Een tempel in turfgraversland Bult Ruimteschip op de schop VISON Subsidie voor Zuid-Afrikaanse vrouwenstrijd Inwoneraantal Hoogezand slinkt W? Silenka weekblad voor Hoogezand-Sappemeer en wijde omgeving y KENWOOD KE ENS Ha-lifflaaaaBDS-Hs Stuur es een kaartje Kleine moeite Groot plezier Historische kerk Harkstede SHOP DE TABAKSPOT INFORMATIE - VERKOOP REPARATIE Importeur DUITSE BOLLETJES! 43e JAARGANG NO. 31 DONDERDAG3 AUGUSTUS 1989 De bult zal nu gedeeltelijk worden afgegraven, maar dat niet alleen er komen ook speelvoorzieningen en een soort overdekte straathoek, door de gemeente omschreven als praathuis (zonderprik). De buurtbewoners, de onderne- mingsraad van de school en het jongerenplatform mogen nog beslissen hoe groot het gedeelte van de bult moet zijn dat wordt afgevlakt en wat voor speelvoor- Ruime keuze bij: De kerk van Harkstede is volgens velen de meest bijzondere in de wijde omtrek. Dominée B. Ronner, die eind vorig jaar afscheid nam als hervormd predikant, was zo geboeid door de kerk en haar historié dat hij er een boekje over schreef getiteld: „Een tempel in turfgra versland". Ook kerkeraadsiid T.J. van Dijken raakt over de kerk niet uitgepraat. Op zijn uitnodiging bezochten we de kerk, raakten geboeid door het gebouw en werden steeds nieuwsgieriger naar de stichters Henric Piccardt en Anna Rengers, die op de kerk zo'n groot stempel hebben gedrukt. Adelaarsklauw met bovenbeen De kerk van Harkstede werd ge- bouwd tussen 1692 en 1700 in op- dracht van Henric Piccardt en An na Elisabeth Rengers, ,,echtelie- den" In de gevelsteen boven de westelijke kerkingang staat te le- zen dat zij de kerk bouwden „tot eer van de allerhoogste god, tôt opbouw van de christelijke kerk, tôt troost der zielen". Op die ge velsteen en overal in de kerk vin- den we de wapens van de stichters terug. Het wapen van de Pic- cardts, de adelaarsklauw met bo venbeen, en drie roosjes op een blauwe ondergrond, het wapen van de familie Rengers. Boven de gevelsteen bevindt zich op drie opeen gestapelde zandsteenblokken van 2.00 bij 0.90 meter een relief. Twee man- nelijke figuren, volgens Dominée Ronner zijn het de profeet Elia en Johannes de Doper, staan bij een schaal waaruit wierookdampen opstijgen naar het lam Gods. Hoge gasten Links naast de kerkingang stijgt een smal gebogen trapje omhoog naar een deurtje, dat vroeger uit- kwam op een ereloge binnen de kerk, bestemd voor de hoge gasten van de stichters. Hoog verheven boven de ,,gewone" gelovigen Zie verder pag. 3 De preekstoel. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Al geruime tijd vinden jongeren in de wijk Woldwijck-West, dat de ,,berg" bij de basisscbool het Ruimte schip te weinig speelmogelijkheden biedt. Ook de gemeente is daarvan overtuigd geraakt. gespecialiseerd in HOOGEZAND-SAPPEMEER - Burgemeester en wethouders van Hoo gezand-Sappemeer willen duizend gulden subsidie geven ten behoeve van de conferentie over vrouwenstrijd in Zuid-Afrika. De conferentie wordt dit najaar in Nederland georganiseerd. Honderd Zuid-Afrikaanse vrouwen zullen praten over het dagelijks leven en de bestaansvoorwaar- den onder het apartheidsregime. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het aantal inwoners van Hoogezand- Sappemeer is voor het eerst sinds drie jaar afgenomen en wel met een half procent. In 1987 woonden er in de gemeente nog 34799 mensen, per 1 januari van dit jaar zijn dat er 34623. In 1979 telde de gemeente de meeste inwoners, 35884. Een en ander staat te lezen in het gisteren ver- schenen statistisch jaaroverzicht. De conferentie wordt georgani seerd in samenwerking met de An- ti-apartheidsbeweging Nederland en het LOT A het samenwerkings- verband van gemeenten tegen apartheid. B en W hebben beslo- ten subsidie te geven omdat de conferentie niet een ver van mijn bed show blijft. Een conferentie- deelneemster zal in november een bezoek brengen aan Hoogezand- Sappemeer en voorlichting geven over de situatie in Zuid-Afrika. Of die spreektbeurt door iedereen kan worden bezocht of dat slechts de commissie ontwikkelingssa- menwerking, de emancipatieraad en de raadsleden worden uitgeno- digd, is op dit moment nog niet duidelijk. Zuidiaren - 05905-4047 - Fax: 4493 Elke zaterdag op de markt Vruchtbaar Er werden 419 kinderen geboren. Westerbroek springt er uit als meest vruchtbaar dorp. Gerekend per duizend vrouwen werden daar maar liefst 73,4 baby's geboren. In Woldwijck bedroeg dat aantal 56,8. Weinig kinderen kreeg Kropswolde 27,5. Gemiddeld wer den er in de gemeente 50,7 kinde ren per duizend vrouwen geboren. De demografische druk, dat is het getal dat aangeeft hoeveel mensen een leeftijd hebben waarop ze niet aan het arbeidsproces meedoen is 66,4 procent. Dat getal wordt ge- vormd door de 0 - 19 jarigen (45,3 procent) en de mensen ouder dan 65 jaar (21,1 procent) bijelkaar op te tellen. Het aantal mensen in de ,,productieve leeftijdsgroep" neemt toe. In 1960 bedroeg de de mografische druk nog 81 procent. Koreanen Maar liefst 46 nationaliteiten wo- nen er in de gemeente. Meer dan ooit. In het vreemdelingenregister 1290 mensen ingeschreven Ame- rikanen, Brazilianen, Colombia- nen, Duitsers, Koreanen maar ook Ghanezen en mensen uit Ethiopie. Het aantal werkloze mannen nam in 1988 toe tôt 1541, totaal daalde het aantal werkloze mannen in de provincie Groningen. Bij de vrou wen was dat niet het geval, daar steeg het aantal werklozen provin- ciaal en ook in Hoogezand-Sappe meer. Gemiddeld zijn in de pro vincie Groningen 18,8 procent van de mannen en 24 procent van de vrouwen werkloos. In Hoogezand is dat respectievelijk 15,1 en 23,6 procent. De werkgelegenheid is in 1988 voor het eerst in een aantal jaren niet toegenomen, maar met 118 afgenomen. 13270 mensen vinden een baan in Hoogezand-Sappe meer. zieningen er komen. De gemeente denkt daarbij aan het plaatsen van een ,,ruimte-net". Als op 29 augustus de commissie ruimtelijke ordening akkoord gaat, wordt begonnen met het werk. Het totale project kost 40 duizend gulden. Dertig is al be- schikbaar gesteld door de raad, voor 10 duizend gulden moet nog een fiât worden afgegeven. Commentaar Onthulling: Oh, oh, oh, hoe zijn toch die ,,negatieve" berichten over de vestiging van een Silenka fabriek in het Spaanse Vall d'Uxo ontstaan. Uit de duim gezogen zo suggereert onze gewaardeerde concurrent De Regiokrant. Nu op onze duim zuigen we al decennia niet meer. Eenmaal flink zuigen en de lezers werpen vervolgens de krant als een vod in de hoek. Wij hebben heel eenvoudig even met de burgemeester van Vall d'Uxo gebeld. Ze hebben in het Spaanse telefoon, zelfs twee lijnen dus dat is eenvoudig. Waarom grepen wij de telefoon. Tijdens het bezoek van de Spaanse delegatie aan Silenka en aan het gemeentebestuur van Hoogezand- Sappemeer verklaarde burgemees ter Zaragoza Michavilla dat het bezoek mede was ingegeven door ,,geruchten in Vall d'Uxo die moesten worden ingedamd". Wij wilden weten wat die geruchten dan wel inhielden. We belden dus de voorlichter van Silenka R.D. Oosterhoff, maar deze had geen idee waarop de burgemeester zou hebben gedoeld. Dat werd wel duidelijk uit het telefoongesprek met Spanje. Michavilla verklaarde dat vestiging van de fabriek in Spanje officieel nog niet rond was. De consequenties voor het milieu moeten nog worden bestu- deerd. Daarna moeten de nodige milieu- vergunningen afkomen. Over die opmerking waren wij verbaasd, want net als iedereen dachten we dat ailes al in kannen en kruiken was. Vervolgens pleegden wij weder- hoor en wel bij adjunct-directeur van Silenka J.H. de Leeuw. Deze was eveneens verbaasd maar ont- kende niet dat de milieuvergun- ningen nog niet binnen waren. Verbolgen, zo vernemen we via De Regiokrant, schijnt de glasvezelgi- gant te zijn over het feit dat we de fluoride uitstoot van het bedrijf even in historisch perspectief plaatsten. Dat is vreemd, want dat overzichtje geeft alleen maar aan dat de uitstoot enorm is terugge- bracht. Wij vinden het ook heel vervelend dat die fluoride uit die pijpen komt. Maar om feiten kun je niet heen, ook niet als de pijpen toebe- horen aan de grootste werkgever van de gemeente. H ET NIEUWSB1AD Gorecht Oost 24 Telefoon 05980-26030 keukens, functioneel en passend bij uw intérieur staan in onze toonzaal. Sluiskade 30 Winkelcentrum Martenshoek 9601 LC Hoogezand 05980-93405 WIM RIJKENS BROOD.KOEK.BANKET

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 1