De tijd van overschriji kantoorklerken is voo Jaarlijkse huis-aan-huis collectif in de week 'm 7 oktoher Veel verschillende soorten opdrachten Letters van 2 tôt 150 mm. Magneetkaart uitkomst Produktie van boeken HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 Drukkerij Niemeijer onder grote druk Aan de Kerkstraat in Haren is de snelste drukkerij van de gemeente Haren gevestigd. Als de kiant erop staat, dan kan s avonds gehaald worden, wat diezelfde ochtend vroeg gebracht is. Het hele team van Drukkerij Niemeijer werkt aan de vervulling van die specifieke wensen mee. 'Ons bedrijf mag dan bescheiden van grootte zijn, onze medewerkers zijn wel op aile plekken in de drukkerij in- zetbaar. We werken efficient en kun- nen daardoor de onkosten laag hou- den. Dat heeft dan meteen weer gunstige financiële gevolgen voor on ze opdrachtgevers. Met snelheid en een scherpe prijs kunnen we onze concurrenten voortreffelijk aan', stelt de heer K.G.E. Niemeijer, Harener in hart en nieren en sinds 1981 eigenaar van de gelijknamige drukkerij. De drukkerij is in een ruim be- drijfspand aan de Kerkstraat 21 schuin tegenover de Dorpskerk ge vestigd. Langs de wanden staat de veelkleurige voorraad aan papier, kar- ton en enveloppen te wachten om door de drukpers gehaald te worden. Drukkerij Niemeijer heeft een goed gevulde orderportefeuille. 'We hebben niet alleen veel drukor- ders, maar vooral ook veel verschillen de soorten opdrachten. Toen we in 1981 de inboedel van een drukkerij uit Assen overnamen kwam er ook een van de werknemers mee, die de ma chinerie van haver tôt gort kende. We begonnen in Haren voornamelijk han- delsdrukwerk te vervaardigen. Het ging om briefpapier, enveloppen, fac- turen, kettingformulieren en visite- kaartjes. Maar de bedrijven waar we voor gingen werken, bleken meer drukwerk nodig te hebben. Er kwa- men presentatiebrochures bij, recla- meposters op groot formaat', vertelt de heer Niemeijer, 'en als het moet in Het intérieur van de drukkerij, waar tal van uiteenlopende soorten drukwerk tôt stand komen. verschillende kleuren. Ook het 'full co- lourwerk' is bij ons in goede handen.' De grote en kleine offsetpersen staan zelden stil. Bij de overname inbegre- pen was ook een degelijke Heidelber- ger, een begrip in dedrukkerswereld. Daarmee kan nog steeds de traditio- nele boekdrukkunst bedreven wor den. De geboortekaartjes met strikjes en andere afwijkende papier- en kar- tonvormen worden er mee bedrukt. Naast handelsdrukker was het bedrijf ook al snel familiedrukker geworden. Aan de geboortekaartjes gingen de trouwkaarten vooraf en ook het rouw- drukwerk kwam op gang. De drukkerij is zo georganiseerd, dat rouwkaarten dezelfde dag nog geleverd kunnen worden. Dat geldt ook voor de geboor tekaartjes, maar dan moeten de aan- staande ouders wel het soort kaartje vantevoren bestellen. 'Het gebeurt vaak dat de mensen bij ons twee teksten laten voorbereiden. Eén voor het geval het een meisje wordt en één wanneer het jongetje wordt. Wij voe- gen er dan de datum aan toe en leve- ren de hele partij kant en klaar diezelf de dag nog af. Een huwelijk plan je over het alge- meen enige tijd vantevoren. Bij de drukkerij heeft men dan de tijd om in overleg met de aanstaande echtelie- den te overleggen over de kaart. Net zoals bij de geboortekaartjes zijn er talrijke voorbeelden van voorbedrukte kaarten, waar ze een eigen tekst op kunnen laten bijdrukken. Drukkerij Niemeijer is bovendien aangesloten bij twee felicitatieorganisaties. De mensen bij het bedrijf aan de Kerk straat geboortekaartjes of trouwkaar ten bestellen weten zich ook verze- kerd van een feestpakket van 'Baby Welcome' of 'Proficital'. Mensen, die hun trouw- of geboorte kaartjes bij Drukkerij Niemeijer laten uitvoeren, zijn niet alleen aangewezen op het voorbedrukte materiaal. Ze kunnnen ook met een geheel eigen ontwerp komen. 'Dat geldt natuurlijk niet alleen voor dit soort familiedrukwerk, maar voor aile drukorders', stelt de heer Niemeijer. 'Op drukgebied vervullen we nage- noeg aile wensen. In de afgelopen jaren is het machine- park van Drukkerij Niemeijer uitge- breid en daarmee de technische mo- gelijkheden. Teksten kunnen niet al leen gedrukt, maar ook getikt - gezet heet dat in drukkerstermen - worden. In aile mogelijke lettertypes. De klant kan op dit moment uit een kleine vijftig verschillende soorten kiezen. Binnen- kort zal dat aantal nog verder worden uitgebreid. Die letters kunnen boven dien in allerlei groottes gezet worden. Van 4 tôt 180 punten. Abracadabra voor de eenvoudige opdrachtgever natuurlijk, maar het gaat daarbij om letters van 2 tôt 150 mm. hoog. En als dat nog niet voldoende is, dan kan de tekst desnoods nog fotografisch ver der vergroot of verkleind worden. In dat laatste geval zal er wel een ver- grootglas bijgeleverd moeten worden, wantlettertjes van minder dan 4 pun ten zijn wel heel kleine lettertjes. Daar zou zelfs een verzekeringsmaat- schappij zich niet aan wagen. Ook wat betreft de opmaak van het drukwerk kan de opdrachtgever zijn wensen kenbaar maken. Dankzij de computergestuurde zetmachines rol- len aile teksten er op de gewenste breedte, grootte en lengte uit. De klant kan desgewenst over de schouder van de zetter op het scherm meekijken en bepalen hoe de tekst er uiteindelijk uit moet zien. Dankzij het feit dat de drukkerij over verschillende soorten computers be- schikt, kunnen de klanten ook met hun eigen floppydiscs komen, waarop de tekst al kant en klaar getikt is. 'Op die manier kunnen onze opdrachtge vers kosten besparen. Al het werk wat zij doen, hoeven wij immers niet over te doen. Het gebeurt steeds vaker dat mensen met hun floppy's bij ons ko men met het verzoek of we de teksten willen uitprinten. De printers, waar- over de particulieren beschikken, zijn vaak eenvoudig en geven niet altijd even mooie letters. Dankzij onze la- serprinter krijgen ze de beschikking over een haarscherpe uitdraai, die ook uitstekend is te fotokopiëren. We heb ben daar in onze Copyshop voor onze drukkerij aan de Kerkstraat aile moge- lijkheden toe', aldus de heer Niemei jer. Dankzij de verschillende zet- en druk- technnieken, waarover de drukkerij beschikt en de relatief korte tijd, die de drukkerij nodig heeft voor het uitvoe ren van de orders, hebben veel Hare ner bedrijven en instellingen inmid- dels een zakelijke band met het be drijf. Jaarverslagen, rapportages, periodieken en ander drukwerk voor het Verkeerskundig Studiecentrum, Komt er e van de Ci straat 21 ir een van de U dit bericl gen voor r den. Maar vandaag h Vroeger gir en tekening boel postze' week nog t afzender va de dag draa Copyshop c voor om. Al het telefoor dat bedrijf ir lefoonnumrr postkantoor hoewel het i dat de berii toetst ze he laat de betil in het fax-a| glijden. In t gewenste i plas gezonc De tijd dat kantoorklerken staande achter een katheder brieven over- schreven ligt gelukkig al ver achter ons. Vervolgens maakte carbonpa- pier het mogelijk om een brief in twee- of drievoud te tikken. Van daag de dag bedienen we ons van kopieermachines, die snel of iets minder snel, maar eindeloos veel vlugger dan die kantoorklerken van destijds, net zoveel kopieën uitspu- gen als we maar wensen. Carbonpa- pier raakt uit de tijd. Bedrijven beschikken veelal over ei gen of gehuurde kopieerapparaten. Particulieren zijn over het algemeen nog aangewezen op apparaten van derden. Kopiëren is ondanks dat laat ste bezwaar een vanzelfsprekend on- derdeel van de maatschappij gewor den. Het bezwaar valt bovendien nog- al mee, wanneer de particulier de hele week door dergelijke apparaten tôt zijn beschikking weet te staan. In de Copyshop aan de Kerkstraat 21 in Haren staat niet alleen dat 'gewone' apparaat, waarmee je een velletje A4 kunt kopiëren. Er staan ook allerlei machines, waarmee je naar hartelust kunt vergroten of verkleinen (traploos van 61% naar 141% van het origi- neel), waarin je gekleurd papier of je eigen briefpaper kunt stoppen. Waar- uit je niet alleen A4-formaat, maar ook folio of A3-papier kunt laten rollen, of doorzichtige folie ten behoeve van overheadprojectors, of stickervellen. Er zijn wel grenzen aan deze machi nes. In papier, of beter gezegd karton dat zwaarder is dan 170 gram, verslikt het apparaat zich. Maar wanneer U weet dat gewoon briefpapier 80 grams is, dan begrijpt U dat de machine toch nog heel stevig papier kan verstou- wen. De verschillende kopieermachines werken op kwartjes, guldens en rijks- daalders of met behulp van magneet- kaartjes. Hoe meer kopieën iemand wil hebben, hoe goedkoper de kopie per stuk zal zijn. Voor enkele stuks be- taalt U een kwartje per velletje. Wie er 300 nodig heeft betaalt nog maar 14 cent per A4tje. Bij 1000 stuks is de prijs al gedaald naar 9,5 cent. 'In de Copyshop hebben we wisselau- tomaten hangen, zodat klanten niet persé met een zak vol kwartjes hoe ven te komen. Voor wie echt grote par- tijen te kopiëren heeft is de magneet kaart een uitkomst', vertelt de heer Niemeijer. 'Er zijn pasjes voor 250, 500 en 1000 kopieën. De machine telt het aantal gemaakte kopieën en trekt dat aantal electronisch van de voor raad op de magneetkaart af.' Wie veel verschillende kopieën maakt, wil die graag bundelen. Er staan daar- om in de Copyshop apparaten die de kopieën vergaren en inbinden. Dat laatste kan gewoon met een nietje, maar er zijn ook perforators, waarmee je in één klap 23 gaatjes voor in een multoklapper of voor een ringbandje kunt slaan. andere bind werkers van graag behul gen per wee DIERENBESCHERMING HOOGEZAND-SAPPEMEER I voor de gemeente Haren, voor het Mi- nisterie van Verkeer en Waterstaat, voor de rederij Sandfirden, voor Sche- ring AAgrunol rollen regelmatig van de persen aan de Kerkstraat. In toene- mende mate komen ook medewerkers van en studenten aan de Rijksuniver- siteit Groningen om bij de drukkerij hun disseraties of scripties te laten drukken. Daarnaast vervaardigt Nie meijer ettelijke club- en verenigings- bladen. De meest recente ontwikkeling aan de Kerkstraat is de produktie van boe ken. 'Dat betekent niet dat we aile werkzaamheden hier in het bedrijf uit voeren', vertelt de heer Niemeijer. 'We dragen echter wel zorg voor het hele procès. We bereiden het kleuren- drukwerk voor, regelen de binder, schakelen tekstschrijvers, vormge- vers of vertalers in, als dat gewenst is.' Eerder dit jaar verscheen op die ma nier een gedenkboek van het Harener scheepvaartbedrijf Sandfirden. Nieu- we produkties zijn in voorbereiding.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 8