Prijs kunst en educatie voor School voor Beroepsonderwijs A.P.K. SPIJKER 05983-1613 KENWOOD Kindermarkt in Groot Gorecht Jongeren zaalvoetbal en volleybal toernooi 1 iy.GORECHT Bewogen schermen Garagebedrijf Siddeburen INFORMATIE VERKOOP REPARATIE OQ-CitaaClSGKBDS-HS HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Vreugde alom op de School voor Beroepsonderwijs in Hoo- gezand-Sappemeer deze week. Maandag kreeg de school namelijk de Prijs Kunst en Educa tie 1989 uitgereikt. Nu telt Nederland vele prijzen, maar dit is wel een heel bijzondere en ook vooral een hele dikke. De Stichting Fonds Kunst en Educatie wil niet precies zeggen hoeveel geld er met de prijs is gemoeid, maar het is meer dan enkele tienduizenden guldens en minder dan een ton. Het is natuurlijk ook niet vreemd dat de Stichting geen bedrag noemt. De prijs is name lijk „een aanzienlijk kunst- werk", tja en dat kan de ene keer wat duurder uitvallen dan de andere. ronderwijs. Ook het feit dat de SBHS jaar- lijks culturele dagen organi- seert waarop leerlingen met zeer uiteenlopende vormen van kunst in aanraking komen tel- de bij de jury beslissing mee. Op weg met broodjes. Spanning op de gezichten, de SBHS in de bus naar Utrecht. ,,Zou- den we de prijs krijgen". In muziekcentrum Vredenburg. De SBHS kreeg de prijs omdat er al vanaf 1980 aan de twee laagste klassen een samenhan- gend programma op het gebied van kunstzinnige vorming wordt geboden en dat er in klas drie en vier het extra vak ,,es- thetische vorming" wordt gege- ven. ,,Dit ondanks de weer- barstigheid van het voorge- schreven lespakket", aldus het jury rapport. Aile leerlingen volgen de lessen „esthetische vorming" die bestaan uit in- dustriële vormgeving, tekenen, schilderen, kunstbeschouwing en reclametekenen. Dat is bij- zonder omdat op normale LBO scholen alleen voor het LHNO kunstzinnige vormingsuren be- schikbaar zijn. Agrarische af- delingen en technische blijven elders verstoken van cultuu- De school mag zelf beslissen wat voor kunstwerk ze wil. Even filosoferend... een groot beeld lijkt niet voor de hand te liggen, er staan al heel wat beelden in en bij de school, waaronder ,,Bewogen scher men". En de leerlingen zorgen, vaak in samenwerking met kunstenaars voor een gestage groei van de beeldencollectie. Wat het dan wel wordt, we zul- len het de komende maanden horen. Nu is het winnen van een cultu rele prijs niet eenvoudig, het in- terpreteren van het programma dat ter gelegenheid van de prijs werd aangeboden in het mu ziekcentrum Vredenburg was dat ook niet. De solo saxofoon muziek van Olga de Roos met pianobegeleiding viel trouwens heel erg in de smaak. Iedereen, ook de leraren hadden ver- wacht dat het supermoderne muziek zou zijn met veel tonen die kriebels in de maag veroor- zaken. Dat was niet zo. Olga speelde harmonische muziek die goed in het ,,ongeoefende" gehoor lag. Het meest zagen de leerlingen op tegen de liederen van Schu- mann. Op school waren die lie deren ter voorbereiding ge- draaid en ze vielen niet erg in de smaak. In Utrecht werden ze echter ingetogen vertolkt en dat was ,,best mooi". Minder waren de leerlingen te spreken over het ballet dat gelijktijdig met de liederen werd opge- voerd. Het ballet was modem, veel korte abrupte bewegingen en dat nu vonden dertien van de vijftien leerlingen die meegin- gen naar Utrecht weer niet bij Schumann passen. ,,Het had wat klassieker gemoeten", luidde het commentaar. Voor de prijs kwamen twee scholen in aanmerking. De jury vond namelijk dat scholen voor LBO/MAVO en Havo/Athe- neum onderling zo'n verschil- lende uitgangspositie hebben dat vergelijken onmogelijk was. De andere eerste prijswin- naar was het Twickel Collège uit Hengelo. De Stichting Fonds Kunst en Educatie heeft als doel de kwa- liteitsbevordering van de kunstzinnige vorming en de amateuristische kunstbeoefe- ning. Het is de bedoeling dat de bekroonde instellingen met hun voorbeeldfunctie anderen stimuleren, zodat het terrein van kunst en educatie aan kwa- liteit wint. De jury sprak, bij monde van mevrouw M.H.M.F. Garde- niers-Berendsen haar zorg uit over het feit dat aan de voor prijs nauwelijks scholen heb ben ingeschreven uit de grote steden en uit de provincie hoofdsteden. ,,Als dat de graad- meter moet zijn voor de kunst zinnige vorming in de grote ste den, dan moet een dergelijke omstandigheid zorgwekkend genoemd worden", aldus Gar- deniers. De prijs werd uitgereikt door de staatssecretaris van Onder- wijs en Wetenschappen me vrouw N.J. Ginjaar-Maas. Kwam van het Twickel collège het leraarcorps opdraven om de prijs in ontvangst te nemen. Hoogezand stuurde twee leer lingen naar voren, die met rood hoofd en knikkende knieën op Ginjaar afstapten. De staatsse cretaris reageerde daarop ver- rast maar had al snel haar woordje klaar. ,,Ja zo'n cultu- reel beleid moet natuurlijk door de leerlingen worden ge- dragen". Ginjaar zette trouwens in de toespraak die ze hield nog even iets recht. Ze benadrukte dat ze wel altijd heel hard riep ,,kies exact", maar dat ze ook culture le vorming van leerlingen uiter- mate belangrijk vindt. ,,Een pakket met overwegend exacte vakken is ook eenzijdig, dat is het pakket van een cultuurbar- baar", aldus de staatsecretaris. Staatssecretaris Ginjaar-Maas rijkt de prijs uit aan leerlingen van de SBHS. ,,Ja zo'n cultureel beleid moet natuurlijk door de leer lingen worden gedragen"De fotograaf was een amateur, daarom staat de pers ook op het plaatje. Feestfoto in Utrecht. Theater bonnen voor de leerlingen van wethouder J. Hesselink. En ook Lieke Vrede, een van de kunstenaars die helpt bij de cultu rele dagen kreeg ze. HOOGEZAND SAPPEMEER - Op donderdag 19 oktober vindt er een grote kindermarkt plaats in Groot Gorecht. Dat noemden we vorige maand nog het winkelcentrum Gorecht Oost. Kinderen tôt 14 jaar kun- nen mee doen. Er kan van ailes word ver- kocht. Degenen met de mooiste stand krijgen een prijs. Zelf ta- feltje of grondkleedje meene- men. De Activiteiten Commis- sie Hoogezand-Sappemeer (ACHS) organiseert de markt. Aanmelden bij de geluidspost van ACHS en je krijgt een plaatsje toegewezen. HOOGEZAND-SAPPEMEER - In de herfstvakantie is er een groots sporttoernooi in de Eu- ropahal. Het toernooi wordt ge- organiseerd door het Jeugd- en Jongerenwerk en door het Acti- viteitencentrum voor Surina- mers en Antillianen. Het toernooi vindt plaats op i dinsdag 17 oktober, van 9.00 tôt 17.00 uur het voetballen, van 19.00 tôt 23.00 uur het volley- ballen. /'TlL AUT0RIJSCH00L Geeft les in schakel en automaat Theorieavond op dinsdag van 20.00 t/m 22.00 uur it Bij aanmelding 1e les gratis 0BER0N 18 HOOGEZAND 05980-20911 of: 06-52900259 Zuidlaren - 05905-4047 - Fax: 4493

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 13