De kerk van Haikstede x Wie was Henric Piccanlt? «A M HET NIEUWSBLAD x, V m Diakens niet te vertrouwen? Maanlandschap VI Vlinders in 't cachot Plee Grafkelder Drie soontiens Vagebond Rampjaar Lening van de koning HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1989 Vervolg pag. 1 konden zij zo de dienst bijwonen. Toen in 1824 de kerk van het twee- ling-dorp Scharmer werd afgebro- ken waren er meer zitplaatsen no- dig: De loge maakte plaats voor een lelijk balkon. De kerk van Harkstede is nooit een katholieke kerk geweest (in 1594 werd de uitoefening van de Rooms Katholieke eredienst in Groningen zelfs verboden), maar doet er qua vorm wel aan denken. De hoge gewelven, de kruisvorm, de koorruimte uiteraard zonder altaar, en vele nissen, waar je in een katholieke kerk beelden zou verwachten. In het koor een zandsteen-sculptuur: ,,de manna- steen", een uitbeelding van de Is- raëlieten die op hun tocht door de woestijn het brood uit de hemel verzamelden. Lange tijd vond hier de avondmaalsviering plaats, maar nu staan er kerkbanken in het koor. Gevelsteen. Halverwege de kerk aan de rech- terkant, tegen de toren aan, is een vierkante ruimte, de dooptuin. Daar bevindt zich de prachtige preekstoel van Renaissance hout- snijkunst en een lezenaar met daaronder een oude houten geld- kist, op kunstige wijze verborgen en beveiligd. Via een trechter liet men de collectegelden in de kist glijden. Twee verschillende sloten maakten het onmogelijk dat een diaken in zijn eentje het voor de armen bestemde geld eruit haalde. Onbekend is of er reden was voor dit wantrouwen. Voor een oppervlakkig waarne- mer lijken kerk en toren een ge- heel, maar dat is gezichtsbedrog. De toren is veel ouder en behoorde bij een vorige kerk, waarschijnlijk rond het jaar 1250 gebouwd. De toren stond los van de kerk en was toen veel lager. Piccardt liet de nieuwe kerk tegen de oude toren aanbouwen. De torendeur aan de kerkkant werd dichtgemetseld. In de toren hangt het klokketouw waar we van onze rondleider even aan mochten trekken. Over het dorp Harkstede galmden enkele klokslagen, voor de bewoners een Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidtaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 A A Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd. Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 M De manna steen. teken dat er een rondleiding werd gehouden. De klok is niet erg oud, hij kwam na de oorlog in plaats van de door de bezetter geroofde Hora Siccamaklok. Via steile lad- ders is de klokkezolder te berei- ken. Wie nog hoger durft (wij dus niet!) komt onder het kapgebinte, een soort maanlandschap, zo ver- telt Van Dijken, en nog hoger via weer en ladder en een luik is de hoogste torengeleding bereikbaar met een schitterend uitzicht (zegt men). Onder de toren was vroeger een cachot. Dat hoorde zo in de mid- deleeuwen. Deze ruimte onder de klokkeluidersvloer is te bereiken via een smal gangetje vanuit de grafkelder onder de kerk. De mu- ren zijn 1.30 meter dik. Een spleet in de zuidmuur zorgt voor ventila- tie en enig licht. Soms wierpen me- delijdende dorpsbewoners de ge- vangen enig voedsel toe door die spleet. In het cachot is een nis met resten van traliewerk. Een mens past er net in. Bedoeld voor eenza- me opsluiting? Nu overwinteren er pootaardappelen en dahliaknollen en prachtige vlinders. De noordelijke vleugel van de kerk wordt door Dominée Ronner de ,,Piccardtbeuk" genoemd en terecht. Beneden had Piccardt een eigen studeervertrek, compleet met plee en stookplaats. Tussen studeerruimte en kerkruimte heb- ben waarschijnlijk gordijnen ge- hangen. Nu staan er de ,,heren- banken" waarop ook dames mo- gen zitten. Een 51 centimeter breed ongemakkelijk trapje leidt naar ,,de bovenkamer", die Hen- ric Piccardt als bibliotheek ge- bruikte. Ook werd er met behulp van het echte ,,Schnitger"orgel, dat bij een restauratie grondig is verpest, door hem en zijn vrienden gemusiceerd. Volgens sommigen werden er zelfs vrijmetselaarsbij- eenkomsten gehouden. Wij vroegen ons af waarom Hen- ric Piccardt al deze aktiviteiten zo nodig in de kerk moest houden. De kerk van Harkstede. Het lijkt of hij de kerk als een soort tweede huis beschouwde. Had hij in zijn borg Klein Mar- tijn" geen ruimte genoeg? Nog meer prive-ruimte lieten Hen- ric en Anna realiseren onder de kerk, een grote familie-grafkelder van 7 x 22 meter, die nu heel we- reldse zaken bevat zoals een ping- pongtafel en materiaal van de to- neelclub. Grafkisten staan er niet meer. Maar in de spéciale grafkamer on der de Piccardtbeuk staan ze nog wel: Twee grote kisten met de stoffelijke resten van Henric en Wie de kerk in Harkstede bezoekt komt voortdurend de geest van Henric Piccardt tegen. De kerk is vervuld van zijn persoon. Overal heeft hij, heel bewust, zijn sporen nagelaten. De mening van domi née Ronner dat Piccardt een be- scheiden man was kunnen we dan ook niet delen. Een alledaagse man was hij zeker niet. Henric Piccardt werd in 1636 ge- boren als tweede zoon van domi- Het intérieur van de kerk. Anna en daartussen een klein kin- derkistje. Daarin rust Johanna Hendrika Piccardt, gestorven op tweejarige leeftijd, dochtertje van een latere nazaat van de Piccardt- familie. Henric en Anna hadden geen kinderen. Bij een restauratie in 1928 constateerde een heer Pa- thuis: ,,Het kinderkistje was nog open, bij brandende lucifers zag ik het lijkje, dat gebalsemd was: kuiltjes in de wangen, iets lachend en een krulletje op het voor- hoofd." f/c<t rH t, S nee Gualtherus Piccardt en Her- manna Heijen van Olingh. Toen vader Piccardt in 1641 predikant in Groningen werd kregen hij en zijn ,,drie soontiens" daar het burgerrecht. Twee zoons werden ook dominée, maar Henri studeer- de rechten. Over het zusje Adel- heid vertelt de geschiedenis ons niets. Henric vond Groningen maar niets, te eng, te bekrompen. Hij wilde de wijde wereld in, studeren in het buitenland, maar dat was fi- Henricus Picardt. nancieel niet mogelijk. Hij liep daarom weg van huis en belandde in Frankrijk, waar het hem geluk- te aan de hogeschool te Orléans te studeren. Als een soort vagebond, een rei- zend zanger, verdient hij dan de kost. Na zijn studie wordt hij in Parijs kamerheer van koning Lo- dewijk de veertiende. Uit geldge- brek treedt hij vermomd als lied- jeszanger op bij de Pont-Neuf en heeft veel succès. Wegens een amourette met een adelijke dame moet hij in 1664 vluchten naar Duitsland, waar hij verliefd wordt op de dochter van de burgemeester van Leipzig. De ze geeft hem 300 gulden om zich een betere positie in Parijs te ver- werven en dus een betere huwe- lijkskandidaat te worden. Als hij terugkomt in Leipzig heeft de be- wuste joffer haar hand inmiddels aan een graaf geschonken. Henric gaat in diplomatieke dienst en ontmoet Jonker Osebrandt Jan Rengers, de vader van Anna Elisa beth van de Fraeylemaborg. In 1672 raakt ons land in oorlog met Frankrijk, Engeland, Mun ster en Keulen. Henric Piccardt wordt verdacht van heulen met de vijand en wordt opgesloten in de ,,Poelepoort" waar ook Jonker Osebrandt, beschuldigd van hoog- verraad gevangen zit. In 1673 wordt Henric wegens ge- brek aan bewijs vrijgelaten en in 1674 zelfs benoemd tôt raadspen- sionaris der Ommelanden. In 1678 lukt het hem met behulp van zijn vriend Stadhouder Willem de Der- de Jonker Osebrandt vrij te krij- gen. Op 6 januari 1680 trouwt Henric Piccardt met Anna de dochter van jonker Osewoudt. Ze gaan wonen op Klein Martijn en bouwen de prachtige kerk in Harkstede, maar niet zonder elders ondersteuning gezocht te hebben" zoals de ge velsteen ten onrechte vermeld. Piccardt leende 70 duizend gulden van Willem de derde, inmiddels koning van Engeland, om de Frae ylemaborg in de familie te kunnen houden. Een deel van dit geld, 23 duizend gulden, werd gebruikt voor de bouw van de kerk. Hoewel Henric Piccardt voor ons toch een tegenstrijdig figuur blijft heeft hij Harkstede een prachtige kerk nagelaten, die op 11 april 1700 onder gejuich" in gebruik werd genomen. Deze ingebruikne- ming wordt elk jaar met een rond leiding herdacht. De kerk in Harkstede is deze zo- mermaanden te bezichtigen op de zaterdagmiddagen, maar alleen na teiefonische afspraak met de heer T.J. van Dijken 05904-1383.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 3