Dusseljee 30 jaar op stembureau Nieuwe Doopsgezinde predikant De victorie van het GPV begon in Schildwolde 1 mm cm HET NIEUWSBLAD m m m „Niets om 't Ljjf" 10 jaar jong Opbouwwerkers "lw oETÊR QRftIŒ b Smidt Veerse meer Nevenfuncties HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1989 HOOGEZAND-SAPPEMEER - In ieder geval dertig jaar, maar mis- schien zelfs meer, heeft C.H. Dusseljee het stembureau in Kropswolde bemand. Voor die inzet is de gemeente Hoogezand-Sappemeer hem er- kentelijk, daarom kreeg Dusseljee gisteren uit handen van burgemees- ter A.M. Amerika het boek ,,Kleine historié van Hoogezand-Sappe meer" uitgereikt. Overigens is Amerika zelf 35 jaar lid van het hoofd- stembureau. Volgens Dusseljee heeft het stemmen in Kropswolde zich al die jaren precies volgens de re gels voltrokken. „Wel waren er mensen die slecht konden lezen. Die hielp je dan een beetje. Ik kon dat ook best doen. Ik ben niet partij gebonden".... ,,Wel waren er in de tijd dat er nog stemplicht was, mensen die om principiële redenen niet stem- den. Deze gooiden snel de oproepkaart op tafel en verdwe- nen weer. Daar moest je goed op letten, anders klopte aan het eind van de dag je telling niet", zegt H.J. Visker collega stembu reau bewaker en gemeente- raadslid voor het CDA. Uit die begintijd herinnert Dus seljee zich, dat hij tevens als sto- ker van het stembureau werd aangesteld. Die taak lag hem wel, want als hoofd van de school was hij ook verantwoor- delijk voor de cokeskachels. Een hele leuke-ervaring was dat een aantal jaren geleden een me- vrouw Wafelbakker (dat is geen grap red.) de leden van het stem bureau met zelfgebakken taart verraste. ,,Dat konden wij na- tuurlijk zeer waarderen", zeg- gen de heren van het stembu reau olijk. Naast het sociale contact, met veel mensen wordt een praatje gemaakt, is het leuke van het werk op het stembureau het competitie element. Wie heeft het eerst de uitslagen op het ge- SAPPEMEER - Per 1 oktober is Dominée Els du Rieu beroepen als doopsgezind predikant in de doopsgezinde gemeente Sappemeer- Noordbroek. Zij zal in combinatie met de gemeenten Veendam en Assen een volledige predikantsplaats vervullen. Met deze benoe- ming is een eind gekomen aan de predikantloze période die ongeveer anderhalf jaar geleden ontstond toen dominée Molly de Winter om gezondheidsredenen met haar werk moest stoppen. meentehuis. ,,Als Kropswolde zijn wij altijd een van de eersten die de uitslag door kunnen bel- len. Dat betekent dat we bij het tellen geen fouten hebben ge maakt Lage opkomsten zijn Dusseljee een doorn in het oog. Zoals bij de Europese verkiezingen een opkomst van 55 procent, dat vindt hij vervelend. ,,Vandaag mikken we op een opkomst van 78 procent". Jaarlijks komt ook de hoogste klas van de basis- Dertig jaar op een stembureau. Van links naar rechts A.M. Ame rika, C.H. Dusseljee en H.J. Vis ker. school uit Kropswolde een kijk- je nemen. ,,Een goede manier om de kinderen vertrouwd te maken met het stemmen", zegt Dusseljee, die in de tijd dat hij onderwijzer was, dat plan niet uit kon voeren. Het stembureau bevond zich in de school en daarom waren de kinderen vrij. Dominée Du Rieu is 34 jaar, ze werd geboren in Haarlem. Na, twee jaar als assistentbibliothe- caresse gewerkt te hebben, be- gon ze in Tilburg aan haar theo- logische opleiding, die ze na een jaar voortzette en afrondde in de Indiana in de Verenigde Sta- ten. Ze liep stage bij de Vereeni- ge Doopsgezinde Gemeente Haarlem en werd in 1985 be- noemd tôt pastor van het Insti- tuut voor Epilepsiebestrijding in Heemstede. Van augustus 1983 tôt maart 1987 was Ds. Du Rieu bovendien jeugdwerkadvi- seur van de Doopsgezinde Jeugd Centrale in Amsterdam. Vervolgens vertrok ze voor twee jaar naar de Verenigde Staten waar ze in een van de al- gemene ziekenhuizen in Sint Louis een opleiding volgde in pastorale zorg bij een van de al- gemene ziekenhuizen van Sint Louis, een combinatie van stu- die en werk. Els du Rieu heeft zich vooral toegelegd op indivi- dueel pastoraat, crisispastoraat, stervensbegeleiding, groeps- werk en liturgische vieringen voor gehandicapten, zieken en jongeren en in gemeentever- band. Dominée Du Rieu zal gaan sa- menwerken met Maarten en Margreet van der Werf, kerke- lijk opbouwwerkers, die al sinds 1987 voor 10 uur per week in Oost-Groningen werkzaam zijn. Hun taak wordt uitgebreid tôt 20 uur. Doel van het theolo- gisch opbouwwerk is een eigen- tijds antwoord zoeken op de vraag ,,hoe gemeente te zijn in Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidtaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 A A Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd. Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 deze wereld zonder tegelijk he- lemaal van de wereld te zijn". Op de lange termijn staat het voortbestaan van de Doopsge zinde gemeente op het spel. On- der belegeleiding van de op bouwwerkers hoopt de kerke- raad nieuwe vormen te vinden van ,,gemeentezijn". Daarbij wordt praatgroepen gevormd en werkdagen gehouden. Voor hun komst naar Oost-Groningen deed het echtpaar Van der Werf ontwikkelingswerk in Botswa na. Voor burgemeester A.E.J. Smidt van Oude Pekela was het gisteren een trieste dag. Publie- kelijk had hij verkondigd dat hij zich niet kandidaat zou stel- len voor de tweede kamer, om- dat hij wilde solliciteren naar het burgemeestersschap van Hoogezand-Sappemeer. Voor Radio Noord verklaarde Smidt gisteravond dat hij geen spijt heeft gehad van zijn openheid omdat hij houdt van duidelijk- heid. A.E.J. Smidt ...niet gelukt.... Toen de foto werd gemaakt wist lijsttrekker Schutte van het GPV het nog niet. Maar deze koetstocht door Slochteren had met recht een zegetocht kunnen zijn. Tweezetels voor het GPV in de tweede ka mer. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Op zaterdag 9 september ver- wacht de zwemvereniging ,,Niets om 't Lijf" haar 20 dui- zendste bezoeker. De vereniging is tien jaar oud en bloeit als Vervolg pag. 1 In 1976 werd Van der Linde bur gemeester van de Zeeuwse ge meente Kortgene (3000 inwo- ners) een plaats met een agra- risch en recreatief karakter. Dat laatste omdat de plaats inge- klemd lag tussen het Veerse meer en de Oosterschelde. Van der Linde was daar juist burge meester in période dat de dis- cussies over het natuurbehoud van de Oosterschelde losbarst- ten. In 1983 werd Van der Linde bur gemeester van de gemeente Ma- de en Drimmelen in Brabant. Ook in deze gemeente kreeg hij te maken met het spannings- veld tussen recreatie en natuur behoud. Omdat de Biesbosch tôt de gemeente Made en Drimme len behoort. Nu is het met het oog op de ont- wikkelingen bij het Zuidlaar- dermeer natuurlijk prachtig om een burgemeester te hebben die veel van natuur en recreatie af weet in Hoogezand-Sappemeer is kennis van industrieële struc- turen zeker zo belangrijk. Maar ook daarin heeft Van der Linde ervaring. Samen met drie ande- re gemeenten was hij als burge meester nauw betrokken bij een gezondmaakoperatie van een ,,gemeentelijke" NV die maar liefst 150 hectare industrieter- rein onder haar beheer had. Door het gedeeltelijk afwaarde- ren van gronden, een operatie die overigens enige jaren gele den ook in Hoogezand noodza- kelijk was, en overleg met de banken, alsmede verkoop van grond is het gelukt de NV van een faillissement te redden. Een andere pijl op de boog van de nieuwe burgemeester is de kennis van de glastuinbouw. Binnen enkele jaren werd er in Made en Drimmelen maar liefst 100 hectare tuinbouwgrond uit- gegeven. Op dit moment is men aan de tweede fase van het Pro ject bezig. De tweede fase om- vat 70 hectare. Eerlijkheidshal- ve zegt Van der Linde, dat het succès van die uitgifte mede veroorzaakt wordt, doordat de glastuinders warmte kunnen krijgen van de nabij gelegen Amercentrale. Behalve gemeentelijke be- stuurservaring heeft Van der Linde ook ervaring in het wer- ken in grotere verbanden. Hij is dagelijks bestuurslid van een gewestelijke gemeenschappelij- ke regeling. Daaronder vallen 300 duizend mensen, waaronder de inwoners van Breda. De rege ling voorziet in samenwerking op het terrein van de G en GD, de régionale brandweer en de afvalverwijdering. Bij die ge- meenschappelijk regeling in ge- westelijk verband zijn 21 ge meenten aangesloten, terwijl er 170 mensen hun boterham ver- dienen. ,,Ik weet welr dat er een hele discussie is over nevenfuncties van bestuurders. Toch heb ik er twee, omdat het werk is dat ge- daan moet worden. Ik ben voor- zitter van een Lagere Techni- sche School en vice-voorzitter van de reclassering West- en Midden Brabant". Van der Lin de had niet alleen in Hoogezand gesolliciteerd als burgemeester maar ook in enkele andere ge meenten. Die procédures waren nog niet afgerond. Van der Linde, praat makkelijk en enthousiast. Maar op de vraag wat voor doelen hij zich stelt in Hoogezand-Sappemeer reageert hij afhoudend. ,,Je kunt je nog zo grondig oriënte- ren. Werkelijk goed inschatten kun je de zaken pas als je ter plaatse bent. Over een half jaar dan vraagt u me nog maar eens naar mijn doelen". nooit te voren. Het wekelijks naaktzwemmen is deze maand weer gestart. Meer informatie: Postbus 317, 9600AH Hooge zand.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 3