Waarom we lid zijn van de Bieb? Dat spreekt toch vanzelf! Bakkie produkten naar Nederland Zelfverdediging voor vrouwen Disc 69. 14 KRT. GOUDEN RINGEN MET DIAMANT HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 7 DECEMBER 1989 Tanja, Agnes, Jeroen, Ida en Nannette: Het leek of Henk Wieringa ze speciaal had uitgezoeht, de vijf jongeren uit Hooge- zand-Sappemeer met wie we een gesprekje hadden over de bibliotheek. Zo enthousi- ast waren ze over de gemeentelijke bibliotheek dat het wel afgesproken werk leek. Maar Henk - hij verzorgt voor de bieb de public relations - had hun namen willekeu- rig geprikt uit het ledenbestand. Maar naarmate ze vertelden waarom ze lid zijn van de Bieb begon de bibliotheek-promotor steeds meer te glimmen. Van genoegen! Want zo enthousiast als Agnes, Tanja, Nannette, Ida en Jeroen over de bibliotheek vertel den, een betere reclame is nauwelijks denkbaar. Hoewel nogal wat jongeren athaken als ze op hun achttiende voor het lidmaatschap moeten gaan betalen, was dat voor dit vijf-tal geen punt. Natuurlijk bleven ze lid. Dat sprak toch vanzelf. En vijttien gulden voor een heel jaar is natuurlijk een koopje. Plezier Koot Marine Video's Koffie Dubbeltje V THE MORE FIEMDS M KLAVERJASSEN f THE ASKAY BROTHERS 4g Frekie Frekie Dokter:„Hou komst aan dij blaauwe schenen. Aan t voet- balen west?" Frekie:,,Nee, aan t koarten. MET CERTIFICAAT VAN ECHTHEID Meint Vcningastraat 12 - Winkelcentrum Martenshoek - Hoogezand Telefoon 05980-94066 's Maandagsmiddags geopend Waarom zijn ze eigenlijk lid? Nou dat werd snel duidelijk. Voor het nuttige en voor het aangename, oftewel voor studie en voor plezier. Plezier van het lezen, plezier van het luisteren naar LP's en CD's, maar plezier vanwege de gezellige sfeer. ,,Ik ga vaak naar de Bieb om lekker te snuffelen" zegt Tanja. Tanja (19) deed de Havo, volgde een tijdje een mode-opleiding en werkt nu in een meubelzaak. ,,Tijdelijk", zegt ze. Ze leest graag romantische boeken met pit. Zoals van Konsalik- CD's leent ze ook, vooral met Rock- muziek. ,,Toen ik lid werd, kostte het nog 27.50" zegt Tanja, ,,maar ik vond het vanzelfspre- kend om lid te worden. De Bieb geeft goeie service, je kunt al- tijd hulp vragen als je materiaal zoekt voor een opdracht". Ook tijdschriften leest Tanja in de Bieb, vroeger de Viva en de Ti na, nu Avant Garde". Agnes (19) - ze volgt in Gronin- gen een HBO-opleiding manage ment -las vroeger vooral voor de verplichte literatuurlijst. Ze heeft daardoor geen afkeer ge: kregen van lezen. Ze is voor haar studie ook lid van de Uni- versiteitsbibliotheekmaar be- zoekt toch trouw de bieb in Hoo- gezand. In de vakanties leest Agnes vaak literaire boeken. Ze houdt erg van Kees van Kooten en Adriaan van Dis. Nannette (19) studeert Neder- lands. Ze bezoekt de bibliotheek voor haar plezier, maar ook voor haar studie. ,,Als ik een boek zoek, dan staat hij er", zegt Nanette ,,in Groningen zijn de boeken die ik zoek vaak uit- geleend. Bovendien, de Univer- siteitsbibliotheek heeft geen moderne literatuur en ik wil van aile moderne schrijvers iets gelezen hebben om ze te kunnen beoordelen". Nannette vindt Renate Dorrenstein een goede schrijfster. „Vaak lees ik een boek eerst in de bieb en daarna koop ik het". Dat doet Agnes ook wel. Agnes en Nannette le- nen en lezen een boek dat ze mooi vinden soms meerdere ke- ren. Ook Jeroen (18) doet dat wel eens. Hij zit in de vijf de van het Atheneum in Groningen en leest voor school vooral Nederlandse en Engelse literatuur. Ook zoekt en vindt hij in de biblio theek materiaal voor spreek- beurten, zoals onlangs over de marine. Voor zijn plezier leest Jeroen avontuurlijke boeken en boeken over computers en hij is een grote afnemer van CD's zo als van U2, die hij thuis op- neemt. ,,De keus in CD's wordt steeds groter" zegt Jeroen. Ida (18) is de enige van het vijf- tal die in Sappemeer woont. Ze gaat zowel naar het filiaal in de Kern als naar Gorecht Oost. Dat is dicht bij het Aletta, waar Ida in de zesde klas zit van het VWO. ,,Handig dat dat kan met hetzelfde pasje", zegt Ida, die vooral voor haar lijst leent maar ook graag snuffelt en dan meeneemt wat haar leuk lijkt. Hebben deze enthousiastelingen nou niet een klein beetje gezon- de kritiek op de bibliotheek. Veel kritiek hebben we niet ge- hoord, maar wensen wel. Agnes mist educatieve video's. ,,Die kun je wel via ons wel bestellen," reageert Henk Wie- ringa. Jeroen mist de nieuwste boeken op computergebied. ,,Een computerboek van 1979 dat kan gewoon niet meer". Reactie Henk Wieringa: ,,Op computergebied verschijnt zo- veel, daar is niet tegen aan te schaffen". Tanja mist nieuwe uitgaven in het mode- en kle- dingvak, al zijn de knipselmap- pen wel up-to-date. Advies van Henk Wieringa': ,,Mis je iets, praat erover, of vul een wens- kaartje in, misschien kunnen we er dan wat aan doen. Per week worden zo'n 50 titels aan geschaft. De bieb staat open voor aile suggesties". De openmgstijden van de Bieb, daarop is wel kritiek. 's Zater- dags van 10.00 tôt 12.00 uur wordt door iedereen tekort ge- vonden en Jeroen vindt dat de bieb 's avonds (om half negen) te vroeg dicht gaat. leen van de ruiladvertenties van Radio Noord. Dat je er via de spéciale terminal aile mogelijke informatie in kunt vinden, dat er een complété encyclopédie in zit, dat wisten ze niet. Dat moet dus meer gepromoot worden. ,,Dat moet de Provinciale Bibli- otheekcentrale maar doen", vindt Henk Wieringa, ,,die heeft het systeem opgezet". De micro fiches met tijdschriftartikelen worden ook vrijwel niet ge- bruikt, behalve door Agnes, die er wel eens recensies in opzoekt. En dat je in de bieb ook talen- cursussen kunt lenen met ban- den of platen, van Chinees tôt nieuw Grieks, maar ook ge woon Frans, Duits en Engels dat wisten ze geen van allen. Grote waardering hebben de jongeren voor er georganiseerd worden. En ook de tentoonstel- lingen moeten beslist blijven: ,,De bieb fleurt ervan op", vindt Nannette, „ik kijk altijd even waar het over gaat". HOOGEZAND-SAPPEMEER - De Stichting tôt wederopbouw van het Surinaamse dorp Bakkie wil onder anderen door het verkopen van Bakkie-produkten in Nederland het dorp weer tôt bloei bren- gen. Het bevorderen van die afzet is een facet van het plan, dat ver- der de aanleg van irrigatie-systemen voor de rijstbouw, het vernieu- wen van bruggen en het opzetten van een coôperatieve winkel be- helst. Bakkie is een afgelegen dorp in Suriname, slechts bereikbaar per boot of brommer via een smalle, onverharde weg. Vroe ger was Bakkie een bloeiend dorp waar voornamelijk land- bouw en visserij door de bewo- ners bedreven werd. Door de grote uittocht van bewoners uit Bakkie naar Nederland, onder anderen naar Hoogezand-Sap- pemeer, konden de achtergeble- veh bewoners niet aile werk- zaamheden meer aan. Boven dien raakte de slechte economi- sche situatie in Suriname ook het dorp Bakkie, waardoor veel élémentaire levensbehoeften niet meer te krijgen waren. De Stichting tôt wederopbouw van Bakkie wil het tij keren. Initiatief tôt oprichting van die stichting, nam cineast Fons Grasveld, maker van onder an deren de film ,,Nog steeds on- derweg tussen Bakkie en Hoo- gezand". Omdat er veel mensen uit Bak kie in Hoogezand wonen rekent de stichting erop, dat zij zich zullen inzetten voor fondswer- ving, en inzamelingsacties. In- middels is er daarom een werk- groep opgericht, deze heeft ech- ter nog meer mankracht nodig. Ook hoopt de stichting op finan- ciële steun van de gemeente Hoogezand-Sappemeer. Wie Bakkie wil steunen kan geld storten op postgiro 63.90.35. Zou er een koffiehoek moeten komen of een automaat? Daar wordt verschillend over ge- dacht. „Niet doen" vindt Je roen. Hij denkt dat zo'n hoek misschien onrustig publiek trekt dat alleen voor de koffie komt. Maar Nannette heeft best wel eens trek in koffie als ze een paar uur zit te studeren in de studiezaal. Hoewel ze aile vijf met groot gemak de computer- catalogus gebruiken kennen de jongeren het ,,Agi-systeem" al- BAKKEVEEN - De Volkshoge- school Allardsoog-'t Oldôrp or- ganiseert van 2 tôt 6 januari een zelfverdedigings week voor vrouwen. Het is nog steeds zo dat grote groepen vrouwen te maken krijgen met vormen van (seksueel) geweld. Iedere vrouw is wel eens bang geweest of heeft zich bedreigd gevoeld. Zelfverdediging leert hoe angst in kracht kan worden omgezet, daarnaast worden een aantal belangrijke vechttechnieken ge- oefend. Jeroen, Tanja, Agnes, Nannette en Ida vinden dat aile jonge mensen lid van de bieb zouden moeten zijn. Waarom? Ida: Voor je plezier en je algemene ont- wikkeling. Tanja: de bieb is handig en verstandig. Nannette: door te lezen kun je je beter ver- plaatsen in andermans gedach- tenwereld. Agnes: door lid te zijn kun je je breder oriënteren. Jeroen: voor 15 gulden per jaar onbeperkt lezen is spotgoed- koop als je bedenkt dat een boek kopen toch al gauw een tientje kost. Één klacht hadden de jongeren nog wel: Het kopiëren voor een kwartje per vel is veel te duur. Ze worden op hun wenken be- diend. Per 1 januari 1990 kost het nog maar een dubbeltje. Steeds vaker sturen mensen ons persberichten, waaraan we kunnen zien dat ze uit de computer zijn gerold. U kunt die berichten ook bij ons op schijf aanleveren. Dat kan als u werkt met het programma Word Perfect. Levert u een schijf (5,25 inch) in, dan krijgt u een lege schijf van ons retour. Voordeel u hoeft niet te printen, wij kunnen de tekst eenvoudig bewerken. Nu vragen echte computer freaks zich natuurlijk af, waarom de teksten niet via het modem kunnen worden gezonden. Nu dat vinden we nog wat lastig (er moet dan een comp bij, want de rest is alleen 's nachts vrij), maar als het goed gaat met de schijfjes komt ook dat in or- de. Noorderstraat 59 - Sappemeer - Tel 99420 vdVS W 8 december, 23.15 uur Zo De Amerikaanse hardcore formatie 26 december, 14.00 uur M s 23.00 uur jx Vrijdagavond en zaterdagavond /Ai tussen 22.00-23.00 uur v BIER f 1.00 k a fcyg) Zaterdagmiddag ZÇ Ac vanaf 16.00 uur geopend /A\ Frekie:,, Wat kosten dij goldviz- zen?" Handeloar:,, Vie f gulden t stuk. Frekie:„En dij zilvervizzen din?" 14 Krl. gouden ring met een diamant. Vanaf Jeunesse. Jeugdig en élégant 14 Krt. gouden ringen met vurige diamanten. Hartveroverende sieraden voor haar Als waarde vol geschenk of zomaar, als liefdevolle verrassing Van Jeunesse Bij aankoop van een gouden sieraad van Jeunesse ontvangt u een certificaat van echtheid. Vraag ernaar bij uw juweller. Een greep uit de kollektie 14 krt. gouden Jeunesse sieraden met diamant D I A M O N D E HENK MEIJER

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5