SL Mini-verkeersplein geeft maxi-verkeersdrukte Intensieve begeleiding en eigen huiswerkinstituut Verbouwing aanpassing Oprichting I.V.N - Afdeling ,,Wij willen af van predikaat schoolfabriek" GORECHT Vrv Importeur DUITSE BOLLETJES! (W1M miJlUENS) (BROOD«]KOEK.BAWKÎËf) Elke zaterdag op de markt HOOGEZAND-SAPPEMEER - Als genoeg mensen be- langstelling hebben zal in Hoogezand-Sappemeer een afde ling worden opgericht van het I.V.N. Het I.V.N is een vereniging van vrijwilligers die zich daadwerkelijk willen inzet- ten voor het behoud van de natuur en een goed leefmi- lieu. Zij wil het natuur- en milieubesef bevorderen door zich tôt andere mensen te richten en hen allerlei facet- ten van de natuur en het mi lieu te laten beleven. Het doel van deze educatie is een bewustwordingsproces op gang te laten brengen, waardoor mensen hun relatie met de natuur en het milieu zo duidelijk zien, dat zij zich milieuvriendelijker gaan ge- dragen. Een typisch kenmerk van het I.V.N is dat de ver eniging bestaat uit werkende leden. Je wordt lid van het I.V.N om zelf actief te zijn in de natuur- en milieubewe- ging. Daarvoor hoef je geen specia- list te zijn op het terrein van de natuur- en milieuproble- matiek. Actief zijn kan ook door excursies en ten- toonstellingen voor te berei- den. N atuurgidsen zorgen voor een goede begeleiding. Wie alleen financieel wil hel- pen om de werkende leden nog meer te kunnen laten doen, kan donateur worden. Iedereen die belangstelling heeft voor het I.V.N. wordt uitgenodigd om op donder- dag 16 november om 20.00 uur in de Kern te komen. De consulent van het I.V.N in de provincie Groningen en de heer B. Johannes uit Hooge- zand zullen daar uit de doe- ken doen hoe in Hoogezand- Sappemeer een I.V.N-afde- ling kan worden gestart. Bel voor inlichtingen B. Jo hannes, tel. 05980-23011 of H. Ketelaar, tel. 05980-23058. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De aanleg van een rotonde op de Abraham Kuypersingel moet oversteken voor fietsers en voetgangers veiliger maken. Of er meer veiligheid komt daaraan twijfelde de commissie ruimtelijke ordening deze week sterk. De raadsleden verwachten voor- al problemen met het van de au- to's gescheiden fietspad. De fiet sers die in beide richtingen over het drie meter brede pad mogen rijden kunnen elkaar nogal eens tegen en dat zou wel eens ge- vaarlijke situaties kunnen ople- veren. De raadsleden zijn bang dat de fietsers niet weten waar ze aan toe zijn en vinden daarom dat de fietsers slechts in een rich- ting mogen rijden. Dan komen ze elkaar tenminste niet meer tegen. Volgens verkeersdeskun- digen en ook volgens de politie van Hoogezand-Sappemeer zul len bij de invoering van slechts een rijrichting veel mensen de kortste weg kiezen en niet be- reid zijn driekwart van het ver- keersplein te ronden om af te slaan. Het tegen de stroom in- fietsen zal veel meer gevaar opleveren en veel meer overlast bezorgen dan de voorgestelde fietspaden met twee richtings- verkeer. De heer G.J. Jacobs van de WD-fractie dacht dat probleem wel te kunnen ondervangen door de overtreder in de kraag te grijpen, de fiets af te pakken en een week te laten lopen. Wethouder Mobers biijrt voor- alsnog van mening dat de ver- keersdeskundigen het bij het rechte eind hebben en houdt vast aan het fietspad waarop in beide richtingen gefietst kan worden. Ondanks de bezwaren waren de commissieleden niet gekant tegen het voorstel om 110 duizend gulden beschikbaar te stellen om het plan voor het mini-verkeersplein besteksge- reed te maken. Mevrouw R. Koppejan van D'66/PPR/EVP maakte wel de kanttekening dat de inspraak voor de burgers zo spoedig mogelijk zou moeten en niet pas op het eind van de uiteindelijke planvorming. Het zou dan wel eens te laat kunnen zijn om wijzigingsvoorstellen door te kunnen voeren. De ver- wachting is dat het verkeers- plein in de tweede helft van 1990 gerealiseerd zal worden. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Vorige week startte de Aletta Jacobs Scholengemeenschap in Hoogezand-Sappemeer een eigen huiswerkinstituut. Leerlingen kunnen daar op advies van leraren gedurende acht weken bijgespijkerd worden. De huiswerkbegeleiding wordt gegeven door laatste jaars van de lerarenopleiding in Groningen. De begeleiding is bedoeld voor leerlingen van de tweede klas- sen. Brugklassertjes kunnen te- recht bij de Stichting Huiswerk begeleiding, die gehuisvest in het Aletta draait op de inzet van werkloze onderwijskrachten. Deze laatste voorziening be staat al enkele jaren. Met de start van de huiswerkbe- geleding treedt het Aletta naar buiten, omdat de school af wil van het predikaat schoolfa briek", aldus de schoolleiding. ,,Wij begeleiden de leerlingen heel intensief en we zorgen er- voor dat ze maar met een be- perkt aantal onderwijskrachten te maken hebben. Anoniem lo pen kinderen hier zeker niet rond. Afgezien van het werk van de ortho/pedagoog en de maatschappelijk werkster wordt er bijvoorbeeld voor de ruim 200 brugklassers al meer dan een dagtaak in begeleiding gestoken", zegt J. Bos verant- woordelijk voor begeleiding van de brugklassen. Maatschappelijk werker Voor leertechnische ondersteu- ning is er veel aandacht, maar ook sociaal wordt de leerling bij problemen zo goed mogelijk ge- holpen. ,,Ik voel me afentoe meer een maatschappelijk wer ker dan een conrector", zegt B. IJdens. In tegensteiiing tôt veel andere scholengemeenschappen be- staan op het Aletta nog steeds echte studielessen, twee uur per week, daarin wordt geen huis- werk gemaakt maar leren de leerlingen aan de hand van de méthode van het Katholiek Pe- dagogisch Centrum systhema- tisch lesstof door te nemen. Daamaast zijn er vooral voor de brugklassers een hele serie hul- plessen. ,,We testen aile brugklassers als ze instromen op rekenen. Blijkt dat ze een of meerdere aspecten niet goed beheersen, dan krij- gen ze specifiek hulp in dat on- derdeel. Omdat we behoorlijk groot zijn kunnen we allerlei groepjes maken waarin leerlin gen met hetzelfde probleem les krijgen". Daamaast zijn er hulplessen in Frans, Engels en Wiskunde. En spéciale hulplessen voor alloch- tone leerlingen. Het flexibel aanbieden van de hulplessen is mogelijk, omdat aile brugklassers op maandag-, dinsdag- en donderdagmiddag vrij zijn. De hulplessen worden gegeven aan het begin van die middagen. Helpen gewone hulplessen niet, maar heeft een leerling bijvoor beeld last van blokkades, dan kan er remédiai teaching wor den gegeven. Plengen ,,We kunnen dus ontzettend veel steun geven, maar het is niet zo dat we de leerling aan het hand- je blijven houden. Op een gege ven moment moeten ze het zelf kunnen doen, zegt Bos. Die kanttekening maakt IJdens ook als het gaat om sociale begelei ding. Echtscheidingen, incest, gedwongen uithuwelijking het zijn problemen waar onderwijs krachten veelvuldig mee wor den geconfronteerd. In de spreekkamertjes worden heel wat tranen geplengd. ,,Praten helpt wel een hoop, echte hulp kunnen we niet bieden. We ver- wijzen door. Schakelen het bu reau vertrouwensartsen in, of attenderen het kind op de moge- lijkheid om met de schoolmaat- schappelijk werkster te gaan praten". Belangrijk vinden IJdens en Bos het, dat ze de privacy van de leerling waarborgen. ,,Af en toe is dat best moeilijk. Het kind doet het bijvoorbeeld slecht op school, jij weet wat daarvan de oorzaak is, maar je medeleerkrachten kun je niet inlichten". Ook het Aletta heeft aandacht voor het milieu. Vijf cent meer voor een kop koffie, zodat de plastic bekertjes konden worden vervangen door karton. En bat- terijen voor de walkman, kun nen direct worden ingeleverd bij de kantine beheerder. t'oto Dennis F. Beek !as,wi Hitt ar ,L 1^. AUTORIJSCHOOL Geeft les in schakel en automaat Theorieavond op: dinsdag van 20.00 t/m 22.00 uur Bij aanmelding 1* les gratis OBERON 18 H00GEZAN0 05980-20911 of: 06-52900259 Het elpeehuis in Zuidlaren wordt binnenkort grondig veranderd door een design-architectenbureau De aanpassing vindt plaats om het niveau van de specialistische geluids- en beeldapparatuur te accentueren en om het totaal concept beter onder de aandacht van de consument te brengen Het audio visuele advies centrum zal in fasen worden opgezet en bereikt in januari 1900 de voltooiing

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 25