Japanse boogschutters In Zuidlaardenreen VISON mm w? Stichting Prikkebeen opgericht weekblad voor Hoogezand-Sappemeer en wijde omgeving KENWOOD ENS Onderzoek betonrot fiai Huygenstraat GORECHT Importeur DUITSE BOLLETJES! 43e JAARGANG NO. 33 DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 ZUIDLAARDERVEEN - Hans de Wekker is gek van Japans hand- boogschieten, zo gek dat hij bij zijn woning in Zuidlaarderveen een ei- gen „Dojo" heeft gebouwd met een baan van 28 meter lang waar deze sport „Kyudo" genaamd, beoefend kan worden. Gistermiddag namen 27 japanse en 31 Nederlandse boogschutters, allen gekleed in wijde broekrok, de baan in gebruik. Dat gebeurde na een ritueel schot van hun Japanse leermeester Matsui Sensei 6e Dan (graads) Kioshi. Kyudo mag eigenlijk geen sport worden genoemd, het behoort tôt de zogenaamde ,,Zen-kunsten" en wordt beschouwd aïs een manier van leven. In Japan wordt Kyudo al vele eeu- wen beoefend, aanvankelijk door de monniken in de Zen-kloosters. Vroeger werden per handboog oorlogen uitgevochten, nu is het een soort ,,positief gevecht" met jezelf. Aile handelingen en dat zijn er vele, hebben hun eigen ge- concentreerde aandacht nodig. Het oppakken van de boog is net zo belangrijk als het afschieten van de pijl. ,,Van die geconcen- treerde aandacht leer je en daar- mee kun je ook in het dagelijks le ven je voordeel doen", zegt Hans de Wekker. Hij kwam in aanra- king met Kyudo" door zijn ka- rateleraar Siem van den Nieuwen- dijk, die de kunst uit Japan had meegebracht. Nu is De Wekker zelf ,,5e dan" en Kyudo leraar. Leermeester Matsui Sensei uit Ja pan is 6e dan en beoefent Kyudo sinds zijn veertiende. ,,Het gaat beslist niet alleen om de vaardig- heid, maar veel meer om het ver- werven van de vechtersmentaliteit. Door het beoefenen van Kyudo krijg je zelfvertrouwen, loop je niet weg voor problemen", aldus de meester, die zich lovend uitlaat over de ,,nobele spirit" van de Ne derlandse boogschieters. ,,In Ja pan is het Kuydo soms te materia- listisch geworden". Matsui is in het dagelijks leven assistant-ma nager bij een bedrijf dat auto-on- derdelen produceert. Ook binnen dat bedrijf wordt aan Kyudo ge- daan evenals op de middelbare scholen. Voor het lossen van het rituele schot wordt de meester bijgestaan door twee helpers. Op kousevoe- ten komen ze aangeschuifeld. Veel voor de leek raadselachtige bewe- gingen worden uitgevoerd. Er INFORMATIE - VERKOOP REPARATIE Zuidiaren - 05905-4047 - Fax: 4493 wordt gebogen en geknield en een van de helpers ontbloot de linker- schouder van de meester. De an- dere begeeft zich naar de schiet- schijf. De eerste pijl die de 28 me ter overbrugt raakt de schijf niet. De tweede wel. Applaus volgt. De Dojo is geopend. Kyudo is niet alleen voor mannen. De meisjes Akumi Suzuki (20) en Yukiko Matsui (18) zijn allebei ,,3e dan" en willen nog hoger op. Ze roemen de wijde ruimte in ons vlakke landje. Het ontbreken van bergen vinden ze ,,geestverrui- mend". Thuis in Nagoya, een stad van 100 duizend inwoners gelegen tussen Tokyo en Kyoto, doet Aku mi administratief werk en Yukiko studeert. Beiden beoefenen ze het boogschieten 3 a 4 dagen per week gedurende 2 a 3 uur. Waarom? Om de geest te oefenen en ook om te winnen, zeggen beide meisjes la- cherig. Veel tijd voor andere din- gen houden ze niet over. Maar Akumi houdt ook van winkelen, zwemmen en van hard rock en heavy-metal muziek. Yukiko is meer gesteld op Japanse ,,pop". De Nederlandse vereniging Kyu do Renmei" heeft ongeveer 80 le- den. Daarvan wonen 15 in de om geving van Zuidlaarderveen. Er zijn 6 ,,dojo's" in Nederland. Ky udo is volgens Hans de Wekker geen dure sport. Het lesgeld be- draagt 30 gulden per maand. De benodigde attributen komen uit Japan. Een boog kost 400 gulden. de spéciale handschoen 300 en eer pijl 25 gulden. gespecialiseerd in 0lcur<U^-~ W1M RIJKENS BROOD.KOEK.BANKET Elke zaterdag op de maitt Buitenschoolse kinderopvang onvoldoende HOOGEZAND-SAPPEMEER - Uit ontevredenheid met de buitenschoolse opvang die het proefproject van de Stichting Kinderopvang biedt, hebben en- kele ouders een nieuwe stichting voor buitenschoolse opvang genaamd Prik kebeen" opgericht. De stichting wil opvang buiten de schooltijd gaan verzor- gen voor aile kinderen van de basisschool in het verzorgingsgebied van Hoo gezand-Sappemeer. Er is een groeiende behoefte aan buitenschoolse opvang voor kin deren van de basisschool. Dat stelt de nieuwe stichting Prikke been". Naast het toenemend aan- tal werkende moeders wordt deze groeiende behoefte veroorzaakt door de 4-jarigen maatregel van minister Deetman. Kleuters gaan daardoor een aantal dagdelen in de week niet naar school. De kin deren van het openbaar-, bijzonder- en Jenaplan-onderwijs in Hoogezand-Sappemeer zijn op verschillende tijden vrij. Ook de achttien-jarigen maatregel in 1990 (meisjes moeten dan economisch zelfstandig worden) zal - zo wordt algemeen verwacht - de behoefte aan kinderopvang doen toene- men. Momenteel loopt er een proefpro ject Buitenschoolse opvang" van de Stichting Kinderopvang, dat is ondergebracht in de Jenaplan- school. Omdat de opvangtijden parallel lopen met de schooltijden van de Jenaplanschool maken vrijwel alleen kinderen van die school van de opvang gebruik. De oprichters van Prikkebeen" vin den deze opvang te beperkt. Huiselijk De kinderen zullen bij Prikke been" worden opgevangen door bevoegde leidsters in groepen van maximaal 15 kinderen. Marijke Slagter, per 1 september ontslagen bij het proefproject, zal nu gaan werken bij Prikkebeen". ,,De kinderen worden opgevangen in een huiselijke omgeving" vertelt Marijke. ,,Onder een kopje thee wordt er gepraat over allerlei bele- venissen, er kan geknutseld wor den of gegymd, er worden spelle- tjes gedaan of uitstapjes gemaakt. Maar ook rustig in een hoekje zit- ten spelen of niks doen is prima. Ongeveer net als thuis". Bij Prikkebeen" mpet elke groep self-supporting zijn. Dat betekent dat de personeels- en huisvestings- kosten in principe door de ouders gedragen moeten worden. De ta- rieven zullen liggen rond de 10 gulden per halve dag opvang en gerelateerd zijn aan het inkomen van de ouders. De stichting wil opvang bieden op verschillende locaties in de ge- meente, zo dicht mogelijk bij de scholen waar de kinderen heen gaan. Voor de eerste groep die be- gin september moet starten is al ruimte gehuurd in wijkcentrum De Kern. De opvang zal maandags en vrijdags de gehele dag geopend zijn en dinsdag-, woensdag- en donderdagmiddag vanaf 12.00 uur. Vervoer kan geregeld worden maar moet extra worden betaald. Ook de Stichting Kinderopvang zou graag volledige buitenschool se kinderopvang willen bieden. Zie verder pag. 3 Het rituele schot waarmee de Dojo in Zuidlaarderveen werd geopend. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het is iedereen een doorn in het oog het flatgebouw in de Huygenstraat, in de wijk Spoorstraat-Kieldiep. Ook de gemeente wil, nu heel Spoorstraat-Kieldiep is opgeknapt, dat de flat wordt opgeknapt. Burgemeester en Wethouders willen 10 duizend gulden besteden aan een onderzoek naar de betonconstructie van het ge- bouw. Een uitzonderlijk initiatief, want de flat is het eigendom van minstens 23 particulieren, die de flats die vroeger verhuurd werden door Lodewijk Geveke, in de loop der jaren hebben gekocht. ,,Wij zien wel in, dat als wij het niet doen, het onderzoek niet plaats vindt", zegt A. Veenstra van de afdeling openbare werken. Ook al is de meerderheid van de bewoners van de Huygenstraat eigenaar van de woningen, kapi- taalkrachtig is het gros van hen niet. Zelfs aan de buitenkant is te zien dat de flat slecht is. Hele brokken béton zijn er van de balkons geval- len. Ook de flats in de naastgele- gen Reviusstraat en de Van Ruus- broeclaan zijn particulier eigen dom. Deze zijn echter door een andere aannemer gebouwd en van veel betere kwaliteit. De gemeente gaat er van uit, dat de flat aan de Huygenstraat kan worden gerepareerd. Een schat- ting van de kosten die gemaakt moeten worden kan de gemeente nog niet geven, wel is duidelijk dat een aanzienlijk deel opgebracht zal moeten worden door de eige- naren. De gemeente is van plan het voortouw in het hele renovatie procès te nemen. - roKAt H ET NIEUWSBIAD AUTORIJSCHOOL Geeft les in schakel en automaat Theorieavond op: dinsdag van 20.00 t/m 22.00 uur Bij aanmelding 1e les gratis OBERON 18 HOOGEZAND 05980-20911 of: 06-52900259 keukens, functioneel en passend bij uw intérieur staan in onze toonzaal Sluiskade 30 Winkelcentrum Martenshoek 9601 LC Hoogezand 05980-93405

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 1