Nationale Ombudsman t^s il 3* Sluiskade 35 Hoogezand Telefoon 05980-93300 Spitmachine bestrijdt aardappel- moeheid milieuvriendelijker Open sporturen voor jongeren Vogelshow Kleuren- pracht '89 Het nu Peper en peper- noten in Hortus 98 Snel klagen 4000 klachten HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 's-GRAVENHAGE - Met ingang van 1 juli 1989 is een wijziging van de Wet Nationale Ombudsman ingevoerd. Voortaan moet een burger zijn klacht eerst voorleggen aan de betref'ende instantie voordat de Nationa le Ombudsman kan worden ingeschakeld. Als de instantie binnen 6 we- ken niet of onbevredigend reageert kan de klacht bij de Nationale Om budsman worden ingediend. Bij de Nationale Ombudsman kunnen klachten worden inge diend over gedragingen van in- stanties van de rijksoverheid, de rijks- en gemeentepolitie en over de ambtenaren die bij die instan ces werken. Klachten over ge- meenten, provincies en water- schappen mag de Ombudsman niet behandelen. Dat geldt ook voor klachten die betrekking heb- ben op het algemeen regeringsbe- leid of de inhoud van wetten. Een klacht bij de Nationale Om budsman moet schriftelijk worden ingediend. U moet vermelden over wie u klaagt, wat er is gebeurd en waarom u ontevreden bent. Ver- meldt ook wanneer u voor het eerst bij de betreffende ambtenaar of instantie heeft geklaagd en wat het antwoord was. Soms bent u aan het verkeerde adres. U krijgt dan bericht bij wie u uw klacht moet indienen of de Nationale Ombudsman stuurt uw klacht door. In bepaalde gevallen is de Nationale Ombudsman niet verplicht uw klacht te onderzoe- ken. Bijvoorbeeld als de zaak waarover u klaagt zich langer dan een jaar geleden heeft voorge- daan, de klacht duidelijk onge- grond is, aïs u gebruik kon maken van een wettelijke regeling om be- zwaar te maken of dat niet heeft gedaan of als de zaak onder de rechter is. Vorig jaar dienden ruim 4000 mensen een klacht in. Een derde deel was aan het verkeerde adres. Als u twijfelt bel dan 070 - 898989. FROOMBOSCH - Bij het bestrijden van de aardappelmoeheid heeft de schaarinjecteur gezelschap gekregen van de spitmachine. Het middel dat wordt gebruikt heeft daardoor een groter rende ment en de méthode is milieuvriendelijker. Wordt uw klacht wel behandeld dan vraagt de Ombudsman om commentaar aan de instantie waarover u klaagt. Er worden ko- pieën gevraagd van de stukken die op de kwestie betrekking hebben, de ombudsman stelt zo nodig vra- gen, kan ter plaatse de zaak bekij- ken en eventueel worden getuigen of deskundigen geraadpleegd. Daarna wordt een rapport ge- schreven waarin staat wat er is ge beurd, en of dat behoorlijk of niet behoorlijk was. Dit rapport is openbaar. De namen van perso- nen worden daarin weggelaten. Het rapport kan aanbevelingen bevatten om de burger alsnog te- gemoet te komen of om soortgelij- ke klachten in de toekomst te voorkomen. HOOGEZAND-SAPPE- MEER - In de wijken Wold- wijck en Gorecht worden open sporturen voor jongeren georganiseerd. Jongeren hoe- ven hiervoor geen lid van een sportclub te zijn, vrijblijvend kunnen zij langskomen. De open sporturen zijn op woensdagavond in de gym- zaal van de Badde aan de Thorbeckelaan van 18.30 tôt 20.00 uur, en op vrijdagavond van 19.00 tôt 20.30 uur in een van de sportzaaltjes bij de Aletta Jacobsschool. Voor meer informatie over de sporturen, kun je bellen naar: 94148. Kontaktpersoon: Silvana Braschi. Tijdens de maandelijkse land- bouwvergadering in Froom- bosch sprak de heer J. Roosjen van het Hilbrandslaboratorium over de bestrijding van bodem- ziekten. Hij besteedde aan- dacht aan de nieuwe appara- tuur die is ontwikkeld om aard appelmoeheid te bestrijden. Achter de trekker, die een groot vermogen moet hebben, is een spitmachine gebouwd die het middel om de aardappelmoe- ZUIDLAREN - De Voliere Ver- eniging ,,Oostermoer" uit Zuid- laren organiseert in de week van 4 tôt en met 9 december de tweede onderlinge tentoonstel- ling in de grote zaal van dorps- huis ,,De Schoel", Hogeweg 30 te Zuidlaren. De officiele ope- ning zal worden verricht door de heer S. Meerema uit Joure en vindt plaats op donderdag 7 de cember om 20.00 uur. De grote zaal zal aangekleed worden met prachtige bloemen, zodat het een exotisch geheel zal worden. Men verwacht dat er ongeveer 250 vogels te bewonde- ren zullen zijn, waaronder Kleur- en Postuurkanaries, Tro- pische vogels, Kwartels en de kleurrijke Grasparkieten en Grote Parkieten. Van de keuring zal een katalo- gus worden samengesteld, waarin te zien zal zijn welke prijs en waardering door de vo gels behaald zijn. Er is tevens een spéciale verkoopklasse in- gericht. De tentoonstelling is donderdag 7 en vrijdag 8 december geopend van tien tôt tien en zaterdag 9 december van tien tôt vijf uur. De vogeltjes rekenen op veel be- kijks. heid te bestrijden de grona m brengt. Van de nieuwe machine zijn al 28 stuks verkocht. De méthode levert een beter rende ment op en is milieuvriendelij ker dan de tôt nu toe gebruikte schaarinj ecteur Volgens Roosjen is de nieuwe apparatuur echter niet altijd ,,je van het". Bij droog weer werkt de schaarinjecteur beter dan de de spitmachine. De inens leeft alsof het nu het doel is van het leven Terwijl door de eeuwen heen het nu de weg is geweest naar het vaak onhekende doel 03 txO G eu TS HAREN - Zaterdag en zondag gaat de weekendrondleiding in de Hortus over peper, peperno- ten en andere specerijen. Het feest van Sinterklaas is te- genwoordig overbrekelijk ver- bonden met het strooien van pe- pernoten. Maar pepemoten heb ben niet altijd bij het Sinter- klaasfeest gehoord. Pepernoten waren in de tijd voor het christendom een onderdeel van de traditionele gebruiken uit het volksgeloof. Voor pepemo ten wordt gebruik gemaakt van een speculaas-kruidenmengsel, dat onder meer uit peper bestaat. Peper is altijd een van de duurste produkten uit het Oosten geweest, naast nootmus- kaat en foelie, kaneel, kruidna- gel, gember en Spaanse peper. Tijdens de weekendrondleiding hoort u van ailes over deze spe cerijen. De rondleidingen beginnen om 11.00 uur. SX Mest halen voor de tuin in Sloch teren.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 13