Halve eeuw op de tares voor hel Rode Kruis Nieuwe brug Kiel-Windeweer toch beweegbaar Echt lokale omroep in Hoogezand-Sappemeer CDA en WD willen composteren Kleedaccommodaties duurder 21.000 voor begeleide kamerbewoning HET NIEUWSBLAD Volksbelang mag 31 woningen verkopen Eerste stap bewaakte fietsenstalling Gninneger Sproak in Kielzog Orgelconcert Siddeburen M a l- Meedoen bel Heiko Kuipers 20265 GORECHT Importeur DUITSE BOLLETJES! Oorlog Minicontainer Hobbel 3. Elke zaterdag op de markt HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 19 OKTOBER 1989 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Maandag ontving de 85-jarige Jan Wolthuis uit Sappemeer een oorkonde omdat hij zich 50 jaar lang heeft ingezet voor het Rode Kruis. De oorkonde werd hem tijdens een feeste- lijke bijeenkomst in bejaardencentrum Huize Sint Jozef overhandigd door de heer J.A. Walma, voorzit- ter van de afdeling Hoogezand-Sappemeer en omstreken, temidden van een groot aantal vrijwilligsters en deelneemsters van het Welfare-werk. Vijftig jaar lang al is Wolthuis „werkend lid" van het Rode Kruis. In 1939 werd hij kolonne- helper. In 1949 en 1959 ontving hij médaillés voor respectieve- lijk 10 en 20 jaar lidmaatschap, in 1976 kreeg hij een zilveren legpenning. Tien jaar lang was Wolthuis penningmeester van de afdeling Hoogezand-Sappe meer. ,,Dat deed hij zo goed dat de afdeling er nu financieel nog steeds goed voorstaat", aldus voorzitter Walma. Wolthuis is nog steeds „wer- kend lid" van het Rode Kruis. Als enige man neemt hij samen met 25 dames man deel aan de Welfare-aktiviteiten in Huize Sint Jozef. Hij maakt bloempot- jes, vlecht tassen en geniet zicht- baar van aile aandacht die hij van de dames krijgt. Wolthuis zelf sprak van vijftig hele mooie jaren, waarin ik veel mensenkennis heb opgedaan. Het was geen hobby, er moest wat gebeuren". Het levendigst zijn de herinneringen aan de oorlogsperiode. Veel onderdui- kers heeft hij toen aan onder- dak geholpen, waarbij hij twee keer onder Duits vuur heeft ge- legen. Hoewel hij zegt geen ,,man van de politiek" te zijn geeft hij ongezouten kritiek op de mentaliteit van veel mensen. Die is volgens hem in 50 jaar niet veel verbeterd: ,,Die nou het grootste woord hebben zei- den toen in de oorlog niks. Als schapen en lammeren gingen ze over de grens om in Duitsland te werken". KIEL-WINDEWEER - De nieuwe brug over het Kieldiep in Kiel- Windeweer zal zo worden gebouwd, dat de brug in de toekomst be weegbaar kan worden gemaakt. Eerder drongen verschillende raadsleden aan op een dusdanige constructie, omdat een doorgaande vaarverbinding naar het Zuidlaardermeer een wens van velen is. Die doorgaande verbinding lijkt op dit moment niet haal- baar. De raadsleden wilden ech- ter dat er met de mogelijkheid rekening werd gehouden bij de constructie van de brug. Dat voorstel werd aanvankelijk door de wethouder van de hand gewezen, omdat het te duur zou zijn. Bij het maken van de teke- .ningen is echter gebleken dat een solide constructie van de brughoofden inclusief de funde- ring voor een toekomstig draai- punt zonder meerkosten kan worden geconstrueerd. De brug over het Kieldiep sluit aan op de nieuwe ontsluitings- weg vanaf Kiel-Windeweer naar de Kielsterachterweg. De brug kost ongeveer een mil- joen, de weg 750 duizend gul- den. Bij de nieuwe brug zal nog een kunstwerk komen van 10 duizend gulden (1 procent van de bouwsom). Kunst bij de weg zit nog niet in de planning, maar de gemeente probeert ook dat nog te regelen. HOOGEZAND-SAPPEMEER B en W hebben besloten, dat ze 21 duizend gulden subsidie wil- len geven aan het Bijzonder Jeugdwerk (BJ) Groningen. Het BJ krijgt de subsidie, omdat het jongeren in Hoogezand-Sappe meer begeleidt bij het zelfstan- dig wonen. Eigenlijk hoort de 21 duizend gulden niet door de gemeente te worden betaald. De jeugdhulp- verlening is niet gedeeentrali- seerd en daarom is het rijk ver- antwoordelijk. Rijksgeld is er echter op dit mo ment niet. Het is de bedoeling dat de 21 duizend eenmaal wordt uitgegeven en dat daarna het projekt begeleide kamerbewo ning wordt bekostigd uit rijksmiddelen. Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 A A Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 CDA en WD opperden dat het tuinafval wel gecomposteerd zou kunnen worden op het com- posteringsterrein van gemeen- tewerken aan de Kalkoven. Die suggestie wees wethouder H. Mobers pertinent van de hand. De gemerfnte heeft toestem- ming haar eigen plantsoenafval daar te composteren, maar huishoudelijk afval en daartoe horen ook takken uit het tuin- tje, mogen er niet worden ver- werkt. Bovendien is het terrein precies groot genoeg om het or- ganisch afval van de dienst ge- meentewerken te verwerken. CDA en WD willen bovendien de huisvuilzak laten vervangen door de minicontainer. Wethou der Mobers en ook R. Koppejan van D66-PPR-EVP willen die container alleen als dat ge- HOOGEZAND-SAPPEMEER - B en W vinden het goed dat Volksbelang 31 woningwetwo- ningen gaat verkopen aan de Venus en Orion. De woningen zullen voor het merendeel door hun huidige bewoners worden gekocht. Volksbelang verkoopt een aan tal woningen in Woldwijck en Gorecht omdat dat de wijken teh goede komt. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Jaren plannen maken, jaren pra- ten, maar nu is het dan zover ook Hoogezand-Sappemeer krijgt lo kale omroep. Per 1 januari moeten de uitzendingen starten, niet door de lucht, maar over de kabel. Meedoen bel Heiko Kuipers 20265. Meedoen bel Heiko Kuipers HOOGEZAND-SAPPEMEER - De raadsleden van de commissie Ruimtelijke Ordening moesten zich deze week buigen over de ver- hoging van de afvalstoffenheffing, dat deden ze ook wel, de WD vond de verhoging te schoksgewijs en de PvdA wilde wel akkoord gaan, omdat er kwijtschelding voor de minima komt, het grootste gedeelte van de discussie tijd werd besteed aan het algemeen huis- vuil probleem in de gemeente. paard gaat met een gescheiden inzamelingssysteem, waarbij groente-, fruit- en tuinafval apart worden ingeleverd. Mi nicontainers zonder meer zijn een crime, de ervaring leert dat je daar alleen maar meer afval van krijgt omdat mensen er ai les induwen", aldus de wethou der. Koppejan vroeg de wethouder of hij ook nog reclame gaat ma ken voor het feit dat er bij ge- meentewerken een container staat, waar plastic in kan wor den gedeponeerd. Het ophalen van dat plastic kost de gemeen te 25 gulden per ton, terwijl storten in Borgerswold volgend jaar 45 gulden kost. Mobers is er nog niet zeker van of hij re clame gaat maken voor de apar té plastic inzameling. Al tijden opereert in de ge meente Radio Compagnie. Af en toe maakte deze lokale om roep radioprogramma's die bij- voorbeeld in het winkelcen- trum werden uitgezonden. Elke zondagmorgen maakt de Bejaarden Omroep Hoogezand- Sappemer BOHS programma's die worden uitgezonden in de woonoorden voor ouderen, Sint Jozef en Voor Anker. BOHS en Radio Compagnie gaan samen verder. Er is een béstuur, er moet een programmaraad ko men en er is een studio in de ca- tacomben van het kabelbedrijf CAGD. 100 duizend gulden heeft de om roep nodig om van start te kun nen gaan. 50 duizend is al bijel- kaar gegaard, doordat er veel apparatuur is geschonken. Beslist nodig is de aanschaf van een goede mengtafel, kosten 17.500 duizend gulden. De om roep hoopt dit geld van de ge meente te krijgen. Want zonder deze tafel is uitzenden onmoge- lijk. Nog een hobbel moet er worden genomen, de kersverse omroep heeft een zendmachtiging no dig. De aanvraag daartoe loopt. Op dit moment zijn er 20 men sen bij de lokale omroep bè- trokken. Er zijn er nog veel meer nodig. 20265. Iedereen die programma's wil maken, of voelt voor presenta- tie kan zich aanmelden, erva ring niet vereist. De nieuwe koers wordt een cursus van drie avonden aangeboden die wordt verzorgd door José Martin, vroeger medewerkster van Pa- lo Alto in Stadskanaal nu in dienst bij Radio Drenthe. De nieuwe omroep heeft nog geen naam. Iedereen die een goed idee heeft kan die inleve- ren, de beste naam levert zelfs een prijs op. ,,De naam mag geen afkorting zijn maar moet wel herkenbaar zijn", zegt Hei ko Kuipers, en we weten het al 20265, die zichzelf de titel om- roepcoordinator heeft toege- dacht. Volgens Kuipers heeft lokale omroep toekomst. „Naast de schaalvergroting is er een kleinschalig tegenwicht nodig. Het is het ideale middel om bestuurders en bestuurden na- der tôt elkaar te brengen en het draagt bij tôt de vorming van de gemeenschapszin". Overigens blijft BOHS tôt de start in januari gewoon uitzen den in de bejaardentehuizen. In de nieuwe lokale omroep zullen de mensen van BOHS het pro gramma voor ouderen blijven samenstellen en ook het uit- zendtijdstip, de zondagmorgen blijft gehandhaafd. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De bouw en vemieuwing van de kleedaccommodaties op het sportpark Julianastraat en het sport- park de Kalkwijck vallen duurder uit dan was begroot. De projec- ten kosten samen een miljoen en er was maar gerekend op 8 ton B en W hebben besloten dat ze het extra geld ter beschikking willen stellen. Subsidie van andere overheden komt er niet los voor het Project. Ooit is geprobeerd de bouw- en vemieuwbouw uit te voe- ren met subsidie, maar een eis was dat er dan werkloze bouwvak- kers mee moesten doen. En helaas, helaas die waren op dat mo ment, zo'n drie jaar geleden niet voorhanden. Zodra de Raad ja zegt, start de bouw. HOOGEZAND-SAPPEMEER - B en W hebben besloten grond ter beschikking te stellen voor de oprichting van een bewaakte fietsenstalling bij het winkel- centrum Groot Gorecht. Verant- woordelijk voor het welslagen van het project blijft de winke- liersvereniging, zo vindt B en W. Het is de bedoeling dat de stalling door een zelfstandig on- dernemer zal worden geëxploi- teerd. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De Verainen „De Grunneger Sproak" treedt volgende week op in het Kielzog in Hoogezand. Op het programma staat het stuk ,,Peper en Zolt" van Karl Bunje, dat uit het plat Duits is bewerkt door Jelle Walstra. Het stuk wordt geregisseerd door Jan Roede. ,,De Grunneger Spraok" be- staat 70 jaar. De vereniging telt 40 toneelleden, 40 koorleden en zo'n 1200 leden. De vereniging is opgericht op 24 februari 1919. Tôt die tijd was het een federa- tie van 13 verenigingen. Negen in het westen en midden van het land en vier in Groningen. Sa men vormde de vereniging toen een bond van 5000 rasechte Gro- ningers. SIDDEBUREN - Zaterdag geeft Teke Bijlsma een concert op het Reil-Van Oeckelen orgel in de gerefomeerde kerk van Siddebu ren. Teke Bijlsma, die zijn oplei- ding kreeg aan het Amsterdam- se conservatorium en ondermeer organist is van de Wilhelmina- kerk in Haarlem heeft een 45-tal langspeelplaten op zijn naam staan. Zij karakteristieke ma nier van begeleiden en zijn im- provisaties oogsten alom bewon- dering. Naast een drietal improvisaties staan in Siddeburen werken op het programma van Bach, Gos- sec, Brixi, Hennes Meijer en Saint Saens. Het concert begint om 20.00 uur. oa_ AUT0RIJSCH00L Geeft les in schakel en automaat Theorieavond op: dinsdag van 20.00 t/m 22.00 uur Bij aanmelding 1e les gratis DBER0N 18 HOOGEZAND 05980-20911 of: 06-52900259 VVUVl R(f KEN S) B hOOn.KOF K. BA IV K f

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 3