Meldpunt voor vloeken??? Pijnervaring uiten leidt tôt bewuster leven Tweede boerengif inzameling wel succès KADOSHOP JANSEN Mopkes Occasion-beurs in Gorecht-Oost Frekie Blues in Pierement Frekie AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER HET NIEUWSBLAD Wolven in Europa Aquariumdagen in Rheensche Compagnie en Hortus Herwaarderings counselen" ook in Hoogezand Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws Pijn Bondgenoot Milieu helikopter Water-(vlooien)-markt Noorderstraat 85 - Sappemeer - Tel. 05980-92783 Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507 HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 ,,Mensen hebben pijn-ervarin- gen, die stapelen zich op. Bij sommige mensen explodeert dat in crimineel of ,,gek" gedrag. Bij anderen valt het niet zo op," zegt Ria Brugge. Zij hoorde op de Open School voor het eerst over Herwaarderings Couselen en werd een enthousiast beoefe- naar. „Als je je pijnervaringen ontlaadt, ga je beter funktione- ren," vindt Ria. ,,Dat zie je bij kinderen. Kinderen ontladen hun gevoelens feilloos, mits ze een veilig plekje hebben, ze worden gewoon boos, huilen als ze zich pijn doen of verdrietig zijn of ze bibberen letterlijk van angst. Als er tijdens die ontla- ding van gevoelens liefdevolle aandacht is van iemand die het kind aankijkt, het kind als het dat wil even vasthoudt, dan kan dat kind daarna weer prima verder". Zo ongeveer gaat het met vol- wassenen bij ,,counselen". Ge voelens, pijnervaringen worden geuit tegenover een ander waar- bij je je veilig voelt, die je aile aandacht geeft, misschien je hand vast houdt als je dat wilt. Zowel dat uiten van je gevoe lens als het openstaan voor de ander leer je in de groep. Eerst in théorie en daarna wordt er geoefend, vaak in tweetallen, waarbij ieder om de beurt aan dacht geeft en aandacht krijgt. Beoefenaars van het ,,counse- len" vinden dat ze beter zijn gaan functioneren, bewuster zijn geworden van zichzelf en anderen. Ria Brugge is ook anders naar kinderen gaan kijken: ,,Ik maak me over mijn kinderen niet zo- veel zorgen meer. Ik voel me bondgenoot met aile kinderen en jonge mensen. Kindermis- handeling en onderdrukking van jonge mensen probeer ik te i mm h am h mm wm h mm h mm h i Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwoide, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidtaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 A A Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 Contact helpt. stoppen waar ik kan". Sjan Bijman trekt uit haar per- soonlijke beleving politieke consequenties. Ze voelt zich bondgenoot met bijvoorbeeld zwarte mensen, kinderen en ge- handicapten. Dat uit ze onder andere door gescheld op boeren vriendelijk doch resoluut te on- derbreken, door boeren- en mi- lieuacties te ondersteunen plaatselijk en richting Tweede Kamer. ,,Je kunt je doel steeds verder stellen", zegt Sjan zo wel in het persoonlijke als in het politieke vlak. In counselen moet jezelf knokken. Je krijgt daarbij wel een hand toege- reikt, letterlijk en figuurlijk". Sjan vindt dat je ook met coun selen kunt beginnen als je je pri ma voelt: ,,Door het taboe dat HOOGEZAND - Zoekt u een goede gebruikte auto dan kunt u vanaf vandaag tôt en met zon- dag terecht in de grote occasion- beurs die gehouden wordt in de grote tent achter het Aral-stati on in Gorecht-Oost. De beurs is georganiseerd door acht auto dealers uit Hoogezand-Sappe meer. Rond de honderd auto's in prijsklassen vanaf 5 6 dui- zend gulden staan klaar om be- keken en gekocht te worden. Financiering kan ter plekke worden geregeld. Er worden duizenden bezoekers verwacht. Openingstijden: donderdag en vrijdag 14.00 - 22.00 uur, zater- dag van 10.00 - 17.00 uur en op zondag van 12.00 tôt 17.00 uur. op gevoelens ligt, wachten we soms te lang om naar onszelf te kijken". Het klinkt allemaal wat ,,wel- zijnswerkachtig", maar Sjan voelt zich niet zo. ,,Die welzijns- werker heeft zelf ook een plek nodig om naar zichzelf te kij ken. Counselen verandert niet alleen je persoonlijke leven, ook je werk. Het werkt als een sneeuwbal-effekt". Wie belangstelling heeft gekre- gen voor counselen" kan bel- len naar Ria Brugge-Klaasens telefoon 05980 - 97071. Bij vol- doende belangstelling wordt binnenkort in Hoogezand een open avond gehouden. Vrouwen en mannen van 15 tôt 95 jaar zijn welkom! HOO GEZA N D-SA PPE- MEER - Gemeenteraadslid Bram Blaak (CDA) toonde tijdens de raadsvergadering zijn twijfels over het sub- sidiëren van het provinciale meldpunt tegen rassendis- criminatie. ,,Er is toch ook geen meldpunt voor vloe ken", aldus Blaak. Om misverstanden te voor- komen, Blaak bedoelde een meldpunt waar je kunt kla- gen over iemand die vloekt en niet een meldpunt waar je een halfuurtje ongestraft kunt komen vloeken. Suggestie: Misschien kun je die meldpunten wel combi- neren. Een punt waar je te recht kunt voor melding van discriminatie en voor godslastering. Alhoewel... Wat doe je dan met iemand die al vloekend komt mel- den dat hij gediscrimineerd wordt? Bij uitgeverij Profiel in Bedum is een nieuw boekje uitgekomen in de populaire serie Mengelmous. Het is een boekje vol mopjes in het Gronings, waarin het jongetje ,,Frekie" een grote roi speelt. Met toestemming van de uitgever laten we Frekie af en toe in deze krant aan het woord. Vindt u dat de mopjes ,,naar meer" smaken: Het boekje heet Mopkes" en is voor 10 gulden bij de boekhandel te koop. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De tweede kans die de boeren in Hoogezand-Sappemeer kregen om hun oude bestrijdingsmiddelen en lege verpakkingen in te leveren is een succès. Er kwamen dins- dag 70 boeren opdagen met giftige stoffen. Volgens de heer H. Dui- mering van de dienst Gemeentewerken, belast met de verwerking van het ehemisch afval, is het succès nu veel groter dan in mei, toen er maar zeven boeren kwamen, omdat de boeren zijn gewaar- schuwd voor het feit dat de Algemene Inspectie Dienst binnenkort steekproeven gaat nemen op de bedrijven. Niet op zoek naar gif, maar naar illégale mestopslag, hopen land- bouwplastic en illégale afvalstort was gisteren de milieuhelikop- ter van de provincie. Binnen twee uur hebben ze aile agrarische bedrijven in Hoogezand-Sappemeer van uit de lucht bezocht. De resultaten zijn nog niet bekend. Diekman: Wat hest j a n mooie hond. Hou hait e? Frekie: Hai het gain noam. Diekman: Mor n hond mout toch n noam hebben. Frekie: Woarum, hai komt j a toch nait as k hom roup. Frekie in bibeltaik: k Heb n braifke van 25 gulden ien dit bouk vonnen. He je nog meer bouken van zulfde schriever? SAPPEMEER - Zaterdag 14 ok- tober treedt de ,,Juke Joint Blues Band" (J.J.B.B.) op in Theatercafe 't Pierement. Aan- vang 23.00 uur. Deze vijfmans formatie is af- komstig uit Drenthe en Gronin- gen. De roots (wortels red.) lig- gen voornamelijk in de Chicago- en Texasblues. De J.J.B.B. is regelmatig te gast op verschillende Jazz- en Blues- festivals en wordt ook regelma tig ingezet als begeleidings- band HOOGEZAND-SAPPEMEER - Als het aan Ria Brugge en Sjan Bijman ligt start er binnenkort, voor het eerst, een ba- sisgroep „herwaarderingseounselen" in Hoogezand-Sappe meer. Iedereen van 15 tôt 95 jaar kan eraan meedoen, on- geaeht opleiding, levenservaring en of sociaal milieu. Counselen" betekent letterlijk ,,raadplegen", maar die verta- ling doet geen recht aan wat counselen werkelijk is. De mé thode is afkomstig uit Amerika. In 45 landen over de hele wereld draaien er ,,councilgroepen". GRONINGEN - Ruim een eeuw geleden kwam de wolf nog in ons land en onze buurlanden voor. Waarom is dat niet meer zo en waarom heeft de wolf het ook in andere landen zo moei- lijk? Over de angst voor de wolf (Roodkapje) enerzijds en het be- houden van diverse diersoorten anderzijds zal de heer van Haaften van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer een lezing met dia's houden op vrijdag 13 oktober in ,,De Trefkoel" Zon- nelaan 30, Groningen. HOOGEZAND/HAREN - Za terdag 14 oktober en zondag 15 oktober zijn de landelijke aqua riumdagen. Bent u enthousiast aquarium- of terrariumhouder of bent u van plan het te wor den ga dan kijken in de Rheen- se Compagnie of in de Hortus in Haren. De aquariumvereniging ,,Aquaria H-S en omstreken" is zaterdag van 10.00 tôt 16.00 uur in de Rheense Compagnie in Hoogezand aanwezig met aile mogelijke informatie. Leden van de club geven raad bij aquariumproblemen en testen gratis het water van uw aquari um op zuurgraad en hardheid. U kunt ook overtollig materi- aal ruilen of verkopen. De vereniging zou het liefste hebben dat u ook gelijk lid wordt, maar dat hoeft natuur- lijk niet. Op deze markt die op 14 en 15 oktober van 10.00 tôt 16.45 uur in de Hortus in Haren wordt ge houden kunt u echte water- vlooien verwachten. De markt is bedoeld voor allen die zich met het ,,watergebeuren" ver- bonden voelen. De ruil- en ver- koopbeurs is voor de liefhebber de ideale plaats om zijn assorti ment uit te breiden. In de Hortus is de aquariumver eniging ,,Pronkjuweel"present om vragen te beantwoorden en de kwaliteit van uw aquarium- water te keuren. Moeke: Woarum etst soep mit mes? Frekie: Vork lekt.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5