Buurt is rotzooi beu. Eigenaar moet onderhoud plegen Paniek door TV-brand Echtpaar Van der Woude-Bos 60 jaar getrouwd Huursubsidle je goed recht KADOSHOP JANSEN AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER Mais voor indlanen in Hortus Open podium voor film en video HET NIEUWSBLAD Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws SAPPEMEER - Op de hoek van de Middenstraat en de Wil- helminastraat in Sappemeer ligt een braakliggend terreintje waar de brandnetels welig tieren. De eigenaar heeft al jaren geen enkel onderhoud gepleegd. De buurtbewoners ergeren zich groen en geel. Op het terreintje aan de Midden straat staat temidden van de rom- mel en brandnetels een bord met de tekst: „Poep op je eigen grond, dan zit de buurt niet met je stront". Buurtbewoners plaatsten het bord jaren geleden om te voor- komen dat het een soort honden- toilet zou worden. Nu is het ter- rein zelfs voor honden vrijwel on- begaanbaar. Mevrouw Sap die er pal naast woont wil nu een nieuw bord plaatsen met het opschrift: ,,Dit kan ook nog in Sappemeer." Buurtgebouw Zo'n 10 jaar geleden wilde de buurtvereniging Wilhelminastraat (nu Sappemeer Zuid) een clubge- bouw met speelterreintje realise- ren op de hoek van de Midden straat en de Wilhelminastraat. Daarvoor moest door de gemeente het hoekperceeltje van 600 vier- kante meter worden aangekocht. Eigenaar H.J.G. Lockhorn wilde er 24 duizend gulden voor hebben. Het plan ging onder meer niet door omdat de gemeente vond dat de buurtvereniging de grond moest kopen. Het speelterreintje kwam er wel, maar is op dit moment ook niet bepaald een sieraad voor de buurt. Wijkraad Op 30 maart 1988 sommeerde de Wijkraad Sappemeer eigenaar Lockhorn zijn grond te onderhou- den. Dat haalde niets uit. De wijk raad ging in overleg met de ge meente. Ook dat heeft niets opge- leverd. Van de gemeente is op dit moment geen enkel intiatief te ver- wachten, zo werd ons medege- deeld. Zij voelt zich niet verant- woordelijk voor de onder houds- toestand van een stukje particulier terrein en wil het ook niet aanko- pen. Uit het oog De heer Lockhorn betreurt dat het plan van de buurtvereniging des- tijds niet doorgegaan is. Hij wil de grond best kwijt, heeft ook pogin- gen tôt verkoop ondernomen, maar denkt dat het terreintje on- verkoopbaar is omdat er een speelterreintje naast ligt. Lock horn heeft de grond wel eens als tuin verhuurd: ,,Die persoon zaai- de wel, maar oogste niet". Zeis Lockhorn erkent wel dat de vraag van de buurtbewoners om behoor- lijk onderhoud gerechtvaardigd is: ,,Voor mij ligt het stukje grond uit het oog." aldus Lockhorn, die zelf aan de keurige Kalkwijk woont. ,,Misschien zou ik er een paar keer per jaar met de zeis overheen kunnen gaan". De buurt zal dit goede voornemen ongetwijfeld toejuichen maar zou er het Iiefst enkele parkeerplaatsen gerealiseerd zien. HOOGEZAND - In een woning aan de Satelietlaan in Hoogezand sloegen zaterdagmiddag plotseling de vlammen uit het televisie- toestel. De hevig geschrokken 76- jarige bewoonster riep via de ach- tertuin de buren te hulp en vlucht- te vervolgens voor de enorme rookontwikkeling naar de boven- verdieping. De buurman waarschuwde via het alarmnummer de brandweer, sloeg een gat in het raam en pro- beerde met de tuinslang de brand te blussen. Uitgerust met persluchtmaskers bevrijdde de brandweer de be woonster van de bovenverdieping. De brand was binnen enkele minu- ten bedwongen. Dienstdoend on- dercommandant van de brand weer R. van Dijken denkt aan kortsluiting als vermoedelijke oor- zaak van de brand. Hij schat de schade, die voornamelijk werd veroorzaakt door rook en water op ongeveer 10 duizend gulden. TV in brand: niet spuiten Het zal je maar gebeuren dat plot seling je TV of een ander elec- trisch apparaat in brand vliegt. Hoe kan het gebeuren en vooral wat moet je doen of juist niet doen. Volgens plaatsvervangend brand- weercommandant B.E. Veentjer gebeurt het nogal eens dat er slui- ting ontstaat als een TV-toestel ve- le uren, soms een hele dag lang, aan staat. Het toestel raakt dan oververhit. Het is overigens niet bekend of dat aan de Satelietlaan het geval was. ,,Nooit de tuinslang erop zetten" zegt Veentjer. ,,Dat is levensgevaarlijk omdat er hoge electrische spanningen ontstaan. Altijd eerst in de meterkast de stroom afsluiten, verder vooral de deur van het betreffende vertrek gesloten houden en op de brand weer wachten". Veentjer raadt af het toestel, ook als het gedoofd is, zelf naar buiten te brengen. De rookontwikkeling die ontstaat door brandend of smeulend kunststof is erg giftig. Daarom ook maakt de brandweer altijd gebruik van persluchtappa- ratuur. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Uit onderzoek is gebleken dat per jaar ongeveer 25000 huurders geen huursubsidie aanvragen terwijl ze er wel recht ophebben. Dit schrijft de Huurdersvereniging H-S in haar tijdschrift de Huurderskrant. ,,Bent u een van die huurders?" vraagt de vereniging. Haal dan het boekje Huursubsidie 1989" bij de gemeente of vraag informa- tie bij de afdeling Volkshuisves- ting of bij uw verhuurder". Voor huursubsidie telt het belast- baar inkomen van het vooraf- gaande jaar, dus na aftrek van ziektekosten, giften, lidmaatschap Groene Kruis, begrafeniskosten, betaalde rente van leningen en dergelijke. De meeste verhuurders brengen de toegekende subsidie direct in min- dering op de huurprijs (huurmati- ging). Ook de gemeente kan de aanvraag voor huursubsidie ver- zorgen. De gemeente kan geen matiging toepassen. Het bedrag wordt dan per kwartaal op bank of girorekening gestort. HARKSTEDE - Klaas van der Woude (83) en Martje Bos (81) zijn van- daag 60 jaar getrouwd. Klaas en Martje kennen elkaar al hun hele leven lang. Als kinderen woonden ze naast elkaar en sinds ze getrouwd zijn hebben ze altijd gewoond in het geboortehuis van Mevrouw van der Woude, waar ze ook nu nog in de bedstee slapen. Toen Martje 8 jaar was stierf haar moeder. Nadat ze van school kwam ging ze voor haar vader, grootvader en drie broers zorgen. Z'n 64 jaar geleden vroeg Klaas van der Woude zijn buurmeisje mee uit naar een toneelvoorstelling bij cafe Staalstra. Dat was het begin. Vier jaar later zijn ze getrouwd. Een gemakkelijk leven heeft de familie Van der Woude niet gehad. Ze maakten twee wereldoorlogen mee en ,,al ging het er soms raar aan toe, we zijn er doorgerold". Van der Woude herinnert zich nog goed dat in de Eerste Wereldoorlog bij hem thuis erwten en rogge gebrand werden om koffie van te zetten. In de dertiger jaren was Van der Woude landarbeider en verdiende 13 gulden per week, voor die tijd een goed loon. Maar op zijn 54ste werd hij ziek en moest een zware operatie ondergaan, waar hij nog een lichte handicap aan over heeft gehouden. Werken als landarbeider was er toen niet meer bij. Hij ging koffie en thee rondbren- gen voor ,,De Insulinde" en verdiende er ook wat bij met het ophalen van contribuées voor de Landarbeidersbond. Ze hadden bovendien een toom van wel 400 kippen. Het echtpaar kreeg 4 kinderen, 9 kleinkinderen en 5 achterkleinkinde- ren, waarvan ze aile verjaardagen nog meebeleven. Ze kunnen zich sa- men nog prima redden. Klaas verzorgt zelf zijn mooie tuin (,,daar komt niemand aan") en Martje doet het huishouden. Alleen voor grotere din- gen zoals verven en behangen springen de kinderen bij. Terugblikkend op haar lang niet gemakkelijke leven zegt mevrouw ailes geaccepteerd te hebben. Ze heeft er nooit moeilijk over gedaan: ,,'t Waark mos deur goan". Samen gaan de Van der Woudes nog iedere woensdagmiddag naar de ,,soos" om een kaartje te leggen en voor de sociale contacten. Boven dien gaan ze al 20 jaar lang met 6 echtparen om de 14 dagen bij elkaar thuis sjoelen. Vroeger gingen ze op de fiets met vakantie en later een aantal keren met twee voile bussen bejaarden uit Harkstede naar Limburg. ,,Nu krijgen ze nog geen halve bus vol" zegt Van der Woude. Het 60-jarig bruiloftsfeest wordt gevierd in Hôtel Tammering, voorheen Staalstra, waar het allemaal begon. Er is een receptie, er komt een mu- ziekcorps en een bandje. De familie Van der Woude kijkt al weer uit naar het volgende feest. In oktober trouwt een kleinzoon. HAREN - Mais is een graan, net als rijst en tarwe. Columbus trof het op zijn ontdekkingsreis in 1496 al in Midden-Amerika aan. Hij nam het mee en zo raakte het verspreid over veel warme gebie- den met voldoende zon, waar het veel door mensen wordt gegeten. Ook de indianen in Mexico eten veel mais, bijvoorbeeld als platte koek, de tortilla. Mais wordt ook in ons land ge- kweekt, voornamelijk als veevoe- der, al worden de kolven in ons klimaat niet rijp. Mais als voedsel voor de mens is onderwerp van de rondleiding in de Hortus in Haren op zaterdag 22 en zondag 23 juli om 11.00 uur. De tentoonstelling Plant en Indi- aan" blijft geopend tôt 3 septem- ber. Op woensdag 26 juli om 11.00 en 13.30 uur is er een extra rondleiding over indianen. GRONINGEN - Het Groninger Filmfestival biedt ook dit jaar film- en video-amateurs uit het he le land de gelegenheid hun pro- dukt aan een groter publiek te ver- tonen. In beide categoriën (fictie en non- fictie) is een prijs te winnen van 1000 gulden. In het weekeinde van 18 en 19 november worden de in- zendingen door een deskundige jury beoordeeld. Wat kan allemaal worden inge- zonden: speelfilms, documentai res, animatiefilms of videoclips op super-8 of 16 mm film, U-matic, VHS of Video-8. Deelnameformulieren kunnen worden aangevraagd bij Gronin ger Filmfestival, Noorderbuiten- singel 11, 9717 KK Groningen. Telefonische informatie: 050 - 719600, 128638 of 186467. Inzenden voor 30 oktober. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 20 JULI 1989 Verechijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwoide, Zuidbroek, Ktelwirtdeweer, Westerbroek, Waterhuœen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 Noorderstraat 85 - Sappemeer - Tel. 05980-92783 Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 3