Dokter Mieke de Bruin neemt afscheid o J. R. Siebe Kerstwandeling in de Hortus KENWOOD 4 GORECHT Importeur DUITSE BOLLETJES! HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 21 DECEMBER 1989 SAPPEMEER - Volgende week vrijdag neemt Mieke de Bruin na ruim tien jaar afscheid als huisarts van de groepspraktijk in Sappemeer. Ze verhuist naar Dalfsen, waar ze parttime haar beroep zal blijven uitoefenen. Een ge- sprek over haar leven, haar werk als huisarts en de gezondheidszorg. Dokter Mieke de Bruin gaat niet met pensioen. Ze is ook pas 54. Wel wil ze het wat rustiger aan gaan doen dan de 40 uur per week die ze nu werkt en waar de weekend en avonddiensten nog bij komen. Ze heeft ongeveer 1900 patienten. Toch is dat niet de reden van haar ver- trek. Drie jaar geleden werd haar man Henk Màkel In specteur Volksgezondheid in Overijssel en per 1 decem- ber is hij benoemd tôt direc teur van een groot zieken- huis. In Dalfsen hebben ze inmiddels een beeldschoon huis gekocht met een énor me lap grond. Met de verhui- zing komt er een eind aan het heen en weer reizen dat op den duur toch niet beviel. Klein baantje Mieke de Bruin is iets meer dan 10 jaar huisarts geweest in Sappemeer. In 1961 beëin- digde ze haar medische stu- die aan de Universiteit van Groningen. ,,Ik had toen al een kind en kreeg er al snel 2 blij". Getrouwd met een specialist durfde ze een baan als huisarts nog niet aan: ,,In die tijd werd dat nog niet geaccepteerd als je ge trouwd was en kleine kinde- ren had". zegt dokter de Bruin. Een klein baantje kon wel en dus werkte ze op zuigelingen en kleuterbu- reau's, gaf les, deed bestuurswerk en natuurlijk de huishouding. Na haar scheiding in 1973 solliciteerde ze bij de Uni versitaire Gezondheids- dienst en werd direkt aange- nomen. Het werken als stu- dentenarts vond ze boeiend, maar ook vrij eenvormig. ,,Op je spreekuur komen al- leen jonge mensen. Je hebt vooral te maken met pilcon- troles, sexuologie en met psychosomatische klachten door studiebelasting of de overgang van thuis naar zelfstandigheid". Als praten met de dokter niet hielp wa- ren er psychologen beschik- baar waar de studenten gra tis en voor niets terecht kon- den. ,,De gezondheidszorg voor studenten was toch maar prima geregeld", vindt dokter de Bruin. Nu heeft ze wel eens te maken met jongeren uit andere cul- turen die met hun proble- men eigenlijk nergens goed terecht kunnen. Duo Om haar ,,huisartsbriefje" te kunnen behouden ging dokter De Bruin één dag per week gaan werken in de praktijk van dokter Màkel aan de Violenstraat. Dat mondde uit in een duoprak- tijk. De artsen Màkel en De Huisarts Mieke de Bruyn zegt Hoogezand-Sappemeer vaarwel. Niet voorgoed trouwens, ze werd vorige week tôt ere-lid van de rederijkerskamer Tollens be noemd flSC 3 AUT0RIJSCH00L Bruin waren ook in de privésfeer tôt hechte samen- werking gekomen. Na 10 jaar samenwonen trouwden ze in 1988. Op voorstel van Alie Hiddema, die een duo- praktijk had met dokter Ritsema werden na diens vertrek de beide praktijken samengevoegd en kwam de groepspraktijk Sappemeer tôt stand. Een gezondheid- scentrum is het nooit gewor- den. ,,Dat is organisatorisch heel ingewikkeld", zegt dokter de Bruin. Wèl zijn er vanaf het begin nauwe con- tacten geweest met het maatschappelijk werk en is er 1 keer per week een bespreking waar ook een psychiater van Dennenoord bij aanwezig is. ,,Het zou goed zijn om er in de prak tijk een fysiotherapeut bij te hebben," vindt dokter de Bruin. Geduld Van de vier huisartsen in de groepspraktijk heeft dokter de Bruin de meeste buiten- landers onder haar patiën- ten. ,,Ik ben de dokter met het meeste geduld," zegt ze een beetje trots. ,,Veel Turk- se mensen ken ik al jaren. Het leven is voor buitenlan- ders niet gemakkelijk. Turkse mannen knappen rond hun vijftigste jaar vaak af. Ze komen dan bij de psychiater terecht, die soms een verblijf in Turkije adviseert. Maar een aantal van hen voelt zich daar dan ook niet meer thuis". Voor Turkse vrouwen heeft ze wel lezingen gehouden. ,,Verrassend spontaan en ongedwongen zijn ze dan. Heel anders dan als patient. Ik ben dan eigenlijk de bui- tenlander". Slaappillen ,,De mensen zijn gezonder en ze hebben het ook mate- rieel beter als vroeger, maar ze zijn niet gelukkiger ge- worden", zegt dokter de Bruin. ,,Veel mensen kun nen niet accepteren dat ze iets mankeren dat vanzelf wel overgaat, of dat niet over gaat omdat er weinig aan te doen is. Aan grote za- ken is door de vooruitgang van de wetenschap veel te doen, denk maar aan de transplantaties, maar nor male pijntjes door veroude- ring, een verhoudheid, daar moet je maar mee leven. Maar sommige mensen wil- len overal een pil voor, ter- wijl een gesprek over de oor- zaken van klachten vaak zinniger is. Dokters en apo- thekers zijn ook anders over al die medicijnen gaan den- ken". Het medicijngebruik van de patienten wordt streng in de gaten gehouden. Op het bureau van dokter de Bruin prijkt een computer die rechtstreeks met de apo- theken verbonden is. Met een druk op de knop is te zien welke medicijnen de patient gebruikt. Dat is be- langrijk omdat medicijnen elkaar kunnen beinvloeden. Een beetje een spion is de computer wel. Je kunt er ook in zien of mensen te laat of te vroeg om herhalingsre- cepten vragen. ,,Gek dat slaappillen altijd te vroeg op zijn, terwijl ze hun medi cijnen voor hartklachten, suikerziekte of hun plaspil- len kennelijk wel eens een dagje overslaan", vindt dokter de Bruin. Kleine teen Wat zou dokter de Bruin doen als ze minister was van Volksgezondheid? ,,Daar ben ik niet geschikt voor, ik kijk daarvoor te kleinscha- lig naar de individuele pa tient". Maar over het onder- werp ,,bezuinigen in de ge zondheidszorg" wil ze toch wel wat kwijt: ,,De gezond heidszorg ziet er niet zo slecht uit. Maar de hoge kwaliteit kost veel geld en volmaakt wordt het nooit". En: ,,Ieder vindt zijn eigen kwaal het ergst, ook al is het een ,,licht kriebelend gevoel in de linker kleine teen" en vindt dat maar op anderen bezuinigd moet worden". Toch doet dokter de Bruin een beetje hetzelfde als ze zegt: ,,Op de huisartsenzorg moet je niet bezuinigen, die moet je juist versterken". Ze heeft er wel goede argu- menten voor: ,,die zorg is goed, menselijk en goed- koop, daarmee bepaar je juist op de veel duurdere specialistische hulp". Ook op verpleegtehuizen, instel- lingen voor gehandicapten en op de gezinszorg zou mi nister" de Bruin zeker niet bezuinigen. Waarop dan wel? De vraag blijft on- beantwoord. Medisch Centrum West Dokter de Bruin ergert zich dat de huisarts er in de pu- bliciteit zo slecht afkomt. In T.V. sériés als Medisch Centrum West" komt de huisarts amper voor en ook alleen in negatieve zin. Dat beeld klopt volgens haar niet: ,,Van de 10 patienten wordt er uiteindelijk mis- schien 1 doorverwezen naar de specialist en die zegt dan: uw huisarts had u veel eer- der moeten doorsturen. Dat is ondermijnen van vertrou- wen in de stand der genees- kundige, daarover zou eens een klacht moeten worden ingediend bij het medisch tuchtcollege". Volgens dok ter de Bruin worden specia- listen geromantiseerd en geidealiseerd, maar kunnen huisartsen de meeste zaken heus zelf wel af. Warm hart Wat vindt dokter Mieke de Bruin belangrijk in het le ven? ..Belangrijk is gewoon om het een beetje lekker te hebben. Een evenwicht te vinden tussen werk, fami- lie, vrienden en hobby's. Dan voel je je ook gezonder. Sommige mensen hebben ernstige ziekten maar kun nen daar mee leven door zo'n evenwicht". Na haar af scheid zal dokter de Bruin haar beroep niet opgeven. Ze gaat 1 2 dagen per week werken bij een collega-huis- arts in Ommen. Verder hoopt ze meer tijd aan cul- tuur te kunnen besteden zo- als pianospelen en toneel en nieuwe vrienden te maken. Dat veel patiënten haar met spijt zien vertrekken blijkt wel uit de cadeaus die bin- nenstromen. Bloemen, bon bons, borduurwerk en ook een boterkoek in de vorm van een hart, die door een dankbare patiënt warm en wel werd bezorgd met de woorden omdat u zelf zo'n warm hart hebt". ,,Ik zal Hoogezand-Sappemeer ze ker missen, zegt dokter de Bruin, ik heb hier met veel plezier gewoond en ge- werkt". Echte vriendschap is goud waard DESIREE vriendschaps- en verlovingsringen Vanaf f 208.- p.p. Juwelier/Horlogerie Kleinemeersterstraat 25 Sappemeer Telefoon 05980-92121 HAREN - De Hortus Haren heeft twee extra wandelin- gen langs bijbelse planten aan het programma toege- voegd. Op eerste en tweede Kerstdag kunt u om 13.30 uur in Hortus Haren terecht om deze wandeling, met gids, te maken. Ook in de weekenden van 23/24 en 30/31 december kunnen deze wandelingen nog langs bijbelse planten wandelen. Het is ook moge- lijk de route te lopen zonder gids, tôt 1 januari 1990, aan de hand van het boekje dat de Hortus in samenwerking met de Raad van Kerken ge- maakt heeft. WitM •r:cj:kxns Elke zaterdag op de markt INFQRMATIE VERKOOP REPARATIE DQ-aHîHaBŒIB-aH Geeft les in schakel en automaat Theorieavond op: dinsdag van 20.00 t/m 22.00 uur Bij aanmelding 1" les gratis 0BER0N 18 H00GEZAND 05980-20911 of: 06-52900259 ALLE MERKEN UITLATEN ENTREKHAKEN VOOR DOE HET ZELVERSOF SNELLE MONTAGE DOOR ONS BEL VOOR DE LAAGSTE PRIJS' HooMuna Mcmi VeningMtrMt 30 Tel 05980 91 l?C Zuidlaren - 05905-4047 - Fax: 4493

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 11