T Andréa Jansen start carrière in tin Open lessen basiseducalie VISON Wat is tin? Formulieren invullen, voor u ook lastig? STIGFk NS KENWOOD UUR Papierbak ssa-aiQilscKBE-aa SAPPEMEER - Een echte dochter van haar vader is ze. An dréa Jansen (van Kadoshop Kor Jansen), is ondanks haar jonge leefîijd (20 jaar) een echte zakenvrouw. Ze heeft een eigen agentuurhandel in luxe cadeau-artikelen. Haar specia- liteit is de handel in tinnen voorwerpen, die geïmporteerd worden uit Zuid-Europa. Daarvoor reist ze heel wat af door binnen- en buitenland. Haar talenkennis komt daarbij ge- weldig van pas. Met het Havo-diploma op zak had Andréa Jansen maar een doel. Naar het buitenland, de wereld zien, vreemde talen leren spreken. Ze begon in Engeland, werkte in de Horeca en als receptioniste, woonde en werkte vervolgens in Belgie, Frankrijk, Spanje en Por tugal. Ze leerde de talen spreken, de mensen kennen. Twee jaar was ze, met korte tus- senpozen, van huis. Toen kwam ze terug en ging ,,in de zaak", maar niet met de bedoeling achter de toonbank te blijven staan. Andréa wilde ,,internatio- naal" werken. Handmatig Het idee is ontstaan tijdens een ge- zinsvakantie in Zuid-Europa. De familie Jansen raakte enthousiast over de luxe tinnen voorwerpen die men daar te koop aantrof. Wat opviel was vooral de hoge kwaliteit van het materiaal (95 °Jo tin), en de vakkundige handmati- ge bewerking, het zogenaamde ha- meren, de gunstige prijzen. Voor deze produkten zou in Nederland best een markt kunnen bestaan, zo dacht men. Nu heeft de firma Jan sen de alleenverkoop voor deze produkten in de Bénélux. Ze zijn te koop onder de eigen merknaam GJ Products, die er aan de onder- kant ingestempeld is. Ze dragen een eigen label. Andréa is bij het tinproject heel nauw betrokken. Samen met haar vader heeft ze de fabrieken be- zocht, waar de tinnen voorwerpen met behulp van malien worden ge- goten en vervolgens bewerkt. Heeft Andréa oog voor de ar- beidsomstandigheden van de men sen die de produkten maken? De gunstige prijzen zijn immers te danken aan de lage lonen in het land van herkomst. Volgens An dréa profiteren de werknemers als de afzet groter wordt en verbete- ren ook de arbeidsomstandighe- den. Ideeën voor nieuwe voorwerpen, nieuwe vormen, worden vaak in de familiekring ontwikkeld. Ook mevrouw Jansen is hierbij onmis- baar. Zij is, volgens haar dochter, de creatiefste van de familie. An dréa gaat als vertegenwoordiger (zelf noemt ze het liever agent") op pad met een grote koffer vol tinnen voorwerpen. Omdat het produkt exclusief moet blijven worden de eventuele afnemers streng geselecteerd. In elke plaats mag slechts een gerenommeerde winkel de tinnen voorwerpen ver- kopen. gespecialiseerd in Waarom heeft Andréa Jansen zich juist op de ,,tin-markt" gewor- pen. ,,Luxe heeft mij altijd ge- boeid", zegt ze. ,,Tin, hoewel re- delijk in prijs, past daarbij. Het is een duurzaam produkt, de waarde is blijvend. Ook vroeger hadden mensen al tinnen voorwerpen, denk maar aan de kraantjespot- ten, die generaties in de families bleven. Nu hebben ook jonge mensen weer belangstelling voor tin. Ik denk dat ook deze voorwer pen van familie op familie zullen gaan". Een dringend verzoek richt An dréa tôt de tin-bezitters: ,,Laten de mensen het alsjeblieft niet gaan poetsen, of afsoppen. Om tin mooi te houden is afstoffen beslist voldoende". Aan de Kleine Meersterstraat is een kleine showroom ingericht. Daar staan ze te pronk: heel bij- zondere vazen, kandelaars en beeldjes, maar ook meer traditio- nele voorwerpen als litermaten en zelfs tinnen soldaatjes. Smaakvol uitgestald, soms opgevuld met ro se zijdebloemen, een combinatie die het goed doet. Veel dingen doet Andréa Jansen samen met haar vader. Ze gaan sa men op reis voor de inkoop, be- zoeken samen beurzen, maar ze doen ook samen mee aan de ,,jog- ging-vierdaagse" in het Gorecht- park. ,,Er is een hechte familie- band" aldus Andréa, ,,maar ik kon ook best twee jaar van huis. Volgend jaar wil ik een eigen woonruimte zoeken. Van de erva- ring van mijn vader kan ik nog veel leren. Ik heb van huis uit veel dingen meegekregen". Een van die dingen is ongetwijfeld haar enthousiasme voor het ,,za- kenleven". HOOGEZAND - De Instelling voor Basiseducatie organiseert open lessen voor mensen die ero- ver denken weer te gaan leren. Wilt u na de zomervakantie aan een cursus beginnen of denkt u na over cursusmogelijkheden kom dan kijken en informatie vragen bij de Instelling voor Basiseduca tie aan de Spoorstraat Zuid 52 te Hoogezand. In de week van 29 mei tôt 3 juni zijn er open lessen waar u kunt zien en ervaren hoe het is om weer te gaan leren. Er zijn cursussen Nederlands (le- zen en schrijven, bijspijkeren), Engels voor beginners, rekenen en themacursussen over gezondheid, milieu, reclame, computers. Voor anderstaligen zijn er cursussen Ne derlands op verschillende ni- veau's. De groepen zijn klein. De kosten bedragen 60 of 75 gulden voor een cursusjaar. Voor informatie kunt u bellen naar telefoonnummer 25193. INFORMATIE - VERK00P REPARATIE HOOGEZAND - Dinsdag 30 mei van 8.30 tôt 15.30 uur, kunt u uw oud papier kwijt in de container bij de Jan Tuinschool, aan de Aal- bersestraat 2 in de wijk Gorecht. Tin is een zilverwit metaal, dat smelt bij 220 graden Celsius en kookt bij 2362 graden. Bij buigen geeft het een eigenaardig geluid het zogenaamde ,,schreeuwen", veroorzaakt door het over elkaar schuren van kristalvlakken. Tin komt in de natuur op slechts wei- nig plaatsen voor. Grote hoeveel- heden tin-erts worden gedolven in Bolivia, Thailand en Indonésie. Tin was al bekend in de prehisto- rie en werd samen met koper ge- bruikt voor de fabricage van brons. Tin kan zeer dun uitgewalst worden tôt tinfolie of zilverpa- pier, een verpakkingsmateriaal dat tegenwoordig grotendeels is verdrongen door plastic of alumi nium. Met tin bedekt ijzer heet blik. Uit blikafval kan tin worden teruggewonnen. Tinnen voorwerpen bestaan nooit voor 100 procent uit tin. Het ma teriaal is daarvoor te zacht. Om het tin te versterken worden kleine hoeveelheden lood, koper of anti- moon toegevoegd, 5 tôt 10 pro cent. Daardoor ontstaat een lege- ring genaamd peau ter", of ,,edeltin". Hoewel deze legering al in de oudheid bekend was, duurde het tôt het begin van de 16e eeuw voordat men kunstvoor- werpen ging maken van edeltin. Deze voorwerpen, meestal van Duitse, Boheemse en Franse oor- sprong zijn over het algemeen in reliëf gegoten. Dit gebeurt in vor men (malien) van messing of ijzer, die van tevoren door kunstenaars gegraveerd zijn. Soms wordt het gietstuk later gegraveerd met spé ciale naalden, behandeld met bij- tende zuren of met de hamer be- klopt. Peauter of edeltin werd ook gebruikt voor de vervaardiging van religieuze voorwerpen. Sinds de 19e eeuw, toen het gebruik van porselein in zwang raakte, wordt edeltin steeds minder voor kunst- voorwerpen gebruikt. HOOGEZAND - Formulieren in vullen is voor veel mensen een moeilijke zaak. Mensen, die in een ander land geboren en opgegroeid zijn en voor wie Nederlands een vreemde en moeilijke taal is heb ben het er extra moeilijk mee. De instelling voor basiseducatie wil daar iets aan doen. Een formulier kunnen lezen, kun nen invullen, weten waar je be- paalde formulieren kan krijgen, daarover gaat de cursus Formulieren invullen voor an derstaligen" die de Instelling voor Basiseducatie organiseert. De cur sus duurt 4 dinsdagavonden en be- gint al op 30 mei. Kosten slechts 10 gulden. De cursus wordt gege- ven aan de Spoorstraat Zuid 52 te Hoogezand. U kunt zich daar aan- melden op maandag tôt en met donderdag tussen 9 en 12 uur en op maandag-, dinsdag- en donder- dagavond van 18.00 tôt 20.30 uur. Telefonisch informatie vragen kan ook: bel 25193. STIGA - GARDEN 6 ZITMAAIER HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 25 MEI 1989 De nieuwste keukens, functioneel en passend bij uw intérieur staan in onze toonzaal Sluiskade 30 Winkelcentrum Martenshoek 9601 LC Hoogezand 05980-93405 Zuidiaren - 05905-4047 - Fax: 4493 r' v" maaibreedte 65 cm alléén bij ons, met inruil van uw oude maaier Rijksstraatweg 78 - Glimmen - Telefoon 05906-2600

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5