De nieuwe mijlpaal van Ford Burgemeester: Specifiek weren pelsdieren ethisch onjuist KENWOOD Lezing over economische zelf- standigheid bij Huisvrouwen Inzameling landbouwgif HET NIEUWSBLAD Bieb en Nul en Colour Purple Drumband-concours besluit licht- en klankweek Kolham 700 jaar Bezinning Bantam en Cryonic slate in Nije t GORECHT Gemeente geeft moed niet op Jurisprudentie De nieuwe MT75 hand- geschakelde transmissie INFORMATIE - VERK00P REPARATIE Meer motorvermogen Zuiniger en schoner Met een soepele, rustige motor is het veel fijner rijden! HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Ook iemand die een pelsdierhouderij wil beginnen moet je rechtszekerheid bieden. De wet staat intensieve veehouderij en daaronder valt de pelsdier houderij toe. Het is onjuist om specifiek een soort bedrijf beleinmeringen op te leggen die ver- der gaan dan de wet toestaat. Dat is in het kort het persoonlijk commentaar van Burgemees ter A.M. Amerika op de discussies rond de vestiging van pelsdierhouderijen in Hoogezand- Sappemeer. Amerika is zelf overigens tegen- stander van het houden van pelsdieren, sterker nog hij vindt het uberhaupt onethisch om die- ren in kleine ruimten op te slui- ten. Mestkalveren, legbatterij- kippen en varkenshouderijen, de burgemeester vindt het maar niks. ,,Als men vlees wil eten zorg er dan voor, dat het vlees dierwaardig is geproduceerd", aldus Amerika. Aile leden van het collège zijn overigens tegen het houden van pelsdieren, maar ze vinden dat ze bestuurlijk strikt binnen de wetten moeten blijven. Iemand die pelsdieren wil gaan houden heeft dus dezelfde rechten als ie mand die een industrie opzet, omdat pelsdierenhouden nu eenmaal niet illegaal is, zo is on- geveer de redenering. De houding van B en W delen de kleine linkse partijen in ieder geval niet. R Koppejan van de combinatie D66-PPR-EVP wil dat het collège zich toch blijft verzetten tegen pelsdierhoude rijen. Wetten en jurisprudentie veranderen door veranderend denken. Daarom moet je heel duidelijk maken dat je geen pelsdierhouderijen wilt. Dan kunnen andere gemeenten zich misschien bij je aansluiten en daardoor krijg je wetsverande- ringen", aldus Koppejan. C. Drost van de CPN wil dat de ge- meente een ontmoedigingsbe- leid voert door aile intensieve veehouderij bedrijven in het buitengebied te weren. ,,Je moet dan maar voortdurend ontheffing verlenen voor die be drijven die je wel wilt. Dat kost een hoop energie, maar met dat besluit zet u tijdelijk een ont- wikkeling stop. En voor de pels dierhouderij kan uitstel ook wel degelijk afstel betekenen, om dat de markt voor pelsen erg on- zeker is". R. Bodewes van de progressieve lijst Ronda pleitte nogmaals voor het nemen van een voorbereidingsbesluit op het bestemmingsplan buitenge bied, waarin vestiging van in tensieve veehouderij wordt ver- HOOGEZAND SAPPEMEER - Er is nog steeds grote onzeker- heid over de effecten van de 1990 maatregel voor jongens en meis- jes die op dat moment 18 jaar zijn. Ze zijn dan officieel econo- misch zelfstandig, maar wat be- Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwofde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 A A Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 Dit is em dus, de nerts. boden. Al een aantal malen heeft Bodewes een motie van die strekking ingediend, maar telkens werd in de Raad beslo- ten de motie aan te houden tot- dat er meer duidelijkheid was over de mogelijkheden om pels dieren te weren. De discussies over de vestiging van pelsdier houderijen zijn nog lang niet uitgewoed. Het verzet van de bevolking is groot, getuige de 678 bezwaren die tegen de aan- HOOGEZAND-SAPPEMEER Op 10 oktober presenteren het Nut en de Bieb de film ,,The Co lour Purple" in het centrum Theater in Sappemeer. ,,The colour purple" is het ver- haal van Celie (gespeeld door Whoopi Goldber), een zwarte vrouw die, gebruikt en mis- bruikt, na veel vernederingen zichzelf tenslotte bevrijdt. De film speelt praktisch helemaal in het milieu van zwarte men- sen. Spielberg, de régisseur, tekent dat in de praktijk. Daar- over spreekt mevrouw Drs. Goedbloed-Giel bij de Neder- landse Vereniging van Huis- vrouwen op 10 oktober, 20.00 uur in Hôtel Faber in Hooge zand. Er zal aile gelegenheid zijn om mevrouw Goedbloed vragen te stellen. En neem gerust uw doch- ter of zoon mee, tenslotte hebben zij direct met de maatregel te maken. Ook belangstellenden van buiten de vereniging en in- troducees zijn van harte wel- kom. f (!pli». AUT0RIJSCH00L Geeft les in schakei en automaat Theorieavond op: dinsdag van 20.00 t/m 22.00 uur Bij aanmelding 1e les gratis 0BER0N 18 HOOGEZAND 05980-20911 of: 06-52900259 vraag van een hinderwetver- gunning door de heer H. Hoo- gers, bij de gemeente binnen zijn gekomen. Ook tegen de con- cepthinderwetaanvraag (de ont - werpbeschikking) zijn vijftig bezwaren binnengekomen. En voor de raad van aanstaande dinsdag staan er een hele serie ingekomen brieven over dit on- derwerp op de agenda. Kortom het laatste woord zal over het pelsdierprobleem nog wel niet zijn gesproken. krijgt het door zijn aanpak voor elkaar, dat je geen moment denkt: hier is typische negerpro- blematiek aan de orde. De film gaat over ons allemaal. Kaarten voor de film kosten voor leden van 't Nut en de bieb vijf gulden, voor niet-leden kost de vertoning f 7,50. SIDDEBUREN - Een groot drumbandconcours besluit za- terdag de licht- en klankweek in Siddeburen. Rond de veertig corpsen zullen het dorp bevol- ken met al hun instrumenten en fans. Al 40 jaar lang is dit een evenement waar de liefhebber zijn vingers bij aflikt. Voor het zover is zijn er in Sid deburen nog andere aktiviteiten te beleven. Vandaag de super braderie" met een kilometers lang kramenlint, dwars door het dorp, een hobbybeurs (Zaal Witte Linden) en een Blues mu- ziekavond in de grote feesttent. Vrijdag een groots opgezette top 40 drive-in show en zaterdag, na het drumbandconcours, boeren- rock van ,,Normaal". Aile winkels zijn elke avond (ook zaterdag) tôt 21.00 uur geo- pend. KOLHAM - In het jaar 1991 bestaat Kolham 700 jaar. Om dit historische feit niet geruisloos voorbij te laten gaan, is er een commissie uit de diverse vereni- gingen gevormd. Het is de be- doeling dat deze commissie van 17 tôt en met 22 juni 1991 in aan- sluiting op het traditionele schoolfeest een aktiviteiten en feestweek gaat organiseren. Om alvast geld te verzamelen voor het feest is er op zaterdag 20 ok tober een eendagsverloting waarmee een kleurentelevisie gewonnen kan worden. Voor 1989 heeft Ford een geheel nieuwe, zeer geavanceerde 2 liter DOHC-motor gebouwd. Deze motor is leverbaar in een aantal Sierra- en Scorpio-modellen. Dat maakt deze twee toch al zeer po pulaire auto's nog aantrekkelijker. Weet u niet precies wat DOHC be- tekent? DOHC staat voor "Double OverHead Camshafts", ofwel twee bovenliggende nokken-assen. Daar door wordt de nieuwe motor een stuk doelmatiger en daar gaat het tenslotte om! De nieuwe DOHC- motor is leverbaar in twee versies: met carburateur en met brandstof- inspuiting. Dankzij Ford's ontwik- kelingswerk paart de DOHC-motor een flitsende acceleratie en een hoge topsnelheid aan een uitermate gunstig brandstofverbruik. Natuur- lijk voldoet de motor in de meeste gevallen aan de hoogste uitlaatgas- emissieeisen, iets waar het milieu blij mee kan zijn. Van het grootste belang is dat dit ailes gecombineerd wordt met een heerlijk soepel motorgedrag, waar- bij zelfs de meest verwende bestuurder zich prettig zal voelen. De nieuwe motoren zijn gekoppeld aan een nieuwe, geavanceerde vijf- versnellingsbak. Zo komen de dynamische kwaliteiten van de motoren optimaal tôt uiting. Gebouwd volgens de laatste stand van de technologie heeft deze transmissie een uitermate soepel schakelgedrag (zelfs de achteruit- versnelling is gesynchroniseerd!), waardoor probleemloos snel geac- celereerd of ontspannen en zuinig gereden kan worden. De mensen van de reinigings- en milieudienst laten zich echter niet uit het veld slaan. Op 10 ok tober krijgen aile boeren op nieuw de kans, om kosteloos en op een verantwoorde manier van hun restanten en lege ver- pakkingen af te komen. Gedurende een dag mogen aile professionele gebruikers van bestrijdingsmiddelen hun res tanten, lege verpakkingen, maar ook verboden middelen die al jaren in de schuur liggen, inleveren. De gemeente houdt deze actie, omdat ze bang is dat boeren lege verpakkingen van bestrijdings middelen met het huisvuil mee- geven of zelfs verbranden. Daardoor komen er giftige stof- fen in het milieu. Na de inzamelingsactie van 10 oktober wil de gemeente samen met de Algemene Inspectie Zuidlaren 05905-4047 - Fax: 4493 De nieuwe motoren bieden ten op- zichte van de vorige versies heel wat meer motorvermogen. Zo ont- wikkelt de uitvoering met carbura teur en katalysator een vermogen van niet minder dan 105 pk. De injectie-uitvoering is nog krach- tiger, want voorzien van Ford's geavanceerde elektronische brand- stofinspuitingssysteem en katalysa tor komt deze motor tôt 120 pk, waardoor de acceleratie voor de Sierra van 0-100 km/u slechts 10,0 sec. in beslag neemt en de topsnel heid maar liefst 190 km/u bedraagt. Ford maakt uitgebreid gebruik van haar "lean-burn"-technologie, waar- bij motoren ontworpen worden die op een extreem mager mengsel kun nen draaien. Dit speelt een grote roi ten aanzien van de geleverde motor- prestaties. Zo'n motor is dan ook super-zuinig en zeer milieuvriende- lijk. Hij voldoet in de meeste ge vallen aan de strengste uitlaatgas- emissie-eisen en loopt op ongelode benzine. De cijfers spreken voor zich. Bij een constante snelheid van 90 km/u heeft een Sierra met carburatie- motor en katalysator slechts 5,8 liter benzine per 100 km nodig en de Scor- pio met katalysator slechts 6,0 liter. Rekening houdend met het grotere motorvermogen zijn de verbruiks- cijfers van de versies met brandstofinspuiting bepaald impo sant te noemen: 6,1 liter per 100 ki- lometer voor zowel de Sierra met geregelde katalysator als de Scor- pio met geregelde katalysator. Zegt u dit niet zoveel? Bedenkt u dan, dat dit verbruikscijfer tien jaar ge- leden normaal was voor een auto in de klasse van de Fiesta. Snel kunnen accelereren en een hoge topsnelheid zegt natuurlijk niet ailes van een motor. Hoe hij dat voor elkaar krijgt staat bij- voorbeeld nog te bezien! De nieuwe motor werd van top tôt teen ontworpen met het oog op een zo groot mogelijke mate van ge- ruisloosheid. Teveel lawaai kan im mers de meest fantastische motor- prestaties teniet doen! Dienst verscherpte contrôles bij de boeren uit gaan voeren. Zorg dat de boel in orde is. HOOGEZAND-SAPPEMEER Tijdens de drukte van de Koop- avond kunt u voor een moment van rust en bezinning vrij in- en uitlopen in de Damkerk op vrij dag 6 oktober van 19.00 tôt 19.30 uur. ,,U bent van harte wel- kom", aldus het beraad van Kerken in Hoogezand-Sappe- meer. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Deze vrijdag treden er twee mé tal bands op in De Nije. Eerst speelt Cryonic State muziek die het beste kan worden omschre- ven als zeker niet langzame, rui- ge en afwisselende heavy-metal. Het hoofdprogramma wordt verzorgd door Bantam een groep die krachtige métal ten gehore brengt. Het merendeel van de Bantam nummers zijn ei- gen composities. De zaal is open om 20.00 uur het concert begint om 21.00 uur en de entree is f 2,50. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Enkele maanden geleden heeft de ge meente een aktie gevoerd voor de inzameling van landbouwbestrij- dingsmiddelen. Die actie was geen succès. Van de 172 boeren kwa- men er maar 14 hun chemisch afval inleveren. Een teleurstellende re- sultaat.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5