Illegaal kabelbranden In Westerbroekstermadepolder Van den Ende en consorten moeten voetbal redden Kindervakantieweek Cursus Vlindervriendelijk beheer Halte Kropswolde Reiiniecommissie St. Jozef Bllnkende spade VW Agenda Petra Hummelen op reis met nieuwe Eendracht Gevleugelde insecten In Hoitus WESTERBROEK - In het natuurgebied de Westerbroekstermadepolder worden illegaal kabels gebrand vlak naast gronden van het Groninger Landschap. Bij het branden van kabels komen zware metalen, maar ook dioxinen vrij. De brandplaats, op het talud van een plasje, is overdekt met een smerige, vettige, zwarte laag. Onderzoek van de gemeente Hoogezand-Sappemeer heeft aangetoond dat er zware metalen en olieën in de grond zitten. Volgens de afdeling milieuzaken zijn die verontreinigingen niet dus- danig dat er van sterk vervuilde grond kan worden gesproken. De grond kan volgens milieuzaken zonder bezwaar worden omge- ploegd. Onderzoek naar de kwali- teit van het water in het plasje, dat grenst aan gronden van het Gro ninger Landschap, heeft niet plaatsgevonden. Het onderploegen van de vervuilde grond wijst A. Klingenberg van Natuur en Milieu in Utrecht ver- ontwaardigd van de hand. On derzoek bij kabelbranderijen wijst uit dat er overal dioxinen worden aangetroffen. Op die stof heeft de gemeente natuurlijk niet onder- zocht want dat kan maar op een paar instituten". De grond waarop het kabelbran den plaats vindt is het eigendom van het Waterschap Gorecht. Het waterschap heeft de brandplaats tôt tweemaal toe opgeruimd. Het vuil is afgevoerd naar een officiele stortplaats. Telkens vindt het bran den echter opnieuw plaats. De brandplek is bij de gemeente al an- derhalf jaar bekend. Vorige maand zijn drie personen bij het branden, dat over het alge- meen 's nachts plaats vindt, aange- houden. Of tegen die drie perso nen proces-verbaal zal worden op- gemaakt is nog niet duidelijk. Verband tussen recente diefstallen van kabels bij bedrijven en het ka- bel branden kan de politie ook niet bevestigen. De plek in de polder is door de branders handig uitgekozen. Al- leen vanaf de weg Waterhuizen, Haren zal met grote moeite vuur te bekennen zijn. Kabels wor-den gebrand om ze van hun isolerende jasje, dat over het algemeen uit polivinylchloride (PVC) bestaat, te ontdoen. De me talen die overblijven worden afge- zet aan handelaren in metalen. Maar de helft van de 20 duizend ton kabel, die jaarlijks wordt afge- dankt in Nederland wordt legaal verwerkt, de andere helft wordt ge brand op. illégale plaatsen zoals in de Westerbroekstermadepolder. Vlak naast de brandplek weidt een koppel jonge koeien. Van het bran den hebben deze dieren zeker te lij- den. Rook die neerslaat op het grasland verontreinigd het gras, waardoor de dieren zware metalen en dioxinen binnen krijgen. Melk- veehouderij bedrijven rond een ka- belbranderij in de Westduitse deelstaat Baden-Wiirttemberg zijn onlangs gesloten. De melk van de koeien bevatte te veel dioxinen. Het Rijksinstituut voor Volksge- zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) heeft aangekondigd on derzoek te zullen doen naar dioxi ne vervuiling rond kabelbranderij- KROPSWOLDE - Galerie Halte Kropswolde blijft tijdens de reno- vatiewerkzaamheden geopend voor het publiek. Tôt 28 augustus zijn er drie exposities tegelijk. In de wachtkamer is vroeg werk te zien van Dineke van Huizen. Deze presentatie is een onderdeel van de manifestatie ,,Net Wave Orange". In de vestibule van het station zijn tekeningen, schilderijen en ruimte- lijk werk te zien van de leden van de vereniging Beeldend Kunste- naars Station Kropswolde. Ook het ,,eiland" achter het stationsge- bouw kan worden bezocht. Daar is de expositie ,,Boom Plant Beeld" te bekijken. Openingstijden: Vrijdag van 10.00 - 18.00 uur, zaterdag en zondag van 14.00 - 18.00 uur. Vorige week publiceerden wij de telefoonnummers waarop de reii niecommissie van Sint Jozef te be- reiken is. Daarin is een foutje geslopen. U kunt de commissie be- reiken op 05980-94251, -95699, -96936, en -98530. VEENDAM - Zondag 6 augustus om 14.00 uur draait in het Veen- koloniaal Muséum in Veendam de film ,,De blinkende spade". Deze film werd in 1953 gemaakt ter ge- legenheid van het 50-jarig bestaan van de Veenkoloniale Boeren- bond. De film vertelt op boeiende wijze iets over de geschiedenis van de Veenkoloniëen, Westerwolde en de opkomst van de bond. De film duurt twee keer drie kwartier. Het Veenkoloniaal Muséum kunt u nog steeds vinden boven de bi- bliotheek in de Kerkstraat in Veendam. Petra Hummelen. ODOORN - Alleen de komst van commercieele televisie kan het niveau van de Nederlandse voetbalcompetitie redden. Dat zei Johan Cruyff gisteren in het Drentse Odoorn waar zijn club F.C. Barcelona zich voorbereid op het nieuwe seizoen. Zonder geld van Joop van den Ende wordt het niks", zegt Cruyff. ,,Het peil in Nederland zakt dan naar het ni- Het komt er aan hoor.... veau van Zwitserland, Denemarken of nog lager. Het prof voetbal in Neder land zou spelers moeten opleiden, zo lang mogelijk behouden en zo goed mogelijk betalen". Volgens Cruyff moet er dus gezorgd worden voor meer inkomsten zodat het circuit in stand blijft. Exposities Gemeentehuis: Foto-expositie van Eva Dwoskin, de hele maand au gustus. Beeldend Kunststation Kropswol de: wisselende expositie van teke ningen, schilderijen en objekten tôt 28 augustus, op vrijdag van 10.00-18.00 uur geopend, en op zaterdag en zondag van 14.00-18.00 uur geopend. Kinderboerderij Gorechtpark geo pend voor publiek maandag, dins- dag, donderdag en vrijdag van 15.00-16.30 uur, woensdag, zater dag en zondag van 14.00-16.30 uur. Voor verdere informatie kunt u te- recht bij de VVV Hoogezand-Sap pemeer, Hoofdstraat 12, geopend maandag t/m vrijdag van 10.00- 16.00 uur. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Van 14 tôt en met 18 augustus wordt de kindervakantieweek 1989 gehouden. In vijf verschillende „ge- westen" kunnen de kinderen van 5 tôt en met 12 jaar meedoen aan aller- lei aktiviteiten waaronder zelfs een „spooktocht". Maandag 14 augustus barsten op vijf verschillende locaties in de ge meente de kindervakantie-aktivi- teiten los. Die plaatsen zijn Wijk- centrum Spokie, Albrondaschool Kielwindeweer, Wijkcentrum de Kern, Wijkcentrum Woldwijck en het Dorpshuis te Westerbroek. Er wordt getimmerd, geknutseld, er is bloemschikken en er zijn spelle- tjes, er is een poppenkast en play- back, er zijn speurtochten, fiets- sterritten en nog veel meer. Elk ge- west heeft zijn eigen programma. Bovendien zijn er twee centrale aktiviteiten in het Gorechtpark: op woensdagavond een spook- tocht en donderdag is brandweer- dag. Aile basisschoolkinderen hebben via de school een compleet pro gramma ontvangen. Het program ma van Wijkcentrum Spokie is echter door omstandigheden nog- al gewijzigd. Het nieuwe program ma zal in het Wijkcentrum wor den aangeplakt. De ochtendpro- gramma's duren van half tien tôt half twaalf (in het programma- boekje staat abusievelijk half een). De kinderen kunnen op de eerste dag voor 5 gulden een paspoort kopen, waarmee aan aile aktivitei ten meegedaan kan worden. Een dagkaart kan ook en kost 1 gulden 50. Wie meedoet aan barbecue of koud buffet moet iets extra's beta len. Het gewest Kielwindeweer knoopt aan de kindervakantieweek nog een fietssterrit vast voor dorpsge- noten op Zondagmiddag 20 au gustus. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Petra Hummelen uit Hoogezand- Sappemeer is een van de veertig jongeren uit gemeenten in het noorden die de eerste reis van de nieuwe Eendracht meemaken. De nieuwe Eendracht is net als haar voorganger die aan vervanging toe was, een gaffeltopzeilschoener, waarop jongeren een zeilreis kun nen maken. Ook jongeren die niet in staat zijn zo'n reis zelf te beta len komen in aanmerking. Daar- door zeilen ook jongelui die in te- huizen wonen of randgroepjonge- ren regelmatig op de Eendracht. Deelnemers voor deze eerste reis komen in aanmerking als ze zich actief hebben ingezet voor jonge ren. In Hoogezand-Sappemeer is Petra Hummelen (26) uitgeloot. Petra is hoofdleidster bij Scouting in Hoogezand-Sappemeer en besteedt al haar vrije tijd aan de padvinders. Voorgedragen was ook Tim Hakkeling die als vrijwil- liger veel werk verzet voor het jon- gerenwerk in De Nije. Helaas kon er uit Hoogezand-Sappemeer maar een persoon mee, Tim werd door burgemeester A.M. Amerika uitgeloot. De eerste reis start op 1 oktober in Rotterdam en eindigt op 5 oktober in Delfzijl. ASSEN - De Stichting Landschapsbeheer Drenthe organiseert voor aktie leden van natuur- en milieugroepen en voor mensen die te maken hebb met praktisch landschapsbeheer een cursus „Vlindervriendelijk beheer". derstand positief of negatief beïn- De cursus is onderdeel van het Pro ject vlindervriendelijk Drenthe en sluit aan op de landelijke aktivitei ten in het kader van het vlinder- jaar. De organisatie is in handen van de provinciale consulent natuur- en milieu-educatie (Jan Tuttel), de coordinator vrijwilli- gerswerk van de Stichting Land schapsbeheer Drenth (Jan Groten- huis) en het Veldstudiecentrum Or- velte. Aan de orde komen onder meer achtergronden van het vlinderle- ven, de relatie van vlinders met hun omgeving en hoe de vlin- vloed wordt door beheer. Er wordt vooral ingegaan op de vlindersoor- ten die in Drenthe voorkomen en hun biotopen. De cursus omvat 2 lesavonden en een excursie-werkdag. Het theorie- gedeelte vindt plaats op 31 au gustus en 7 september in Wester- bork. De excursie/werkdag wordt gehouden op zaterdag 16 septem ber, bij Orvelte. Deelname aan de cursus kost 30 gulden. Opgave bij de Stichting Landschapsbeheer Drenthe, Rode- weg 25 Assen. Telefoon 05920 - 16616. HAREN - Gevleugelde insecten vormen het onderwerp van de rondwandeling om 11.00 uur op zaterdag 5 en zondag 6 augustus in de Hortus in Haren. Insect en plant hebben veel met el- kaar te maken. Denk maar aan bijen en zweefvliegen op bloemen, luizen en rupsen op planten, zwer- men sprinkhanen die ailes kaal vreten. Veel volwassen insecten hebben altijd vleugels, zoals bijen, hom- mels en zweefvliegen. Andere al leen in bepaalde situaties, zoals mieren als ze hun bruidsvlucht maken. Insecten kunnen andere insecten opeten, zoals lieveheersbeestjes die bladluizen eten. Daarmee beïinvloeden ze planten ook. Vlie- gende insecten kunnen meewerken aan de verspreiding van ziekten van planten en dieren. Steekmug- gen kunnen ziekten over brengen als malaria en gele koorts. Over insecten is veel te vertellen: ze zijn wel klein, maar er zijn reusachtig veel soorten insecten op aarde. Wel 80 procent van het totale aan- tal diersoorten behoort tôt de in secten.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5