Botenhuizen Foxholsteimeer ten prooi aan nieuwe AVEBE weg Drs. D. Reitsma: Arbeidspool nodig voor scheepsbouw Fraeylemacollege bindt strijd aan met milieuvervuiling Le! op advertentie Makelaardij Hoogezand weekblad voor Hoogezand-Sappemeer en wijde omgeving Importeur DUITSE BOLLETJES! FOXHOL - Een in plastic verpakte brief, genageld op aile 60 botenhuisjes aan het Fox- holstermeer bracht deze week-de onheilstijding dat de botenhuisjes moeten verdwijnen. De inhoud van de brief, die gericht is aan aile booteigenaren en de secretaris van de belangen- groep Foxholstermeer komt erop neer, dat AVEBE om een betere transport route te krijgen van af de Avebe-weg naar de opslagbunkers, begin 1990 een nieuwe ontsluitingsweg aanlegt op de locatie Foxhol. WATERHUIZEN - Er moet een arbeidspool komen van mensen die in de scheepsbouw werken. Die pool zou moeten worden be- heerd door een stichting. In piek- perioden kunnen scheepswerven dan goed gekwalificeerd personeel inhuren, in slappe tijden worden de mensen naar andere sectoren Daarvoor moet helaas een stuk van het kleine (,,schone") Fox holstermeer worden gedempt. De botenhuisjes staan in de weg en moeten dus verdwijnen. Eigena- ren moeten hun botenhuis, aan- legsteiger voor 1 december afbre- ken en verwijderen. Avebe zegt de situatie slechts te hebben gedoogd en vindt niet dat ze aansprakelijk is voor eventuele kosten. Wel wil de aardappelgigant meewerken aan het vinden van andere lig- plaatsen. De heer H.H. Lambeck, secretaris van de Belangengroep Foxholster meer, is pijnlijk verrast door de handelwijze van AVEBE. Hij heeft zelf geen botenhuis en ont- ving de brief pas woensdag per post. Enkele maanden geleden hoorde hij via de heer Bol, hoofd technische dienst van Avebe, over de plannen. Daarbij werd namens Avebe de bereidheid uitgesproken om te komen tôt een redelijke oplossing. Afgesproken werd dat de heer Lambeck als eerste te ho- ren zou krijgen wat Avebe zou gaan doen. Pas daarna zouden de andere eigenaren worden bena- derd. Lambeck zegt over de meeste adressen te beschikken. Niemand weet precies hoe lang de botenhuizen zich al aan het Fox holstermeer bevinden. In elk geval zijn ze er al langer dan zestig jaar. In de huisjes liggen voornamelijk roeiboten die gebruikt worden om uit vissen te gaan. Ten behoeve van deze vissers is een aantal jaren geleden een botenhevel bij het meer geplaatst. Het Foxholster meer bestaat namelijk uit drie de- len. Het is niet de eerste keer dat Ave be de botenhuisjes, die al tiental- len jaren op die plek staan, kwijt wil. In 1978 zou het meer gedempt worden voor de bouw van de zui- veringsinstallatie. Om dat te voor- komen werd de belangengroep op- gericht die met succès actievoerde. Er verdwenen slechts 6 huisjes. ,,Die heeft Avebe gekocht van de eigenaren", zegt Lambeck. Het bestuur van de belangengroep wil ook nu opkomen voor de onge- veer 60 eigenaren. Daaronder zijn veel WAO-ers en AOW-ers. Op korte termijn zal een ledenverga- dering bijeen worden geroepen. Lambeck wijst erop dat het gaat om een uniek stukje natuur, een spéciale ,,paarplek" voor de vis sen. Voor regiomanager van Avebe Foxhol D. Mulder is het een dood stuk water en een deel van het fa- brieksterrein. ,,Omdat we er niet achter konden komen, wie de eige- De boten, de botenhuizen en Ave be. naren zijn, hebben we ze op deze misschien wat vreemde wijze be- naderd". Volgens hem is dat zo afgesproken in het eerder genoem- de overleg tussen Bol en Lambeck. ,,Wij willen absoluut geen stennis over deze zaak", zegt Mulder: ,,Daarom benaderen we de men sen ook zo vroeg. We willen ook graag een alternatief bieden". Een plek daarvoor heeft Avebe ook al bedacht: Aan de Energieweg tegen de dijk aan. Om daar botenhuizen te mogen bouwen is echter een bouwvergunning van de gemeente nodig. SLOCHTEREN - Vanmorgen zijn leerlingen van het Fraeylemacollege in Slochteren over de gemeente uitgestroomd, met maar een doel voor ogen. Het milieu moet schoner. Niet alleen giftige stoffen moeten er uit water en lucht, ook afval moet grondig worden opgeruimd. Met dat laatste houden de leerlingen zich op de eerste dag van „het milieupro- ject" bezig. Het decreet. Overigens zijn de plannen nog niet definitief. Er vindt overleg plaats tussen Avebe en provincie over milieu-aspekten van de demping en met de gemeente over de ver- gunningen voor de wegaanleg en de bouw van een nieuwe weeg- brug. De aanvragen daarvoor zijn nog niet ingediend. De tekeningen moeten volgens Mulder nog wor den gemaakt. Bij de botenhuisjes met de brieven staan enkele vissers te mopperen: ,,Als ze ons adres niet wisten, had- den ze toch een advertentie kun nen plaatsen". Er gaan groepen leerlingen naar het Grote- en Kleine Slochterbos, naar de Baggerputten en naar het Schildmeer. Een groep leerlingen zal vanuit roeibootjes de boorden van het meer ontdoen van plastic, bierblikjes en andere rotzooi. Het waterschap heeft centraal een praam op het meer beschikbaar, waarin de troep kan worden ge- dumpt. De opknapbeurt in de na tuur is een onderdeel van het Pro ject waartoe burgemeester J.B.M. Lebbink vanmorgen in aile vroeg- te het startsein gaf. Volgende week zullen de leerlingen de water- zuivering in De Punt bekijken. Ze gaan op het landgoed Ekenstein bij Appingedam tijdens een op- drachten wandeling zelf vaststel- len hoe goed of slecht het nu is gesteld met de natuur. Elke dag zal de plaatselijke muskusratten- vanger Jan Folkers vertellen over zijn werk en wat nog veel span- nender is. De leerlingen gaan ook kijken naar nesten van jonge mus- kusratten. In de milieuweek is ook nog een bezoek opgenomen aan de zee- honden creche in Pieterburen. SHOP DE TABAKSPOT FOTOHOME KLEURENFILMS R 9R 24 foto's O.ZU 36 foto's 7.50 van de metaalindustrie uitgeleend. Dat idee lanceert P&O-functiona- ris Drs. D. Reitsma van Pattje Shipyards in het Informatie Bulle tin Contactcentrum Onderwijs Arbeid Groningen (COA). Doel van de arbeidspool is dat goed gekwalificeerd personeel in slappere tijden niet volledig uit- stroomt, zodat er vakmanschap verloren gaat. Nu het weer beter gaat met de wer- ven is er gebrek aan goed perso neel, er worden mensen via de uit- zendbureau's ingeleend, maar er zijn niet voldoende. Zo'n situatie moet volgens Reitsma voor de toe- komst voorkomen worden. Voordeel van de arbeidspool is voor de werknemers, dat ze min- der afhankelijk worden van de golfbewegingen in de scheeps bouw, daardoor zullen ook jonge- ren eerder geneigd zijn toch voor de scheepsbouw te kiezen. Mogelijkheden voor nascholing ziet Reitsma ook via de ar beidspool. Werknemers zouden veel van elkaar kunnen leren, bij- voorbeeld van oplossingen die bij onvoorziene problemen op de werkvloer worden gekozen. ,,Die uitwisseling van kennis moet het karakter van nascholing hebben. Niet alleen wordt daarmee de kwaliteit positief beïnvloed, maar tevens wordt een beroep gedaan op de inventiviteit van de werkne mers. Daardoor vergroot je de be- trokkenheid en vervolgens inzet- baarheid voor de hele be- drijfstak", zegt Reitsma in het blad. WIMJIIJKENS_) BROOD*KOEK»BANKET Elke zaterdag op demarkt hexo 1 Puitlaflen H ET NIEUWSBIAD 43e JAARGANG NO. 26 DONDERDAG 29 JUNI 1989 Gorecht Oost 24 Afdrukken vanaf 49 cent Bel ons even. AITTOSHOPSl HOOGEZAND: Meint Veninqastraat 30 Tel. 05980-91120 GRONINGEN. In D-Gros. Rijksweg 129a Tel. 050-412458

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 1