Steen in Winschoten Te weinig opvangadressen voor weglopers in Hoogezand-Sappemeer A.P.K. SPIJKER 05983-1613 Minder ammoniak door nieuwi bemestingsmethodes VW Agenda HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 22 JUNI 1989 WINSCHOTEN - Voor de achtste maal vindt in Winschoten de ten- toonstelling Winschoten in Beeld" plaats. Dit maal tonen kunstenaars beelden gemaakt uit steen. Er zijn beelden uit gepolijst marmer, maar er is ook werk in gegoten béton. De grote werken worden getoond in het rosarium het kleinere werk en ook de schetsontwerpen worden tentoongesteld in het cultureelcentrum „De Klinker". Lucien den Arend, Marius van Beek, Joop de Blauw en Ko Vester hebben speciaal voor de ten- toonstelling in Winschoten nieuw werk gemaakt. De deelname van Lucien Arend aan de tentoonstelling is bijzon- der, omdat hij de laatste jaren vooral in staal of metaal heeft ge- werkt. Een lang gesprek met orga- nisator Gérard Schenk was er voor nodig om Lucien te bewegen werk in steen uit te voeren. Marius van Beek is een echte beeldhouwer. De laatste tijd put hij inspiratie uit de ruwe vormen van de dolomiet. De ruwe onbe- werkte huid van de dolomiet staat bij het kunstwerk in schril con- trast met symmetrisch geslepen blokken in zwart graniet. Joop de Blauw uit Nieuweschans en Ko Vester uit Schipborg tonen een grote natuursteenwal die bestaat uit segmenten van graniet. Hefe kunstwerk is een prototype Balance Ewerdt Hilgemann (Foto John Stoel) Grote Donna al Mare II voor een door hen te realiseren beeld dat de openstelling van de grens bij Nieuweschans in 1992 moet symboliseren. Imposant is het beeld Hoofd 2 van Kees Buckens. Niet met beitels en hamers gaat hij te werk, maar met mechanisch aangedreven flexen en grote grove slijpstenen. Zelf zegt hij: „De drieste haast onbezonnen méthode van werken is wezenlijk voor me. Bij elke handeling wil ik een punt van ,,erop of eronder" beleven, elke fase in een beeld is zo voor mij het scherp van de snee. Zo kan ik me verwonderen over datgene wat voor me staat, zo blijft de handeling breekbaar". Sjoerd Buisman toont het beeld Phyllotaxis een uit ferrocement gevormd werk waarin cirkels een ongelijkmatige spiraal vormen. Het werk is geïnspireerd op de waarnemingen van Goethe die constateerde dat planten de nei- ging hebben zich verticaal te ont- wikkelen, maar ook als een spi raal, schroefvormig om hun as. Van Ewerdt Hilgemann wordt in Winschoten het werk Balance ge toond een enorme granieten HOOGEZAND - Door 30 weglopers werd in 1988 aangeklopt bij het Jongeren Informatie en Adviescentrum. Het was vreselijk lastig voor deze jongeren een opvangadres te vinden. In haar jaarverslag constateert het Jiac een groot tekort aan opvanga dressen in Hoogezand-Sappemeer. De problematiek met weglopers is verre van eenvoudig, omdat de hulpverlener moet opereren in een spanningsveld tussen de jongeren en de ouders. Hulpverleners moe- ten vooral ,,zorgvuldig handelen." Dit valt te lezen in het jaarverslag van het Jiac over 1988. Sinds januari 1988 beschikt het Ji ac over zelfstandige huisvesting aan de Hoofdstraat 33a in Hooge- zand. Door de kleine personeelsbe- zetting was het pand niet altijd be- mand. Op momenten dat er op pad gegaan moest worden met een weg- loper terwijl tegelijkertijd iemand op het politiebureau bezocht moest worden was het onvermijdelijk het pand te sluiten. In 1988 vroegen 126 cliënten aan de werkers van het Jiac om hulp bij hun problemen. Ruim 50% kwam op eigen initiatief. De ande- re helft werd door anderen naar het Jiac verWezen. Daarvan kwa- men de grootste aantallen via de Sociale Dienst en de Schooladvies- dienst. Slechts 12.7 van de cliënten be schikt over inkomen uit arbeid. De meesten hebben een uitkering of alleen zakgeld. Huisvestingsproblematiek kwam bij de cliënten het meeste voor (28,6 °7o), daarop volgen proble men met relatie of echtscheiding (14.92 Cliënten met versla- vingsproblemen maakten 9.52% uit van het totaal. Uit de cijfers kan worden opgemaakt dat jonge ren die thuiswonen veel problemen hebben met hun schoolopleiding en met relaties. Onder alleenstaan- den is de verslavingsproblematiek het grootst (33 en bij inwonen- den vormt de huisvesting vaak een probleem. Vroeghulp Hulpverleners van het Jiac hebben in 1988 8 jongeren op het politie bureau bezocht. Deze bezoeken worden beschouwd als de start van de hulpverlening. Door deze hulp- verlening wordt geprobeerd de jon- gere buiten het justitiële circuit te houden. Dat is lang niet altijd ge- lukt. Vroeghulp vraagt veel inzet van ai le betrokkenen. De politie moet wennen aan de hulpverleners en omgekeerd. Uit het jaarverslag blijkt dat dit niet altijd even soepel verloopt. Verslaving In 1988 is het CAD (Consultatie- bureau voor Alcohol- en Drugs) spreekuur gaan houden in het Jiac- pand. Ook zijn er onderlinge af- spraken gemaakt. Omdat hulpver lening bij echte" verslavingspro- zwerfkei die voorzien lijkt van een pen en gat verbinding. Wagenmaker Hans Leutscher toont ruwe blok ken steen die op een afstand van 40 centimeter van elkaar staan. Het is de bedoeling dat de kijker geïntrigeerd raakt door de vlakken van de stenen die niet tegenelkaar staan, maar toch moeilijk bereik- baar zijn. Jan Timmer toont een hardstenen beeld met de titel ,,Doorboord" en een marmeren dat als naam draagt ,,Het kleine venster". Dynamisch is het werk van de Belg Willem Vermandere, hij toont ,,Titanen", half menselijke, half goddelijke beelden die lijken te le- ven. Vermandere is autodidact. Hij leerde het handwerkersvak van zijn vader die wagenmaker was. In blauw-grijs marmer toont Tony van de Vorst een liggende vrou- wenfiguur. Uren van polijsten hebben een volkomen glad beeld opgeleverd, dat noodt tôt aanra- ken. Haar inspiratiebron is de be- Tony van de Vorst langstelling voor de schepping mens. ,,Het zoeken naar een vrou- welijke identiteit, is er waarschijn- lijk de oorzaak van dat de aldus ontstane beelden de vrouwelijke verschijningsvorm dragen". 250 rozen Vorig jaar vond er geen beelden tentoonstelling plaats in het rosa rium. Er was zo weinig geld, dat de tentoonstelling onvoldoende kwaliteit zou hebben gehad. Wet- houdster A. Boven-Boers zegt er naar te streven toch zeker elke twee jaar een tentoonstelling van formaat mogelijk te maken. Beelden bekijken in een rosarium is natuurlijk heel leuk. Houdt een deel van de familie niet van kunst, allicht zijn ze te porren voor een middagje bloemen kijken. Maar liefst 250 soorten rozen bloeien er in het Rosarium. Ëlk perk is voor zien van een naambordje, zodat er gemakkelijk een keuze kan wor den gemaakt voor de eigen tuin. De tentoonstelling .Winschoten in Beeld '89" gaat open op vrijdag 7 juli. Garagebedrijf Siddeburen blematiek specialistisch en tijdro- vend van karakter is wordt door het Jiac doorverwezen naar het CAD. Rondlopen Om vroegtijdig in contact te ko- men met jongeren die zelf de weg naar de hulpverlening nog niet hebben gevonden wordt gepro beerd contact te leggen door huis- bezoeken en door rondlopen in wijken waar veel jongeren wonen of zich ophouden. Het jaarverslag noemt dat ,,vindplaats gericht wer ken". Door de kleine personeels- bezetting is voor dit werk echter te weinig tijd beschikbaar. Preventie In overleg met de afdeling preven tie van het RIAGG en met scholen en leerkrachten is voorlichtingsma- teriaal ontwikkeld over allerlei aspecten in het leven van jongeren waar problemen kunnen ontstaan. Jiac-werker Joop van Turnhout heeft hierin veel aandacht besteed aan de roi van de leraren en hun opstelling bij problemen van jon geren. De voorlichtingsactiviteiten zijn in 1989 gestart. HELLUM - Op het bedrijf van L.P. van Tilburg werd afgelopen week een drietal systemen voor mestgebruik gedemonstreerd waarbij zo weinig mogelijk ammoniak vrijkomt: mestinjectie, het inregenen van mest en de zodebemester. Bij bovengrondse aanwending van mest komt meer dan de helft van de ammoniak in het milieu terecht. Daarom is op initiatief van het Mi- nisterie van Landbouw en Visserij een demonstratieproject opgezet van nieuwe mestaanwendingssyste- men met minimale ammoniakemis- sie. 75 rundveebedrijven verdeeld over het hele land werken er aan mee, waaronder het bedrijf van L.P. van Tilburg in Hélium. Vol- gens de heer H.P.Offens, specialist bedrijfsuitrusting bij het Consu- lentschap voor de Rundveehoude- rij voor Groningen en Drenthe was de belangstelling de hele dag erg goed. Zelfs een bus met Duitse vee- houders kwcmen zich op de hoogte stellen van de nieuwste ontwikke- lingen. Doel van het project is het opstel- len van adviezen welke methoden onder welke omstandigheden goed toepasbaar zijn en de boeren te sti- muleren deze méthode toe te pas- sen. Dat gaat zo: Per perceel wordt voor elke snede gras een optimale bemesting vastgesteld. Hiervoor neemt het bedrijf deel aan een Be- mestings Advies Programma (B.A.P.) Door te bemesten volgens dit advies kan de beschikbare mest optimaal benut worden. Vervolgens wordt een bemestings- methode toegepast met zo weinig mogelijk ammoniakemissie. De voorkeur gaat daarbij uit naar mestinjectie en zodebemesting. De kunstmestgift wordt afgestemd op de gift dierlijke mest. Dit voorkomt ook vervuiling van het grondwater door uitspoeling van een teveel aan nitraat. Evenementen 28-6: Zomeravondfietstocht, geor- ganiseerd door Commissie Sportie- ve Recreatie H.S., aanvang 19.00 uur, start: Postkantoor Kerkstraat. Exposities t/m 29 juni Gemeentehuis Hooge- zand: ,,de wilde geur van de Hori- fotografie, zeefdruk en an- zon dere kleurrijke technieken Sjan Bijman. van t/m 24 juni Bibliotheek ,,Boekho- ven": expositie scoutinggroep ,,de Trappers" uit H.S. t/m 26 juni Station Kropswolde: werk van leden van de Vereniging Beeldende Kunstenaars Station Kropswolde Kinderboerderij Gorecht: geopend voor publiek op ma., di., do., vr. van 15.00-16.30 uur; wo., za. en zo. van 14.00-16.30 uur. Voor verdere informatie kunt U te recht bij de VVV Hoogezand-Sap pemeer, Hoofdstraat 12, Hooge- zand, tel. 91441. Geopend van maandag t/m vrijdag van 10.00-16.00 uur. m K

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5