Grote barrières voor herintredende vrouwen Postbodes voelen zich bedreigd Buurtvereniging wil „Krekeltje" zelf beheren Zaterdag: Open Monumentendag en Brouwer 2 KENWOOD A.P.K. SPIJKER 05983-1613 oa-aïQaiCMB-ss GORECHT HOOGEZAND - Vrouwen die jarenlang het huishouden en de kinderen hebben verzorgd ondervinden grote barrières als zij betaald werk zoeken. Dat bleek tijdens de forumdiscussie die werd georganiseerd door het Emancipatieoverleg Hoogezand-Sappemeer. Zwarte migrantenvrouwen ondervinden zelfs dubbele belemmeringen omdat ze en vrouw en zwart zijn. Onder hen is de werkeloos- heid wel 65 procent. Technische vrouwen Computerangst Zon Taillematen Kerkepad? Welgelegen 10 keer anders Beeld van een station Gele vlag INFÛRMATIE - VERK00P REPARATIE Garagebedrijf Siddeburen HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1989 HOOGEZAND - Volgens bewoners van de 10-hoog flat aan de Treubstraat in Hoogezand hebben postbodes grote moeite met het bezorgen van de post in hun flat en die aan de Cort van der Lin- denstraat, omdat zij zich bedreigd voelen. De PTT zou de politie ge- vraagd hebben de veiligheid van bestellers en poststukken te garan- deren. ,,Enkele keren is er post ont- vreemd uit een fietstas van een ,,Dat vrouwen werken is goed voor de économie, en goed voor de vrouwen zelf" daarmee open- de voorzitter Ali Bakker de dis- cussieavond. Maar aan de slag komen is bepaald niet eenvou- dig. ,,Drie vragen moeten vrou wen zichzelf stellen: Wat wil ik zelf, hoe doe ik het en welke stappen ga ik ondememen". De eerste stap is vaak het vol- gen van een opleiding. ,,Het ar- beidsburo betaalt alleen oplei- dingen waar werkelijk vraag naar is" vertelde Maria Wer- ming, directeur van het arbeids- bureau Hoogezand. Momenteel is er grote vraag naar mensen met een technische beroepsop- leiding, maar bij werkgevers bestaat nog steeds grote aarze- ling om vrouwen in technische beroepen aan te stellen. Ook de vrouwen zelf aarzelen, ze vra gen zich af ,,kan ik dat wel". Volgens Maria moeten vrouwen de kans aangrijpen om het te- kort op de arbeidsmarkt op te vullen. Computeropleidingen worden ook veel gevraagd. Maar vrou wen hebben vaak angst voor ap- paratuur. De forumleden Ina Kauffman (42) en Frieda Verver (32) waren daar ook mee behept. Nu volgen ze aan de vrouwen- vakschool in Assen de opleiding ,,adviseur microcomputers" en zijn laaiend enthousiast. Zij zijn voor 90 procent zeker van een baan. Volgens Sonja Sekewaal van de stichting Vrouw en werk" Gro- ningen heeft werkeloosheid van zwarte vrouwen nog steeds te maken met discriminatie en ra cisme. ,,Het mag niet, maar het gebeurt gewoon" aldus Sonja. ook bij uitzendbureaus". Daar werd onlangs een surinaamse vrouw gevraagd ,,Waarom zit je niet in Suriname, daar schijnt de zon" Sonja pleitte voor soli- dariteit tussen witte en zwarte vrouwen. In de diskussie werden veel klachten geuit over gebrek aan kinderopvang en over scheoltij- den die niet parallel lopen. Ook de werkgevers kregen er- van langs: ,,Als ze genoeg man- nen kunnen vinden met een technische opleiding dan smij- ten ze ons er weer uit". Om deze ,,klapstoelengewoontes" uit te roeien stelde een van de be- zoeksters voor maar eens een diskussieavond te houden over vrouwen in technische beroe pen, met de meest onwillige werkgevers als forumleden. En wat te denken van het solli- citatieformulier waarop de sol licitante gevraagd wordt haar lichaamsmaten in te vullen! Vogelverschrikker, vogelvermaker of een kapstok? HOOGEZAND - De buurtvereniging Gorecht weigert mee te werken aan het plan dat de gemeente had uitgedokterd voor de voormalige kleuterschool ,,het Krekeltje", omdat de gemeente niet bereid is het gebouw aan de buurtvereniging in beheer te geven. besteller" zegt chef postbestel- ling J. Wildeboer „een keer zelfs de fiets met bestelling en al, maar dat is al een jaartje gele- den. Onlangs is er wel contact geweest met de politie over hin- derlijk gedrag van jongeren". Dit laatste wordt bevestigd door politiewoordvoerder Bo- ven, die overigens van mening is dat de problemen in de Treub straat en de Donker Curtius- straat niet extreem zijn. ,,Een fiets met poststukken heeft geen andere status dan een par ticulière fiets" zegt Boven. De politie kan die fiets niet extra beschermen, ook niet als de postbode met de lift onderweg is naar de tiende verdieping". Het hinderlijk gedrag van jon geren bestond volgens hem uit ,,urineren in de lift". De politie heeft wel toegezegd rond de tij- den van de postbestelling een extra oogje in het zeil te willen houden. Volgens directeur J. de Vries van het postkantoor Hoogezand denkt de PTT es, niet over de postbestelling te staken. ,,Dit soort problemen komt elders ook wel voor" aldus de Vries poststukken met geldwaarde blijven niet in de fietstassen zit- ten". Hij erkent dat de bestel lers de sfeer in de beide flats die voor een groot deel leeg staan niet als ,,plezierig" ervaren. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Zaterdag 9 september is er voor de derde maal ,,Open Monumentendag" in de gemeente Hoogezand - Sappemeer. Om 9.30 uur zal burgemeester A.M. Amerika het start- sein geven door voor de Damkerk de gele Open Monumentenvlag te hijsen. Tijdens de openingsuren zijn er in diverse monumenten akti- viteiten te beleven. ,,Wij zijn niet bereid een hoop werk te doen aan een gebouw dat niet van ons wordt" zegt de heer H. Lohr, voorzitter van de buurtvereniging Gorecht. De buurtvereniging kampt al 10 jaar met ruimteproblemen. Zij wil het liefst een eigen gebouw, maar de gemeente vindt dat de vereniging haar activiteiten moet houden in het wijkcen- trum ,,de Rheense Compagnie". Voor jeugdactiviteiten heeft de Rheense echter geen plaats. De oudere jeugd gebruikt noodge- dwongen een zaal bij cafe Klopstra en de woensdag en za- terdagmiddagclubs voor de jon- gere kinderen vinden plaats in het Krekeltje, dat in zeer slechte staat verkeert. Een van de loka- len staat bij regen volledig blank. Onlangs toonde het Collège van B W zich bereid het gebouw voor 30 duizend gulden zover op te knappen dat het nog een jaar of drie te gebruiken zou zijn. Van de buurtvereniging werd daarbij een flink stuk zelfwerk- zaamheid verwacht. De buurt vereniging is daartoe niet be reid. ,,De gemeente wil ook dat wij bij allerlei instanties subsi- die gaan aanvragen" zegt voor zitter Lohr ,,Daar voelen wij ook niet voor, als het gebouw niet ons eigendom wordt. Bo- vendien is drie jaar ons een te korte période". Het Krekeltje in beheer over- dragen bij de buurtvereniging stuit bij de gemeente op twee bezwaren. De peuterspeelzaal zou moeten verhuizen en de Rheense Compagnie zou nogal wat huurinkomsten derven voor de ruimten die de buurt vereniging nu gebruikt. Over de nu ontstane ,,pat- stelling" vindt birfnenkort weer overleg plaats. HOOGEZAND-SAPPEMEER - „Vroeger moesten we de au- to's door de modder de garage in slepen en kijk nu eens wat er staat. We zijn echt wel een beetje trots", dat zegt directeur E. Hartman van garagebedrijf Hartman en Brouwer. Dit hele najaar viert garage Hartman en Brouwer het twintig jarig be- staan. Trots is de directeur op de mooie bedrijfsgebouwen, maar ook tevreden over het feit, dat aile investeringen ten behoeve van het milieu al zijn gedaan. Het tankstation is als eerste in HoogezandSappemeer uitgerust met vloeistofdichte bestrating, zodat brandstofdruppels het grondwater niet kunnen berei- ken. Olie vetten, remvoeringen (daarin zit kankerverwekkende asbest red.) het wordt allemaal gescheiden ingezameld en door spéciale bedrijven verwerkt zo dat er geen schade voor het mi lieu op kan treden. Wensen heeft Hartman nog wel. ,,Over drie vier jaar zou ik toch wel graag een nieuwe showroom willen zetten". De klanten merken dat het feest is vanwege de vele acties. Zo krijgt iedereen vanaf deze week veertiendagen lang bij aankoop van een auto, dinerbonnen ka- do. In oktober doet het garage bedrijf mee aan de grote Hosa- con beurs. De eerste week met nieuwe auto's, de tweede met gebruikte. Welke acties het ga ragebedrijf na oktober gaat voe- ren is op dit moment nog ge- heim. Vorig jaar namen 2500 personen een kijkje in diverse monumen ten in de gemeente. Het organi- serend comité verwacht dit jaar nog meer belangstelling. Het lijkt haast tijd te worden voor een gemeentelijk kerke pad. De Martinus kerk aan de Fox- ham in Martenshoek zal ver- moedelijk voor de laatste maal te bezichtigen zijn. De parochie wil de kerk die in 1891 is ge- bouwd sluiten. Er is een ten- toonstelling van documenten uit de geschiedenis van de paro chie en er zullen waardevolle li- thurgische gebruiksvoorwerpen te bezichtigen Zijn. In de hervormde kerk van Sap pemeer is de hele dag een archi- tect aanwezig om uitleg te ge ven over de restauratie. In de Damkerk musiceren leer- lingen van de muziekschool. In het Aangrenzende Vonkgebouw is amateurschilder Heikens aan het werk. In de kerk van Kropswolde is een groot aantal schilderijen uit de kunstcollectie van de Gasu- nie te bezichtigen. In de Doopsgezinde kerk in Sap pemeer wordt de hele dag het uit 1855 daterende, pas geheel gerestaureerde orgel bespeeld. Ook de hervormde kerken van Kielwindeweer en Westerbroek en de katholieke kerk in Sappe meer staan open voor bezoe- kers. In de borg Welgelegen zijn tien schilderijen (aquarellen) van Martje Jongman te bewonderen. Martje schilderde de borg van- uit 10 verschillende ooghoeken en in verschillende jaargetijden. In .Welgelegen" worden ook de- monstraties gehouden van Ja- panse vouwkunst en Hindeloo- per boerenschilderkunst. Nieuw te bezichtigen monument is Halte Kropswolde". In dit voormalig NS-station, dat door kunstenaars wordt opgeknapt is op open monumentendag een expositie te zien over de hal te/station Kropswolde onder de -titel Beeld van een station". De monumenten zijn zaterdag 9 september van 10.00 tôt 17.00 open voor het publiek. Aile mo numenten zijn herkenbaar aan de gele monumentenvlag. De toegang is overal gratis. Om de schooljeugd bij de dag te betrek- ken is er een fietspuzzeltocht langs de monumenten georgani seerd. Een folder met een be- schrijving van de monumenten en de aktiviteiten is verkrijg- baar bij het VW. Zuidlaren - 05905-4047 - Fax: 4493 AUT0RIJSCH00L Geeft les in schakel en automaat Theorieavond op: dinsdag van 20.00 t/m 22.00 uur Bij aanmelding 1e les gratis 0BER0N 18 HOOGEZAND 05980-20911 of: 06-52900259

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5