Wijn wetenswaardigheden îus sssks sss «S ÉsSsŒiis Bosschool tegen vlakte Weihnachts- und neujahrs- griisse voor Geesthacht VISON Hoe gaat het nu met AGI? Timmermansoog op SBHS 1p! iik Kerstfeest voor ouderen ENS Dia-lezing Zweedse natuur HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG_H_DECEMBERJ989 Zakken gespecialiseerd in veelgehoord gesprek. „Ober mag ik een glaasje sherry? „Jazeker, zoet, mediu droog?"„Geef maar een droge". Waar hebben die mensen het over? Die mensen hebben het over een glaasje sherrywijn, die qua smaak erg zoet, een beet- je zoet of helemaal niet zoet is. In het algemeen speelt de aanduiding droog en zoet een veel grotere roi bij de witte dan bij de rode wijnen. Zo hebben Duitse wijnen, die overwegend wit zijn, als ken- merk vaak een wat zoete smaak, in tegenstelling tôt de uitgegiste wijnen uit het zui- den van Europa. Om op het etiket te kunnen aangeven of het om een zoete dan wel een droge wijn gaat, heeft men in de Europese Gemeenschap een regeling gemaakt waar- bij de wijnen worden inge- deeld in een viertal groepen naar gelang de hoeveelheid restsuiker per liter. De eerste groep die aangeduid wordt met droog bevat minder dan 4 gram suiker per liter. De tweede groep heeft 4 tôt 12 gram suiker per liter en wordt aangeduid als half-droog. De derde groep met 12 tôt 45 gram suiker per liter en wordt aan geduid met mollig. De vierde groep tenslotte bevat meer dan 45 gram suiker per liter en dient te worden aangeduid met zoet. In een restaurant verscheen onlangs een bezoeker, hij bestelde een maaltijd en daar- bij een fies rode Bordeaux, een grand cru uit de medoc. Brengt u de wijn maar vast in een koeler met ijs luidde zijn opdracht aan de ober. Deze verschoot van kleur maar meende toch de bestelling van zijn gast te moeten uitvoeren. Smaken verschillen, maar er zijn bepaalde regels volgens welke wijnen het best tôt hun recht komen. Hoe men wijn het liefst drinkt is een kwestie van smaak, of men nu wijn graag warm drinkt of juist lie- ver gekoeld, het belangrijkste is eigenlijk dat de wijn goed tôt zijn recht komt. Witte wijnen worden in het al gemeen fris geschonken. Liefst op keldertemperatuur, zo ongeveer 12 tôt 14 graden Celsius. Rose en eenvoudige witte wijnen kan men iets fris- ser schenken, tussen de 10 en 12 graden Celsius. Koel schen ken wil niet zeggen ijskoud. Want wijn die op die manier wordt geschonken daar kun je meestal niets meer aan proe- ven. Men ruikt niets meer en van de smaak blijft vaak ook niets meer over. Rode wijnen presenteren zich het best op kamertempera- tuur. Dat wil zeggen de tempe- ratuur die de kamers hadden voor de centrale verwarming zijn intrede deed, dit is 18 tôt 19 graden Celsius. Bij een tem- peratuur van 22 graden Celsi us verliest wijn zijn evenwicht terwijl de smaak wat tegen- valt. Hij wordt een beetje log. 't Is net of hij zijn vitaliteit verliest. Een enkele keer kan het voor- komen dat een wijn naar kurk smaakt. De kurk kan de wijn dan een muffe chloorachtige smaak geven. De wijn is dan niet meer te drinken, de gootsteen is dan de meest ge- schikte plaats. Het komt zelfs voor bij de allerduurste wij nen waarvoor de allerbeste kurk gebruikt is. De verkla- ring is waarschijnlijk dat de kurk wordt aangetast door het chloorbad waarmee de kurk in de fabriek wordt gereinigd. oude zakken bewaren". De tijd dat wijn in zakken be- waard werd ligt ver achter ons, maar de vraag hoe wijn goed te bewaren is nog steeds aktueel. Dit geld niet voor jon- ge eenvoudige wijnen die ,,gisteren" zijn gebotteld en ,,morgen" worden gedronken, maar veeleer voor klasse wij nen uit bekende gebieden van een goed wijnjaar. Het bewa ren van wijnen die bijvoor- beeld pas na 20 jaar rijping op dronk zijn verdient zeker de aandacht. De beste plaats om wijn te be waren is zonder enige twijfel een kelder echter, hoeveel mensen hebben een kelder? In dien men over ruimte en mid- delen beschikt, kan men soms een kelder aanleggen. In elk geval is er misschien een mo- gelijkheid om een kelderkast of kruipruimte onder het huis om te toveren tôt wijnkelder. Ook een eenvoudige kast kan soms een prima oplossing ge ven. Het bijhouden van een kelder- boek is aan te bevelen. Men kan daar in opschrijven de naam van de wijn, wanneer de flessen zijn gekocht, tegen welke prijs, tijdens welke ge- legenheid gedronken en met wie, de proefnotities en tôt slot de resterende voorraad. Er zijn hele mooie wijnkelder- boeken in de handel, maar men kan ook volstaan met een eenvoudig schrift of een wat dikker cahier. Na een période van negen maanden na de (Actuele Groningen Informatie) presenteert AGI de eerste (KijK j Bij de start waren 250 terminais geplaatst. Op 1 november was dit aantal de 400 al gepasseerd Op 30 januari had AGI met 110 informatieleveranciers een con- tract gesloten. Per 1 november is dit al opgelopen tôt 230 infor matieleveranciers. Steeds meer informatieleveranciers melden zich aan om hun informatie via het systeem te distribuerai. De ervaringen met particulière gebruikers zijn zodanig dat AGI met ingang van 1 januari openstaat voor aile partieulie- ren. Op 6 november is een samen- werkingsprojekt van start ge- gaan tussen het videotex- systeem voor de akkerbouw (VITAK) en AGI. Akkerbou- wers die zich aanmelden als VI TAK-gebruiker, krijgen tegelq- kertijd toegang tôt AGI. Reeds na twee weken hebben zich en kele tientallen akkerbouwers als nieuwe AGI-gebruiker aan- gemeld. Biedt VITAK genchte En mocht de wijn per ongeluk te lang bewaard zijn in de kel der, dan is er een troost. Hij kan nog altijd worden ge bruikt in de keukenals azijn. Santé. Jonge wijn moet men niet in HOOGEZAND-SAPPEMEER - De scholengemeenschap voor beroepsonderwijs heeft de bouw- en schildersbedrijven uit de regio uitgenodigd op vrijdag 15 december hun timmerman soog te laten vallen op de nieu we opzet van de afdeling Bouw- techniek (timmeren, schilde- ren). De bezoekers krijgen een over- zicht van de leerstof en leermid- delen. Ze bezichtigen de prak- tijklokalen, zien hoe de compu ter wordt toegepast en krijgen informatie over de landelijke ontwikkelingen. Regelmatige contacten tussen school en be- drijfsleven vindt de SBHS be- langrijk om de overgang van school naar bedrijf voor de leer- lingen nog soepeler te laten ver- lopen. Veel leerlingen lopen nu al stage bij bedrijven in de re gio. Afgelopen jaar is de be- langstelling van SBHS-leerlin- gen om ,,bouwtechniek" als studierichting te kiezen toege- nomen. bedrij fsinformatie, AGI groeit uit tôt de elektronische alma- nak voor de provincie Gronin gen. Op 20 september jongstleden presenteerde de Minister van Economische Zaken de plannen van Vidéotex Nederland NV. Vidéotex Nederland, een initia- tief van onder meer PTT-Tele- com, wil aile bestaande video- texsystemen gaan koppelen, zo- dat een groot landelijk netwerk ontstaat. Via het telefoonnet en in diverse regio's via het televi- siekabelnet kan iedereen die daarop aangesloten is verbin- ding zoeken met welk video- systeem dan ook! Wat betreft de toekomst van AGI voorzien de plannen van Vidéotex Nederland NV in het ondersteunen van en samen- werken met régionale of lokale Vidéotex Exploitatie Maat- schappijen. AGI en Vidéotex Nederland NV zullen hierbij nauw samenwerken. Voor de informatieleveranciers en -af- nemer van AGI verandert er echter niets. AGI zal doorgaan op de ingeslagen weg: veel gra tis actuele informatie over de provincie Groningen. En op een zeer overzichtelijke en eenvou dige wijze toegankelijk. HOOGEZAND-SAPPEMEER - KROPSWOLDE - Woensdag 20 december is er een kerstviering voor ouderen van de wijken Hoogezand-SappemeerKrops- wolde en Kiel-Windeweer in de Hervormde Kerk (Vonkge- bouw) te Hoogezand. De kerst viering begint om 14.30 uur (einde ongeveer 17.00 uur). Wie de viering wil meemaken kan voor 17 december bellen naar de telefoonnummers 20874 of 96822. Voor vervoer kan zo- nodig worden gezorgd. Autobe- zitters die mee willen helpen met vervoer, kunnen zich even- eens opgeven op bovenstaande telefoonnummers. Hoogezand-Sappemeer - Namens de bevolkirig vaji Hoogezand- Sannemeer heeft loco-burgemeester mevrouw J. HesselinK Kersi !n n^e,?w?aarsgroeten overgebracht aan de Duitse zustergemeente ^esthaelh In de brief^wordt gewezen op bet grote belang van on- derlinge contacten in een snel veranderende wereld. Speciaal wordt gewezen op de gebeurtenissen in Oost-Duitsland die boop voor de tHekomst bet.ke.ten: ..Ik „ee. reker dat met Ihet b.kend worden van de aktiviteiten van de inwoners uit de D D R. en de West-Duitsers aan beide kanten van de muur, de ^"^de, de ve zing dat het werkelijkheid was, vele înwoners van onze gemeente aan bun vrienden in Geesthacht hebben gedacht aldus de loco- burgemeester Zij spreekt de hoop uit dat de vriendschapsbandei d?e in deToon van 25 jaar partnerschap tussen inwoners gezinnen en verenigingerfki Hoogezand-Sappemeer en Geesthacht z„„ ont- staan, in 1990 en volgende jaren voortgezet zullen worden. Deze dagen verdwijnt, nog juist voor de jaarwisseling en dat is wel zo veilig, de Bosschool in Sappemeer. Het reliëf dat kunstenaar Tees Meester in de zestiger jaren voor de school maakte blijft echter gespaard. Het zal voorzichtig uit de muur worden gehaald en bij gemeen te werken worden opgeslagen. Het streven van de gemeente is erop gericht om het reliëf op de een of andere manier te verwer- ken in de nieuwbouw op het terrein. Shovels, kranen met sloopko- gels, het sloopwerk van de Bos school in voile gang. Frekie Frekie tegen dokter:"Heb k echt mezzels?" Dokter:"Joa" Frekie:"Wat krieg k van joe as k haile klas aansteek" De nieuwste keukens. functioneel en passend bij uw intérieur staan in onze toonzaal Sluiskade 30 Winkelcentrum Martenshoek 9601 LC Hoogezand 05980-93405 VEENDAM - De vereniging voor veldbiologie, afdeling Veendam heeft een dia-lezing geoganiseerd over belevenissen en ervaringen met de Zweedse natuur in al haar aspecten, en met de vogels en de planten. Het zal tevens gaan over de na- tuurbescherming en het mense- lijk ingrijpen in die natuur en de gevolgen ervan. De lezing begint om 20.00 uur in Hôtel Veenlust te Veendam. De koffie staat om 19.30 uur klaar.

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 5