesse hebben in de al aanwezige bewoner van het station Makker. HAREN - Vlinders vliegen niet zo maar: ze zijn op zoek naar bloe- men, waaruit ze met hun roltong nectar kunnen opzuigen. Op wel- ke planten in onze tuinen komen ze af? Dat is het onderwerp van de rondleiding om 11 uur op zaterdag 27 en zondag 28 mei in de Hortus in Haren. Een kleine 20 soorten dagvlinders kunnen onze tuin bezoeken, waar ze neerstrijken op hun voedsel- bloemen, liefst waar het wat warm en beschut is. Ieder kent wel de buddleia vol vlinders, maar ook kogeldistels, leverkruid, gekleurde phlox, herfstasters en nog ver- scheidene andere zijn geliefd. Daarnaast vormt een hoekje brandnetels voedsel voor de rup- sen van o.a. dagpauwoog, atlanta en kleine vos, terwijl sommige vlinders overwinteren in takkebos- sen en groenblijvende klimplan- ten. Veel informatie hierover is te vinden in een mooi boekje van de Vlinderstichting, dat op de vlin- dertentoonstelling (tôt eind mei) verkrijgbaar is. De Stichting Otterstation Neder land besluit over te gaan tôt het fokken van otters, nu blijkt dat de otter in Nederland is uitgestorven. In september vorig jaar zijn de laatste ottersporen gevonden. De kans dat de otter uit zichzelf te- rugkeert wordt zeer klein geacht. Dit omdat de populatie in Duits land te klein en te zwak is. Waar- schijnlijk is de otter ook in Bel- gië uitgestorven. Lelystad Naast de komst van de otter Liza in Haren worden er ook twee ot ters in het Natuurpark Lelystad geplaatst. Deze otters zullen sa- men met de otters in Haren de eerste basis vormen voor een Ne derlandse otterfokgroep. Uitein- delijk zullen er in Lelystad acht tôt tien otters gehuisvest worden. Be- zoekers zullen daar het speelse ge- drag van de otter kunnen gaan be- wonderen. De Stichting Otterstati on Nederland (SON) heeft ook elders in Nederland plannen om otters voor het publiek en de fok te huisvesten. Gedacht wordt aan de Weerribben in Overijssel, de Oude Venen in Friesland en de Hortus in Haren. Ed en Willem De voornaamste oorzaak voor het uitsterven van de otter is de water- Liza in haar element (foto W. Nieu wenhuizen) verontreiniging. De otter is vele malen gevoeliger voor milieu-on- vriendelijke stoffen dan bijvoor- beeld de bever (denk aan Ed en Willem dieren met platte staart red.). Bevers eten planten, otters eten vis. Juist dierlijk voer belast het mechanisme omdat veel gif- stoffen zich ophopen in het vet. Bovendien hebben otters grote leefgebieden nodig. Op dit mo ment sluiten de leefgebieden van de otters niet op elkaar aan. Otters hebben bijvoorbeeld beplantte oe- vers nodig om zonder gevaar te kunnen trekken. Omdat dat niet het geval is, raken otters geïso- leerd en planten ze zich niet meer voort. Belangrijk is ook dat er bij de verkeerswegen veilige passages voor de otters komen. Ook voor al deze zaken maakt SON zich sterk. De eerste aanzet daartoe vormt de verbetering van de Oude Venen (Aldo Feanen) bij Eernewoude in Friesland. Een deel van het gebied wordt afgesloten voor recreatie en vervuild boezemwater. Tevens wordt er meer groen aangeplant en worden de oevers aangepast. De onderwaterbodem wordt schoongebaggerd en zodanig inge- richt dat de visstand kan stijgen. De eerste otters zullen op termijn in de Oude Venen worden uitge- zet. Onderzoek en observatie moe- ten dan vervolgens uitwijzen of de aanpak van het gebied daadwerke- lijk leidt tôt een ,,gezonde" leef- omgeving voor de otter. Volgens Addy de Jongh, coôrdi- nator van de SON, mag op dit mo- Dit werd de leden van de land- bouwvereniging ,,Ons Belang" te Kolham medegedeeld in hun maandelijkse vergadering. Een punt dat de leden intens bezig hield zijn de ontwikkelingen die zich momenteel voltrekken op het gebied van het milieu. De regering komt met een pakket maatregelen dat het boeren steeds moeilijker maakt. Voorzitter Piet Heikens merkte in zijn welkomswoord te- recht op, dat de kleine groep van agrarische ondernemers momen: teel afgeschilderd wordt als de grootste vervuilers. Dat is echter niet zo. Een boer wil wel minder middelen gebruiken bij de groei van de planten, als er maar een in- komen overblijft. En dat zit er nu juist bij velen niet in. De voorbereidingen voor het 700-jarig bestaan van Kolham zijn gestart. Ook de landbouwvereni- ging is bij de voorbereiding van het feest betrokken. gespecialiseerd in - ment nog niet begonnen worden met het uitzetten van otters. ,,Voor het opbouwen van een Ie- vensvatbare populatie is eerst ver betering van het milieu noodzake- lijk. In de huidige situatie is uitzet ten niet verantwoord omdat het dier hoge eisen aan zijn leefmilieu stelt", aldus De Jongh. SON zal de dieren pas gaan uitzetten op het moment dat ze een goede kans tôt overleven hebben. Hiermee wil de stichting voorkomen dat ze een opvangcentrum voor zieke dieren wordt. Noorderstraat 85 - Sappemeer - Tel. 05980-92783 Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507 De nieuwste keukens, functioneel en passend bij uw intérieur staan in onze toonzaal Sluiskade 30 Winkelcentrum Martenshoek 9601 LC Hoogezand 05980-93405

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 3