Schoonhouden doen we samen Een dagje Verzorging Stadsmilieu Plastic tasjes ondingen voor het milieu n Het tuinpad op aan de Verdilaan Okkie Smit naar Radio Noord HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 20 JULI 1989 In 1987 waren er veel klachten over vervuiling van de woonomgeving. Vrouwenorganisaties schreven brieven aan de gemeenteraad dat het zo niet langer kon en dat vond ook de poli- tiek. Besloten werd tôt vorming van een sectie Verzorging Stads-Milieu bij de dienst Ge- meentewerken. U kent ze vast wel, de autootjes met de mensen die onze rommel opruimen. Op de zijkant staan de opwekkende woorden „Schoonhouden doen we samen''. Het Nieuwsblad besloot deze aansporing maar eens letterlijk te nemen en werkte een dagje mee met de VSM om te kijken hoe het nu, na twee jaar, staat met het zwerfvuil in de gemeente. ke kunnen ook nog steeds worden ingeleverd bij gemeentewerken. Liefst op vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur of volgens afspraak (tel. 98877) Een paar dagen na het dagje „VSM" ging uw verslaggever nog eens kijken hoe het schoonge- maakte stuk parkeerterrein erbij lag en moest een trieste conclusie trekken. Het is inderdaad „Dwei- len met de kraan open". We, Albert Niewold van de VSM en uw verslaggever, begonnen on ze dagtaak op het parkeerterrein bij het winkelcentrum Gorecht- Oost. Gewapend met vuilniszak, prikker, bezem en schep. Om 9 uur hadden we een ontmoe- ting met VSM-collega Tjeerd van der Meer, die tôt taak had 180 prullebakken te legen. Albert Nieuwold en Tjeerd van der Meer zijn binnen de VSM de zwerfvuil- bestrijders. Anderen van de sectie zitten op veegmachines en kolken- zuigers. Hier ligt nog wat Albert vindt dat twee mensen niet genoeg zijn om het zwerfvuil te bestrijden: ,,Ik doe mijn werk met plezier, maar het is vechten tegen de bierkaai. Een uur nadat we hebben schoongemaakt ligt de rommel er al weer. Als het publiek niet zo slordig met afval om zou gaan, hadden we veel meer tijd om ook de rest van de gemeente schoon te houden. We moeten steeds terug naar plaatsen waar we pas geweest zijn". Tjeerd vertelt wat hem pas is overkomen. Toen hij net een stuk terrein had schoongemaakt riep een meneer hem terug met de woorden: ,,Hier ligt nog wat". Van der Meer wees de man erop dat hij het afval er zelf had neergegooid en kreeg als reactie: ,,Nu de gemeente er men sen voor heeft hoeft ik het zelf niet meer op te ruimen". ,,Op deze manier gaat het plezier in je werk wel verloren" aldus Van der Meer. Nieuwold: ,,Ik doe gewoon mijn werk en trek me niets meer aan van de mentaliteit van sommige mensen". Mentaliteit Om mentaliteit" schijnt het alle- maal te draaien dat het overal zo'n rommel is. Verkeerde mentaliteit, gebrek aan mentaliteit, iedereen heeft het erover. De voorbijgan- gers die we naar hun mening vra- gen vinden de vervuiling vreselijk. Enkele reacties: ,,De mentaliteit in onze wegwerpmaatschappij is be- droevend", ,,Het komt nooit meer goed", ,,Als ik iets opraap en in de prullebak gooi, wordt ik uitgelachen", ,,Ik heb het niet vuil gemaakt, dus hoef ik het ook niet schoon te maken". Het zijn wer- kelijk allemaal keurige mensen die we treffen. Zelf vervuilen ze blijk- baar nooit. Waar komt dan toch al dat afval vandaan? Uw verslag gever verzamelde drie zakken vol. Zelfs de kinderen zeggen dat ze al hun afval in de prullebak gooien. Alleen een jongeman antwoordt: ,,Ik kom hier niet vandaan, je be- kijkt het maar". Uit eigen zak Ook K. Ploegman, opzichter bij gemeentewerken en verantwoor- delijk voor de sectie VSM, heeft het over mentaliteit: ,,De jongens kunnen werken wat ze willen, maar de mentaliteit van het pu bliek zal moeten veranderen. De mensen zeggen ,,het is de verant- woording van de gemeente, maar vergeten dat ze zelf de gemeente zijn. De kosten van het schoonma- ken betalen ze via de reinigings- rechten uit hun eigen zak". Specialist Kees Frans mag wel specialist ge- noemd worden in het opruimen van zwerfvuil. Al vijf jaar lang zet hij zich, in samenwerking met ge meente en Volksbelang, geheel vrijwillig in voor het schoonhou den van het Noorderpark, van Winkelhoek tôt Kerkstraat. Frans heeft daarbij hulp van mensen die vanwege kleine vergrijpen een ,,al- ternatieve straf" hebben gekre- gen. De voormalige loodgieter probeert nu mensen ,,in het lood" te krijgen. Frans meent dat de situatie in het Noorderpark in vijf jaar tijd 65 procent is verbeterd. ,,Je moet er wel steeds bij blijven en de mensen ,,achter de broek" zitten om te zorgen dat het schoon blijft" al dus Frans. buiten gezet. Katten en honden zitten erbij en je hebt zwerfvuil. De mensen van de reinigingsdienst komen niet klaar met hun ronde als ze ook moeten vegen en oprui men. Daarom wordt gedacht aan de invoering van de mini-contai ner". Het gaat nog maar om een onderzoek. Chemokar Eens per maand kan iedereen zijn klein chemisch afval kwijt bij de Chemokar". Er zijn 24 verschil- lende stopplaatsen. In juli komt de kar vanwege vakanties niet. In augustus weer wel. Zie voor stop plaatsen en stoptijden de gemeen- telijke publicatie in de Regio- krant. ,,De chemokar is nu al een succès, terwijl de mensen er toch nog aan moeten wennen" zegt R. Veldman van de Reinigingsdienst. Klein chemisch afval, batterijen, verfresten, medicijnen en dergelij- De gemeente Heerenveen heeft ai le winkeliers opgeroepen het ge- bruik van plastic verpakkingsma- teriaal terug te dringen tôt een ,,uiterst minimum". Een goed idee, dat navolging verdient in de gemeente Hoogezand-Sappemeer. Winkeliers doen tegenwoordig ai les wat je koopt in een zak of tas van plastic. Oud plastic kan nog niet omgewerkt worden tôt nieuw plastic en verspilt dus energie en grondstoffen. Het vergroot de al enorme vuilnisberg en als het vuil- nis wordt gestort is plastic een el- lende. Het verstikt ander vuil en belemmert een goede doorwate- ring van de vuilnisbelt. Afbreekbaar in 100 jaar Van sommige plastics wordt ge- zegd dat ze afbreekbaar zijn. Dat duurt dan wel 100 jaar. Andere soorten vallen uiteen in kleine stukjes. Vogels en vissen die de stukjes binnen krijgen kunnen er- in stikken. Er zijn ook plastics die c- Waar komt die rotzooi toch vandaan. Daders Milieuwachter H. Brands, die mo- menteel met vakantie is, heeft de bevoegdheid proces-verbaal op te maken wanneer ergens illegaal vuil is gestort. ,,Dan moet wel de dader bekend zijn" vertelt A.J. Veenstra van de gemeentelijke plantsoenendienst. ,,Helaas lukt het slechts sporadisch de dader te achterhalen. Lukt dat wel dan krijgt de dader een boete en een rekening voor de kosten van het opruimen". Er wordt gelukkig weinig gevaarlijk spul illegaal gestort. Meest voile huisvuilzak- ken, maar af en toe toch ook che misch afval en olie. Veenstra denkt dat de voorlichting nog beter moet worden. Mensen moeten weten waar ze met hun af val naar toe moeten. Als ze het niet weten kunnen ze altijd de ge meente bellen. Ook Veenstra ver- zucht: ,,We hebben nog een lange weg te gaan". Veel zwerfvuil ontstaat doordat vuilniszakken stuk gaan. Vaak worden de zakken 's avonds al HOOGEZAND - In de brochure „Het tuinpad op" staat de tuin ver- meld van de familie Nooteboom aan de Verdilaan 2 in Hoogezand. Wij hebben er voor ,,Het Nieuwsblad" een kijkje genomen. ,,Onze tuin is eigenlijk niet zo heel erg bijzonder" zegt mevrouw C.P. Nooteboom ,,er zijn wel mooiere. Ik weet eigenlijk niet precies waarom we in dat boekje staan". De tuin is ongeveer drie jaar geleden ontworpen door een tuinarchitect, maar door de heer en mevrouw Nooteboom wel zelf aangelegd. Wat bij een rondwan- deling het eerste opvalt is de speel- se vorm van het pad rondom het huis, aan de achterzijde uitge- bouwd tôt een royaal terras. Het pad bestaat uit betonklinkers in allerlei kleuren. De tuin grasvel- den met borders waarin vooral vaste planten. In een kleine vijver in de voortuin dient een beeldje van een jongetje met een vis als uit elkaar vallen door de werking van het licht, daarbij komen zeer giftige stoffen vrij. Het beste tasje is dus ,,geen" tasje. Weiger ze ge woon en neem een boodschappen- tas mee. Gevonden voorwerpen Boodschappenlijstjes Boekenlijstjes Flessedoppen Peuken uit leeggegooide as- bakken Stukken plastic Stukken bakkeliet Speelgoedverpakkingen Bierblikjes (ontelbaar) Frisdrankblikjes (ontelbaar) Zakken van chips en popcorn Bekers en rietjes van milksha- kes Lint van een typemachine, ge- bonden rond een afvalbak IJzerdraad Kartonnen dozen (naast de glasbak) tontein. Bij de voordeur groeit een wingerd die dit jaar zijn eerste druiven trosje draagt en langs een zijmuur staat een zelfhechtende hortensia in bloei. De vaste plan ten zijn vrij traditioneel, op een grote yuka-plant na, die, zo zegt mevrouw Nooteboom, 2 jaar gele den prachtig gebloeid heeft. Er hangen en staan overal bakken en potten met fleurig bloeiende plan ten. Achter de woning is een royale moestuin met een kas van 5 bij 6 meter. In de moestuin groeien on- der meer courgettes, tuinbonen, kooisoorten en kruisbessen. In de kas zien we kruidensoorten, toma- ten, paprika, komkommers en ook een grote wingerd. De heer en GRONINGEN - De stem van het Arbeidsbureau Groningen, Okkie Smit, treedt in dienst bij Radio Noord. Vanaf 1 oktober zal hij el- ke werkdag tussen 8.45 en 9.00 uur programmai presenteren over de werkgelegenheid. Smit is op dit moment PR functio- naris van het arbeidsbureau in Groningen. Zijn loopbaan begon hij in 1978 bij het arbeidsbureau na een onderwijzersopleiding. Hij was aanvankelijk bemiddelaar daarna beroepskeuzevoorlichter en tôt slot staffunctionaris public relations. mevrouw Nooteboom brengen veel van hun vrije tijd door met het onderhouden van de tuin. Elk weekend en vaak ook nog 's avonds zijn ze er mee bezig. Che- mische bestrijdingsmiddelen zijn voor de familie Nooteboom abso- luut taboe. De siertuin is het werkterrein van mevrouw Nooteboom. Zij zegt zich niet altijd aan het plantsche- ma van de tuinarchitect te hou den. De hang- en potplanten bij- voorbeeld, kwamen niet in het oorspronkelijke plan voor. De heer Nooteboom wijdt zich vooral aan de groenteteelt. De oogst wordt veelal ingevroren, maar ook vrienden en kennissen profiteren er van mee. Wie een kijkje wil nemen in de ge- zellige tuin aan de Verdilaan is vooral in het weekend welkom. Even bellen vooraf (27039) wordt op prijs gesteld. Raadsel Omdat we ons afvroegen hoe de ,,Stichting het tuinpad op" be- paalt welke tuinen in de brochure worden opgenomen, belden we de secretaresse van de stichting Me vrouw Ch.A.C. Keuning-Danser in Veendam. Tôt onze verbazing weigerde zij per telefoon daarover informatie te verstrekken en dus blijft het voor ons en voor u een raadsel hoe de stichting de tuinen selecteert.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5