Reis door de tijd in 850-jarig Emmen woning Volwassenenonderwijs in bieb Braderie Martenshoek Passiebloem en passievrucht Kankertaestrijding collecte Prikkebeen Vakantieverhaal Gemeente koopt Negentiende Wima Wandeltocht Dit zegt mevrouw F. Wagter, bestuurslid van de Stichting Kin- deropvang. Daarom is bij de ge- meente subsidie aangevraagd. Door geldgebrek heeft de Stich ting Kinderopvang een van haar leidsters moeten ontslaan. De an- dere, die via het arbeidsbureau wordt betaald, kan nog blijven tôt maart 1990. Overigens is ook het aantal kinderen bij de opvang in de Jenaplan-school teruggelopen, onder meer door de stichting van een nieuwe Jenaplan-school in Veendam, aldus Mevrouw Wag ter. Zij gelooft niet dat de nieuwe stichting toekomst heeft. ,,Ik wens ze veel succès" zegt ze „maar zonder subsidie is het on- mogelijk buitenschoolse opvang te realiseren tegen een betaalbaar ta- rief". Bij het proefprojekt va- rieert de ouderbijdrage van 20 tôt 200 gulden per maand per halve dag afhankelijk van het inkomen. Leidster Prikkebeen, Margreet Slagter. Het bestuur van Prikkebeen heeft inmiddels een gesprek gehad met de wethouder van onderwijs me vrouw J. Hesselink, die positief op het initiatief heeft gereageerd. Subsidie van de gemeente krijgt „Prikkebeen" voorlopig niet. Daarop komt pas zicht als de gel- den voor kinderopvang opnieuw worden verdeeld. Ôf er geld komt voor buitenschoolse opvang, hangt af van het bedrag dat de ge meente Hoogezand-Sappemeer krijgt uit de pot van 130 miljoen die het Rijk voor kinderopvang heeft uitgetrokken. ,,Onze priori- teit ligt voorlopig bij de gewone kinderopvang" aldus mevrouw Hesselink die zegt het belangrijk te vinden dat beide stichtingen on- derling contact houden. Bekeken zal worden of bij de gemeente nog afgeschreven spelmateriaal en meubilair van scholen aanwezig is dat Prikkebeen kan gebruiken. Dinsdag 22 augustus houdt de nieuwe stichting een informatie- avond in De Kern. Voor aanmel- ding of informatie kan ook gebeld worden met de secretaresse van de stichting Mariska van der Hoeve tel. 05980 - 90691. MARTENSHOEK - Tôt 9 uur vanavond kunt u terecht op de Braderie in Martenshoek. Veertig kramen, een springkussen voor de kinderen, een demonstratie tram- polinespringen, een koekepan van een meter doorsnede en kermis, dat zijn de attracties. Jaarlijks wordt de braderie door enkele dui- zenden mensen bezocht. Martenshoek - Voor de negentien de keer wordt woensdag 30 au gustus de WIMA wandeltocht ge- houden. Er kan worden gewan- deld over 5, 10 en 15 kilometer. Start 18.00 uur bij cafe De Luifel. Al enkele jaren breng ik, ook om economische redenen, mijn vakantie door in het drentse Roden. Roden is een pracht plaats om uit te rusten van een jaar werken, maar ieder jaar droom ik van ,,Een grote reis". Zo'n reis zat er ook dit jaar niet in, maar een reis heb ik wel gemaakt. In het kader van het 850-jarig bestaan van Emmen werd ik door de recrea- tiekrant Drenthe uitgenodigd een ,,Reis door de Tijd" te ondernemen. Vanuit een grauw Roden reed ik door het, zelfs bij dit weer mooie drentse landschap, via Assen en Rolde naar Emmen. Ik had mij te- lefonisch bij de V.V.V. aangemeld en mocht bij aankomst daar mijn Grote Reis betalen. De prijs viel mee: f. 7.50 voor een drie en half uur durende reis. In het ,,Trouwpaviljoen" heeft de gemeente Emmen een audio-visue- le kelder waar voorlichting wordt gegeven. Toen ik door een sanitai re stop iets te laat arriveerde wa- ren er al ongeveer dertig mensen aanwezig die door de gids wegwijs werden gemaakt in de geschiede- nis van Emmen, waarbij ook ik van harte welkom werd geheten. T rechterbekermensen Om twee uur stond onze ,,timetra- veller" klaar met bestuurder en onder leiding van onze gids kon het plezier beginnen. Binnen 10 minuten waren we in de vrije na- tuur. Onze eerste wandeling was uiteraard naar een hunebed. Deze ligt in de schietbaanbosjes en is een van de tien bewaard gebleven begraafplaatsen van de trechterbe- kermensen. Zij leefden 3000 jaar voor Christus op de hogere zand- gronden. In totaal telt Nederland nog 54 hunebedden. In de esdorpjes, waaronder Westeresch, lijkt de tijd te hebben stilgestaan. Rustige omgeving. Prachtige boerderijen, met rietge- dekte daken, met de grote baan- derdeuren (schuurdeuren) naar de weg gebouwd. Een lust voor het oog. De meeste wegen en boeren- erven zijn met veldkeien (flinten) verhard. Op de brinken verzamel- den zich vroeger de mensen voor het sociale leven en werd het vee verzameld. Men leefde nu een- maal dicht bij elkaar en bij de na- tuur. Volk van Grada In Weerdinge, ook een goed be waard gebleven esdorp, werd mijn nieuwsgierigheid naar het ,,Volk van Grada" bevredigd. Deze drentse vereniging wil, in navol- ging van Grada Eding Askes van Zweelo (in 1978 verongelukt), de oude cultuur bewaren. In het schilderachtige dorp werden we welkom geheten in een karakte- ristieke boerderij met grote graan- schuur en brede zijkanten waar het vee werd gestald. Nu was de schuur gevuld met voorwerpen uit de oude tijd. Rijtuigen voor trou- wen, dokterscoupe, kerkbrikken, kinderwagens en niet te vergeten de ,,koninklijke slaapplaats" voor de baby van de landarbeider: in een kruiwagen met kussens ge vuld, met een hemeltje gemaakt van draad en een ,,duits laken "ging de baby mee het land op. Het was werkelijk alsof de tijd stilstond. Ik zat in de trouwkoets uit 1846, terwijl ,,de man van Grada" ver- telde over hun doelstelling. Het volk van Grada onderneemt in klederdracht allerhande activi- teiten om hun cultuur voor het na- geslacht te bewaren. Door heel Nederland en een gedeelte van Duitsland trekken ze met hun to- neelstukken over de oude tijd, waarvan ongeveer 17 door Grada zelf zijn geschreven en met jeugd- en kledingshows. Een jaarlijks te- rugkerend evenement vormen de rijtuigdagen. Dan maken 40 rijtui gen met berijders in passende kle- ding een tocht naar Emmen, waar aile medewerkers een dag te gast zijn bij ,,Het Volk van Grada". Een mevrouw in schitterend ge- waad vertelt dat aan haar kap te zien is dat haar man minstens drie paarden bezit. Zo kon je aan de kleding de rijkdom aflezen van de drager. Over het Volk van Grada zouden boekdelen te vullen zijn. Kanonssleuven Verder naar de Emmerschans met zijn verdedigingswerk en natuur- reservaat. Op de vierkante schans (redute) uit het jaar 1800 hadden we een prachtig uitzicht. De gids waarschuwde ons voor de glad- heid van de kanonssleuven. Een waarschuwing die niet overbodig was, aangezien onze gids met een flinke klap onderuit ging. We vreesden het ergste, maar het viel gelukkig mee. Turf Vanaf de schans een wandeling door het reservaat naar de enige overgebleven veenput met tijd- balk. Hier is goed te zien hoe jaar na jaar de plantenresten zich om- zetten in turf, het materiaal waar- door Emmen in den beginne ont- stond. Overal kon je zomaar de Het volk van Grada. droge turf pakken. Ik voelde me weer als kind, vader helpen bij het turfsteken. Twee medereizigsters ,,door de tijd" spraken erover hoe hun jeugd geweest was. Samen haalden we herinneringen op. Ja, zo gaat dat. Zo maken mensen contact. In 1851 dreigde het Emmerzand te verstuiven. Om dat tegen te gaan werden jaarlijks vele ponden van het zaad van de grove den in het zand gezaaid en in 1870 hield het zo ontstane bos (de Emmerden- nen) het zand tegen. In 1918 werd het geheel gekocht door Staats- bosbeheer. Nu fungeert het als wandel- en recreatiebos. Langs huizen, boerderijen, zand- afgravingen, verdedigingswerk en veenput terug naar de tijd van nu. Een industriestad met bejaarden- tehuizen, ziekenhuizen, scholen verborgen in het groen. Onze timetraveller bracht ons weer in het hartje van Emmen waar ik nog even ging winkelen in de moderne winkelstraten en ge- noot van een lekker eigentijds ijs- je. Op de terugweg naar Roden trof ik een vergelijking. Elke zomer speel ik met de gedachte in Roden te willen wonen. Bij Emmen heb ik die gedachte niet gehad. Mis- schien door de vele indrukken van deze ,,Reis door de tijd", die ik maakte met een bus van de V.D.M. Per fiets wil ik de reis vast nog eens over doen. (De reis door de tijd kan elke woensdagmiddag tôt 6 september worden gemaakt. Aanvang 13.30 uur. Inlichtingen VVV Emmen red.) HOOGEZAND-SAPPEMEER - Burgemeester en Wethouders zul- len de raad voorstellen om een wo ning aan de Molendijk 14 te ko- pen. Eerder kocht de gemeente ook twee woningen aan de Molen dijk. Die woningen zijn gesloopt en dat zal ook met nummero 14 gebeuren. Op de plaats van de wo ningen moet ooit de toegangsweg tôt het woningbouwplan Molen- dijk-Gorechtlaan komen. Dat is het plan dat ontwikkeld zal wor den nadat De Dreven zijn volge- bouwd. HAREN - De passiebloem dankt zijn naam aan een spaanse missio- naris die hem in de zestiende eeuw in Midden-Amerika vond. Hij zag in de klimplant met zijn fijn gesteelde blad, zijn ranken en zijn vreemd gevormde bloemen de lij- densgeschiedenis van Christus uit- gebeeld. Bij de kamerplant en soms ook te gen een warme buitenmuur zien we meestal bleekblauwe bloemen met hun vreemde dekblad en in het midden de oprijzende stempel- drager met markante meeldraden en stempels. Er zijn ook helderro- de passiebloemen. In warmere streken worden nog andere soor- ten passiebloemen gekweekt om hun smakelijke vruchten. Die he- ten granadilla's, omdat ze op gra- naatappels lijken. De passiebloem vormt het onder- werp van de rondwandeling in de Hortus in Haren op zaterdag 19 en zondag 20 augustus om 11.00 uur. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Dit jaar is het veertig jaar geleden dat het Koningin Wilhelmina Fonds ten bate van de kanker- bestrijding werd opgericht. In die veertig jaar werden miljoenen in- gezameld die werden besteed aan onderzoek, behandeling en ge- neeswijzen. Hoewel kanker wel- licht nooit geheel zal worden uit- gebannen heeft het kostbare werk toch zeer gunstige resultaten opge- leverd. Vijftig procent van aile kankerpa- tienten geneest. Omdat de gelden nodig voor het onderzoek nog steeds voor een groot deel af- komstig zijn uit collectes wordt er ook dit jaar weer geld ingezameld. Dat gebeurt in de week van 28 au gustus tôt en met 9 september. In de gemeente Hoogezand-Sap pemeer gaan ruim 200 mensen de straat op om de collecte tôt een succès te maken. Laat uw vakantiefoto's ontwikkelen vanaf 49 cent bij SHOP DE TABAKSPOT ANLOO - Zaterdag 19 augustus viert Anloo ,,Sint Magnus" met allerlei aktiviteiten. Als afsluiting wordt om 20.00 uur in de Magnus- kerk een bijzonder orgelconcert uitgevoerd door Bouko Tiggelaar, organist van de hervormde kerk te Meeden en Gijs van Schoonho- ven, organist van de Grote kerk in Enschede. Tijdens dit concert zullen 2 orgels, het Schnitgerorgel en het kabinet- orgel bespeeld worden. Uitgevoerd worden onder meer een concert voor 2 orgels van Pe dro José Blanco, een partita van Johann Speeth waarbij de orgels elkaar afwisselen. Volgende week komt er echt weer een kinderpagina. Deze week was er plotseling geen plaats. We willen wel al verklappen waar de pagina over gaat. Paarden HOOGEZAND - Vanaf maandag 21 augustus worden in de Centrale Bi- bliotheek Boekhoven 2 tentoonstellingen gehouden die te maken hebben met volwassenenonderwijs. De expositie ,,cursussen voor vol- wassenen" toont door middel van een foto-presentatie wat volwasse- nen-educatie precies inhoudt en welke mogelijkheden er binnen de gemeente door de verschillende in- stanties worden geboden. De andere tentoonstelling heet ,,Vrouwen geschoold". Vier vrou- wen, verschillend in achtergrond (leeftijd, geloof, klasse en cultu- reel/etnische afkomst) bepalen het gezicht van de tentoonstelling. Hun levensgeschiedenis vormt de leidraad. Aan hun verhalen wor den 16 thema's ontleend over on derwijs en arbeid. Op dinsdag 22 augustus zal de of- ficiele opening van beide exposi- ties plaatsvinden. Mevrouw San- neke Bolhuis, schrijfster van het boek ,,Vrouwen, vorming, verder leren" zal een inleiding verzorgen. Aanvang 19.30 uur. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 Gorecht Oost 24 Telefoon 05980-26030

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 3