Benjamins en trimmers bij Hockeyclub Dash Stormloop op Martinus- kerk Foxham Korrelmais biedl perspectieven Turkse gevangene uit Foxhol overlijdt na mishandeling in strafgevangenis van Miinchen Ingezonden Benkadi in Pierement Monumentendag KENWOOD nîA# GORECHT Sportmarkt „Stappers" op ijsbaan Spontaan VVV in pastorie Reactie INFORMATIE - VERKOOP REPARATIE ein-rarwa^famnifigi-BB HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 SAPPEMEER - In Theatercafe 't Pierement aan de Noorderstraat in Sappemeer treedt zaterdag 16 september het Malinees muziek- collectief Benkadi" op. De mu- ziek die zij spelen bestaat voor- namelijk uit ,,Bambara-stuk- ken". Bambara is een volk uit Guinee. De stukken zijn eeu- wenoud, maar door de groep op- nieuw bewerkt. De liedjes gaan over de oogst, de besnijdenis, maar ook over de liefde. Het programma begint pas om 23.00 uur. Dus u hoeft de voorstelling van ,,Don Juan" er niet voor te missen. 3 AUT0RIJSCH00L Geeft les in schakel en automaat Theorieavond op: dinsdag van 20.00 t/m 22.00 uur Bij aanmelding 1e les gratis 0BER0N 18 H00GEZAND 05980-20911 of: 06-52900259 MARTENSHOEK - „Verschrikkelijk dat ie dichtgaat", „daar krij- gen ze spijt van", ,,ik snap het niet, zo'n mooie kerk sluit je toch niet", en meer van dergelijke uitlatingen waren zaterdag te horen in de Martinuskerk in Foxham, die in het kader van de Monumenten dag was opengesteld. Waarschijnlijk voor de laatste keer, want zoals gemeld wil het bisdom Groningen de kerk sluiten. Om kwart voor 1 hadden al meer dan 150 bezoekers hun naam- in het gastenboek ge- schreven en vrijwel allemaal waren ze verontwaardigd over de toekomstige sluiting van de kerk. Velen waren er nooit eer- der geweest en de meesten wa ren ook niet eens katholiek. Maar toch.... De sfeer was dan ook geweldig. Aile kerkelijke schatten waren uitgesteld. De wierook geurde en plotseling klonken er stem- men die onder orgelbegeleiding het Panes angelica" gezongen, het lied dat klinkt bij de uitrei- king van de hostie. De heer K. Draayer, lid van het koninklijk mannenkoor H-S had altijd al in een kerk willen zingen. Hij was gewoon geko- men, had muziek meegenomen en trof bij het orgel mevrouw E. Brons, organiste van het witte kerkje in Haren. Een mevrouw uit Zuidbroek - ik heb dit 10 jaar niet meer gedaan - zong spon taan mee en het klonk prachtig. Helaas had de heer Draayer de muziek van het ,,Ave Maria" niet meegenomen. Mevrouw Brons prees de acoustiek van de kerk. Ook het orgel is volgens haar van goede kwaliteit. Ook gereformeerd emeritus pre- dikant N. Langedijk uit Am sterdam, die tegenwoordig in Hoogezand woont, is enthousi- ast over de kerk. ,,Niet te gauw afbreken" zegt Langendijk ,,maar proberen fondsen te vin- den om de kerk te herstellen en in stand te houden. Veel kerken zijn te vroeg dichtgegaan". Ter gelegenheid van de monu mentendag was de VW voor 1 keertje op zaterdag geopend en gevestigd in de pastorie bij de Damkerk. ,,Kunnen jullie hier niet blijven" werd er gevraagd. VW kreeg bezoek van 60 zeeuwse toeristen, die met hun bus toevallig langsreden en na- tuurlijk ook de Damkerk even binnenliepen. Daar waren toen al de twee hoogste klassen van de Van Heemskerkschool ge weest op ,,puzzeltocht". Harmke en Linda van de Théo Thijssenschool puzzelen op ei- gen houtje. In de Doopsgezinde kerk in Martenshoek, worden ze onthaald op ranja en groninger koek. ,,Ik was nog nooit in een kerk geweest" zegt Harmke. De Doopsgezinde kerk vinden ze tôt zover de mooiste omdat er zo prachtig op het orgel wordt ge- speeld. Ook de andere monumenten trokken een goede belangstel- ling. Naar aanleiding van aile nega- tieve berichten in diverse dag- bladen over het harde varen op het Zuidlaardermeer, wil ik gaarne reageren. Ik zelf als wa- tersporter geniet elke keer weer van het Zuidlaardermeer. Als je niet geregeld op het meer aan- wezig bent, denk je dat hier doorlopend ongelukken gebeu- ren met letsel. Dat het een rot- zooi is. Dit is niet het geval naar mijn weten, van 't jaar geen on gelukken met letsel (gelukkig maar) van welke aard dan ook door snelle boten of skiërs. Gun elk z'n sport waar die van houdt. De mensen met snelle bo ten en de skiërs die er zijn, geef ze de ruimte 's avonds na bij- voorbeeld 18.00 uur. Het meer is dan uitgestorven zelfs in het hoogseizoen. Geef ons een stuk- je van het meer. Mattie Smid-Koning Het varen met snelle boten op het meer kan grote schade toe- brengen aan de flora en fauna van het meer en de oeverlanden. Redactie Benkadi, zaterdag in 't Piere ment. Helaas treedt de groep niet meer op in traditionele kle- dij. SAPPEMEER - Op het terrein van de ijsbaan aan de Parkstraat in Sappemeer wordt zaterdag 16 september een Sportmarkt" gehouden ter ge legenheid van de wandeltochten van ,,De Stappers". Op het veld zullen demonstraties worden verzorgd door de handbal-, vol- leybal en gymnastiek-afdeling van de Christelijke sportvereni- ging S.E.S. Het publiek krijgt de gelegenheid onder deskundi- ge leiding mee te sporten. Zuidlàren - 05905-4047 - Fax: 4493 HOOGEZAND-SAPPEMEER - De hockeyclub Dash gaat aandacht besteden aan de allerjongsten. Door een gewijzigd beleid in de Ko ninklijk Nederlandse Hockey Bond kunnen nu ook zes en zevenjari- gen als lid worden aangenomen. De hockeybond heeft voor de benjamins een opleidingsplan ontwikkeld, waarin zowel prak- tische- als spelactiviteiten voor deze leeftijdsgroep zijn opgeno- men. Door middel van dit plan wordt op speelse wijze zowel met als zonder stick en bal, de bewegingsvaardigheden van de Benjamins ontwikkeld. Niet alleen voor de Benjamins zijn er spéciale opleidingspro- gramma's. Die programmai zijn er ook voor de mini's, leden van acht tôt tien jaar. Stap voor stap schakelen de mini's over van mini hockey op elftal hoc key. Hebben ze deze fase achter de rug en zijn ze een echte elftal hockeyer geworden dan volgt er een jaar lang een opleiding voor het hockeydiploma. Aan dat di- ploma wordt niet alleen ge- werkt op het veld, maar ook door middel' van een werkboek. Aan de orde komen spelregels, acceptatie van de wedstrijdlei- ding, speelplezier en bovenal sportief gedrag. Ook het Trimhockey dat Dash het afgelopen seizoen van de grond tilde is een succès. Trim hockey is geschikt voor ex-hoc- keyers maar ook voor mensen die nog nooit een stick in han- den hebben gehad. Trimhockey verschaft de mogelijkheid de conditie op een prettige manier op peil te houden, zonder dat er verplichtingen zijn tôt het spe len van wedstrijden. Voor trim hockey is de contributie laag ge houden, zodat er geen financiele drempel kan zijn. De komst van het kunstgras- veld heeft een enorme impuis gegeven aan de hockeyclub Dash. De verwachtingen voor het komende wedstrijdseizoen zijn dan ook hoog gespannen. Wie zin heeft in het hollen en manoevreren met stick kan het secretariaat van Dash bereiken op 05980-27510. ZUIDLAREN - Op het proef- veld bij het bedrijf van de heer H. Karsens te Zuidlàren werd afgelopen maandagmorgen door de heer S. Datema, voorlichter bij de Cebeco-handelsraad te Rotterdam een toelichting gege ven op de diverse maisrassen. Daarvoor was een goede publie- ke belangstelling. De maisoogst is dit jaar wel zo'n 14 a 21 dagen eerder klaar als vorig jaar. Maisspecialist van Aceco, de heer J. Krol, verwacht een redelijke opbrengst van goe de kwaliteit. Nieuw op dit door Aceco en Ce- beco aangelegde proefveld is het experiment met korrelmaisras- sen. Daarvan worden alleen de korrels geoogst. De stengel en bladeren blijven op het veld achter wat de vruchtbaarheid ten goede komt bij het daarop volgend gewas. Een nadeel van korrelmais is het late tijdstip van oogsten. In het midden en zuiden van het land is het oogsten van korrelmais een al- gemeen begrip geworden even- als in België en Duitsland. MÙNCHEN/FOXHOL - Op 31 augustus overleed in het ziekenhuis ,,Harlaching" in Miinchen de 36-jarige uit Foxhol afkomstige Ibrahim Bayraktar aan zware inwendige verwondingen. Hij liep deze verwondingen op in de Munchener strafgevangenis ,,Stadelsheim". Advocaat Walter Rubach heeft tegen de gevangenisautoriteiten een aanklacht wegens doodslag inge- diend. Ibrahim Bayrakter woonde tôt 28 juli 1988 met zijn vrouw en drie kinderen in Foxhol. Op die dag werd hij in het duitse Augs- burg gearresteerd wegens heroï- nesmokkel. Hij beweerde on- schuldig te zijn, maar werd ver- oordeeld tôt 6 jaar gevangenisstraf. Bayraktar kwam terecht in een tweemanscel in de gevangenis ,,Stadelheim" in Miinchen. Op 29 juli ontstond er tussen de twee gevangenen een ruzie. Be- wakers kwamen tussenbeiden. Wat er toen precies gebeurde is niet duidelijk. Vast staat dat er geschoten is met een gaspistool van een der bewakers en dat Bayraktar door 7 bewakers werd overmeesterd en opgeslo- ten werd in een isoleercel. Volgens advocaat Walter Ru bach heeft Bayrakter twee da gen lang geen enkele medische verzorging gehad. Daarna werd hij overgebracht naar een streekziekenhuis en nog eens twee dagen later naar de ,,inten- siv care" afdeling van het zie kenhuis ,,Harlaching". Bayrak tar lag toen in coma als gevolg Ibrahim Bayraktar van zware verwondingen aan longen en nieren. Advocaat Ru bach diende onmiddellijk een aanklacht wegens zware mis handeling in tegen de gevange nisautoriteiten. Op op 31 au gustus overleed de gevangene aan inwendige bloedingen. De aanklacht werd gewijzigd in doodslag". De officier van justitie heeft in- middels een onderzoek gelast. Er heeft een lijkschouwing plaatsgevonden. waarvan de re- sultaten nog niet zijn vrijgege- ven. Aanvankelijk verklaarden de gevangenisautoriteiten dat Bayraktar zichzelf had verwond in de isoleercel. Later kreeg zijn vrouw te horen dat een oude nierziekte de oorzaak van het coma zou zijn. Volgens advocaat Rubach zijn er twee mogelijkheden: de ver wondingen zijn het gevolg van zware mishandeling door het gevangenispersoneel of, en dat acht hij nu waarschijnlijker, het gas dat werd gebruikt om Bay raktar buiten gevecht te stellen, heeft de inwendige beschadigin- gen van longen en nieren ver- oorzaakt. Het zou gaan om een soort ,,zenuwgas" dat ook wel tegen terroristen wordt ge bruikt en dat de slijmvliezen ernstig beschadigt. De turkse consulaten in Miin chen en Deventer verklaren he- vig geschokt te zijn door de tra- gische dood van Ibrahim Bay raktar. Van het ,,autopsierap- port" hangt af of zij stappen te gen de duitse autoriteiten zullen ondernemen.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 13