Unieke tuin herontdekt in Slochteren Nieuwe kieswet fout?? „Doorzetten': advies van onderneemster Alie Westerhuis Vrede op aarde in Hortus HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 14 DECEMBER 1989 Ruilverkaveling «V Authentiek karakter Engelse Landschapsstijl Fraaie tuinen Leegloop HHHHSSSSSSSB SLOCHTEREN - Een unieke, honderdvijftig jaar oude, Engelse tuin in het hartje van Slochte ren. Weet U die te vinden? De ineeste inwoners van Slochteren blijkbaar ook niet. Uit aile delen van het land komen er mensen kijken naar dit unieke stukje natuursehoon. Niet de tuin achter de Fraeylemaborg wordt hier bedoeld. Maar een tuin op nauwelijks hon- derd meter afstand van de Borg, die zo mogelijk nog unieker is. Verscholen aan de oostkant van de Geertsemaheerd, ligt een 152 jaar oude Engelse tuin waarvan de karakteristieke vormen in de loop der jaren wonderwel intact zijn gebleven. Dr. Lucia Albers, gepromoveerd tuinhistorica, raakt niet uitge- praat over deze unieke tuin. Tijdens een onderzoek in op- dracht van het Consulentschap Bos en Landschapsbouw van het Ministerie van Landbouw en Visserij kwam zij de Slochter tuin bij toeval op het spoor. Sa- men met nog twee onderzoekers voerde zij een onderzoek uit naar waardevolle en historische landschapselementen in het Ol- dambt. Hoewel niet gelegen in het onderzoeksgebied, be- schouwt zij de tuin naast de Geertsemaheerd als een van de mooiste in zijn soort in het Noorden. ,,Stel je voor, na 152 jaar kun je nog steeds de oor- spronkelijke ronde vormen in de tuin ontdekken zoals die op de originele ontwerptekening te vinden zijn. Dit geldt zowel voor de siertuin als voor de moestuin. In 152 jaar is er dus niets wezenlijks aan de tuin ver- anderd", zegt zij met bewonde- ring in haar stem. De ruilverkaveling van begin jaren zeventig vormde een ern- stige bedreiging voor de unieke tuin. Het verbeteren van de wa- terhuishouding voor de omlig- gende cultuurgrond zorgde er- voor dat het grachtenstelsel rond de boerderij voor een groot deel van het jaar droog kwam te staan. Dit had voor de boerderij en het omliggende erf vervelen- de gevolgen. Met het zakken van het grond-waterpeil begon- nen de funderingen van de boer derij mee te zakken. De begroeiing op het erf en in de tuin dreigde door het zakkende waterpeil te verdrogen. Snel in- grijpen was gewenst om de boerderij en de tuin van de on- dergang te redden. Vanuit de omliggende afwate- ringssloten werd water in de gracht gepompt om het grond- water rond de boerderij weer op een aanvaard-baar niveau te brengen. Een historisch stukje Slochteren werd hiermee van de ondergang gered. Een eeuw ou- den een aantal linden in de oor- sponkelijk vorm teruggesnoeid. Andere bomen die oorsponke- lijk niet in het landschap thuis horen, zoals de Amerikaanse eik, zijn gekapt. De heer Geertsema vind het wel jammer dat er vanuit de eigen omgeving niet wat meer be- langstelling voor de tuin is. Hij- de plataan bijvoorbeeld, die op het erf van de boerderij staat, heeft volgens de huidige bewo- ner de heer Geertsema, op een mooie zomersedag alleen al zo'n duizend liter water nodig. Ook voor het wild is het in- standhouden van een dergelijk stukje natuurgebied van groot belang. Door de ruilverkaveling is er voor het kleine wild maar weinig plaats meer. ,,Met name deze tuinen zijn in een ruilver- kavelingsgebied rustpunten waarmee wat leefruimte voor het wild kan worden gecreeërd. Voor veel mensen is een tuin een plaats waar alleen maar jong en bloeiend leven te zien moet zijn", zegt Mevrouw Albers. ,,Maar het aspect doodgaan is overbiddelijk verbonden aap de natuur. Afbraakprocessen zijn in de natuur verbonden met groeiprocessen en ze hebben ook hun waaOrde. Laat je die af- braakproprocessen in een tuin niet voltrekken door keurig net- jes aile dode plantenresten op te ruimen, dan verstoor je hiermee het natuurlijk evenwicht. Het wild dat normaal gesproken in een gebied leeft wordt hiermee verjaagd doordat de voedselke- ten door het ingrijpen van de mens wordt verstoord". Dat een tuin niet per definitie onkruidvrij hoeft te zijn om mooi en uniek te zijn bewijst ook deze tuin. De tuin heeft niets van een keurig tôt in de puntjes verzorgde doorsnee tuin. Maar juist doordat niet ie- der overbodig takje is wegges- noeid en niet ieder onkruid- plantje is verwijderd is het unieke karakter van de tuin be- waard gebleven. De acacia, de magnolia, de beuk op het heu- veltje en de treurbeuk, ze staan er nog net zo als ze er 152 jaar geleden zijn neergezet. De es- doorn-, beuk- en ahornhagen, ze staan er nog omdat ze aan de opruimwoede en de terreur van de rechte lijnen hebben weten te ontkomen. De huidige bewoner van de Geertsemaheerd stelt ailes in het werk om het oorspronkelij- ke van de tuin in stand te hou- den en goed tôt zijn recht te la- ten komen. Met wat hulp van anderen zijn een paar jaar gele- De prachtige Engelse tuin bij de Geertsemaheerd. zelf is van harte bereid om iedereen die dat wil een bezoek aan zijn tuin te gunnen. ,,Zoiets unieks, dat moet je met anderen delen", vindt Geertsema. Aan het Padje 9 in Slochteren kan iedereen die dat wil dit unieke stukje ongerepte natuur komen bewonderen. In 1837 werd de tuin door tuin- architect Vroom uit Glimmen aangelegd in de Engelse land schapsstijl. Deze stijl was in die tijd erg in de mode. De monu mentale, gedeeltelijk geresrau- reerde boerderij dateert uit 1795. Gebouwd door de familie Geertsema is de Geertsema heerd onderdeel het van be- schermde dorpsgezicht van de gemeente Slochteren. Hoe komt een bescheiden dorp als Slochteren nu aan zoiets moois als de Geertsemaheerd met zijn unieke tuin, zult u zich misschien afvragen? Om deze vraag te kunnen beantwoorden moeten wij terug naar de uit- zonderlijke situatie waarin de provincie Groningen zich aan het eind van de achttiende- en het begin van de negentiende eeuw bevond. In vrijwel het he- le gebied, dat nu Nederland heet, had de adel het voor het zeggen op het platteland. Zoniet in de provincie Groningen. Hier zwaaide de bisschop van Munster formeel de scepter. Formeel, omdat de bisschop zo- ver van het centrum van zijn macht weinig daadwerkelijke invloed kon uitoefenen. Al in de zestiende eeuw waren de Gro- ningse boeren begonnen om zich aan de invloed van de kloosters te ontworstelen. De grote ommekeer kwam ech- ter aan het begin van de negen tiende eeuw. Niet gehinderd door enige kontrole en regelgeving van bo- venaf, begonnen de boeren ge- leidelijk aan van veeteelt over te schakelen op de meer winst- gevende verbouw van graan. Door de voorsprong die ze hier- in hadden kenden ze totaal geen problemen om dit graan af te zetten. Eigen baas, en met een grote voorsprong in de verbouw van graan ten opzichte van de omgeving, werd de basis gelegd voor een betrekkelijke rijkdom Naarmate de boeren rijker wei- den kregen ze de behoefte om die rijkdom ook te tonen. Tui- narchitecten van naam kregen opdracht om fraaie tuinen aan te leggen. Het grote voorbeeld hierbij waren de Engelsen met hun eeuwenlange ervaring in het aanleggen van parken. Op schaal werden die parken hier nagemaakt. Weliswaar veel kleiner van formaat maar met de zelfde kenmerken als de En gelse. Niervormige perken, een niervormig vijvertje en met een heuveltje in het midden om over de landerijen uit te kunnen kij ken. In de Slochter tuin zijn al deze karakteritieke elementen nog aanwezig. In een belangrijk opzicht onder- scheiden de Engelse tuinen in Nederland zich echter van de originele. In Nederland was het veelal de gewoonte om naast de siertuin een moestuin aan te leg gen in dezelfde stijl en met de zelfde vormen. Misschien komt dat omdat de Groningse boeren over minder grond beschikten dan de Engelsen zodat ze de be- schikbare grond zo efficiënt mo gelijk moesten gebruiken. Of misschien kwam het door de calvinistische inslag. Het aange- name werd in ieder geval met het nuttige verenigd. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De nieuwe kieswet klopt niet, dat vindt de Progressieve lijst Ronda in Hoogezand-Sappemeer. Bin- nen de oude kieswet was het mogelijk, om bij de registratie voor de verkiezingen contant te betalen. In de nieuwe wet is contante betaling uitgesloten. Volgens raadslid R. Bodewes van de progressieven is de nieu we kieswet in strijd met de wet- ten binnenlands geldwezen om dat daarin staat, datbiljet- ten de hoedanigheid hebben van wettig betaalmiddel". De progressieve lijst Ronda hecht erg aan het recht van contante betaling. ,,Als contant betalen niet meer mogelijk is dan houdt dat in, dat iemand beslist een bank- of girorekening moet hebben. Het tast de privacy en keuzevrijheid van mensen aan", aldus Bodewes. ,,Straks kunnen ze ons ook nog verplich- ten om gas, water en electrici- teit per bank te betalen". Een woordvoerder op het ministerie van Binnenlandse Zaken er- kent dat de wetten elkaar in de ze tegenspreken ,,maar dat is geen probleem, het parlement heeft bepaald dat contante be taling niet meer mogelijk is. Willen ze niet per bank betalen, dan kunnen ze dus niet mee- doen aan de verkiezingen". De Progressieve lijst Ronda heeft inmiddels een brief aan de mi- nister van binnenlandse zaken geschreven met het verzoek de wet te veranderen. HOOGEZAND - Vandaag opent Alie Westerhuis haar Flits Mode zaak in de Autorama-afdeling van het Winkelcentrum Groot Go- recht. Gedwongen door de leegloop van Winkelcentrum Hooge- zand, gaat Alie proberen in Gorecht haar klantenkring uit te brei- den. Alie Westerhuis, geen onbeken- de in Hoogezand-Sappemeer, begon in 1982 begonnen met de verkoop van tweedehands kin- derkleding aan de Hoofdstraat in Hoogezand. Dit bleek echter een te idealistisch streven, want al na een half jaar bleek dat geen haalbare zaak meer en moest ze uit noodzaak over gaan op nieuwe kinderkleding. Ze voert met name de bekende kinderkledingmerken Barbera Farber en Pointer. In hetzelfde pand aan de Hoofd straat was toen ook de kleding- zaak voor volwassenen ,,Trend" gevestigd. Eind 1984 ging Trend failliet. Alie nam het hele pand in gebruik en richtte naast de kinderkledin- gafdeling een volwassenenaf- deling en een spijkerhoek in. Flits Mode bouwde een vaste klantenkring op, maar zag die teruglopen door de leegloop van het Winkelcentrum Hooge zand ,,Ik ga niet wachten tôt de zaak verlies gaat lijden", dacht Alie Westerhuis, en nam stap- pen tôt het vestigen van een zaak in het Winkelcentrum Go recht. Ze vroeg mevrouw Van der Linde, de vrouw van de nieuwe burgemeester, de zaak te openen. Die vond dat ze dat niet kon maken omdat ze nog geen kennis had gemaakt met wethouder M. Lantinga van Middenstandszaken. De nieuwe Flits Mode" van Alie Westerhuis gaat vandaag dan ook gewoon open, zonder officiele openingshandeling. Wel is er een spéciale openings- aanbieding van patentsteek- truien. HAREN - Met een internationa le kersbomenexpositie toont de Hortus Haren aan zich betrok- ken te voelen bij belangrijke gebeurtenissen in de wereld. Deze expositie berust op de fol- kloristische kertgebruiken uit vijftien landen. Er zullen een vijftiental traditioneel versier- de kerstbomen te zien zijn om- ringd met spéciale kerstartike- len. Vele (inter)nationale vere- nigingen en instanties hebben geholpen bij het speuren naar traditionele versierselen en kerstgebruiken. De belangrijk- ste initiatiefnemer van de expo sitie was de vereniging Henri- cus Munting. In ons land kennen we ook een aantal kersttradities. Zo is het versturen van kerst- en nieuw- jaarswensen al een heel oude traditie. Speculaas heeft ook te maken met onze decembertra- dities. Naast de speculaasplan- ken is er in Hortus Haren een kleine uitstalling te zien van kerstspeelgoed en spéciale de- cemberspellet j es De Kerstexpositie wordt op 16 december geopend door de wet houder van culturele zaken uit Haren, Mevrouw ir. B. Thieme, om 10.00 uur en duurt tôt 1 ja- nuari.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 17