EEG Boeren reageren lauw op set-aside Paardefokkers Duurswold provinciaal aan kop Kabel rukt op Te weinig afdalingen Kalverkeuring Schildwolde Wltt u ook uw vakantlevertiaal In de krant? Lever het In blj ons kantoor In Gorecht Oost of stuur het naar Persbu- ro Edzes, postbus 29, 9610 AA Sappemeer. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1989 Geprikkeld door de Tour de France ging ik dit jaar op de fiets met vakantie. Tent, slaap- zak, kookgerei en schone zakdoeken bond ik op mijn racefiets en ik toog op pad. Het weer was schitterend en ik hoopte gebruind en met een ijzersterke konditie na drie weken terug te keren. Ik reed mijn eigen ronde. Welis- waar niet door Frankrijk maar door de Belgische Ardennen, Luxemburg en Duitsland. Neder- land was voor mij niet heuvelach- tig genoeg, dus ging ik met de trein naar Maastricht, vanwaar het echte fietsen kon beginnen. Ik wilde bergen beklimmen, duize- lingwekkende afdalingen maken en de hele wereld laten zien wat ik waard was op de fiets. Onder een stralende zon reed ik België binnen. Het was warm. Ei- genlijk was het te warm. Bij de eerste de beste stevige klim was ik na luttele sekonden drijfnat van het zweet. Dorst Tergend langzaam kroop ik de helling op. Er kwam geen einde aan. Ver voor mij zag ik de hori zon, daar moest de top zich bevin- den. De benen werden zwaar, de dorst was niet te lessen, en de top scheen niets dichterbij te komen. Ik hijgde de hete lucht binnen, het hart voelde ik in de slapen bonzen. Licht slingerend zwoegde ik voort, hetgeen niet zonder gevaar was, want de auto's joegen met een bloedgang aan mij voorbij. Ik probeerde een lichtere versnelling te trappen, maar dat ging niet. De lichtste was allang ingeschakeld. Misschien was het beter om even te rusten, of om een klein stukje te gaan lopen. Achter mij hoorde ik opnieuw een auto aankomen. Ik wilde mij niet laten kennen en stel- de het afstappen nog even uit. Niemand hoefde getuige te zijn van mijn falen. Met het hoofd ge- bogen over het stuur liet ik de auto passeren. Ze zagen een rustig fiet- sende vakantieganger. Even later stapte ik af, en probeerde op adem te komen. Het duurde nogal lang voordat ik om mij heen kon kij- ken. Er was nergens een schaduw- plekje. Bah, wat scheen de zon ge- meen fel. Het was elf uur in de morgen en ik had nog bijna drie weken te gaan. Lekker de bergen in, mijn eigen tour rijden. Ik werd er beroerd van. Ik kwam uiteindelijk toch boven en kon met de afdaling beginnen. Heerlijk was dat. Een wind die je om de oren floot en eindelijk kreeg ik de snelheid die ik mij zo gewenst had. De benen voelde ik Veel belangstelling braak in Veenkoloniën VEENKOLONIËN - Ambtenaren in Brussel willen reclame gaan maken voor het uit produktie nemen van landbouwgrond. Boeren doen er on- voldoende aan mee. Over deelname vanuit de Veenkoloniën zullen de ambtenaren niet te klagen hebben. Boeren hier die mee willen doen aan de braaklegregeling moeten op hun qui-vive zijn. Veel akkerbouwers hebben de formulieren voor de braaklegregeling in huis, maar wachten met ondertekening tôt het moment dat de 700 ECU (f 1820,—) premie per hectare is goedgekeurd. niet meer en mijn adem werd nor- maal. Juichend reed ik de berg af. Ik voelde mij supérieur. Helaas was de vreugde kort, de volgende klim kwam in zicht. Het loodzwa- re trappen bergopwaarts begon opnieuw. De benen werden nog eerder moe dan bij de vorige be- proeving. Onrechtvaardig Ik vond het onrechtvaardig dat de weg zo steil liep. Waarom werd mij niet een langere rust gegund? Zou er niet een pad zijn dat zich tussen de hoogtes doorslingert? Deze gedachte gaf mij het excuus af te stappen om de kaart te bestu- deren. Het einddoel dat ik voor deze eerste fietsdag had gedacht stelde ik bij. Bronwater Niet Stavelot moest mijn eindpunt worden maar Spa. Dat scheelde de helft in kilometers. Bovendien de gedachte aan bronwater lokte mij wel. Met nog twintig kilometer voor de boeg ging ik verder. Het viel niet mee om bergopwaarts op te stappen, maar het lukte mij de zwaar beladen fiets weer op het juiste spoor te zetten. Ik wist dat de tocht langs een schitterende omgeving voerde, maar ik zag er niets van. Slechts het woordje ,,spa" zweefde mij voor de ogen en van minuut tôt minuut bere- kende ik het aantal kilometers dat ik nog te gaan had. In ons eigen goedig landje zou ik die twintig ki lometer met gemak binnen het uur afleggen, hier in de barre Arden nen deed ik er de hele middag over. Bij iedere gelegenheid vulde ik mijn bidon met vers water. Ik geloof niet dat ik ooit eerder op een dag zoveel gedronken had. Hoe verder ik kwam des te vaker kwam ik grote vrachtwagens tegen met de letters ,,SPA" erop aange- bracht. Het leek mij heerlijk om mij daarin een poosje te laten ver- voeren. Weinig afdalingen Na diverse beklimmingen - en voor mijn gevoel te weinig afda lingen - bereikte ik het kuuroord Spa. De stad was zo vriendelijk een camping te bezitten vlak bij het protserig aandoende centrum. Stijf en sloom zette ik de tent op, ging douchen en at een stevig maal. Vanaf dat moment voelde ik mij een ander mens. Het was nog lekker warm en de zon die mij zo geteisterd had knipoogde mij toe. Ik kreeg weer oog voor mijn omgeving. Het einde van deze zware dag gaf veel voldoening. Ik had flink moeten afzien, maar nu kon ik de wereld weer aan. Laat de volgende twintig dagen maar komen. Het zou steeds beter gaan en ik vond het heerlijk om met de fiets op vakantie te zijn. Je ziet zo veel meer dan wanneer je met een auto reist. Je ziet de bergen niet al- leen, je voelt ze. Ger Zuiderveen SLOCHTEREN - De leden van de paardenfokvereniging „Duurswold en omstreken" voerden op de onlangs gehouden provinciale keuring in Gro- ningen de boventoon. Bij de hengstveulens stonden Ha- vant, vader Nimmerdor van E. Heuker uit Adorp en Hurricane, vader Pele van mevrouw F. Be- rends uit Euvelgunne aan kop. De tweejarigen werden aangevoerd door de uitstekend bewegende Fo- dea, vader Nabuur van de gebroe- ders Munnik uit Harkstede. De merrie werd later uitgeroepen tôt kampioen van de dag. Ze werd als enige van de twenters uitgenodigd voor de landelijke keuring in Utrecht. De tweede plaats bij de twenters werd ingenomen door Fy- ra C, vader notaris van de Maat- schap Heringa uit Harkstede. Bij de driejarige merries eindigde Escallonia, vader Pele van J. Veenstra uit Garmerwolde als eerste. Tweede werd Elina, vader Zuidhorn van S. Tonkens uit Win- schoten. Beide merries mogen naar Utrecht. De de vierjarigen be- zette Dolly, vader B. Raimonde van F. Wilbrink uit Sappemeer een eerste plaats. Keurmerrie werd Di ana, vader Utrecht, van de familie Boneschansker uit Meedhuizen. Ze werd tweede gezet. Bij de rij- paarden onder het zadel werd de chique Damone, van Woldstreek, van O.J. van der Berg en Mevr. Boers uit Schildwolde kampioen. Voor de landelijke keuring in Utrecht werden in totaal acht mer ries uitgenodigd, vier daarvan gra- zen in Duurswold en Omstreken. Kortom een groot succès voor de fokvereniging. SCHILDWOLDE - Op vrijdag 18 augustus vindt de keuring plaats van kalveren op het terrein van het paardesportcentrum „De Wold streek" te Schildwolde. De keuring begint om 10.00 uur. De kalveren die worden gekeurd zijn over het algemeen door kinderen opgefokt. Ze worden op twee onderdelen be- oordeeld. De manier waarop is op gefokt en het extérieur. Vooraf zijn de kalveren thuis op de bedrijven gekeurd. Daarbij is gelet op alge- mene verzorging en oppas, de huisvesting en weide. Ook werd er nagegaan of er voldoende aan- dacht is besteed aan netheid en aan de boekhouding. Bij de eind- keuring wordt gelet op de voe- dings- en gezondheidstoestand, het toilet, de omgang en het voor- brengen. De resultaten van de bedrijfs- en eindkeuring worden bijelkaar opgeteld. De beste kalve ren gaan naar de Provinciale Gro- ninger Fokveedag die op 9 septem- ber in Groningen wordt gehouden. Inmiddels is die goedkeuring in Brussel afgekomen, minister G. Braks moet zijn fiât echter nog ge- ven. Hij heeft toegezegd, dat dat voor september zal gebeuren. Er kan in Nederland ongeveer 16,5 duizend hectare braak wor den gelegd, dan is de pot leeg. Voor de verdeling van de gelden geldt wie het eerst komt wie het eerst maalt. Volgens het ministerie van Land- bouw zijn er voor de 600 ECU re- geling 218 aanvragen goed voor 2740 hectare ingediend. Goedge keurd zijn 166 aanvragen voor 2316 hectare. Topscoorder onder de districtsbu- reauhouders waar boeren de aan vragen in moeten dienen, is de heer A. Kuper in Oude Pekela. Bij hem werden totnutoe 125 aanvra gen, goed voor 3000 hectare inge diend. Ook bij Kuper hebben veel boeren de formulieren voor braaklegging opgehaald, maar wachten ze met inlevering tôt het moment dat Braks de 700 ECU re geling ondertekent. Veel boeren kiezen voor groene braak een andere groep is van plan bos aan te planten of heeft dat al gedaan. In Groningen en Drenthe zijn een behoorlijk aantal boeren bezig met het ontwikkelen van die bos- bouwplannen. Zo is de Heidemij bezig met de voorbereiding van 1000 hectare produktiebos en de Grontmij met 800 hectare. De Heidemij heeft berekend dat bosbouw voor akkerbouwers uit- ermate aantrekkelijk kan zijn. Op basis van de huidige braaklegpre- mie komt men bij de teelt van po- pulieren op saldo's van 1940,— per hectare. Bij die berekening zijn nevenvoordelen als de moge- lijkheid om elders werk aan te ne men, verkoop of verhuur van het machinenark en een lagere rente- last door aflossing van vreemd vermogen niet meegerekend. Agrariërs die overwegen grond te braken of bos aan te planten moe ten zich goed laten voorlichten. Bosbouw is soms onmogelijk van- wege de bestemmingsplannen en ook aan de eenvoudige braak zit- ten haken en ogen. Volgens W.D. Burhgraaf van de Heidemij zitten er in de braakleg regeling een groot aantal onvolko- mendheden. Zo komen boeren die vrijwillig kavels ruilen niet in aan- merking voor de braakvergoe- ding. De regeling zegt dat ze eerst zelf een jaar op die grond een marktordeningsgewas moeten hebben geteeld. Deze regel is voor boeren die in slecht verkavelde ge- bieden wonen, of in gebieden die landschappelijk kwetsbaar zijn een grote handicap. Uitruil met gronden waar vanuit landschappe lijk oogpunt geen bezwaar tegen bosaanplant bestaat en het vor- men van grote percelen worden geblokkeerd. Dezelfde regel verhindert ook de plannen om grondwaterbescher- mingsgebieden voor produktie- bosbouw in te richten zodat er minder kans bestaat op verontrei- niging van het drinkwater. Ook de gemeente Borger heeft met de regel te maken. Dit jaar kocht ze een boerderij van 50 hectare aan de rand van het dorp. De grond is bestemd voor uitruil en mogelijk voor uitbreiding van het dorp. Borger overweegt de gron den voor bosbouw te bestemmen, maar voordat dat zover is moet ze eerst braaf een jaar EEG-boer zijn. De gemeente heeft om te kunnen boeren een stichting opge- richt. Dit jaar worden er aardap- pels en granen op de grond ver- bouwd. Ook al bestaat er veel belangstel ling voor de bosbouw in de Veen koloniën tocht zijn er complica- ties. De herinrichting van het ge- bied moet nog plaats vinden. Heidemij en Grontmij raden boe ren aan alleen bos aan te planten, als ze van te voren zwart op wit krijgen dat de grond niet zal wor den uitgeruild. Vindt er wel uitruil plaats en moet daardoor het bos vroegtijdig worden gekapt, dan valt dat volgens de regeling niet onder overmacht. HOOGEZAND - In de wijken Spoorstraat-Kieldiep en Gorecht in Hoo- gezand is op 1 juli de aanleg van de kabel door het C.A.G.D. gereed ge- komen. Het aansluitpercentage ligt ruim boven de 90 procent. Van de 878 bewoners, die tôt op heden gebruik maakten van een eigen antenne hebben 730 de voorkeur gegeven aan de kabel. De eigen antennes zullen de komende weken door het C.A.G.D. gratis van veel woningen worden verwijderd. Van de 2300 bewoners met centrale antenne is meer dan 95 procent op de kabel overgegaan. De verouderde gemeenschappelijke an- tenne-inrichtingen zullen binnenkort buiten bedrijf worden gesteld. De aanlegwerkzaamheden hebben en Hoogezand-Noord. De centrale zich inmiddels verplaatst naar het westelijk deel van Woldwijck. Nog voor de bouwvak zal een groot deel van deze wijk van een aansluiting zijn voorzien. Ook in Woldwijck heeft al meer dan 90 procent zich gemeld als abonnée. Na Woldwijk trekt de kabel ver der naar de wijken Martenshoek antenne-inrichtingen in Hooge- zand-Noord zijn eigendom van Volksbelang en Talma. Het C.A.G.D. sluit hier alleen aan, wanneer 70 procent voor kabel kiest. Bij een aantal inrichtingen is het al zover, voor de overige wordt dit percentage binnenkort verwacht. Een hele lour

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 7