Cultuur voor kinderen Bus-boot-fietsdagtocht in Lauwersmeergebied Bouwbedrijf Wilbrink dealer Livingstone A.P.K. SPIJKER 05983-1613 Huiswerk- begeleiding jaar verder Tri- en Biatldon in Meerwijckgebied Indianen in de Hortus HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 13 JULI 1989 De culturele kalender voor het basis- en speciaal onderwijs is uit en biedt het komend schooljaar een gevarieerd aan- bod. De schoolkinderen gaan naar toneel en mime-voorstel- lingen, ze doen aan muziek, literatuur en kunstbeschou- wing. Het onderwijsveld toonde zich vol lof over het culturele aanbod van het jaar 1988-1989. Daarom wordt door de Culturele Commissie uit het onderwijs op dezelfde voet voortgegaan met als doel ,,leerlin- gen in aanraking brengen met een breed scala van culturele aktivitei- ten". De culturele kalender bestaat uit twee programmai. Het A-programma is bestemd voor aile scholen, de aktiviteiten worden betaald uit een spéciale pot. Scholen die wat extra's willen en daar zelf geld voor over heb- ben, kunnen een keuze maken uit het B-programma. In het kader van het Nationaal Mime-jaar wordt voor de groepen 6, 7, en 8 in november in het Kiel- zog een mime-voorstelling gege- ven getiteld: De Brillenman. Kwal De kleuters gaan in februari naar de voorstelling ,,Dirk Duiker". Dirk Duiker leeft zowel op land als op zee. Hij laat zien dat een kwal geen vies beest is en legt uit waarom een vis ziek wordt. De groepen 3, 4 en 5 staat een voorstelling van de ,,Pico Bello" spelers te wachten. De spelers zijn leerkrachten en de décors worden gemaakt door mensen van de Koppiusschool. Het stuk is nog een verrassing. Bekijk het zelf De Stichting Kunstzinnige vor- ming Groningen geeft aan de leer krachten van de groepen 5, 6 en 7 in een eenmalige nascholing in- structie over de méthode hoe je sa- men met kinderen kunt kijken naar een kunstvoorwerp en daar- aan een beeldende aktiviteit voor kinderen kunt verbinden. Met deze wetenschap gewapend trekken de leerkrachten de scholen weer in en gaan zelf een ,,kunst"les bedenken en uitvoe- ren. Die lessen worden ingeschreven in het schoolwerkplan en kunnen on- derling tussen de scholen worden uitgewisseld. Het project zal mo- gelijk uitmonden in een ten- toonstelling van kinderkunst. Scholen die hun leerlingen willen laten zien dat een muséum niet een saaie verzameling stoffige voor- werpen is, kunnen excursies ma ken naar het Veenkoloniaal Mu séum, het Groninger muséum, het Natuurmuseum, het Noordelijk Scheepvaartmuseum en het Vol- kenkundig Muséum. Ze bieden al- lemaal een speciaal op kinderen afgestemd educatief programma. De School voor Handenarbeid in Groningen heeft de scholen een groot aantal projecten te bieden. Er is een videoproject, een kera- miekproject, een sieradenproject, een soldeerproject en nog veel meer. Bieb Aile kinderen van groep 5 krijgen in de jeugdafdeling van de biblio- theek een speciaal programma aangeboden en de kinderen van de groepen 7 en 8 doen mee aan de ,,Haiku-week". Een Haiku is een klein gedicht, volgens bepaalde re gels samengesteld. De kinderen maken zelf Haiku's. Een uit leer lingen bestaande jury beoordeelt de gedichten. De beste haiku's worden gebundeld in een boekje, dat door kinderen wordt geïl- lustreerd. Met de muziek mee De muziekschool biedt voor elke groep een programma: Een ver- haal met liedjes, geluiden en bewe- gingen voor de kleuters. Twee vriendelijke zeerovers bezoeken groep 3. Aan de hand van het the- ma ,,Geluid is trilling" spelen mu- ziekschooldocenten voor en met de kinderen van groep 4 op een- voudige instrumenten. Bij groep 5 komen de orkestinstrumenten aan bod. Groep 6 legt in Hongarije ,,een oor over de grens". In ,,Pas op je tellen" staat het thema ,,rit- me" staat centraal. Dus groep 7 hou de trommels gereed en groep 8 heeft als thema ,,Electro- nica en muziek". Aan bod komen synthesizer, sampler, drumcom- puter en het ,,groeppo-acht-or- keste". Frankrijk? Italie? Spanje? Nee, het Zuidlaardermeer. toch lekker thuis". HOOGEZAND-SAPPEMEER - B W van Hoogezand-Sappe- meer zullen de gemeenteraad voorstellen een sub- sidie van maximaal 10 duizend gulden beschikbaar te stellen voor het project ,,huiswerkbegelei- ding". De subsidie heeft vooreerst alleen betrekking op het school jaar 1989 - 1990. In samenwerking met Rondvaartbedrijf Noorderbreedte en de VVV Winsum heeft de GADO een arrangement samengesteld voor een bus- boot-fietsdagtocht in het Lauwersmeergebied, waar zich door de inpol- dering een unieke flora en fauna heeft ontwikkeld. Het arrangement is geldig op aile dinsdagen en woensdagen in de maanden juli en augustus. Zaterdag 26 augustus In het recreatiegebied „Meerwijck" wordt op zaterdag 26 augustus de Triathlon gehouden. De organisatie is in handen van Zwemvereniging De Inktvis, de Wielervereniging Tour 75 en de gymnastiekvereniging DFS. Scouting Hoogezand-Sappemeer zal voor de opbouw zorgen. Dit ailes onder auspiciën van de Commissie Sportieve recreatie. Er kan meegedaan worden aan de volgende programmai 8.30 uur: halve triathlon (1900 meter zwemmen, 90 km fietsen, 21 km lopen) 10.30 uur: kwart triathlon (950 meter zwemmen, 45 km fietsen, 10,5 km lopen) 11.30 uur: tiende triathlon (380 meter zwemmen, 18 km fietsen, 4,5 km lopen) Kosten: 12 gulden 50 voor een kwart en een tiende triathlon 15 gulden voor de halve triathlon 10.30 uur: kwart biathlon (950 meter zwemmen, 45 km fietsen) 11.00 uur: kwart biathlon 45 km fietsen, 10,5 km lopen) 11.30 uur: tiende biathlon (380 meter zwemmen. 18 km fietsen) 12.00 uur: tiende biathlon (18 km fietsen, 4,5 km lopen) Kosten 10 gulden. De inschrijving start 15 juli en loopt door tôt 23 augustus. Mondelinge aanmelding bij Rijwielzaak Kraster, Rijwielzaak Klamer, Sportshop Henk Nijboer, Sportshop '79 en Rijwielzaak Timmer. Deelnemers van buiten de gemeente kunnen zich telefonisch aanmelden bij de afdeling sportzaken van de gemeente (05980 - 28000) Uitsluitend tussen 14.00 en 16.00 uur. Voor inlichtingen over dit evenement kan men bellen met 05980 - 22286 Op dinsdag bestaat de dagtocht uit een busreis naar Zoutkamp (vertrek 8.48 uur van de Grote Markt in Groningen), fietstocht naar Lauwersoog of rondrit door het Lauwersmeergebied, (met de mogelijkheid van een bezoek aan Expozee of een lunch in het vis- restaurant), boottocht door de Reitdiepvallei van Lauwersoog via Zoutkamp naar Winsum en tenslotte met de trein terug naar Groningen. Op woensdag kan men de tocht in omgekeerde richting maken. Eerst met de trein van Groningen naar Winsum (vertrek 9.01 uur NS-sta- tion), dan met de boot naar Zout kamp en vervolgens een fiets-of boottocht naar Lauwersoog. Voor de bus vertrekt naar Groningen is het mogelijk een wandeling te ma ken, Expozee te bezoeken of een hapje te gaan eten. De prijs van het arrangement is af- hankelijk van de invulling die men geeft. Voor informatie en aanmel ding bellen naar VVV Winsum 05951 - 3388. Vrijwilligers vacature- bank met vakantie De vrijwillîgersvacaturebank is in verband met vakantie gesloten tôt en met 4 augustus. Daarna is de bank weer elke maandag-, woens dag- en vrijdagochtend geopend van 9.00 - 12.00 uur op het adres Heveapad 183 Hoogezand. HOOGEZAND - Bouwbedrijf Wilbrink is onlangs toegetreden tôt de organisatie van Livingstone dealers. Livingstone" is een bouwsysteem, waarbij tegen con- currerende prijzen kwalitatief hoogwaardige woningen worden gebouwd. Hoewel de woningen zeer snel worden gebouwd - bouw- tijd slechts 5 tôt 8 weken - zijn de woningen oerdegelijk en goed geï- soleerd. Livingstone werkt met basismodellen waarin veel ruimte is voor persoonlijke invulling. Ge- deeltelijke zelfbouw is mogelijk. De 200 dealers in Nederland heb- ben al honderden woningen vol- gens het systeem gebouwd. Voor documentatie kunt u bellen 05980 - 27084, bij geen gehoor 96244. In de Harense Hortus wordt van 8 juli tôt 3 september de ten- toonstelling Plant en Indiaan" gehouden. De tentoonstelling gaat over het culturele leven van enkele indianenstammen en hun relatie tôt de omringende plantenwereld. Er staan veel planten in de Hortus met ,,Indiaanse wortels". Roodhuiden Vroeger werden Indianen wel roodhuiden genoemd. Dat kwam omdat ze hun huid verfden met rode kleurstof uit het Annato zaad. De rode kleurstof in het zaad van de Annatoboom werd lang geleden door de oude stam van de Inca's in Zuid-Amerika ontdekt. De Annato boom is nu over veel tropische gebieden verspreid. Zijn kleurstof is niet giftig en wordt toegepast in boter, kaas, margari ne en chocolade. Op de rondwandelingen in de Hortus op zaterdag 15 en zondag 16 juli om 11.00 uur staat de An nato - of ,,lippenstift"boom cen traal. Garagebedrijf Siddeburen .1 ,HI Si

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 9