Een decennium bij de jeugd -en zedenpolitie Geen draf op drafbaan Sappemeer 53 C3 6? 5^ C3 O Kamerlid Blauw waarschuwt voor inslapen 1 KADOSHOP JANSEF i J. R. Siebe AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER Gezond vuurwerk HET NIEUWSBLAD Kerstnachtdienst Foxhol Werk Durk Breuker in Halte Kropswolde S. Smit: Jeugd niet slechter dan vroeger, maar wel anders Bestuur blijft optimistisch Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws Incest 21 jaar Hulp welzijnswerk Schop onder de kont Echte vriendschap is goud waard DESIREE vriendschaps- en verlovingsringen Vanaf f 208.- p.p. Juwelier/Horlogerie Kleinemeersterstraat 25 Sappemeer Telefoon 05980-92121 Noorderstraat 85 - Sappemeer - Tel. 05980-92783 Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98501 r HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 14 DECEMBER 1989 terecht kunt. Bepaalde taken van de kinderpolitie zijn door het jongerenwerk in Hooge- zand-Sappemeer overgenomen. Moest de heer Smit vroeger nog wel eens op een groep jongeren afstappen die herhaaldelijk voor overlast zorgden, nu wor- den deze contacten gelegd door HOOGEZAND-SAPPEMEER Wel een politieman, maar ei- genlijk ook maatschappelijk werker. Zo zou de functie van S. Smit van de jeugd- en zeden politie het best omschreven kunnen worden. Vandaag zegt Smit het politiekorps van Hoo- gezand-Sappemeer vaarwel. Smit gaat met de VUT. Na de politieschool heeft Smit ervoor gekozen om bij de ge- meentepolitie te gaan werken in plaats van bij de rijkspolitie die ruim dertig jaar geleden nog boerenpolitie genoemd werd. Hij kwam terecht in de stad Delft waar hij net als iede- re nieuwkomer begon bij de surveillancedienst. Na een aan- tal jaren kwam hij bij de ver- keersdienst en uit dien hoofde kwam hij uiteindelijk terecht in Hoogezand-Sappemeer. Daar moest de verkeersdienst nog op poten gezet worden en de heer Smit kweet ziph van deze taak. Na tien jaar kwam er een vaca- ture vrij bij de kinderpolitie en omdat Smit ervaring opgedaan had met voorlichting geven aan schooljeugd en met jonge ver- keersovertreders werd hij ge- vraagd deze functie op zich te nemen, hetgeen hij met plezier deed. In zijn werk kreeg de heer Smit met veel mensen en veel instan- ties te maken. Hij adviseerde ouders die opvoedingsproble- men met hun kroost hadden en voelde zich net zo vaak een man van de justitie als een maat schappelijk werker. Als kin derpolitie was hij onderdeel van de recherche, maar hij stond in zijn werk alleen. Zijn collège hielden zich bezig met de volwassenen en hadden geen tijd om zich met de jeugd bezig te houden. En tijd was iets wat de heer Smit volop nodig had. Vooral incestzaken, waar hij vaak mee geconfronteerd werd, namen bijzonder veel tijd in beslag. Smit met pensioen, zal hij al die boeken nog moeten lezen In zijn begintijd hield de heer Smit zich bezig met de jongeren tôt de leeftijd van 21 jaar. Toen de grens waarop men volwas- sen heet te zijn verlegd werd naar 18 jaar, viel er een belang- rijke leeftijdscategorie af. Vooral jongeren tussen de 18 en 21 jaar gaven de meeste proble- men. De kinderpolitie wordt nu vooral geconfronteerd met weg- lopers, met kleine winkel- diefstallen en met vandalisme. Vroeger had de jeugd minder geld nodig, aldus de heer Smit. ,,Tegenwoordig is er op iedere school een kantine waar veel geld omgezet wordt en ook de hallen waar je gokautomaten hebt staan, zijn voor de jeugd zeer aanlokkelijk. Ze vergok- ken hun geld en lenen bij ande- ren. Wanneer ze niet terug kun nen betalen worden ze tôt diefstal aangezet. Ze stelen bij winkels of uit de beurs van hun ouders. Uiteindelijk komen ze bij de politie terecht. Erg triest wanneer ouders hun eigen kin- deren moeten aangeven bij de politie". Smit vindt het heel belangrijk dat hij kinderen, die bijvoor- beeld weggelopen zijn, tegen- woordig kan doorverwijzen naar het Jeugd Informatie en Adviescentrum (JIAC). Daar worden de kinderen opgevan- gen en begeleid door mensen die daar speciaal voor opgeleid zijn. Vroeger was er in Hooge- zand niet iets dergelijks en moest verwezen worden naar instanties in Groningen. Smit vindt het een uitstekende zaak dat er in de gemeente Hooge zand-Sappemeer een geinte- greerd jeugdbeleid komt. Er zijn zoveel instanties dat het soms moeilijk is om in te schat- ten waar een specifiek pro- bleemgeval behandeld dient te worden. Meestal verwijst de kinderpolitie door naar het JI AC. Het is heel belangrijk dat er een centraal punt is waar je het jongerenwerk. De heer Smit heeft nooit veel proble men ondervonden bij zijn con tacten met de jongeren. Als je ze maar voor vol aan ziet, dan valt er prima met ze te praten. Je bouwt iets met de jeugd op en je leert elkaar kennen. Vaak blijkt dan dat een goed gesprek voldoende is om de problemen op te lossen. De jeugd is wel anders, vindt de heer Smit. Ze is mondiger en neemt niet meer klakkeloos iets aan. Daardoor is ze soms ook wel eens brutaler en moei- lijker in de omgang. Maar de kinderen zijn beslist niet slech ter dan vroeger. Vroeger von- den kinderen het spannend om iets te gappen en tegenwoordig ook nog. Alleen durven ze nu meer. Het is echter jammer dat je ze niet meer een schop onder de kont mag geven. Dat zou wel eens wat problemen kunnen oplossen. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De laatste maanden is langs de rijksweg Groningen Nieuweschans een imposante accomodatie bij de drafbaan Sappemeer verrezen. Hoe prachtig ook het restaurant en de wedhokjes, zoals de zaken er nu voorstaan, krijgt Sappe meer geen draverijen toegewezen van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport in Den Haag. HOOGEZAND SAPPEMEER Sportend kunnen jongeren in Hoogezand-Sappemeer het jaar afsluiten. Op 28 en 29 december wordt er onder het motto Ge zond Vuurwerk" een grote sportmanifestatie gehouden in de Europahal. Op het program ma staan boksen, honkhal, voetbal, judo, basketbal, pent- jak silat, fitness en subbuteo (blaaspijp) voetbal. Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 A A Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 et bestuur van de drafvereni- ging in Sappemeer geeft de moed overigens niet op. ,,We hopen nog steeds twee koersen te krijgen, omdat die ons zijn toegezegd. Het beleid is nu heel erg op de grote banen geconcen- treerd, maar als ze er achter ko men dat al die jonge paarden daar kapot worden gejaagd, kan het maar zo zijn, dat banen als de onze weer meer in trek komen", aldus penningmeester H.J. Dekens. Minder vertrouwen in de toe- komst heeft wethouder Sport- zaken M. Lantinga. ,,We hopen natuurlijk ook dat het lukt om weer koersen in Sappemeer te krijgen, maar aile officiele rap- porten duiden daar niet op. Wij hebben in elk geval als gemeen te besloten niet langer in de drafbaan te investeren. We zijn in onderhandeling met de draf- vereniging om de baan aan hen over te doen". De baan is hard aan een op- knapbeurt toe. Lantinga schat dat er tussen de een en ander- half ton moet worden geïn- vesteerd. Bij de drafbaan is een nieuwe accomodatie gebouwd, omdat de vorige moest wijken voor de verbreding van de rijksweg. Het nieuwe gebouw kost meer dan vier ton. Naast het gebouw bevindt zich een verharde par- keerplaats van een hectare. Penningmeester Dekens hoopt op dat terrein in ieder geval weer een echte grote Sappe- meerster kermis te organise- ren. Vier jaar geleden werd in Sap pemeer de laatste koers gehou den. Soms werd er op de baan wel 14 maal per jaar gekoerst. Ook andere drafbanen legden de laatste jaren het loodje door het beleid van FOXHOL - De Stichting „Reho- both" organiseert zondagavond 24 december een kerstnacht dienst. Dominée Bonhof houdt een toespraak. Er is orgelspel van Alice Brons en muziek van een muziekkwartet. Een gospelgroep brengt ,,close-har- mony-liederen" ten gehore en er zullen samen kerstliederen worden gezongen. Na afloop is er een warme ,,kerst-drank". De dienst begint om 22.00 uur in het gebouwtje aan de Gerrit Imbosstraat 74 in Foxhol. HARKSTEDE - De heer P.M.Blauw, lid van de Tweede Kamer voor de VVD waar- schuwde de landbouwers er voor niet te gauw over te gaan op het uit de produktie nemen van landbouwgrond, omdat er toch wel een keer een eind komt aan de spiraal van lager wor- dende prijzen. ,,Het uit de pro duktie nemen van de land bouwgrond kan een einde bete- kenen van de laatste boerengeneratie en dan kunnen we dezelfde toestanden ver- wachten die zich ook voordoen in Frankrijk, waar hele dorpen zijn dichtgetimmerd met een verpauperde plattelandsbevol- king", aldus de heer Blauw op de vergadering van akkerbou- wers in zaal Tammeling te Harkstede. KROPSWOLDE - Galerie Halte Kropswolde presenteert in de maand december recent werk van Durk Breuker. Breuker werd geboren in 1948 en groeide als jongste zoon op in een Fries boerengezin. Zijn opleiding volgde hij aan de Vredeman de Vries académie in Leeuwarden en aan de Jan van Eyck acadé mie in Maastricht. Openingstijden van de Galerie zijn: vrijdag 10.00 - 18.00 uur en zaterdag en zondag van 14.00 - 18.00 uur.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 3