Islam heeft grotere invloed dan Gorbatsjov Lieke Vreede exposeert in Gemeentehuis v Provinciale Ploegwedstrijd Sint Maarten Vogelparadijs in „Reensche" Keurslager-rookworst bekroond KEURSLAGER JOHAN FELLLINGER KEURSLAGER JOHAN BOLTJES 2e GELDERSE ROOKWORST MM Russische dansers in Hoogezand-Sappemeer HOOGEZAND-SAPPEMEER - „Eigenlijk is er sinds de komst van Gorbatsjov voor ons niet zoveel veranderd. Alleen durven we nu beter onze mond open te doen als we het met het be- leid van de directie van de dansgroep niet eens zijn. Vroeger waren we bang direct ontslagen te worden", dat zegt Farogat Pirnasarowa een van de Tadzjiekse danseressen die vrijdag op- traden in 't Kielzog in Hoogezand-Sappemeer. HOOGEZAND - De hele maand november expçseert Lieke Vreede in het gemeentehuis van Hoogezand haar nieuwste werk: etsen, schilderingen en gemengde technieken. Voorafgaand aan het optre- den werden de Russen ont- vangen door loco-burgemees- ter Jannie Hesselink en de wethouders Meia Lantinga en Hans Mobers. Hesselink vertelde in het kort iets over Hoogezand- Sappemeer, roemde de mu- ziekschool, de operette ver- eniging en het culturele le- ven. Ailes werd keurig ver- taald in het Tadzjieks een taal die erg lijkt op Nieuw- Perzisch. De Tadzieksen ant- woorden dat ze zich vereerd voelden door de ontvangst. Hen valt op hoe blij en tevre- den de mensen hier zijn. Ze spreken de hoop uit dat de vriendschap tussen Neder- land en Rusland nog verder groeit. Voor de wethouders zijn er Tadzjiekse kadootjes, de da mes krijgen een prachtige sjaal. Hans Mobers wordt vereerd met een Tapie een klein mutsje, dat hij opgezet krijgt en om zijn middel knoopt de artistiek leider van het gezelschap een gebor- duurde sjaal, een Mionband. Wethouders en pers worden uitgenodigd toch vooral naar Tadzjikistan te komen. „Met z'n vieren in een busje", zegt Meia Lantinga enthousiast. Maar als haar voorgerekend wordt dat Tadzjikjistan net zover van Moskou ligt als Noord-Afrika, lijkt dat plan toch niet haalbaar tijdens het zomerreces. Tadzjikjistan ligt ten noor- den van Afghanistan in het oosten grenst het aan China en in het westen aan de Sov- jet-republiek Oezbekistan. Het is een van de meest on- herbergzame landen ter we- reld. 93 procent van het land bestaat uit bergen. In het be- gin van deze eeuw was het land nog heel arm. De Tjadz- jieken stonden bekend als ,,het volk dat koemest eet". In de grootste stad Doesjanbe wonen nu 350 duizend inwo- ners. Belangrijkste bron van inkomsten zijn olie, minera- len, waterkracht en katoen, hoewel de laatste in zal moe- ten boeten, wegens uitput- ting van de grond. De men sen in Tadzjikistan zijn over het algemeen Islamitisch. ,,De invloed van de Islam op hun leven is veel groter dan de invloed van het commu nisme", zegt de tolk Gabriel- le van den Berg en zij kan het weten. Vorig jaar studeerde ze Tadzjieks in Doesjanbe. Tien kinderen In de Engelse folder over Hoogezand-Sappemeer die de Tadzjieken krijgen staat ook het beeldje van vrouwen- voorvechtster Aletta Jacobs afgebeeld. De danseressen luisteren aandachtig als we uitleggen wie dat is en wat ze heeft gedaan. Een van de mannelijke muzikanten is niet zo geïnteresseerd in Aletta. Hij wil weten hoeveel kinderen de vrouwen hier ge- middeld krijgen. Ons ant- i 4 t 3 In tegenstelling tôt de eerde- re zwart-wit etsen (van onder andere stoelen met een ster- ke licht- en schaduwwerking) komt zij nu met werk in kleur, dat verwantschap ver- toont met rotsschilderingen uit de oertijd. Er zijn okerge- le en bruinrode etsen, schil deringen en monoprints te zien, waarop uiterst geabstraheerde mens-figuren aktief handelend weergege- ven worden. Het zouden fragmentarische resten uit een ver verleden kunnen zijn, waarin de mens van toen op rotswanden, tempelmuren of stukken steen z'n handelen heeft afgebeeld als afschadu- wing van zijn eigen leven. Lieke is met etsen vertegen- woordigd in Kunstuitlenen in heel Nederland (onder an dere in Groningen en Veen- dam).Tevens werkt ze jaar- lijks mee aan de Kulturele Dagen aan de School voor Beroepsonderwijs in Hooge zand. De tentoonstelling in het ge meentehuis duurt tôt en met 30 november en is tijdens de kantooruren te bezichtigen. Korting Het bijzondere werk van de ze plaatselijke kunstenares is ook te koop. Kopers van de geëxposeerde werken ont- vangen 20 procent korting op de verkoopprijs. woord, twee, levert misnoeg- de blikken op. Vol trots ver- teld hij dat vrouwen in Tadzjikistan minstens tien kinderen krijgen. De tolk knikt. ,,Meisjes in Tadzjikistan trouwen over het algemeen op hun achtien- de, komen onder het bewind van schoonmoeder. Ze moe- ten werken en kinderen krij gen. Wel hebben ze inspraak bij de keuze van de man. Dat klinkt wel heel vreselijk, maar de mensen zijn heel op- gewekt en hartelijk en het is er ontzettend gezellig. Tadz jieken leven in grote familie- verbanden met meerdere ge- zinnen onder een dak". De danseressen zeggen, dat ze best een zelfstandig be- staan op zouden kunnen bou- wen als ze dat zouden willen. Net als in veel Russische re- publieken herleeft ook in Tadzjikistan de belangstel- ling voor de eigen cultuur. Tôt grootscheepse nationa- listische demonstraties is het nog niet gekomen. Op dit mo ment richt zich de strijd voor al op het uitroepen van het Tadzjieks tôt staatstaal. Vooral in de steden verwordt het Tadjieks steeds meer tôt taal van de markt. Van oor- sprong Tadzjiekse woorden worden vervangen door Rus sische. Vlechten Maar er treedt een kentering op. Twee kranten geven cur- sussen Perzisch waarbij dan ook weer het Perzich schrift wordt gebruikt en niet het Kyrillisch. Dat culturele be- sef is prachtig, het heeft ook nadelen, meisjes die zonder hoofddoekje op straat lopen worden nu weer uitgeschol- den en de vraag of het nu wel zo gezond is om tien kinderen te krijgen wordt in kleine kring gesteld. Hoe het ook zij, vrijdag- avond dansten en zongen de Tadzjieken dat het een lieve lust was. De muziek lijkt wel een beetje op Turkse muziek en de dansen waren heel oosters. De opvoering was een prachtig kijkspel, in steeds weer nieuwe gewaden kwamen de danseressen met hun opvallend meer dan een meterlange vlechten op. Offi- cieel moeten Tadzjieke vrou wen veertig vlechen in hun haar dragen. Maar dat is veel te veel werk", zegt Faro gat. Tadzjiekse dansers. HOOGEZAND - De markt- kooplieden hebben Sint Maarten uitgenodigd zater- dag een bezoek te brengen aan de markt in de Hoofd- straat in Hoogezand. De hei- lige heeft beloofd te komen en wil tussen 12.00 en 15.00 uur graag heel veel kindert- jes uit Hoogezand-Sappe meer ontmoeten, het liefst met eigengemaakte lampi ons. Voor de mooiste lampions zijn prijzen beschikbaar die door de eerbiedwaardige hei- lige hoogstpersoonlijk zullen worden uitgereikt. ZUIDLAREN - De weefkring Zuidlaren bestaat deze maand 10 jaar en ter ere daarvan is er een over- zichtstentoonstelling onder het motto 'Op de Keper Be- schouwd'. Deze tentoonstelling wordt gehouden in de bibliotheek ZUIDBROEK - Zaterdag werd de provinciale ploeg wedstrijd gehouden op het land van de familie D. Bouw- man te Zuidbroek. Aan deze provinciale wedstrijd namen de winnaars deel van de reeds gehouden régionale wedstrijden. De jury was van mening dat er goed werk ver- richt was maar dat de 'punt- jes op de i' ontbraken. De uitslag was als volgt: HOOGEZAND-SAPPE MEER - Vanmorgen om 10 uur ging in de Rheense Com pagnie de vogelshow Tropar- ka '89 van start, georgani- seerd door de Volière- en na- tuurzang vereniging Gorecht. Er zijn ongeveer 400 vogels te bewonderen.. Vanavond om 20.00 uur zal wethouder Mevrouw J. Hes selink de vogelshow officieel openen. Tôt zaterdagmiddag 17.00 uur is de grote zaal van de Rheense Compagnie om- getoverd in een groot vogel paradijs en aangekleed met prachtige bloemen. Een exo- tisch geheel. Aile 400 vogels, waaronder zang-, kleur- en postuurkanaries, tropische vogels, kleurrijke graspar- kieten en grote parkieten zul len op deskundige wijze wor den gekeurd. Tijdens de show kunt u met een gerust hart gezonde en goede vogels kopen. De show is vanavond en mor- gen geopend van 10.00 tôt 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tôt 17.00 uur. Tijdens de traditionele nationale rookworstkeuring van de Vereniging van sla- gerij Reklame "De Keurslagers" is de originele Gelderse rookworst van keurslager Johan Fellinger en Johan Boltjes bekroond met het Goudkeurcerti- ficaat. De professionele jury beoordeelde de worst op 54 onderdelen. Smaak en samenstelling zijn hiervan de belangrijkste. Het Goudkeurcertificaat is een jaar geldig. De vereniging voor Slagerij Reklame "De Keurslagers" bestaat uit 600 zelfstandige ondernemers die voldoen aan de strengste eisen die de Vereni ging stelt. Aile keurslagerijen worden jaarlijks beoordeeld op hygiène en orde, versheid, bediening, kwaliteit, presentatie en assortiment Alleen deze week: HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 9 NOVEMBER 1989 A'v lfB 1 v/» Winnaars rondgaande ploegen: 1. H. Panraan te Veendam 239,5 punt 2. J.D. Veltman te Warffum 231 punt 3. E. Schuiringa te Wildervank 215 punt 4. H. Boekhoud te Alteveer 212,5 punt 5. A. te Velde te Veendam 207 punt Winnaars wentelploegen: 1. A. Claassen te Vierhuizen 224,5 punt 2. J. Oosterhuis te Hornhuizen 206,5 punt 3. L. Claassen te Vierhuizen 174 punt 4. C. Fockens te Luddeweer 172,5 punt Hoofdstraat 268 - Hoogezand Telefoon 05980-92104 Sluiskade 49 - 9601 LA Hoogezand Telefoon 05980-99521 1/2 PRIJS

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5