Criminaliteitsdiskussie zonder handen en voeten A.P.K. SPIJKER 05183-1613 KADOSHOP JANSEN Restauratie Poldermolen „De Groeve" AGENTSCHAP HIEUWSBLAO HOOGEZAND-SAPPEMEER Braderie Siddeburen Garagebedrijf Siddeburen Voor het inleveren van kleine advettenties en nieuws HOOGEZAND-SAPPEMEER - De opkomst bij de door de P.v.d.A georganiseerde diskussie over criminaliteit was groot. Woningbouwcor- poraties, welzijnsinstellingen, politiemensen, wethouders, raadsleden, politieke partijen, werkgroepen buurtverbetering, ze waren er allemaal. Daaruit blijkt de grote belangstelling voor het probleem. De als deskun- digen ingehuurde zwaargewichten Officier van Justitie H. v. Voorst, burgemeester L.J. Klaassen van Midwolda en preventiecoordinator van de gemeente Groningen J. Huizing wisten onder voorzitterschap van de heer H.C. Heering, echter teleurstellend weinig oplossingen te bieden. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 29 JUNI 1989 w 4 ZUIDLAREN - Op 3 juli zal Gedeputeerde H.A.A. Lange van Drenthe het startsein geven voor de restauratie van de poldermolen „De Groe ve". Deze restauratie betekent een eerste fase in de uitvoering van de structuurnota ,,recreatie ontwikkeling Zuidlaardervaart Per jaar komen 1 miljoen misdrij- ven ter kennis van de politie. Van de zware misdrijven wordt een hoog percentage opgelost, ge- middeld wel 80 procent. Van de 800 duizend diefstallen en de 100 duizend vernielingen per jaar is het oplossingspercentage slechts 10 15 procent. Bedroevend laag* dus. Bovendien doet van vernie- ling slechts 20 procent aangifte. Hoe dit knellende probleem op te lossen. Begin bij jezeli Officier van Justitie H. van Voorst ziet aile heil in norm- herstel: ,,Wil je de rechtsnormen handhaven dan moet je beginnen bij jezelf en bij elkaar". Allemaal overtreden we wel eens regels die we samen via de wetgeving hebben vastgesteld. Hij noemde als voor- beeld de 8 miljoen mensen die per jaar dronken achter het stuur zit- ten. De gemeente zou het schen- ken van drank in jongerencentra en sportcantines moeten verbie- den. En wie brengt gevonden voorwerpen of geld nog naar de politie? Het strafrecht moeten we volgens Van Voorst zien als een uiterste middel om de regels na te leven. Kastdeur sleutels Volgens preventiecoordinator J. Huizing van de gemeente Gronin gen moeten gemeente, politie, wel- zijnswerk en woningbouwvereni- gingen vooral samenwerken om criminaliteit te voorkomen. Hij geeft practische voorbeelden, maar opzienbarend zijn ze niet: Woonwijken moeten anders wor- den ingericht. Huiskamers moeten uitzien op de straat en niet op de tuin. Achterdeuren moeten niet met kastdeursleutels te openen zijn. Twee blinde muren tegenover elkaar nodigen uit tôt graffiti. Parkeerplaatsen aan de kopse kant van gevels geven geen zicht op de auto's en lokken diefstal uit. De woonomgeving moet goed on- derhouden worden. Teveel groen kan een wijk onveilig maken. Schade moet snel worden hersteld om ,,erosievandalisme" te voor komen. Vandalismeprojecten op scholen zijn aardig maar na een week zijn ze weer voorbij. Het onderwerp moet permanente aandacht heb ben en opgenomen worden in de schoolwerkplannen. Gemeenten kunnen winkeliers cursussen aanbieden over het voorkomen van winkeldiefstallen. Een kassa achteraan in een winkel plaatsen is dom. Bewaakte fietsenstalling Een goed jeugd- en jongerenbeleid is belangrijk. Werkloze jongeren vormen een risicogroep voor cri- mineelgedrag. Werkgelegenheids- projekten zijn een mogelijke oplossing. In de Gemeente Gro ningen worden bewaakte fiet- senstallingen gerund door werklo ze jongeren die in gezinsvervan- gende tehuizen wonen. Dat gaat met behoud van uitkering anders is het niet rendabel. Dat loopt goed. De fietsen zijn verzekerd te- gen diefstal, maar uit de stallingen is nog nooit een fiets gestolen. Er zijn wel eens klachten over het ge- drag van de jongeren, maar die worden hen ,,gewoon voor de kop geknald" zegt Huizing. In de diskussie werden veel vragen gesteld en weinig béantwoord. ,,ln Spoorstraat/Kieldiep hadden we een prima samenwerking met de wijkagent" zegt Mevrouw C.Schwenk van de werkgroep buurtverbetering. ,,Nu is die wijk agent niet meer beschikbaar. Hoe komt dat?" Antwoord van de deskundigen: Dat weten we niet, maar het zal wel een kwestie zijn van andere prioriteiten bij de politie. Iemand merkt op dat de les- roosters op de scholen ,,leerling- vriendelijk" en niet ,,docentvrien- delijk" moeten zijn. Dus geen vrije tussenuren. Huizing is het daarmee van harte eens. ,,Waarom wordt er zoveel tijd be- steed aan de opsporing van kleine steunfraudes. Zou de aandacht van de politie niet meer naar diefstal en vernieling moeten uit- gaan?". Antwoord Van Voorst: Opsporing van steunfraude tôt en met het op- maken van proces-verbaal ge- beurd door een sociaal recher cheur. Die wordt betaald door So ciale Zaken. De politie besteedt hieraan geen tijd en geld. Kalveren Hoe diep een eenvoudige ,,brom- merdiefstal" in kan grijpen ii- lustreerde een boze vader uit Harkstede. Door telkens kalveren op te fokken en weer te verkopen spaarde zijn zoontje voor een brommer. Apetrots was hij op dat ding. Omdat langzamerhand het gebod is ,,gij zult kettingen ko- pen" stalde zoonlief de brommer altijd verzegeld met drie kettin gen. Toch werd de brommer gejat. ,,Weet je wat de jongens nu zeg- gen: we jatten er gewoon een te- rug". Ofschoon Van Voorst zei begrip op te kunnen brengen voor die reactie, benadrukte hij dat mensen juist niet voor eigen rech- ter moeten gaan spelen. De Poldermolen ,,De Groeve" werd in 1870 in opdracht van het Waterschap Zuidlaren gebouwd door Pieter Hendrik Meedendorp, overgrootvader van de heer J.D. Medendorp, de huidige eigenaar van de koren- en oliemolen ,,De Wachter". ,,Bij de poldermolen is nooit een molenaarshuis ge bouwd", vertelt de heer Meden dorp. ,,Bij hoge waterstanden werd een knecht van de molen- bouwer er op uit gestuurd om de molen in werking te stellen". De molen kon zo'n 40 kubieke meter water per minuut verwerken. In 1920 zorgde een oude schipper voor de molen. Toen het eens erg hard waaide wilde hij de vier bor- den uit de wieken halen om de mo len af te remmen. Daarbij kwam hij samen met een van de borden in de vaart terecht. Overigens liep dit avontuur goed af. In 1932 werd de taak van de molen overgenomen door een electrisch gemaal. Daarna trad het verval in. In 1962 restaureerde de achter- kleinzoon van de molenbouwer al eens de buitenkant van het ,,wrak". Daarbij werden tweede- hands wieken gebruikt, die nu vol- ledig zijn doorgeroest. Een com- pleet herstel staat nu op stapel. Daarna kan de molen weer echt ,,bemalen". Een vrijwilliger zal in de weekenden aan het publiek la- ten zien hoe dat vroeger in zijn werk ging. Tegelijk met de start van de restauratie van ,,De Groeve" zal „De Wachter" in eigendom wor den overgedragen aan de Stichting Koren- en oliemolen De Wachter. Ook aan ,,De Wachter" moet nog veel gerestaureerd worden. De Stichtingsvorm lijkt daarvoor de beste garantie. Eigenaar J.D. Me dendorp, nu 68 jaar oud, heeft geen opvolger en is daarmee de laatste telg van een geslacht van molenbouwers en molenaars in Zuidlaren. Poldermolen Zuidlaren. De ptom- pebladeren hoeven niet gerestau reerd. SIDDEBUREN - Zaterdag 1 juli is er in Siddeburen een groots opge- zette braderie met rommelmarkt. Ruim dertig kramen zullen op- gesteld staan op het terrein van het bejaardencentrum Ufkenshuis. .Allés en nog wat, je kunt het niet opnoemen of het is op de Sidde- buurster braderie te koop" zegt marktmeester J. Boit. Voor de kleintjes is er een draaimolen. Men start om 10.00 uur 's och- tends en als ailes mee zit zal het om 15.00 uur weer rustig zijn in Siddeburen. Noorderstraat 85 - Sappemeer - Tel. 05980-92783 Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507 \S> y' rX. mm - s

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 7