Joop Muijen: een beetje ambachtsman, geen kunstenaar VISON KUK EN VERGEUJKH C0FFENG Waterschap "Joyce" KEU ENS Wima-aktie gestart HET NIEUWSBLAD GORECHT uiwwm De maquette in de kantine van het AGD. Links Joop Muijen, rechts de mensen die het toch maar even deden. SAPPEMEER: Onlangs zijn er in Hoogezand-Sappemeer twee nieuwe brug- ffen geopend, de geheel nieuwe Zwedenbrug over het Winschoterdiep en de Amerikabrug over het Kieldiep. Opmerkelijk en bijzonder zijn de prachtige bronzen plaquettes die daarbij werden onthuld. De man achter deze ,,kuns werken" is Joop Muijen, bouwkundige bij de dienst Gemeentewerken van Hoogezand-Sappemeer. Joop Muijen houdt zich in de gemeente al 25 jaar bezig met het beheer en onderhoud van bouwkundige objecten en is sinds kort bezig met nieuw- bouw. Dit is echter niet de re- den dat we bij hem op bezoek gingen. Dat deden we omdat hij veel leuke dingen heeft gemaakt, die in de hele ge meente, en ook daarbuiten te zien zijn. Opa Joop Muijen is een zeer veel- zijdig man: hij tekent en schildert, hij beeldhouwt en moduleert, hij werkt met hout, was, brons en kunststof. Dit ailes is pure liefhebberijEen kunstenaar wil Joop Muijen niet ge- noemd worden. Dat hij aanleg voor tekenen had bleek al toen hij nog heel jong was. Als 9-jarige lag hij een poosje in het ziekenhuis en verveelde zich. Een me- vrouw uit Zeeland raadde hem aan te gaan tekenen. Die raad volgde hij op en hij maakte, naar een voorbeeld, een pentekening van de Ab- dij van Middelharnis. Het moduleren kreeg hij mee van zijn opa, een beroepsmilitair, die meubelmaken als hobby had. Hij bouwde onder meer engeltjes uit eikenhout. Meidoorn Voor tekenen en schilderen, beeldhouwen en moduleren zijn de materialen gemakke- lijk te krijgen. Anders is het met het maken van bronzen werkstukken. ,,Het is wel ge- makkelijk om een model te laten gieten, maar het is leu- ker het zelf te doen", aldus Muijen en daarom nam hij een kijkje in de ,,keuken" van de kunstenaarsgieterij van de heer Klein in 't Lage van de Weg, een gehuchtje bij Uithuizen. Daar heeft hij het bronsgieten gedegen geleerd. Het eerste werkstuk dat voor de gemeente werd gemaakt was in 1965, voor de nieuwe kleuterschool ,,De Mei doorn" aan het Dr. Zamen- hofplein. Het is een kring van kinderen met de contou- ren van de school. Toen het Brandweeroefen- centrum in Zuidbroek werd gebouwd vroeg de heer Noordman, directeur van ge meentewerken, of Muijen iets wilde bedenken voor een gevelversiering. Er werd een ontwerpje gemaakt en het re- sultaat is een plaquette met de contouren van de deelne- mende gemeenten, met daar- in een brandweerman en er- achter een vlam. Uitdrukke- lijk stelt Muijen dat hij de werkstukken niet maakt om eraan te verdienen, maar om dat hij het leuk vindt om te doen. Zo ontwierp hij, op verzoek van het personeel, met veel plezier de muurversiering in het AGD-gebouw, die nu de kantine siert. Het AGD-personeel heeft het ontwerp zelf uitgevoerd, Muijen gaf er alleen de vorm aan. Voor de brandweerwedstrij- den van het Tetterodeconcern maakte hij voor de winnende spuitgasten een trofee: een bronzen beeldje van een brandweerman in vol ornaat. Musical Joop Muijen ontwerpt ook décors voor verenigingen, scholen, dansgroepen en de Groninger Sound of Music". Daarmee begon hij in militai re dienst. Vijf jongens die tussen de kerstdagen en oud- en nieuw in de kazerne moesten blijven maakten om de verveling de baas te blij ven een musical, die later werd opgevoerd. Het vervolg daarop kwam acht jaar gele- den. Mevrouw Muijen werd lid van de Operettevereni- ging Zuidlaren en Joop ging ,,even" meehelpen bij het De maquette van het brand- weeroefencentrum in Zuid broek. maken van de décors. ,,En dan ga je voor de bijl", zegt Muijen. Hij vindt het fijn om samen met andere mensen bezig te zijn: ,,Ik heb dan ook geen net pak aan, maar zie er uit als een beest". Ook zegt hij: ,,Als je met zoiets bezig bent moet je wel een hele fij- ne vrouw hebben, anders kan het niet". Schilderen doet hij geheel voor zichzelf. De schilder die hij het meest bewondert is Vincent van Gogh, niet al leen om zijn schilderijen, maar ook om zijn levensstijl. Zijn eigen werken hangen bij een zus in Canada en bij an dere familieleden, een enkele thuis en de rest staat in de kast. Verkocht wordt er niets, wel eens iets in op- dracht gemaakt. Gemeentepost Wie wel eens post ontvangt van de gemeente krijgt zon- der het te weten werk van Joop Muijen onder ogen: Hij ontwierp het het logo van ge meentewerken, het brief- hoofd van de gemeente Hoo gezand-Sappemeer en ook het logo voor de Trio-bedrij- ven. Eigenlijk was Joop Muijen niet zo blij met dit interview. Wat hij wil is vrij zijn en lek- ker in zijn eigen tijd met zijn liefhebberij en bezig zijn. vervolg van pag. 1 Heikens op die manier ten onrechte veel stemmen ver- worven. Hij vroeg het bestuur de verkiezing ongel- dig te verklaren. Voorzitter Meijer en bestuurslid Ir. P. Boekel ver- oordeelden de handelwijze van Edzes. Als lid van het stembureau had hij zijn be- zwaren kenbaar moeten ma ken bij het opmaken van het procesverbaal aan het einde van de stemming en niet ach- teraf. Ook de publiciteit die over de kwestie is ontstaan werd Edzes kwalijk geno- men. ,,Door zijn handelwijze heeft hij een blaam geworpen hebben op het nieuwe water schap en op de heer Heikens, die volstrekt reglementair is gekozen", aldus Meijer. Iedereen kan namelijk als ge- machtigde een stem uitbren- gen, zelfs al is hij slechts 5 jaar oud. Aan gemachtigden wordt in het règlement geen enkele eis gesteld. Kriebeltjes Bestuurslid H. Mobers, wet- houder van Hoogezand-Sap pemeer, distancieerde zich van de kwalificaties die Ed zes werden toegevoegd. ,,Ik krijg daar de kriebeltjes van", aldus Mobers, ,,de ver- kiezingen moeten een open democratisch karakter heb ben en ieder heeft het recht bezwaar te maken". Ook het recht van de pers om zaken openbaar te maken moet vol- gens Mobers onverlet blijven en niet ter discussie staan. Mobers wilde niet akkoord gaan met mondeling afdoen van de brief van Edzes. Hij drong als enige aan op een uitspraak op grond van arti- kel 48 van het Kiesregle- ment. Edzes gaat bij Gedepu- teerde Staten in beroep tegen de beslissing. Tijdens de diskussie bleek dat de sfeer in stembureau Woldwijck niet prettig moet zijn geweest. Kandidaat Hei kens stemde per volmacht voor een overleden ingelan- de. Tôt ongenoegen van de andere stembureauleden, maar wel reglementair, hij beschikte over een machti- ging van de erfgenamen. Voorzitter Meijer beloofde dat de hele verkiezing nog schriftelijk zal worden gee- valueerd. Daartoe is ook wel aanleiding, want er waren meer onduidelijkheden. Pas vlak voor de stemming bleek dat op een stembiljet meerde- re hokjes ingevuld mochten worden, nog al wat ingelan- den kregen meer dan één oproep en er is ook een -klacht ingediend door ie- mand die wel zijn water- schapslasten betaalde maar geen oproep kreeg voor de verkiezing. Het waterschaps- bestuur zal daarvoor schrif telijk spijt betuigen. HOOGEZAND - Op zaterdag 23 zal het jongerenltoor 'Joy ce' uit Midwolda de neder- landstalige kerstmusical "Het paradijs hervon- den"brengen in de Gerefor- meerde kerk Vredekerk. De ze avond wordt georganieerd door de Evangelisatie Com- missie van de Gereformeerde Kerk te Hoogezand en de jeugdsoos Entre Nous. De avond begint om 20.00 uur en de kerstmusical zal om 21.00 uur beginnen. Het jongerenkoor 'Joyce' bestaat uit 25 jongeren en wordt begeleid door een 9 man sterk combo. Zowel de muziek als de teksten zijn ge- schreven door de pianist Her- man Koster. gespecialiseerd in MARTENSHOEK - Vorige week is de gebruikelijke Sin- terklaasaktie gestart van de Wima-winkeliers. Bij beste- ding van 5 gulden ontvangen de klanten een lot, waarmee ze kans maken op een van de vele beschikbaar gestelde prijzen. VOLKSWAGEN ANDERE MERKEN 5 85 15.995,- AUTO VAN DE WEEK R0NDEB0SIAAN 17 FARMSUM/DELFZIJl TEL 05960 16475 HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 23 NOVEMBER 1989 Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwokte, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie: Pefsburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 AUTORIJSCHOOL Geeft les in schakel en automaat Theorieavond op: dinsdag van 20.00 t/m 22.00 uur Bij aanmeiding 1e les gratis 0BER0N 18 HOOGEZAND 05980-20911 of: 06-52900259 }C« keukens, functioneel en passend bij uw intérieur staan in onze toonzaal. Sluiskade 30 Winkelcentrum Martenshoek 9601 LC Hoogezand 05980-93405 Polo Coupé 1.3 Sprinter, 1 -'87 14.950,- Polo Coupé 1.3 Fox, 2-'88 17.855,- Golf 1.3 C, 9-'84 11.850, Golf 1.6 C extra's, 10-'85 14.965,- Golf 1.8i GT, 5 '87 23.950, Golf 1.3 Game II, 11 87 19.465, Jetta 1.6, 4-drs CL Diesel, 9-'84 14.750, Jetta 1.3 SpécialLPG, 4-'88 nu 18.465,-! Jetta 1.3 C div. extr., 5'87 18.855,- BMW 316i o.a. LPG, 5 '88 32.695, Opel Kadett Limited, 10 '86 16.455,- Ford Escort 1.4 Bravo 7 '87 17.950,- Lada Samara 1.3 S extr., 11 -'86 8.855,- Daihatsu Charade, 5-drs. CS Turbo 0, 4-'88 19.750, Golf GTS, zeer complété sportieve auto In nieuw staatl r nnr Enkele keurige goede auto's in de prijsklasse rond f 6.000,- Vrijdagavond koopavond

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 3