Werk begraafplaats topo- grafen in laatste fase Open huis bij Multicopy Help de Vleermuis met een huis KADOSHOP JANSEN WB zoekt kinder- en dierenvrienden El El Kleurrijk elftal verrezen AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws mm Vijftig procent Neger HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 .EjCOMPUTERF Tel. 05980-94627 Kerkstraat 93 HOOGEZAND Noorderstraat 85 - Sappemeer - Tel. 05980-92783 Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Nog even en dan zijn aile begraafplaatsen in Hoogezand-Sap- pemeer keurig in kaart gebracht. De Stichting Bijzondere Begraafplaatsen houdt namelijk op 21 en 26 september van 14.00 tôt 19.00 uur laatste zittingsdagen en hoopt daardoor ook de begraafplaats van Sappemeer Kerk en Sappemeer Oost keurig op papier te krijgen. Doel van de stichting is zowel de administratie in orde te maken als ook de kerkhoven weer in goede staat te brengen. Het een kan niet zonder het an- der. Immers een goede admi nistratie is nodig om bijvoor- beeld een vergoeding voor het algemeen onderhoud van be- planting en paden van de be graafplaats in rekening te kun- nen brengen. Het opsporen van de nabestaanden van degenen die begraven zijn is een inmens karwei. In totaal beheert de stichting 10 duizend graven ver- deeld over zes kerkhoven. Daaronder vallen de Joodse be graafplaats aan de Knijpslaan, de katholieke begraafplaats en de gemeentelijke begraafplaats niet. De administraties van de ver- schillende kerkhoven die vielen onder de kerkvoogdijen zijn over het algemeen slecht. ,,In el- ke kern had je wel iemand die wist wie waar begraven moest worden, maar die administratie zat vooral in zijn hoofd. Vroeger was het natuurlijk ook makke- lijker. Mensen werden geboren en overleden in hun dorp. Na de oorlog gingen ze veel meer ver- huizen en raakte het overzicht zoek. Daar kwam nog bij dat de groep mensen die verantwoor- delijk voor de begraafplaatsen door slinkende kerkgang, klei- ner werd", zegt mevrouw G. Terbijhe-Borgers. Van de geïnventarisseerde kerkhoven is nu voor vijftig procent van de graven bekend wie er verantwoordelijk voor het graf zijn. Gegevens over de andere graven druppelen nog dagelijks binnen. Maar ook al staat er nu veel op papier, dat betekent niet, dat ook aile problemen zijn opge- lost. Sommige nabestaanden blijken ineens twintig graven te bezitten. Die moeten ze onder- houden en daarvoor moet tus- sen de 10 en 15 gulden per jaar voor onderhoud van de begraaf plaats worden betaald. ,,Als mensen helemaal geen belang hebben bij die graven, dan kun- nen ze ze terug geven aan de stichting. Wij houden ze dan in stand tôt het moment dat ze erg vervallen raken. Dan worden de graven geruimd", zegt me vrouw N.W. De Boer-Feitsma die net als mevrouw Terbijhe bureauhoudster is voor de stich ting Overigens zal dat ruimen lang niet met aile graven gebeuren. Graven van mensen die veel hebben betekend in de geschie- denis van Hoogezand-Sappe- SAPPEMEER - Multicopy Sap pemeer is verbouwd en uitge- breid en wordt vrijdag 15 sep tember feestelijk heropend. Op vrijdag en zaterdag wordt er aan de Noorderstraat 107 open huis gehouden. Iedereen kan dan kennis maken met was Multico py zo bijzonder maakt. Ondernemer D. Doedens toont het publiek zijn geheel ver- nieuwde zaak met een totale op- pervlakte van meer dan 500 m2 waar beslist niet alleen geko- pieerd wordt. Multicopy maakt onder meer full color drukwerk en beschikt nu ook over plastifi- ceerapparatuur. Er zullen diver se demonstraties plaatsvinden en iedere inwoner van Sappe meer kan een kleurenkopie op A4 formaat laten maken van schetsen, foto's en zelfs van dia's. Bij Multicopy Sappemeer wer- ken momenteel 10 mensen. De verwachting is dat dit aantal voor het eind van het jaar zal zijn uitgebreid tôt 12. HOOGEZAND - De Vrijwilli- gers Vakature bank heeft weer leuke vakatures in de aanbie- ding. De dierenbescherming afdeling Hoogezand zoekt vrijwilligers voor nacontrole na plaatsing van dieren uit een asiel bij men sen thuis. Ook mensen die voor de dierenbescherming in kraampjes op markten en jaar- beurzen willen staan zijn zeer intrek. Mensen die met kinderen willen werken/knutselen/spelen kun- nen zich uitleven bij: Knutsel- club Gorecht, Peuterspeelzaal Klein Duimpje", Peuterspeel zaal ,,Martenshoek", Kinder- dagverblijf „Joepie", Buurt- HOOGEZAND-SAPPEMEER - Vleermuizen hebben het moeilijk in Nederland. Milieuvervuiling en het oprukken van prachtig geïsoleerde woningen alsmede het openstellen voor toeristen van grotten zijn daarvan de oorzaak. De vleermuis een handje helpen in zijn strijd om het bestaan is dus alleszins redelijk. meer moeten volgens de stich ting worden verheven tôt monu ment. ,,Er liggen bijvoorbeeld op de begraafplaats Hoogezand, ach- ter de klokketoren heel beroem- de verveners en in Sappemeer ligt de heer Alons. Die is ooit met de familie Star Lichten- voorde die hier een buiten had- den als slaaf naar Hoogezand- Sappemeer gekomen. Aile men sen die Alons heten stammen van deze meneer af. Eigenlijk zouden we al die bijzonderhe- den te boek moeten stellen. Mis- schien gaan we dat ook nog wel eens doen", zeggen de enthousi aste leden van de stichting. Het laten schrijven van een boek is dus een wens van de stichting, maar eentje voor de verre toekomst. Een wens die op korte termijn in vervulling zou moeten gaan is, dat er uit de gelden die voor onderhoud bin- nenstromen iemand kan wor den aangesteld die voor het be- heer zorg draagt. Op dit mo ment doen leden van de stichting dat zelf, of wordt voor grotere klussen het werk uit- besteed. Het vernieuwde pand van Multi copy. vereniging Noorderpark en het aktiviteitencentrum voor Suri- namers en Antillianen. Heeft u interesse? Bel 05980 - 94148 of kom op maandag- woensdag of vrijdagochtend even langs bij de Nije, Hevea- pad 183 Hoogezand. Bouwtekening voor een vleermuiskast, model Ridder, plankdikte 2 cm Op de wereld komen ongeveer 900 vleermuissoorten voor. In Nederland huizen er 19, daarvan zijn de laatvlieger, de dwerg- vleermuis en de watervleenmuis het bekendst. Sinds 1940 is het vleermuizenbestand met onge veer 80 procent afgenomen. Dat is heel jammer voor de vleer muis, maar ook voor de mens. Een vleermuis kan namelijk wel 3000 insekten per nacht ver-, orberen. Op z'n menue staan on der anderen schadelijke insek ten zoals de aardrups en de koo- luil. In winterslaap gaat de vleer muis, hangend aan z'n achter- pootjes, het liefst in holle bo- men, grotten, oude aardappel- kelders en kerktorens. Zorg dat de opening tôt de schuilplaats ongeveer 40 bij 8 centimeter groot is. Ten behoeve van het aanvliegen moet er voor het ver- blijf een vrije ruimte zijn met een straal van 2,5 meter. Het mooiste is een vijver of een poel. Belangrijk is dat de ruim- ten vorstvrij zijn en dat de voch- tigheidsgraader 70 procent is. 's Zomers kiezen vleermuizen overdag, daklijsten, holle bo- men en spouwmuren als slaap- plaats. Zaag een oude boom dus niet om, ook niet als ie dood gaat, maar verwijder gewoon de takken, zodat ze geen gevaar meer opleveren. Vleermuizen kunnen in de zo- mer ook hun voordeel doen met spéciale vleermuizenkasten. Een tekening daarvan vindt u in deze krant. (Bron Ekoland sept.) V AI U TVT A nti do i* roff I »rnr „Treffie" aan de Parallelweg 9 in Hoogezand organiseert een busreis naar de benefiet voet- balwedstrijd tussen het Kleur rijk elftal" en het Nederlands elftal in het Feyenoordstadipm in Rotterdam op woensdag 20 september. Het programma ziet er als volgt uit: Om 17.00 uur een Surinaamse manifestatie, daarna om 18.30 uur een voetbalwedstrijd tussen de Amsterdamse en de Rotter- damse jeugdselectie. Om precies 20.00 uur begint de wedstrijd tussen Kleurrijk elftal en Ne derlands elftal. De opbrengst komt geheel ten goede aan de nabestaanden van de vliegramp in Suriname, vlakbij luchthaven Zanderij, waarbij vele doden vielen. Iedereen uit Hoogezand en om- streken, die deze manifestatie wil bijwonen kan telefonisch contact opnemen met Ton (05980 - 96476) of Carlo (05980 - 93801). KOLHAM - Aan de weg Gronin- gen Winschoten ter hoogte van Kolham prijkt sinds dit week- end een exploiratie boortoren van de Nederlandse Aardolie Maatschappij. De toren moet in- zicht geven in de situatie aan de rand van het Slochter gasveld. Eerder werd een soortgelijke boring uitgevoerd bij Bierum. Op dit moment staan er bij FarmsUm en Oude Pekela to- rens met dezelfde opdracht. De gegevens die de torens verza- melen helpen de Nam bij het be- palen van het tijdstip waarop er compressoren moeten worden ingezet om winning van aardgas uit het Slochterveld nog moge- lijk te maken. Die compressoren zijn nodig, omdat de druk in het Slochterveld terugloopt. „Het is belangrijk dat wij het veld zo exact mogelijk kennen. De compressoren kosten miljar- den. Ze een jaartje later inscha- kelen levert dus veel geld op", aldus een voorlichter van de NAM.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5