Tentoonstelling nu Metaaloccidaties het pallet van kunstenaar Peter Wortel die loopbaan met Hoogezandse opdracht begon Acht kunstweriœn in één rifimeiman Intemationaal zonder vlieg- tuig HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 21 DECEMBER 1989 Houtsnedes van Peter Wortel hangen momenteel op de Kerstgrafiel tentoonstelling in de Korenbeurs in Groningen. GRONINGEN,De occidaties zijn m'n pallet", zegt de Groninger kunstenaar Peter Wortel wijzend op een grote hoeveelheid zinkplaten, die op de grond van zijn atelier liggen. Peter Wortel ,,schildert" met koper, ijzer en zink. Zijn pallet ontstaat wanneer weer en wind ja- renlang het metaal teisteren, waardoor er een grote variëteit aan kleuren verschijnt. Orga- nisch, warm maar vooral spannend is het werk waarin tunnels het hoofdonderwerp vor- men. In mijngangen, riolen en ondergrondse gewelven lijken mensen te verworden tôt hul- peloze eenlingen. Wortels carrière kreeg door een grote opdracht in 1985 van de familie Zuidenveld voor drie reliëfs in de Aletta Jacobs Scholengemeenschap van Hoogezand een duw in de goede richting. Sinds dat jaar bleven de opdrachten komen. Het idee om zink als basis te ne- men voor z'n werk, ontstond toen Wortel op de kunstacademie een collega zag etsen in het materiaal. ,,Toen ik het zink in m'n hand nam, zag ik de mogelijkheden he- lemaal voor me. De manier waar- op ik het zink verwerk, is volgens mij uniek. Kunstenaars in Duits- land werken wel met lood, dat ze als bekleding van voorwerpen ge- bruiken. Op dat lood wordt dan ook geschreven. Maar ik heb nog nooit iemand het materiaal zien gebruiken, zoals ik het doe". Tôt voor kort maakte Wortel vooral metalen wandreliëfs. Voor 1985 plaatste hij die in een kader, waar door het beeld naar binnen slaat, na 1985 verdwijnt de ,,lijst" en waant de aanschouwer zichzelf in de gewelven en ervaart de beklem- mende sfeer van die omgeving. De tunnels in de eerste metaalreliëfs zijn recht toe recht aan. Het recen- tere werk is complexer. Tunnels worden doorkruisd door balken en leidingen, ze gaan hoeken om en er komen zijgangen op uit. Door het lijnenspel zit er een enorm perspektief in het werk, daardoor blijft het verrassen. Elke hoek waaronder naar het reliëf wordt gekeken levert en nieuw beeld op. ,,Ik vind het spannend om te wer ken op de grens van het twee en drie dimensionale. Op het ogen- blik maak ik beelden in de ruimte, wel tôt drie meter hoog, maar ook die figuren zijn afkomstig uit het platte vlak. Het zijn dezelfde we- zens die in de tunnels lopen, ik blaas ze als het ware op". Voordat Peter Wortel echt drie dimensio- naal ging werken maakte hij wandreliëfs, waarbij de figuurtjes uitneembaar waren. Een reliëf heeft zelfs een voor- en achterkant met twee uitneembare figuren. Het omdraaien van het werk en het verwijderen of plaatsen van de figuren levert acht verschillende beelden op. Een beschouwing van de reliëfs van de laatste twintig jaar leert dat Peter Wortel altijd al geobsedeerd is geweest door de grens tussen het twee en driedi- mensionale. Met zijn gipsreliëfs uit de jaren zeventig zocht hij het echter in volledig abstracte mathe- matische opart. Daarmee vormt de warmte van het huidige werk een groot contrast. Eigenlijk zou Peter Wortel zijn atelier naast een tweedehandshan- del in metalen moeten hebben. Dat is niet zo, hij werkt in een sou- terain en al het oude metaal moet naar binnen worden gesleept. Het grootste gedeelte verlaat het pand ook weer als ,,oud ijzer", want maar een heel klein gedeelte heeft precies die kleur en structuur die op een bepaald moment nodig is. Het verzamelen van een grote ver- scheidenheid aan zinkplaten is een heel karwei. ,,Als er wordt gesloopt, ga ik meestal met de bouwvakkers onderhandelen. Het is over het algemeen de gewoonte dat het geld dat ze bijvoorbeeld voor het zink krijgen in een geza- menlijke pot wordt gestopt. Waar ze dan eenmaal per jaar een feestje van bouwen. Zijn er geen sloop- werken waarvan ik op de hoogte ben, dan ga ik naar schroothande- laar Van Simmeren in Groningen. En zoek mezelf precies de kleuren en kwaliteiten die ik nodig heb. Een vechtersmentaliteit kan de Groninger kunstenaar niet worden ontzegd. ,,Het is in de kunst er op of er onder. Je moet jezelf goed promoten en zien te werken zon- der subsidies want daarvan wordt je regelneef in plaats van kunste naar". Het promoten heeft Peter niet op de kunstacademie geleerd maar in de tijd dat hij als zelfstandig fijn- timmerman zijn geld verdiende. ,,Als ik dan een verbouwing aan wilde nemen of kindermeubels had gemaakt, moest ik mezelf ook verkopen". Ook in de fijntimmer- periode was Wortel echter al constant met kunst bezig. ,,Ik kan me eigenlijk helemaal niet herin- neren dat ik ooit geen kunstenaar ben geweest. Ik heb altijd al m'n vrije tijd aan schilderen en teke- nen besteed". Zo kwam het ook dat hij tijdens zijn opleiding tôt schrijnwerker besloot om 's avonds naar de Rietveldt Acadé mie in Amsterdam te gaan. Hij be- zocht die school in het begin van de jaren zeventig, maar besloot op een bepaald moment, dat het ge- zonder voor z'n kinderen zou zijn als ze op het knollenland en tussen de koeien groot werden. Hij vertrok naar Kollummerpomp, werkte als timmerman bij het op- zetten van loopstallen in een collec- tief, maar deed daarnaast veel fijn- timmerwerk. Toen de vraag naar loopstallen afnam en ook de vrouw van de notaris een handgemaakte eikenhouten keuken had werd het tijd om te vertrekken. Peter's vrouw Jenniffer drong er- op aan dat hij z'n opleiding tôt kunstenaar af moest maken. Peter deed daarom toelatingsexamen tôt de dagopleiding van de kunstaca demie Minerva in Groningen en werd aangenomen. ,,Ik had in het weekend die keuken van de notaris nog afgetimmerd en kon maandagmorgen direct begin- nen aan het schilderen van een naakt. Gelukkig had de lerares er enig begrip voor, dat ik het model als een spijker portretteerde". Over zijn opleiding aan de acadé mie is Peter tevreden. ,,Door de académie ontwikkel je je in de breedte. Je leert met allerlei tech- nieken te werken en dat komt van pas". Vallen veel jonge kunste naars na de académie in een zwart gat, bij Peter was dat niet het ge- val. Al in zijn laatste jaar exposeer- de hij veelvuldig en dat is ie tôt op de dag van vandaag blijven doen. Gemiddeld wordt zijn werk vijftien maal per jaar getoond. ,,Veel ex- poseren helpt om voidoende te ver kopen". Een deel van het werk wordt aangekocht door bedrijven waarvoor hij ook in opdracht werkt. De bedrijven nemen soms een hele serie, maar ook particulie- ren plaatsen zonder pardoes een metaalrelief naast de piano. „Mis- schien zetten ze er wel een gezellige plant tegenaan, ik vind het alle- maal best. Als ze er maar van ge- nieten". Vooral de metaalreliëfs waarvoor toch pittig in de buidel moet worden getast zijn in trek. Metaalreliëfs van acht duizend gul- den verdwijnen nog warm naar ko- pers. Druksels van houtsnedes de andere tak van het bedrijf, die rond de 450 gulden kosten gaan langzamer. Wortel bespeurt dat bedrijven de laatste tijd de neiging hebben om van de houtsnedes complété sériés op te hangen. Wortels werk geniet alom be- langstelling. Vooral in Canada spreekt het werk volgens Peter aan door de keuze van het materiaal. ,,Oud zink kennen ze daar hele maal niet. Daardoor heeft het werk voor hen iets heel excen- trieks". Wortels successen blijven overigens niet beperkt tôt Canada. Regelmatig exposeert hij in Joe- goslavië, Duitsland en België. In- cidenteel in Zweden, Engeland, Frankrijk en Polen. De indrukwekkende lijst internati onale tentoonstellingen doet ver- moeden dat de kunstenaar zijn tijd voornamelijk in vliegtuigen en in hôtels doorbrengt. Dat is echter niet het geval. Dagelijks werkt Pe ter op zijn atelier van acht tôt vijf. Om intemationaal door te breken is het volgens hem niet nodig om zelf de hele wereld over te reizen. De kunst moet dat natuurlijk wel doen, maar dat gaat prima per pakketpost. ,,Bovendien geef ik vaak documentatiemappen mee aan mensen, die naar het buiten- land gaan, daarop krijg ik reac- ties. Ik heb complété tentoonstel lingen grafiek in kokers verstuurd. Bij dat materiaal gaat dan een kleine video waarop je kunt zien hoe ik werk. De presentatie van metaalreliëfs vindt plaats door middel van foto's. Blijkt dat een bepaalde galerie be- langstelling voor de stukken heeft, dan worden ze verzonden. Bij en- kele galeries waarmee goede con- tacten bestaan, geef ik het werk in consignatie. Zou er onverhoopt geen verkoop plaatsvinden, dan krijg ik het terug. Zakelijk heeft dat nog nooit problemen gegeven. Ik krijg of m'n geld of m'n kunst".

Het Nieuwsblad nl | 1989 | | pagina 7