Turkse onderwijzer schrijft drie woordenboeken Dojo Zuidlaarderveen Nlegaal gebouwd Excursie huurders- klachten twijfelachtig VISON Bewondering Botenhuizen geen zaak van gemeente KENWOOD J DeBoer- (gj Lucien Dulieman exposeert KEU ENS as-asaaifflfflas-ss a G0RECHT Open dag volwassenen-onderwijs Levenswerk Harde klap Achterstand INFORMATIE - VERKOOP REPARATIE Hôtel - Restaurant - Partycaterim Ook op zaterdag en zondag hebben wij voor familie dineetjes v.a. 10 pers. zeer aantrekkelijke menu prijzen gespecialiseerd in HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1989 In drie jaar tijds schreef de turkse onderwijzer Nurettis Ilhan drie turks-nederlandse woor denboeken: een uitgebreid woordenboek van 700 bladzijden voor de hoogste groepen van de basisschool en het voortgezet onderwijs, een geïllustreerd woordenboek voor kinderen van 2 tôt 8 jaar een themathisch-concentrisch woordenboek met onderwerpen als huis, school, fami- lie, beroepen, ziek zijn en dergelijke. In totaal zo'n 1000 bladzijden. Hoewel Ilhan denkt dat er aan zijn boeken grote behoefte bestaat heeft hij tôt nu toe geen uitgever kunnen vinden. Ten einde raad heeft hij bij de gemeente subsidie aangevraagd. Nurettis Ilhan (31) heeft het ge- brek aan goed lesmateriaal aan de lijve ondervonden. Hij volg- de in Turkije de lerarenoplei- ding en studeerde natuurkunde. In Dortmund zette hij die studie voort en volgde taalcursussen. In 1983 trouwde Nurettis met Aijten, die uit Turkije komt, maar toen al tien jaar in het zeeuwse Middelburg woonde. Na 80 sollicitaties werd Ilhan benoemd tôt leraar ,,eigen taal en cultuur" (OETC) in Hooge- zand-Sappemeer. Hij volgde een cursus nederlands aan de Uni- versiteit van Groningen en een applicatiecursus voor OETC- leerkrachten. Daarbij ontdekte hij dat veel lesmateriaal verou- derd was. Woordenboeken be- vatten arabische woorden die niet meer gebruikt worden. Als onderwijzer van turkse kin deren in Hoogezand-Sappemeer wordt hij dagelijks geconfron- teerd met de moeilijkheden die allochtonen op school en in opleidingen ontmoeten door hun taalhandicap. Dat brengt hem tôt het zelf schrijven van drie woordenboeken. Drie jaar lang werkte Nurettis Ilhan aan het groot turks basis- woordenboek. Minstens 4 uur per dag plus de weekeinden. Zijn vrouw Aijten typte ailes keurig uit. Hij had regelmatig contact met de leidse turkologe mevrouw R. Altay-Dusink. Nu is het klaar, 700 bladzijden dik. Ilhan schreef naar 30 uitgevers. De meesten vonden de markt te klein. Maar toch leek het te luk- ken. Uitgever Dekker en Huis- man in Veendam zag er wel heil in. ,,Er bestond nog niet iets dergelijks" zegt de heer A. Dek ker. Hij twijfelde ook niet aan de kwaliteit. Ailes leek in kan- nen en kruiken tôt Dekker hoorde dat bij een uitgeverij in Oss op 1 juni ook een turks-ne- derlands woordenboek zou uit- geven. Daarmee was voor Dek ker de zaak onrendabel gewor- den. ,,Het is een klein taal- gebied" zegt Dekker, die het erg betreurt dat het zo gelopen is. Volgens Ilhan is zijn boek toch beter bruikbaar. Zeker in het onderwijs. Het is minder gecom- pliceerd, eenvoudiger, helder- der. Voor de familie Ilhan kwam de klap hard aan. Al dat werk voor niets. „Ik heb zoveel tijd gesto- len van mijn kinderen. Ik hoef- de er niks aan te verdienen". Na de onheilstijding heeft hij een paar week niet naar zijn werk omgekeken, vervolgens schreef hij een brief naar de gemeente om subsidie. Ilhan had verwacht dat de ge meente contact met hem zou op- nemen maar moest uit de krant vernemen dat zijn brief was geagendeerd voor de commissie sociale zaken. In overleg met wethouder M. Laaning maakte hij gebruik van'het spreekrecht, maar met weinig resultaat. De gemeente ziet het uitgeven van woordenboeken, of het subsi- diëren ervan niet als haar taak. De commissieleden drongen er wel bij de wethouder op aan Il han zoveel mogelijk te helpen. Gemeenteraadslid Ger Jacobs van de WD heeft grote bewon dering voor het enthousiasme van de kunstenaars die het sta tion Kropswolde opknappen. ,,Toen ik er voor het eerst een bezoekje bracht dacht ik: hoe is het mogelijk dat er mensen zijn die daar kunnen leven. Ik vond het heel leuk wat ze deden, maar ik voelde me er toch niet helemaal thuis en ben maar weggegaan" aldus de WD-er in de commissievergadering. ,,Het is een zeldzaam gezelschap" beaamde wethouder Mobers. Waarop R. Bodewes vroeg: ,,Toen u er was, was Jacobs er toen ook?" Il 13. AUT0RIJSCH00L Geeft les in schakel en automaat Theorieavond op: dinsdag van 20.00 t/m 22.00 uur Bij aanmelding 1e les gratis 0BER0N 18 H00GEZAND 05980-20911 of: 06-52900259 Turkse kinderen zijn niet dom iner dan nederlandse kinderen, maar ze hebben al een achter stand als ze op 4-jarige leeftijd voor het eerst naar school gaan" zegt Ilhan ,,dat had ik graag willen uitleggen in de commis sie sociale zaken, maar ik mocht maar 5 minuten praten". Veel nederlandse kinderen gaan naar peuterspeelzalen, turkse kinde ren niet. Ze hebben thuis alleen turks gesproken. Vroeger was er op de scholen extra hulp voor allochtone kinderen. Nu niet meer. Speciaal voor jonge Turk se kinderen schreef hij een geïl lustreerd woordenboek en een woordenboek gerangschikt naar onderwerpen. Volgens Il han raken veel turkse kinderen door hun taalachterstand in een isolement. Ze krijgen emotione- le problemen, die later tôt ge- dragsproblemen kunnen leiden. Ilhan adviseert turkse ouders met klem hun kinderen de peu- terspeelzaal te laten bezoeken, ook als de moeder niet we-rkt. Zijn eigen kinderen gaan naar het kinderdagverblijf „Joepie", hoewel zijn vrouw Aijten niet buitenshuis werkt. Turkse ou ders zouden ook de ouderavon- den moeten bezoeken en in ou- dercommissies moeten gaan meedoen, ,,maar er is een hoge drempel, vergeet niet dat veel turkse ouders analfabeet zijn" aldus Ilhan. Bij zijn lessen werkt Ilhan twee- talig. Natuurlijk vertelt hij over de geschiedenis en aardrijks- kunde van het moederland Tur kije. ,,Maar ik besteed ook veel aandacht aan het leven in Ne- derland. Turken kunnen hier niet op een eiland leven". FOXHOL - De gemeente Hoo gezand-Sappemeer vindt de problemen van de botenhuisjes die moeten wijken voor een ontsluitingsweg op het Avebe- terrein een zaak van de eigena- ren en Avebe. De eigenaren hebben de gemeente per brief om medewerking gevraagd. Op aandringen van de commissie Ruimtelijke Ordening beloofde wethouder H. Mobers zoveel mogelijk medewerking te ver- lenen als een bouwvergunning voor een nieuw te bouwen groot botenhuis wordt aangevraagd. ,,De deur van gemeentewerken staat altijd open" aldus Mo bers. Op vragen van E. Schmied (V.V.D.) over de rechtspositie van de eigenaren kon de wet houder geen antwoord geven. Zuidlaren 05905-4047 - Fax: 4493 Korte Groningerweg 47 - Foxhol - Telefoon 93066 ZUIDLAARDERVEEN - De onlangs geopende accommodatie voor Japans boogschieten (dojo) aan de Dorpsstraat in Zuidlaarderveen blijkt zonder medeweten van de gemeente Zuidlaren te zijn ge bouwd en is in strijd met het geldende bestemmingsplan. Het gebied heeft agrarisehe bestemming. Ook een bouwvergunning werd door eigenaar Hans de Wekker niet aangevraagd. HOOGEZAND - Vrolijke schil- derijen met sport als onderwerp zijn te zien in het gemeentehuis in Hoogezand van 4 tôt en met 30 september. Pe werken zijn van de hand van Lucien Dulie man (22), die in Foxhol werd ge- boren. Hij bezocht de Dr. Aletta J acobsscholengemèenschap waar hij tekenen koos als eind- examenvak. Dulieman is bezig met zijn laatste jaar aan de lera- renopleiding Ubbo Emmius in Groningen. Daarna hoopt hij als leraar tekenen/handvaardig- heid aan de slag te kunnen. Sport in welke vorm dan ook in- téresseert en inspireert de kunstenaar en dat blijkt uit veel van zijn schilderijen. Dulieman houdt niet van sombere kleuren dat is hem te zwaarmoedig. Hij werkt met acrylverf op papier, maar ook wel met houtskool. De eis die Lucien Dulieman zichzelf stelt: ,,Het moet mooi zijn, ik moet het mooi vinden". Het werk van Dulieman is ook te koop en hij lever! ook schil derijen op bestelling van je fa- voriete sport. De gemeente Zuidlaren vemam uit perspublicaties dat Hans de Wekker aan de Dorpsstraat in Zuidlaarderveen een accommo datie bouwde voor Japans boog schieten en legde hem onmid- dellijk een bouwstop op. Toen was de ,,dojo" al vrijwel klaar en aile voorbereidingen getrof- fen voor de feestelijke inge- bruikneming op 15 augustus, waarvoor 27 Japanse boogschut- ters naar Zuidlaarderveen kwa- men. De gemeente Zuidlaren staat niet negatief tegenover de spor- tieve aktiviteiten in Zuidlaar derveen. ,,Wij hebben niet de il- lusie dat aile boerderijen hun agrarisehe bestemming kunnen houden" zegt wethouder H. Zui- dersma „veel boerderijen ko- men leeg te staan en verpieteren en verpauperen". Daarom zal op 9 september aanstaande aan de commissie ruimtelijke orde ning gevraagd worden de bouw van de dojo achteraf alsnog te legaliseren door van de provin- cie ontheffing te vragen van het bestemmingsplan, een artikel 19 procédure. Lukt dat, dan moet er nog een bouwvergun ning worden aangevraagd en verleend. Zuidersma betreurt dat Hans de Wekker zich niet aan de regels heeft gehouden maar verwacht niet dat er be- zwaren door omwonenden zul- len worden gemaakt. Dat verwacht Hans de Wekker ook niet. ,,A1 mijn buren zijn en- thousiast" zegt De Wekker, die na de bouwstop geen moment heeft overwogen de feestelijke opening af te gelasten. Achteraf realiseert hij zich wel dat hij vergunningen had moeten aan- vragen, maar in zijn enthousias me voor het plan heeft hij er geen moment bij stilgestaan. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Zoals we eerder meldden heeft de Huurdersvereniging Hoogezand aile raadsfracties uitgenodigd voor een wandeling door de verschillende wijken. De bedoeling van deze bijzondere tocht is de raadsleden de klachten van huur- ders onder ogen te brengen. Het is echter de vraag of de excursie wel doorgaat, want de P.v.d.A. en de V.V.D. gaven in de commis sie Ruimtelijke Ordening te kennen geen behoefte te hebben aan een dergelijk evenement. De fracties D66/PPR/EVP en Lijst Ron- da namen de uitnodiging wel aan. Triathlon Meerwijck. Zwemmers stormen het meer in HOOGEZAND-SAPPEMEER - Vier instellingen, die cursussen voor volwassenen organiseren houden op maandag 4 september open dag. Van 15.00 tôt 20.30 uur kunt u er terecht voor informa- tie over het programma voor het komend seizoen. Die instellingen zijn: Centrum voor Volwasseneneducatie aan de Spoorstraat, het Projekt Men sen zonder werk, gevestigd in ,,De Nije" aan het Heveapad, de streekschool voor deeltijd kort middelbaar beroepsonderwijs in Foxham en de Scholengemeen- schap voor Beroepsonderwijs aan de Erasmusweg. jd keukens, functioneel en passend bij uw intérieur staan in onze toonzaal Sluiskade 30 Winkelcentrum Martenshoek 9601 LC Hoogezand 05980-93405

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 3