Corporaties promoten water- schapskandidaten met theezakje Verkiezingen zonder koorts ..Bedrijvig Hoogezand-Sappemeer Frekle Helpers weg eerste ronde! Slot Filmcyclus voor vrouwen Slaapinformatie-avond bij Gérard Stiekema Woninginrichting Bodemvervuiling Overschild opgeruimd Vrouwenprojekt milieubewust Altematieve voeding Lezing Aletta Jacobs afgelast HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 9 NOVEMBER 1989 HOOGEZAND-SAPPEMEER - De woningcorporaties in het Waterschap Gorecht willen vier zetels verwerven in het nieuwe hoofdbestuur van het waterschap. Aile huiseigenaren in het waterschapsgebied krijgen dezer dagen een opvallende envelop in de bus met het opschrift: ,,Dit is een eerlijke poging om u in de juiste stemming te brengen...". Naast een oproep om te stemmen op de kandidaten van de corporaties bevat de envelop een theezakje omdat vol- gens de corporaties ,,goede geurige thee de stemming positief beïnvloedt". De heer Tj. Heikens uit Hoo- gezand is zo'n bestuurskandi- daat van de woningcorpora ties. Hij is voorzitter van de stichting Noordijker Woning- bouw, die 650 woningen bezit en werd kandidaat gesteld door de z;even stad-Groninger woningbouwcorporaties die gezamenlijk 2 miljoen aan waterschapslasten moeten ophoesten. Als hij gekozen wordt - er zijn voor zijn caté gorie Hoogezand/Kielwinde- weer „gebouwd" 3 kandida ten voor 1 vacature - wil de heer Heikens de belangen be- hartigen van aile corporaties, waaronder ook ,,Volksbe- lang" en „Talma", maar ook van aile woningeigenaren. ,,Het gaat ons om een goeie waterafvoer en een goed fi- nancieel technisch beheer, dus redelijke kosten", aldus Heikens. Hoewel per woningcorpora- tie slechts 1 stem mag wor- den uitgebracht schat Hei kens dat hij een redelijke kans heeft om gekozen te worden. In zijn naaste omge- ving heeft hij ook wat stem men geworven. Probleem daarbij is dat de opkomst bij dit soort verkiezingen meestal erg laag is. „Ik denk dat veel stembiljetten al in de open haard of op de vuilstort zijn beland", aldus Heikens. Verberne Ingénieur P. Verberne vindt het stemadvies van de corpo raties een beetje gek: „De op- zet van de verkiezingen is juist dat iedereen een kans moet maken gekozen te wor den ongeacht de grootte van zijn bezit". Verberne heeft zich als particulier huiseige- naar kandidaat gesteld voor de catégorie „gebouwd" in het gebied Sappemeer, Mun- tendam, Zuidbroek. Hij was vier jaar raadslid in Hooge- zand-Sappemeer en werkte 15 jaar bij aardappelmeelfa- briek KSH in Foxhol als spe- cialist reiniging afvalwater. Waarom stelde hij zich kan didaat? ,,Het lijkt me wel leuk om naast mijn baan (Verberne is leraar) weer een maatschappelijke functie te vervullen", aldus Verberne. Door zijn technische kennis en bestuurlijke ervaring denkt hij een goede kandi daat te zijn voor het water- schapsbestuur. „Bovendien ken ik de landbouw goed", zegt Verberne ,,daardoor ver- wacht ik goed te kunnen sa- menwerken met de bestuurs- leden die voor de catégorie ongebouwd" de landbouw gaan vertegenwoordigen". Verberne heeft vrienden en kennissen gevraagd op hem te stemmen en de mensen in het Zuiderpark in Hooge- zand, waar hij woont, heeft hij middels een briefje het- zelfde gevraagd. Hij denkt echter weinig kans te hebben nu de corporaties hun eigen kandidaten zo sterk gaan promoten. Bulle Kweker R.W.H. Bulle uit Sappemeer was al eerder bestuurslid van het kleine waterschap ,,De Waker" dat in het waterschap Gorecht" is opgegaan. Hij is kandidaat gesteld door de vakgroep tuinbouw Hoogezand-Sappe- meer/Zuidbroek, waarbij zo'n 30 kwekers zijn aan- gesloten. Kwekers hebben groot economisch belang bij een goede waterbeheersing. De vakgroep spant zich daar- voor in. Bulle schat zijn kan- sen om gekozen te worden heel redelijk in. De vakgroep gaat voor hem een kleine campagne voeren door men sen persoonlijk te benaderen. Een goed waterpeil voor de tuinbouw zal mogelijk bin- nenkort weer heel actueel als HOOGEZAND-SAPPEMEER/HAREN - Woensdag 15 no- vember vinden er verkiezingen plaats van het waterschap Gorecht. Dat waterschap is samengesmolten uit éen hele serie kleine waterschapjes met romantische namen als Jeanette, De goede verwachting en Het Poeltje. uitbreiding van de glastuin- bouw aan de orde komt. Bul le heeft goede hoop dat de nieuwe burgemeester van Hoogezand-Sappemeer J.J. van der Linde daarin een stu- wende kracht zal zijn. ,,Die heeft een groot glastuin- bouwprject in Brabant van de grond getild", aldus Bulle. Riooloverstort Ook akkerbouwer D. Edzes uit Sappemeer dingt naar een zetel in het nieuwe bestuur van het waterschap. Hij was vele jaren voorzitter van het het waterschap ,,Overwater" en heeft dus, net als Bulle, veel ervaring. Edzes noemt zich zelf een ,,all-rounder", geen specialist. Hij vindt het belangrijk dat mensen met verschillende ideeën over waterbeheersing in het wa- terschapsbestuur samen de meest creatieve oplossing proberen te vinden voor wa- terbeheersingsproblemen. Zo'n probleem is het risico dat veroorzaakt wordt door riooloverstorten en dat vol- gens Edzes nog volstrekt on- voldoende is onderzocht. ,,Een hoop schadelijke stof- fen uit huishoudens komen daarbij in een keer terecht in de sloten", aldus Edzes. ,,De akkerbouwer moet de sloot uitgraven, het mogelijk ver- vuilde slib komt op zijn land terecht. Ook gebruikt hij het slootwater om zijn land te bevloeien. De veehouder geeft het slootwater te drin- ken aan zijn vee. Dat kan rampzalige gevolgen hebben. Om deze risico's te voorko- men kunnen de ingelanden het beste een veehouder, een kweker en een akkerbouwer in het bestuur kiezen om sa men aan oplossingen te wer- ken", vindt Edzes, die voor zijn eigen kandidatuur ver- der geen spéciale kampagne gaat voeren. Die kleine waterschapjes werden alleen bestuurd door landeigenaren, in de praktijk waren dat voornamelijk boe- ren. De nieuwe waterschaps- wet zegt dat ook mensen die een eigen huis hebben of een klein stukje grond, vertegen- woordigd moeten zijn in het waterschap. Toch is het wa terschap voor veel burgers een abstracte aangelegen- heid. Onterecht, waterschaps- bestuurders krijgen te ma ken met vragen als: - Mag het waterpeil in een veenweide- gebied omlaag, zodat er op tijd kan worden gehooid? Of moet het water hoog staan, zodat de weidevogels makke- lijk voedsel kunnen vinden. - Laten we fosfaatrijk IJssel- meerwater binnen, zodat de landbouw niet verdroogd of zeggen we dat dat water te vies is voor de natuurgebie- den. - Ook krijgt het waterschap de vraag op het bordje wie er nu eindelijk eens wat moet doen aan de natte toestanden onder de woningen in Wold- wijck in Gorecht. Is de ge- meente verantwoordelijk GRONINGEN - Op 14 en 15 november aanstaande neemt ,,Bedrijvig Hoogezand-Sap pemeer" deel aan de Promo- tiedagen voor het Bedrijfsle- ven Noord-Nederland in de Martinihal te Groningen. Al voor de derde keer presen- teert het bedrijfsleven van Hoogezand-Sappemeer zich collectief. Op een ongeveer 650 vierkante meter groot plein laten 35 bedrijven (to- taal 45 stands) uit de gemeen- te zien welke produkten, diensten en dergelijke zij kunnen leveren. Op dit Plein Hoogezand- Sappemeer" zal ook een le- vensgroot hoogholtje te zien zijn van 10 bij 3 meter. HOOGEZAND-SAPPEMEER - In oktober 1988 is Joke Bruijs gestart met haar ,,one-woman-show" getiteld Helpers weg eerste ronde!". Vrijdag 10 november is deze show te zien in het Kielzog in Hoogezand. Aanvang 20.00 uur. In haar uppie, gevangen in het licht van de schijnwer- pers, zal haar theater-erva- ring borg staan voor een aan- trekkelijke show. In de voor- stelling zal Joke worden begeleid door twee uitsteken- de muzikanten: Wouter de Koning en Hans Stoop. Met Helpers weg eerste ronde!" is Joke Bruijs aan een nieuw toneelleven begon- nen. Het programma kent naast leuke, ook indringende liedjes met een hoog muzi- kaal gehalte, afgewisseld door intelligente, maar voor- al komische conférences. omdat de huizen op ondeug- delijk toebereide terreinen zijn gebouwd. Dragen de wo ningbouwcorporaties schuld omdat ze hadden moeten draineren of moet het water schap zorgen dat de zaak in orde komt. De waterschapsbestuurders buigen zich ook veelvuldig over technische vragen. Is de bouw van een gemaal nodig. Of kan het ook goedkoper. Een belangrijke vraag. Het waterschapsbestuur beslist hoeveel waterschapslasten de ingelanden (ingezetenen met bezit) moeten betalen. Het waterschap Gorecht is onderverdeeld in vijf gebie- den. Afhankelijk van de be- bouwingsdichtheid varieert het aantal kandidaten voor gebouwd (huizen of een klein stukje grond) en ongebouwd (boerderijen met land). Zo zijn in het gebied Groningen, Haren-west, Glimmen twee zetels voor ongebouwd en drie zetels voor gebouwd, maar in een landelijk gebied als Hoogezand-Kielwinde- weer zijn er vier ongebouwde kandidaten en een gebouw- de. de saneri îg het beoogde ef- fect heeft gehad en een zoge- naamde schone grondverkla- ring verstrekt kan worden. Pa: Woarum trekst zo'n maal gezicht tegen dij pitbull? FrekieHai is begonnen. SAPPEMEER - Woensdag- morgen 15 november zal er in het Centrum Theater in Sap pemeer de laatste film te zien zijn in de cyclus: Films voor vrouwen. Ter gelegenheid van het feit dat de SVGS (Sa- menwerkende vrouwenvere- nigingen in de gemeente Slochteren) 10 jaar bestaat werd besloten dit najaar een filmcyclus te organiseren van goede, nieuwe bioscoopfilms. Het thema van aile films is: relaties aangaan, vrijwillig of opgedrongen. Woensdag staat de film 'Beaches' met Bette Midler en Barbara Her- shey op het programma. Aanvang 9.30 uur. Op donderdag 23 november a.s. zal er weer een informatie- avond gehouden worden op het gebied van slapen. Diverse vakmensen geven vrijblijvend informatie en advies over matrassen, bodems, dekens, dekbedden en kussens. Ook is er weer een waterbed-demonstratie van nieuwe aange- paste waterbedden en watermatrassen. De toegang is gratis en het begint om 7 uur. Voor iedere bezoeker is er een leuk presentje. OVERSCHILD - In de twee- de helft van september zijn saneringswerkzaamheden uitgevoerd op het terrein van voormalig café de Kronen- burch in Overschild. 153 ku- bieke meter verontreinigde grond werd afgegraven en af- gevoerd naar de stortplaats ,,Stainkoel'n" in Groningen. Op basis van de veldwaarne- mingen en de analyse-resul- taten kan gesteld worden dat HOOGEZAND-SAPPE MEER - Woensdag 15 novem ber organiseert het Vrouwen- project uit Hoogezand een thema-avond over het milieu. Deze avond wordt gehouden in de Kern, aanvang 20.00 uur. Door de heren Snitjer en Brands, beiden werkzaam op de afdeling milieuzaken van de Gemeentewerken te Hoo gezand. Na de vertoning van een film over de verwerking van ons afval kan gediskus- sieerd worden. Centraal staat de vraag: Hoe kan je door je eigen gedrag bij dra gen aan een schoner milieu. HOOGEZAND-SAPPE MEER - Dinsdag 14 novem ber organiseert het Vrouwen- project een thema-ochtend over altematieve voeding. Twee medewerksters van bi- ologische winkel ,,De Mor- genster" zullen vertellen over landbouw, milieu, voor- delen van biologisch eten, verpakking van etenswaren en de relatie met derde we- reldproblematiek. Aanvang 9.30 uur in wijkcentrum De Kern. Voor meer informatie kunt u schrijven naar: Vrou wen Projekt, Postbus 472, 9600 AJ Hoogezand. De lezing over Aletta Jacobs die vanavond zou plaats vin den in de Kern gaat niet door wegens ziekte van een van de inleidsters. D n \ÀJn 1

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 7