■un I i Ex-wethouder Hoogezand heeft twee burgemeesterkamers flrbeidsbureau tevreden maar Bemiddeling noodzakelijk in strijd over service-kosten Ifo mmmmmmmmm Arbeidsbureau in cijfers HET NIEUWSBLAD c' HOOGEZAND-SAPPEMEER - Als het aan Bob Hummelen zou liggen, dan bleef hij oft voorlopig nog een poosje waarnemend burgemeester van Usquert en Kantens. De baan be- valt hem goed, maar bovenal acht hij het ondoenlijk dat nog voor 1 januari 1990 aile bestuurlijk hobbels zo zijn genomen dat de gemeentelijke herindeling soepel verloopt. Toch zal de herindeling doorgaan op de dag van dit interview wordt de problematiek in de tweede kamer behandeld. Zitten veel collega's die dag in Den Haag Hummelen vindt de behande- ling in de kamer een wassen neus en heeft gewoon gewerkt. Bij de herindeling zullen Usquert en Kantens samen met Warffum opgaan in de gemeente Hefshui- zen. Hummelen is geen tegenstan- der van de gemeentelijke herinde ling hij vindt het echter stom dat. er toch weer gemeenten ontstaan die zo klein zijn dat er geen full-ti- me wethouders kunnen worden aangesteld. „Daardoor ben je be- perkt in je keus. Je krijgt dan huisvrouwen mensen die afge- keurd zijn of mensen aan het eind van hun carrière. Dat komt de pluriformiteit van het bestuur niet ten goede. Wethouders en raadsle- den moeten afkomstig zijn uit aile lagen van de bevolking, dan kun je beter besturen". Dat laatste is volgens Hummelen ook een man- co in de raad van Hoogezand-Sap- pemeer. Er zitten teveel mensen in uit de zachte sector en mensen die in loondienst werken. Het ont- breekt daardoor aan inzicht in het functioneren van het bedrijfsle- ven. Bovendien leeft bij veel raden het idee, dat zij voor 80 procent bepalen wat er gaat gebeuren in de praktijk is dat net anders om. Er ligt ontzettend veel vast en de in- vloed van de raad op veranderin- gen is beperkt". Ondanks die constatering houdt Hummelen van de politiek. Hij is vanaf 1970 raadslid geweest in Hoogezand-Sappemeer voor de PvdA- Van 1974 tôt 1982 was hij wethouder voor Ruimtelijke Ordening, Recreatie en Openbare Werken. Hij werd opgevolgd door de huidige wet houder H. Mobers. „Ze dachten een betere te kunnen krijgen",- merkt Hummelen over die voor hem vervelende ervaring droog op. Hummelen was dus wethouder af en keerde terug als raadslid. Dat laatste zou hij tôt op de dag van vandaag kunnen zijn, want de wet staat waarnemend burgemeesters toe in een raad zitting te hebben. Hummelen vond dat echter niet juist. Hij verliet de raad en voor hem in de plaats kwam Stoffer Hilgen. Het runnen van twee gemeenten levert full-time werk op. Behalve met de dagelijkse gang van zaken op de gemeentehuizen houdt Hummelen zich ook bezig met omsmeden van allerlei gemeen- schappelijke regelingen die tussen de verschillende gemeenten be- staan. Zo zijn er gescheiden vuil- HOOGEZAND-SAPPEMEER - De arbeidsbureau's van Marum, Gro- ningen en Hoogezand-Sappemeer, die samen een gewest vormen, zijn tevreden over de gang van zaken in 1988. Vorig jaar werden 4100 men sen aan een baan geholpen, dat is 15 procent meer dan het jaar daarvoor en 25 procent meer dan in 1986. Voor 5200 mensen zorgde het arbeids- bureau dat de kansen op werk verbeterden. Deze mensen werd scholing, loonkostensubsidie en voorlichting aangeboden. Maarhet werkeloosheidsper- jaarverslag stijgt de werkloosheid, centage steeg tôt gemiddeld 19.4 procent. De stad Groningen scoort het hoogst met 27,4 procent gevolgd door Hoogezand met 17,4 procent. In Marum is het percen- tage werklozen 13.4. Volgens het M a# gai -Hi omdat steeds meer vrouwen op- nieuw aan het werk willen. Door de economische groei was er voor 4 procent meer mensen werk in 1988. Het aantal ontslag aan- vragen daalde met 20 procent tôt 1578. In 70 procent van de geval- len werd toestemming tôt ontslag verleend. Nieuw is dat het arbeidsbureau voor werkgevers de selectie en sol- licitatie procédures kan verzorgen. Zal er nog tijd zijn om voor 1 janu ari het bootje te laten varen. ,,Voorzichtig Bob het is een oude trap en jij bent ook de jongste niet meer". Het arbeidsbureau in Hooge zand-Sappemeer richt zich op de gemeente HS en op Ooster- broek. 1500 mannen en 1000 vrouwen zoeken in deze regio werk. In 1988 werden 895 va- catures behandeld, daardoor kregen 660 mensen werk. Aan arbeidsvoorzieningsmaatrege- len werd 2,5 miljoen uitgege- ven ten behoeve van 600 men sen. In 1988 bezochten 8000 mensen het bureau. Er wer ken acht mensen in vaste dienst. ophaaldiensten en beheren 15 ge meenten via een regeling een vuilstortplaats. Deze week hadden de beide ge meenten gouden tijden verhaalt Hummelen. Kantens kreeg bericht dat er nog even een nieuwe school kan worden gebouwd en de kerk van Usquert kan rekenen op een restauratiesubsidie van 8 ton. ,,Mijn raadslid Jaap Nienhuis had al uitgerekend dat we tôt 2035 be zig zouden zijn met de restauratie van die kerk. Dit is dan een pretti- ge meevaller. Maar dat komt na- tuurlijk ook omdat we aile plan- nen klaar hadden liggen. Als er dan ergens geld in een potje over blijft heb je soms geluk". Tel. 05990-17975 Berlage De kerk wordt dus gerestaureerd een ander project waar Hummelen mee bezig is, is het gemeentehuis van Usquert. Dit gebouw is in 1928 gebouwd door de beroemde architect Dr. H.P. Berlage. Het gebouw en het intérieur zijn nog helemaal origineel. Het gemeente huis komt na de herindeling leeg te staan. ,,Heel gek die bevolking van Usquert is gek op twee din- gen, dat is op het gemeentehuis en dat is op de kerk. Het is een rood bolwerk, dus je zou zeggen wat doe je met de kerk, maar er zit daar een saamhorigheidsgevoel, zo van dat is van ons. Even een voorbeeld en bedenk dan dat het maar een klein dorp van zestien honderd inwoners is. Ze wilden een ijsbaan en daar moest een nieuw clubhuis op. Dan wordt er een zaterdag een collecte gehouden en wordt er 10 duizend gulden opgehaald. De kerk moet dus gerestaureerd daar moet ook geld van de bevolking bij, halen ze weer 10 duizend gulden op. Dat is wel binnen een half jaar 20 dui zend gulden. Dat vind ik gewel- dig". Kado Om er voor te zorgen dat het ge meentehuis goed geconserveerd kan worden heeft de raad 20 dui zend gulden uitgetrokken voor het maken van een plan. ,,Dan kun nen we tegen een belangstellende zeggen, dat krijg je en dat kun je er aan doen. Het hele gebouw kunnen ze kado krijgen als het maar blijft bestaan voor het dorp. Moet je in Hoogezand komen met dat soort zaken. Men gaat praten over het station, terwijl ze van te voren wisten dat het fout ging. Niemand durfde de zaken werke- lijk op een rij te zetten. Men is maar aardig tegen iedereen die dan aan de deur klopt. Ze willen alleen maar positieve dingen ver- tellen en dat kan niet", zegt de man die zichzelf beschrijft als ,,kort voor de kop". C In Hoogezand mist Hummelen de betrokkenheid van de bevolking bij de politiek. ,,Op een of andere manier zijn mensen daar niet geïn- teresseerd in de politiek. Ellenlan- ge vergaderingen en lange verha- len schrikken mensen natuurlijk ook af. En moet dat nu wel zo; daar heb ik mijn twijfels over be- moeit men zich niet teveel met de détails, met de punt komma's. Wij geven een ambtenaar richtlij- nen doe het zus en zo, vervolgens wordt er in de raad alleen over de hoofdlijnen gesproken. Ja, in Kantens is een raadslid die ook wel over de komma's wil spreken, nou ja dan - praten we over de komma's, dat moet hij maar we- ten. Ik zeg altijd dat is ons full-ti me raadslid. Maar het is niet no- dig. Er gaat in Usquert niets meer mis dan in Kantens". Voorlopig heeft Bob Hummelen het razend druk wat hij gaat doen als per 1 januari de stilte valt weet hij nog niet. ,,Op mijn leeftijd ben je natuurlijk niet meer zo'n gewild artikel. Als iemand me op de lijst zet komt ik misschien nog wel te rug in de raad van Hoogezand- Sappemeer". HOOGEZAND-SAPPEMEER - In het conflict over service-kosten tus sen de Woningstichtingen Volksbelang, De Reensche Compagnie, de NCHB en de Huurdersvereniging Hoogezand-Sappemeer moet de PvdA optreden als bemiddelaar, dat vindt althans de Huurdersvereniging in Hoogezand-Sappemeer. De PvdA vindt het een prima idee dat er bemid deling komt maar vindt dat niet de fractie daarvoor moet zorgen maar het gemeentebestuur. ,,Bij de gemeente zitten prima ambtenaren die de ze kwestie goed op een rij kunnen zetten", aldus R. Stàbler, fractievoor- zitter van de PvdA. De woningstichting Volksbelang zegt bij monde van directeur J.W. ter Hors! geen behoefte te hebben aan bemiddeling. ,,Voor ons is de zaak glashelder. Wij verwachten dat de rechter ons in een vorderingsprocedu- re niet zal dwingen tôt terugbetaling van de gelden". De basis van het conflict tussen de woningstichtingen en de Huur dersvereniging is gelegd in 1978. Toen ging de gemeenteraad name- lijk akkoord met de ombouw van wijkverwarming op blokverwar- ming. De wijkverwarming moest verdwijnen omdat er te veel éner gie verloren ging via de transport- leidingen. De gemeente heeft voor de ombouw gezorgd, vervolgens hebben de woningstichtingen de ketels overgenomen. Ze betaalden voor die overname precies zoveel, dat er voor de huurders geen lastenverzwaring uit voort zou vloeien. Ongeveer de helft van de ombouw werd daar door door de gemeente betaald. De vaste lasten die overbleven van de ombouwoperatie zijn de huur ders in rekening gebracht als servi ce kosten, in plaats van het vastrecht van de gemeentelijke wijkverwarming dat ze voorheen betaalden. Het gaat daarbij in bei de gevallen om bedragen tussen de 21 en 26 gulden per maand. Echte lastenverzwaring heeft die ombouwoperatie voor de huur ders niet opgeleverd. Er zat zelfs een voordeel in. Zouden de kosten van de ombouw in de kale huur zijn opgenomen, dan was er over dat bedrag ook jaarlijks huurver- hoging berekend. Legt de direc teur van Volksbelang Ter Horst uit. Dit jaar oordeelde de kantonrech- ter in Zuidbroek dat onderbren- gen van de lasten in de service- kosten onterecht is geweest. De uitspraak van de rechter is duide- lijk. Volksbelang, NCHB en Reensche betalen echter voorals- nog niet terug omdat er eerst een vorderingsprocedure moet ko men. Die procédure moet worden ingesteld door de Huurdersvereni ging. Volksbelang verwacht dat ze niet verplicht wordt gesteld de om- bouwkosten terug te betalen, om dat de huurders wel het genot van de warmte hebben gehad en per saldo niets meer hebben betaald. Zou al het ombouwgeld door de drie woningstichtingen terugbe- taald worden, dan gaat het totaal om 1.3 miljoen. De huurdersvereniging is van me- ning dat het geld ook via de ge meente terug gevorderd zou kun nen worden. Ze wil dan als het wa- re dat het raadsbesluit waarin tôt ombouw van de installaties werd besloten, wordt teruggedraaid. Een brief met deze suggestie en het verzoek om bemiddeling is juist aan de PvdA-fractie gezonden, omdat tijdens de besluiten over de ombouwoperatie PvdA-leden deel uit maakten van het bestuur. De huurdersvereniging stelt de PvdA daarom mede verantwoordelijk voor de ontstane situatie. msM HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 29 JUNI 1989 I 1 1 I y»».,--— Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 3