Spreekuur voor klachten over discriminatie Uitblazen van Slochter markt Wetenschap op zicht De Zuidlaardermarkt koorts slaal weer toe Wens: Dat de koe kon praten en de boer beter lezen Gemengd besturen voor vrouwen Uitslagen open monumentendag Trips Rythm ingeblazen Frekie Frekie Importeur DUITSE BOLLETJES! Spreekuur Compleet team Elke zaterdag op de markt HOOGEZAND-SAPPEMEER - Dinsdag besloot de gemeenteraad van Hoogezand-Sappemeer tôt subsidiëring van een provinciaal meldpunt rassendiscriminatie met een bedrag van 2000 gulden per jaar. In veel provincies bevindt zich al zo'n meldpunt, in Groningen nog niet. Een in het verleden ondernomen poging strandde bij gebrek aan subsidie. ZUIDLAREN - Nog een paar nachtjes en dan is het weer zover. De nacht van Zuidlaren en de 789ste Zuidlaardermarkt. Voor veel mensen in deze regio een hoogtepunt in het jaar. De nieuwe opzet gaat uit van de Stichting Mensenrechten Noord Nederland. Door de provincie Groningen, de gemeenten Gro- ningen en Appingedam en nu dus ook Hoogezand-Sappemeer zijn subsidies toegezegd. De Stichting Mensenrechten Noord-Nederland hoopt dat nog meer gemeenten zullen volgen. Het meldpunt wordt gevestigd op het adres van de Stichting Mensenrechten Noord-Neder land aan de Stationsstraat 9 in Groningen. Begin november wordt het telefoonnummer be- kend waarop klachten over dis criminatie kunnen worden ge- meld. Op verschillende plaatsen in de provincie wordt op vaste tijden een spreekuur gehouden, ook in Hoogezand-Sappemeer. De officiële start vindt plaats op 12 januari volgend jaar. Het meldpunt rassendiscrimi natie zal bemand worden door een team dat niet alleen de indi- viduele klachten zal behandelen maar ook gaat werken aan voor- lichting naar en bewustwording van de bevolking. Klachten over rassendiscriminatie krij- gen de hoogste prioriteit. Aan klachten over andere vormen van discriminatie zal ook aan- dacht worden besteed. HARKSTEDE - „Soms zou je willen dat de koe kon praten, dan kon ik haar vragen waarom haar melkgift daalt en waarom haar eiwit en vetgehalte achterblijft", deze verzuchting slaakte Joh. Havinga bedrijfsvoorlichter van ACECO in de landbouwvergade- ring in Harkstede. Prhten kan de koe niet, maar de boer kan lezen en kan daarmee uitvinden waar het fout gaat bij de produktie van melk. De gegevens van het graskuilon- derzoek gecombineerd met een juiste krachtvoergift zijn de ba- sis van een goede melkproduk- tie. Probleem is echter dat volgens Havinga veel boeren nog steeds nie.t voeren op basis van analy se resultaten. Tijdens de voorlichtingsavond werd verder benadrukt dat er niet te veel stikstof moet wor den gestrooid, maar dat het be- langrijk is, goed rekening te houden met de kali, fosfaat en kalk toestand van de grond. Ook moeten er voldoende spo- renelementen aanwezig zijn. SLOCHTEREN - Slochteren kan weer uitblazen na een geslaagde jaarmarkt met duizenden bezoekers. Het Stichtingsbestuur is nu al weer begonnen plannen te maken voor volgend jaar, dan bestaat de stichting 10 jaar en dat moet natuurlijk extra worden gevierd. De soundmix- en playbackshow trok wel 400 bezoekers en de 46 deelnemers aan de viswedstrijd behaalden een recordvangst. De wisselbeker ging naar H. Mellens uit Harkstede die bijna 12 kilo vis verschalkte. Bij de kleine huisdierenshow kwam tôt ieders verrassing Jaap Nienhuis binnenstuiven voor een rechtstreekse uitzen- ding op Radio Noord. Het touw- trekken 's middags leek door de hevige regenbuien soms wel een modderballet, maar de sfeer was prima en er werd fa- natiek getrokken. Niet aile aktiviteiten tijdens de feestweek waren even succes- vol. De miss-verkiezing ging een beetje de mist in omdat er maar weinig publiek kwam op- dagen en ook de dansavond op zaterdag werd ronduit slecht bezocht. ,,Dat doen we volgend jaar dus niet weer," zegt mede- organisator Arend ter Veer. ,,Voor volgend jaar denken we aan een ,,01d-timer show" en een ,,Country-avond". GRONINGEN - De Vrouwenraad Stichting Groningen organiseert een training .gemengd besturen" voor vrouwen. De training is op- gezet om de inbreng van vrouwen in gemengde besturen kwalita- tief en getalsmatig te versterken. Veel vrouwen hebben bestuurs- ervaring opgedaan binnen een vrouwenorganisatie, terwijl in gemengde besturen (dat zijn besturen met vrouwen en man- nen red.) verhoudingsgewijs weinig vrouwen zitten. Om daar verandering in te brengen organiseert de Vrouwenraad deze training die zes hele en twee halve dagen duurt. Aan de orde komen zaken als: beleid, onderhandelen, conflicthante- ring, samenwerking en ,,ver- schillen tussen mannen en vrouwen in vergaderen en besturen". De training vindt plaats tussen 24 oktober 1989 en 21 februari 1990 in de stad Groningen. Kosten 100 gulden per persoon. Voor opgave en inlichtingen kan gebeld worden met Ria Vis ser 050 - 139321. Zuidlaardermarkt. GRONINGEN - Op 15 oktober presenteren bijna zestig musea, sterrenwachten en onderzoeksinstituten zich voor een breed pu bliek. Onder het motto .Wetenschap op zicht" organiseren deze instellingen een speciaal programma van lezin- gen, demonstraties, films en rondleidingen, waarin wetenschap en techniek centraal staan. Het programma in de provincie Groningen ziet er als volgt uit: GRONINGEN, Kernfysisch Versnellerinstituuf, Zernikelaan 25,. Slalion Groningen, hus 5 'Rl'G/Paddenpoer, 25 min. lopen 13.00: Prof.dr. Van der Woude, 'De adembeweging van de atoomkern.' 14.30: Dr. R.J de Meijer, 'Straling in woon- en leefmilieu.' HOOGEZAND-SAPPEMEER - In het kader van de Open Monumen tendag 1989 werd er een fietspuzzle- tocht gehouden, waaraan door enke- le scholen in groepsverband is deel- genomen. De gelukkige winnaars waren: Van Heemskerkschool le Rianne Nijborg, 2e Jan-Paul Scholt- meyer, 3e - Janet Meesters. Troost- prijzen voor Gladys Franssen, Moni que van Nuil, Mirjam Visser, Rina Kwebeman, Anwenda Koops en Marleen de Boer. Het Heidemeer le - Sandra Nap, 2e - Boud Geerdes, 3e - Rosalie Nijlaan. Troostprijzen voor Jolanda Niemey- er, Loes Redeker, Patricia Soer, Mirda Leidekker en Joyce Visscher. 16.00: Dr. A.M.J. Paans, 'Positron-emissie-tomografie. Medisch onderzoek naar stofwisseling met behulp van radio actieve kernen.' GRONINGEN, Laboratorium voor Experimentele Klinische Psychologie van de Rijksuniversiteit Groningen', Turfsingel 46. Station Groningen, verscheidene bussen 'Grote Markt' 13.00, 14.30 en 16.00: 'Motorisch onderzoek bij kinderen'; 'Een nieuwe méthode voor muziekonderwijs aan zwakzinnigen' (met demonstratie); 'Leerstoornissen bij dove kinderen'. GRONINGEN, Natuurmuseum Groningen*, Sint Walburgstraat 9 Station Groningen, verscheidene bussen 'Grote Markt' 13.00: 'lnsekten.' 14.30: Harry Huisman, 'De Hondsrug in een ander daglicht 16.00: Prof.dr. Veen, 'De loop van grondwater GRONINGEN, Volkenkundig muséum 'Gerardus van der Leeuw Nieuwe Kijk in 't Jatstraat 104. Station Groningen, bus 5 'Grote Kruisstraat 13.00, 14.30 en 16.00: Dirk Nijland, Film als wetenschappelijk document in de culturele antropologie.' (met filmfragmenten) HARÊN, Hortus 'De Wolf", Kerklaan 30. Station Haren, 20 min. lopen. 13.00: Dr H.J. Ooterdom, 'Planten en kanker.' 14.30: Dr M.I.W. Velthuis, 'Waterbloei van algen.' 16.00: Drs. C. Boele, mevr. Elly Post, 'Het tropisch regenwoud.' (met enkele experimenten). De lezingen worden afgesloten met een demonstratie in de kassen. RODEN, Kapteyn Sterrenwacht', Mensingheweg 20. De lezingen vinden plaats in hôtel 'Het Wapen van Drenthe', Heerestraat 1 (Roden). Station Groningen, bus 82 'Roden/sporthaP. Vanaf het hôtel rijdt een busje naar de sterrenwacht en terug 13.00: Prof. Harvey Rutcher, De Kapteyn Sterrenwacht 14.30: Dr. Jan Willem Pel, 'Afstanden in het heelal.' 16.00: Prof. Hugo van Woerden, 'SterrenstelseU, de bouwstenen van het heelal Doorlopend vertoning van videofilms over sterrenkundige onderwerpen en excursies naar de sterrenwacht zelf. 's Avonds sterrenkijken bij de sterrenwacht zelf. Er worden dit jaar 150 duizend bezoekers verwacht en enorme hoeveelheden koeien en paar- den. Zuidlaren is nog steeds Eu- ropa's grootste paarden- en run- deren markt. Het loven en bieden begint om zes uur 's morgens. De nacht van Zuidlaren 10 uur eerder. Er zal in de Zuidlaardermarkt week geen agrarische beurs worden gehouden in de Prins Bernhardhoeve. De directie van het tentoonstellingscom- plex heeft dit besluit genomen, omdat het publiek dat de markt bezoekt sterk verschuift. Vroe- ger waren het voornamelijk de boeren die naar de markt gin- gen, nu zijn het ook vooral bur- gers. Voor die burgers wordt er in de Prins Bernardhoeve een Pasar Gambir, een Thuisbeurs, een Hobbybeurs en een Winter- sportbeurs gehouden. In het najaar van 1990 wil de Prins Bernardhoeve wel weer een agrarische beurs organise ren, maar die zal anders van op zet zijn. En vooral gericht op de toekomst. TRIPSCOMPAGNIE Morgen- avond, 13 oktober wordt door burgemeester Boerema van Muntendam het startsignaal ge- geven voor een serie nieuwe muzikale aktiviteiten in het mini-cultureel centrum ,,Nooit- gedacht" in Tripscompagnie. Onder de naam Trips Rythm" zullen regelmatig blues- en jazz- concerten worden georgani- seerd. In ,,Nooitgedacht", eens het kleinste schooltje van Neder land werden zo nu en dan al concerten georganiseerd. Maar van nu af aan worden de zaken er structureel aangepakt: Om de vijf zes weken een concert. De aktiviteit is niet alleen ge richt op de plaatselijke bevol king van Tripscompagnie, maar ook op belangstellenden uit de omliggende plaatsen zo- als Muntendam, Oosterbroek, Veendam en Hoogezand-Sappe meer. De jazz-concerten worden georganiseerd in samenwer king met de Groninger Stich ting Jazz. Daardoor is het mo- gelijk bekende musici naar Tripscompagnie te halen. Morgenavond om 21.00 uur wordt het seizoen ingeblazen door Fanfare de Eendracht, be- staande uit 20 amateurmusici die verschillende koperinstru- menten bespelen. Dan volgt een optreden van de blues-band ,,Screamin' Eric and Weight-Watchers Meester: Woarum droagen Itali- oanen gain board? Frekie: Aans kinnen ze gaiv spaghetti eten. Meester: Kenst t A.B.C. aal? Frekie: Joa Meester: Wat pev letter kom 1 noa A? Frekie: Aie aandere. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het Vrouwenprojekt Hoogezand- Sappemeer bestaat inmiddels al weer tien jaar. Op 10 november wordt dit gevierd in de Kern. Voor deze avond heeft het Vrouwen projekt de cabaretgroep Spek en Bonen uitgenodigd. Deze verzor- gen het eerste gedeelte van de avond. Nog eenmaal heeft u de kans om van deze cabaretgroep te genieten. Spek en Bonen zullen narne- lijk volgend jaar niet meer optreden. Het vrouwenprojekt had de mogelijkheid om de groep met een .speciaal programma te boe- ken. Na Spek en Bonen treedt de meidenband ,,Lady Leggiore op. Deze band trad eerder op tijdens de meidendag in De Nije. Op de avond zijn mannen en vrouwen welkom. Het begint om 2 ^mtVl RXJ'K.ENSj y R ROOO. KO F K..BA i\'K FT

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 3