Galerie Halte Kropswolde vol aktiviteiten Groene Kruis en kinderen Maretakken in Hortus Rechtshulp- spreekuur Raad Hoogezand kort Opmerkelijke tentoonstelling gemeentehuis Boerinnen Geen hekken VVV agenda Honderd beroepenvoorlichters in Aletta G a op cursus in 't station Frekie Moeke:„Mag ik n meter worst?" Slachter:,,Dat gaait per ki lo." Moeke:,,Dou mie din mor n kilometer. Kleur houtsnede HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 7 DECEMBER 1989 KROPSWOLDE - Het station Kropswolde barst van de activiteiten. Naast tentoonstellingen presenteert het Beeldend Kunst Station Kropswolde (BKSK) een project onder de titel "Kunst aan het Stati on". Deze presentatie aan de buitenzijde van het gebouw wisselt ge- middeld om de drie weken. Daarnaast geeft de BKSK een periodiek uit onder de naam N.O.L.S., in dit periodiek staan voornamelijk bijdragen van beeldende en poëtische kunste- naars. Andere periodieken en uitgaven op het gebied van de beeldende kunst zijn eveneens verkrijgbaar bij Galerie Halte Kropswolde. Tevens staan er voor het jaar 1990 cursussen op het program ma, te weten: - Kunstbeschouwing. De nadruk ligt hierbij op kunstwerken en stromingen van na 1940. De cur sus start op 7 februari en duurt 8 lessen. De cursus vindt plaats op woensdagavond van 19.30 - 22.00 uur in de Wachtkamer. - Tekenen en Schilderen ba- sistechnieken. Het afbeelden naar eigen waarneming en fan- tasie staat centraal. De cursus start op 11 januari en duurt 12 lessen en vindt plaats op don- derdagmorgen van 9.30 - 12.00 uur in de Cursusruimte. - Aquarelleren voor beginners. Het schilderen naar de natuur en de eigen fantasie komen bei- de aan de orde. De cursus start op 12 januari en duurt 10 lessen en vindt plaats op vrijdagmor- gen van 9.30 - 12.00 uur in de Cursusruimte. Voor nadere informatie kunt u kontakt opnemen met de ver- eniging, Woldweg 46, 9607 Fox- hol, tel. 05980-80140. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De Kruisvereniging besteedt sinds het begin van haar bestaan spéciale aandacht aan de jeugd. De wijk- verpleegkundigen van het district Hoogezand-Sappemeer orgamse- ren regelmatig bijeenkomsten over een onderwerp uit de jeugdge- zondheidszorg. Naar aanleiding van een gehouden enquete blijkt een duidelijke belangstelling voor koffieochtenden en bijeenkomsten over veiligheid, ouderschap, kind en ziekenhuis, spel en speelgoed, eten, slapen, de koppigheidsfase bij opgroeiende kinderen en angst. Om op deze belangstelling aan te sluiten organiseert de wijk- verpleging het komend seizoen een aantal bijeenkomsten over de meeste van deze onderwer- pen. Ook andere onderwerpen zullen behandeld worden in bij eenkomsten buiten het gebied van de jeugdgezondheidszorg, onder andere reanimatie, om- gaan met hyperventilatie, zie- kenverzorging thuis. Op welke plaats en tijd deze bijeenkomsten plaatsvinden wordt aangekondigd in de krant. Daarnaast vinden koffie-och- tenden plaats die bestemd zijn voor ouders en/of opvoeders van jonge kinderen (0-4 jaar). Terwijl de kinderen met elkaar spelen en opgevangen worden, kunnen de ouders ervaringen met andere ouders uitwisselen of vragen stellen aan de aanwe- zige wijkverpleegkundigen. De toegang voor leden is gratis, wel wordt er een gulden voor de kof- fie gevraagd. Deze koffie-och- tenden worden op 2 locaties ge houden, steeds van 9.30 uur tôt 11.00 uur 's morgens. Elke eerste en derde woensdag van de maand wordt er een koffie-och- ten gehouden op het consultatie- bureau aan de Melkweg 145. El ke tweede en vierde donderdag van de maand is er een koffie- ochtend in het wijkgebouw aan de Veenhuizenstraat 11 te Sap- pemeer. Voor nadere informatie kunt u altijd telefonisch contact opne men met de heer G. Sjoordema, tel. 05982 - 1560. HAREN - De Maretak is in Nederland een heel bijzondere plant ge- worden. Toch zijn er twee exemplaren te bewonderen in De Hortus in Haren. Dit weekend gaan de rondleidingen over de maretak. (1 kolom 10 punt mager) Veel gebruiken rond kerst stammen af van heidense gebruiken. Ma retakken werden bijvoorbeeld in de winter boven de ingang van huis of stal gebonden om boze geesten of heksen te weren. De magi- sche waarde die de Germanen en Kelten aan de plant toedichten, had te maken met hun achting voor planten die groen bleven of bessen droegen in een jaargetijde waarin andere planten hun blad verloren of afstierven. De maretak boven de deur spijkeren, dat doen we met meer al was het alleen maar omdat de maretak nu een zeer zeldzame plant is. Soms wordt er nog wel eens een exemplaar in de vrije natuur gevon- den, zoals een aantal jaren geleden langs een weg in Slochteren Die maretak is toen overgeplaatst naar de Hortus in Haren, maar heeft het niet gered. Toch zijn er op het Hortusterrein wel maretakken te vinden. Een bevindt zich in de systeemtuin en de ander zit in een ap- pelboom in de kruidentuin. Deze twee maretakken zijn opgekweekt uit zaad. Dat ook dat niet zo gemakkelijk gaat, blijkt wel uit het leit dat van de 1000 zaadjes er maar twee uitgegroeide exemplaren over- bleven. In de natuur vindt de vermeerdering van de maretak plaats via een grote lijster. Na van de witte vruchtjes genoten te hebben zit de snavel van de lijster vol met kleverige zaadjes. Die snavel veegt de vogel af aan een tak. Hieruit kunnen dan nieuwe maretakken groeien, als de zaadjes tenminste op het noorden zitten. Ook gaat de verspreiding gedeeltelijk via de ontlasting van de vogel, valt een zaadje op de grond, of op de zuidkant van een tak, dan is het onher- roepelijk verloren. - Er komt een discussie met aile winkelcentra en de Handels- vereniging over de toekomst van de detailhandel in de ge- meente. De nota ,,distributieve structuur" vormt voor die bespreking het discussiestuk. Overleg met de winkeliersver- eniging Gorecht heeft al plaats gehad. Op 18 december volgt de Handelsvereniging. - De gemeente moet kampeer- vergunningen afgeven aan de vier kampeerterreinen in de ge meente. Dat kan ze niet, omdat er geen goede tekeningen van de terreinen zijn. Tekeningen kosten 9000 gulden. G. Jacobs van de WD vindt dat erg veel en presenteerde een goedkoper plan. Bij defensie zijn recente luchtfoto's te koop, die uitste- kend kunnen worden omgezet in kaarten. Kosten 400 gulden per foto. Wethouder H. Mobers reageerde verheugd op het plan en onderzoekt of het haalbaar is. - Ook goedkoop is de WD met rotondes. Jacobs alweer tikte tekeningen van mini-rotondes op de kop in Capelle aan de IJ- sel. Kosten van een rotonde maar 60 duizend gulden. De VVD vindt deze rotondes heel geschikt voor de rest van de kruispunten op de Abraham Kuypersingel. - Voor 60 duizend gulden kan de mini rotonde bij De Burcht ze- ker niet worden aangelegd. Al leen het maken van het plan kost al 110 duizend. Veel discus sie gisteravond over de rijrieh- ting van het fietsverkeer op de rotonde. Omdat niemand in de ze kwestie de wijsheid in pacht lijkt te hebben wordt er nog- maals met deskundigen en daarna met de commissie over gepraat. PvdA-er Stàbler verze- kerde dat de rotonde er volgend jaar komt en dat er ook geld voor is. - Zorgen over de acties die de Nederlandse Aardolie Maat- schappij gaat ondernemen op de lokatie Sappemeer. De NAM wil daar het grondwater reini- gen. Daarom is het nodig een persleiding aan te leggen naar het rioolgemaal. De raad wil weten of en waarmee het ter- rein in Sappemeer is verontrei- nigd. J. Westerdiep van de PvdA wilde dat het gemeente- bestuur goed vast laat leggen, dat de gemeente voor de gevol- gen van de grondwateronttrek- king niet verantwoordelijk wil zijn. De Nam gaat 7 jaar lang 60/70 kubieke grondwater per uur onttrekken. - Het gemeentelijk personeel krijgt dit jaar een kerstpresent- je. De regels staan niet toe, dat ook het onderwijzend personeel zo'n kadootje (geld) krijgt. Als dank voor hun inzet krijgt het onderwijzend personeel daar om een andere blijk van waar- dering. C. Drost van de CPN wil dat wordt uitgezocht waarom het onderwijzend personeel in Win- schoten wel geld krijgt en waarom dat in Hoogezand-Sap pemeer niet zou kunnen. En als het wel mogelijk is volgens de regels of dan alsnog een uitke- ring kan worden gedaan. Niet in de microfoon, maar toch hoorbaar siste gemeentesecretaris J. Sa- gel ,,dat kan niet, ze zijn al besteld". IMMMMWMWSSIMWIWMMI «MMMMWMsïiBaMeaBaMw HOOGEZAND-SAPPEMEER - Een opmerkelijke tentoonstel ling valt er deze maand te be wonderen in het gemeentehuis van Hoogezand-Sappemeer. Tim Blauw uit Groningen exposeert houtsnedes en tekeningen waar in de gevolgen zijn vastgelegd van het besluit van the British Railway Board om 3000 mijl aan spoorlijnen en 2350 stations op te heffen. De tekeningen zijn gemaakt tij- dens de vele fietsreizen door het Engelse landschap. Het maken van de kleurhouts- nede is erg arbeidsintensief. In de eerste drukgang wordt de houtnerf van de multiplex plaat op het papier gedrukt. Een deel van het hout wordt weggesne- den en de volgende drukgang (in een andere kleur) vindt plaats. Dit procédé herhaalt zich totdat aile kleuren zijn gedrukt en de plaat vrijwel geheel is wegges- neden. Blauw houdt van subtiele kleu ren, die verkrijgt hij door bij voorbeeld bij groen, eerst blauw en dan geel met veel transpa rante inkt af te drukken. Dan weer een drukgang blauw en een zeer dun transparant rood. De inkt wordt afgedrukt op het papier met een roller of bij ge- detailleerd snijwerk met de bol- le kant van een lepel. De inkt hoopt bij veel drukgangen steeds maar samen tôt bolletjes en zo ontstaat er een waas van stippels. Naast deze stippelwaas en de houtnerf heeft ook de structuur van het papier soms zichtbare invloed op het eindresultaat. Tim Blauw gebruikt geschept Japans papier, dat lange vezels heeft. Door die lange vezels is het papier goed bestand tegen een groot aantal drukgangen. In tegenstelling tôt machinaal vervaardigd papier liggen de vezels van handgeschept papier in allerlei richtingen. Op som-, mige plekken in de houtsnede buigt de inkt als het ware met de vezel mee. WESTERBROEK - Boeren moe- ten geen hekken op de maaipa- den van de waterschapssloten plaatsen. Als er eens een draadje over het pad gespannen is, dat is nog wat, maar soms komen op de paden complété stellages voor en daarvan vindt het waterschap bij het onderhoud van de water- gangen hinder. En hier gaat hij dan wonen. In de Aletta Jacohsstraat. De nieuwe burgemeester van Hoo gezand-Sappemeer. De evenementenagenda van de VVV Hoogezand-Sappemeer van 6-12 t/m 14- 12-1989. 8-12: Dorpshuis 'Nooitgedacht' Tripscompagnie, Jazzconcert. 9-12: Buurtvereniging Spoor- straat-Kieldiep. Kaart- en sjoe- lavond in Spokie, 8 uur. Buurt vereniging Gorecht, Bingo- avond in de Reensche Compag nie, 8 uur. 10-12: Klaverjassen ,,De Lei- ne", 10.00 uur. Kielzog, Ron- dom concert, 20.00 uur. 13-12: Bridge Walk-in, 13.30 EXPOSITIES Mnd. december: Gemeentehuis Hoogezand, expositie met wer- ken van dhr. Evert van Vliet uit Garrelsweer. Mnd. december: Centrale Bibli- otheek ,,Boekhoven", foto-ex- positie met als thema ,,muziek" van de leden van fotoclub F.C. ,,Noorderlicht". T/m 30-12: Galerie Inside, Kerkstraat 10, Hoogezand. Co- bra-expositie. Geopend van dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tôt 12.00 uur en van 13.30 tôt 18.00 uur. Mnd. dec., jan.: De Kern,'ten toonstelling Amateur Beelden de Kunstenaarvereniging ,,Arista". Verkoop Unicef-artikelen: VVV Hoogezand-Sappemeer. Kinderboerderij Gorecht: geo pend ma., dido., vr.: 15.00-16.30 uur; woe., za., zo.: 14.00-16.30 uur. Voor verdere informatie kunt U terecht bij de VVV Hooge zand-Sappemeer, Hoofdstraat 12, tel. 91441. Geopend van maandag t/m vrijdag van 10.00- 16.00 uur. ZUIDLAREN - Donderdag 7 de cember is er een rechtspreekuur in dorpshuis 'De Schoel', Hoge- weg 30 te Zuidlaren van 17.00 - 19.00 uur. HARKSTEDE - ,,Probeer geza- menlijk als boerengezin de boer- derij in stand te houden", dat ad vies gaf W. Trip, voorzitter van de Veenkoloniale Boeren- bond (VBB) op een contactver- gadering met zijn leden in Harkstede. Trip waarschuwde dat de ,,over- heid je niet in de benen houdt". De VBB organiseert voor boe rinnen die meer scholing nodig denken te hebben cursussen, zo- dat ze als volwaardige partner mee kunnen draaien in het be- drijf. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Voor de 15e maal organiseert de Aletta Jacobscholengemeenschap samen met de christelijke Mavo Rehoboth, de openbare Mavo in Zuidlaren en de Fraeylema-mavo in Slochteren twee voorlichtingsavonden over beroepen en opleidingsmogelijkheden. Zo'n honderd voorlichters verspreid over de school die avonden het woord voeren. Vrij vroeg in hun schoolloop- baan moeten leerlingen zich al gaan specialiseren. De vakken die ze kiezen zouden als het goed is direct in relatie moeten staan met de opleiding of het be- roep dat ze na hun middelbare schoolloopbaan kiezen. Daarom is vroegtijdige oriënta- tie op de mogelijkheden een must. De voorlichtingsavonden zijn een uitgelezen kans, om over veel beroepen iets op te doen. Is de interesse voor een bepaalde richting gewekt dan kunnen ouders en leerlingen zich vervolgens laten voorlich- ten op een vervolgschool. Doordat de ouders studie en be- roep vanuit een andere erva- ringswereld bekijken, dan hun kinderen is het belangrijk dat ook zij op de voorlichtings avonden aanwezig zijn. Oud- leerlingen die de voorlichtings avonden bij willen wonen kun nen een programma ophalen bij de administratie.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 9