Familie en firma Dijkhuis 135 jaar kruidenier in Sappemeer m HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 Hendrik Dijkhuis is de laatste van vier generaties „Dijkhuizen" die op de hoek van Noorderstraat en Bor- gercompagniesterstraat in Sappemeer het kruideniersbedrijf uitoefenden. Op 24 augustus 1854 begon over- grootvader Luppo Klaas Dijkhuis op dezelfde plek een kruidenierswinkel en cafe. Daarna zette grootvader Hendrik Dijkhuis de zaak voort. Hij was een ondernemend man die toen al de Leipziger Messe bezocht om te kijken welke nieuwe produkten er waren. Hij werd opgevolgd door zijn zoons Klaas en Wijcher Hendrik, de vader van de huidige ondernemer die in 1952 in de zaak kwam. In 1960 trouwde hij met Geertruida Star- ke. Samen hebben ze er nu bijna 30 jaar opzitten. Volk Omstreeks de eeuwwisseling ging het oude pand tegen de vlakte en werd het nieuwe gebouwd. De twee boerderijen ernaast werden door grootvader Dijkhuis gesloopt. De grond werd verkocht aan de PTT voor de bouw van het postkantoor. Grootvader Dijk huis redeneerde zo: ,,Er moest iets komen waar dagelijks volk kwam, dan kwam er ook volk in de win- kel". Het huidige pand heeft in de loop der jaren een aantal gedaan- tewisselingen heeft ondergaan. De grootste ingreep vond plaats in 1968. Waar het cafe was kwam de zelfbedieningszaak, waar de win- kel was kwam de slijterij. De win- kelinventaris van de oude kruide- nierszaak is te bewonderen in het Veenkoloniaal Muséum in Veen- dam. De oude gewichten worden nog steeds gebruikt. Het oudste van 1 kilo dateert van 1888, dat is aan het ijkmerk te zien. De vroe- ger gebruikte tinnen maatbekers staan nu in de huiskamer te pronk. Voordat het Winschoterdiep ge- dempt werd luidde het adres van de winkel Zuiderstraat 165. Dat staat vermeld op zakjes waarin nog steeds rijst wordt verpakt. De toenmalige Borgercompagniester- brug werd in 1892 aanbesteed voor een bedrag van ruim 10 dui- zend gulden. ,,Wij deden al vroeg aan zelfbe- diening" zegt Dijkhuis. ,,De sui- ker kwam aan in balen en werd in de winkel afgewogen in ponds- zakjes en stond voor het grijpen". Vroeger werd er veel meer suiker gebruikt als nu ,,Nu verkoop ik per dag soms meer kistjes bier als kilo's suiker". Boekjes Firma Dijkhuis bezorgt nog steeds de boodschappen aan huis. Er zijn nog zo'n 100 klanten die per boek- je bestellen. Toch is er iets veran- derd. Vroeger ging dat zo: ,,Maandags haalden we de boek jes op bij de klanten en namen dan artikelen mee die de mensen kon- den proeven. De route ging via Stootshorn, Noordbroek, Slochte- ren, Froombosch, Kolham. Hoo- gezand, Sappemeer, Tripscom- pagnie en Borgercompagnie. De volgende dag werden de bood schappen bezorgd. Vaak per fiets, maar in de twintiger jaren ook al per bestelauto met opdruk van Sunlightzeep. Voor het rijden met die reclame-auto kreeg de firma Dijkhuis een vergoeding van ,,Le- im Een raadselachtige foto. Dit is deSunlight" bestelwagen uit de twinti ger jaren. Maar wie is de postbode die ernaast staat en waarom heeft hij een bordje in de hand met het jaartal ,,1985". Wie helpt ons uit de droom? Firma Dijkhuis voor de eeuw-wisseling ver) waar dan benzine en belasting van betaald kon worden. Een vroeg soort van sponsoring dus! Na de oliecrisis werd het systeem veranderd. Klanten hebben nu 2 branderij. In de schuur is de geur van het koffiebranden nog te rui- ken. ,,Die is sterker dan benzine" zegt Dijkhuis. Hij toont een offer te uit 1933 waar de firma Emmeri- meer geen plaats in de werkplaats achter de Klimroos. Daarom werd de loods van Dijkhuis gehuurd. De brandweer-vrijwilligers, waar- onder veel Sappemeerster mid- denstanders, hielden er ook verga- deringen, er werden cursussen ge- geven en feestjes gevierd met de dames. En natuurlijk werd er na het blussen van de brand gezellig nagepraat in het cafe. ,,Het was hier een soort clubhuis voor de brandweer" zegt Hendrik, die zelf ook vrijwilliger was en ,,met ver- schrikkelijk veel plezier". vers zeep" (dit werd later Unile- boodschappenboekjes. Als hij de boodschappen bezorgt, neemt Dijkhuis het boekje met de nieuwe bestelling gelijk mee. Bij sommige klanten bezorgt Dijkhuis al 60 jaar. Veel klanten bestellen tegen- woordig ook per telefoon. Koffiebranderij Behalve een winkel en cafe had de Het nieuwe pand in 1902 bij de Borgercompagniesterbrug. Naast het pand de twee boerderijen die plaats maakten voor het postkantoor. 135 jaar ondernemerschap. De heer en mevrouw Dijkhuis met een van de zoons. firma Dijkhuis ook een koffie- cher uit 's Heerenberg etalage- branders aanbiedt voor prijzen tussen de 500 en duizend gulden. In de oorlog was er weinig koffie om te branden. En na de oorlog heeft de firma die tak van bedrij- vigheid niet meer opgepakt. Van de oorlog herinneren Hendrik en Geertruida zich vooral het bon- nen plakken. Alleen door bon- kaarten in te leveren kon weer voorraad worden ingekocht. Ech- te schaarste was er niet. Brandweerkazerne De loods achter de winkel heeft vele jaren dienst gedaan als brand weerkazerne. Dat kwam zo. De duitse bezetter verplichtte de ge- meente Sappemeer een gemotori- seerde brandspuit aan te schaffen in plaats van de tweewielige spuit die in geval van brand achter een auto van Roggen of Letmaath werd gekoppeld. Voor zo'n mo- torspuit had de gemeente Sappe- Een familiebedrijf is de firma Dijkhuis altijd geweest. Maar vroeger waren er kneehten en een juffrouw voor de winkel. Nu drij- ven Hendrik en Geertruida samen de zaak. De drie zoons springen wel bij als het nodig is, maar voe- len er niet voor het bedrijf voort te zetten. De oudste zoon Wycher vervangt wel zijn ouders in de zaak als ze met vakantie zijn. ,,Toen ik een kind was gingen we 1 zaterdagmiddag op vakantie naar Santpoort. Langer kon je niet weg" zegt Hendrik. Nu gaan ze veertien dagen. Toekomst Hoe lang de firma Dijkhuis nog zal bestaan is een open vraag. Hendrik wil er eigenlijk wel mee stoppen ook al is hij pas 55 jaar. ,,Ik heb er niet meer zoveel plezier in als vroeger" zegt hij Ailes is veel grootschaliger en onpersoon- lijker geworden". Vertegenwoor- digers komen er bijna niet meer langs. De bestellingen worden ge daan via inkoopvereniging ,,On- der ons" in Peize. ,,Gelukkig nog niet per computer" aldus Dijkhuis ,,maar er zijn haast geen contac- ten meer met leveranciers". Toch ziet hij wel toekomstmoge- lijkheden voor een bedrijf als het zijne. De ,,superstores" zijn vol- gens Dijkhuis al weer op hun re tour, er blijft plaats voor de klein- tjes waar persoonlijk contact met de klanten mogelijk is. ,,Een nieu we ondernemer kan hier zeker een goed bestaan hebben, en uitbrei- dingsmogelijkheden zijn er ook volop, al moeten die niet in de groente-omzet gezocht worden. De meeste mensen in Sappemeer verbouwen hun eigen sla en boontjes". ,,Eenvoud en beschei- denheid zijn altijd de kenmerken geweest van de familie Dijkhuis" zegt mevrouw Dijkhuis ,,voor 1968 hebben we zelfs nooit een ad- vertentie geplaatst". Het 135 jarig bestaan wordt ge vierd op aandrang van de zoons en ook door hen georganiseerd. ,,Voor ons is ailes nog een verras- sing" aldus mevrouw Dijkhuis. Firma Dijkhuis omstreeks 1950. Achter de toonbank mevrouw E. Tuin, die 16 jaar winkel juffrouw" is geweest. tel. Sta-

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5